
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/3660/20
ун. № 759/11726/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2020 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва Петренко Н.О.,
за участю секретаря Грень О.О.
прокурора Коржа Р.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві клопотання старшого слідчого з ОВС восьмого слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ГУ ДФС у м. Києві Бойка Б.В., погодженого прокурором у кримінальному провадженні Коржом Р. О. про продовження строку досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 3201900000000517 від 22.07.2019 р.,
ВСТАНОВИВ:
17.07.2020 до Святошинського районного суду м. Києва звернувся слідчий Бойко Б.В. із клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 3201900000000517 від 22.07.2019 р.до шести місяців.
В обгрунтування клопотання посилався на те, що ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), у період 2017-2018 років, діючи на території міста Києва, при здійсненні фінансово-господарських операцій, з постачання товарів для закладів освіти, шляхом участі у тендерах разом з пов`язаною юридичною особою ТОВ «Вема кідс» код 39831287, службовою особою якої є її чоловік ОСОБА_2 , діючи в порушення вимог ЗУ «Про публічні закупівлі» та вимог ст.181 ПК України, перебуваючи на загальній системі оподаткування, перевищила обсяг доходу, не зареєструвавшись платником ПДВ, чим умисно ухилилась від сплати податків в особливо великих розмірах на загальну суму 4 555 668 грн., що підтверджується актом №1511/26-15-42-05/3163126343 від 25.06.2019р.
Фізична особа підприємець ОСОБА_1 зареєстрована Подільською районною в м. Києві Державною адміністрацією, свідоцтво про державну реєстрацію: від 21.04.2017р. за № 20710000000022777, перебуває на обліку в ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві.
Згідно акту податкової перевірки встановлено, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 відповідно до заяви на право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності було обрано спрощену систему оподаткування доходів.
Відповідно до п.293.2 «2» ст.292 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. з урахуванням змін та доповнень, ФОП ОСОБА_1 , як платнику єдиного податку другої групи було встановлено ставку єдиного податку у розмірі 20% розміру мінімальної заробітної плати.
За результатами перевірки податкових декларацій платника єдиного податку-фізичної особи-підприємця, відомостей із центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДФС України про суми виплачених доходів за Ф.№1-ДФ, обсяг отриманого доходу від реалізації товарів (робіт, послуг) за період з 01.05.2017р. по 30.09.2017р. становив1231384,30 грн.
ФОП ОСОБА_1 з 01.10.2017р. добровільно перейшла із спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на загальну систему оподаткування, обліку та звітності.
Відповідно до п.180.1 ст.180 ПКУ №2755, платником податку є будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.
Пунктом 181.1 ст.181 ПКУ №2755 встановлено, «у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп`ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов`язана зареєструватися, як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи. Згідно із п.183.4 ст.183 Податкового Кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. зі змінами та доповненнями, у разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку, на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, у випадках, визначених главою 1 розділу XIVцього Кодексу, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу, реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.183.2 ст.183 вказаного Кодексу, ФОП ОСОБА_1 повиненна була подати реєстраційну заяву до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу.
Відповідно до ст.185 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010р. із змінами та доповненнями, об`єктом оподаткування ПДВ є : «постачання товарів , місце постачання яких розташоване на митній території України».
Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010р. із змінами та доповненнями, тобто по першій події, що сталася раніше (дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку- дата оприбуткування коштів у касі платника податку, або дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів-дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг- дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку).
Відповідно до п.188.1 ст.188 Податкового кодексу №2755-VI від 02.12.2010р. із змінами та доповненнями: «База оподаткування операцій з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, виїзного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов`язкових платежів), виключаючи податок на додану вартість, який зараховується до ціни товарів (послуг), згідно законам України з питань оподаткування…».
З урахуванням вищевикладеного, з 11.10.2017р. ФОП ОСОБА_1 повинна була зареєструватися платником податку на додану вартість відповідно до п.183.4 ст.183 Податкового Кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. зі змінами та доповненнями.
Однак, ФОП ОСОБА_1 реєстраційну заяву платника податку на додану вартість до ДПІ у Подільському р-ні ГУ ДФС у м. Києві не подала та платником податку на додану вартість не зареєструвалась.
Відповідно до п.183.10. ст.183 Кодексу, будь-яка особа, яка підлягає обов`язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та у порядку, передбачених цією статтею, не подача до органу державної податкової служби реєстраційну заяви, несе відповідальність за не нарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Головним управлінням ДФС у м. Києві ФОП ОСОБА_1 було направлено запит за №25461/К/26-15-42-05-28 від 28.02.2019р.; №52483/К/26-15-42-05-28 від 17.04.2019р. про надання інформації та документального підтвердження з питань отримання доходу за період 2017р.
До ГУ ДФС у м. Києві платником податків-фізичною особою ОСОБА_1 на вищевказані запити не надано жодного документу та пояснень щодо вартості витрат пов`язаних з господарською діяльністю.
Отже, платником податку ФОП ОСОБА_1 встановлено недотримання вимог п.183.4 ст.183 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010р. із змінами та доповненнями, а саме не зареєструвалась як платник ПДВ з 11.10.2017р.
За результатами перевірки встановлені порушення вимог п.183.4 ст.183, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010р. із змінами та доповненнями, ФОП ОСОБА_1 занижено чисту суму зобов`язань з ПДВ, що підлягає до сплати в період жовтень 2017р., листопад 2017р., грудень 2017р. на загальну суму - 2120603,28 грн. та березень 2018р., грудень 2018р. на загальну суму 322700,05 грн.
Згідно електронної системи публічних закупівель «Prozorro», ФОП ОСОБА_1 за періоді з 27.07.2017року по 31.12.2017року, було здійснено реалізацію товарів відповідно до тендерів на суму 8 757 002,31 грн.
Відповідно до листа Державного підприємства «ПРОЗОРРО» за №206/3944/10 від 29.12.2018р., інформація щодо усіх публічних закупівель знаходиться у відкритому та вільному доступі на веб-порталі https://prozorro.gov.ua.
Отже перевіркою було встановлено, що ФОП ОСОБА_1 за періоді з 27.07.2017року по 31.12.2017року частково було отримано дохід від здійснення підприємницької діяльності в сумі 8757002,31 грн., відповідно до електронної системи публічних закупівель «Prozorro».
Враховуючи те, що ОСОБА_1 в 2018 році було отримано лист ГУ ДФС у м. Києві з інформацією про необхідність реєстрації платником податку на додану вартість, усвідомлюючи що сукупний дохід від здійснення господарської діяльності, отриманий в 2018 році, перевищує 1 мільйон гривень, ОСОБА_1 умисно з метою ухилення від сплати податків не зареєструвалась як платник ПДВ тим самим занизила чисту суму зобов`язань з ПДВ, що підлягає до сплати.
Крім того, згідно рапорту співробітників восьмого ОУ ГУ ДФС у м. Києві встановлено, що ФОП ОСОБА_1 у період 2017-2018 років, діючи на території міста Києва, при здійсненні фінансово-господарських операцій, з постачання товарів для закладів освіти, шляхом участі у тендерних закупівлях разом з пов`язаною юридичною особою ТОВ «Вема кідс» (код 39831287) службовою особою якої є її чоловік ОСОБА_2 порушила вимоги ЗУ «Про публічні закупівлі» та вимоги ст.181 ПК України.
Відповідно до даних відносно ФОП ОСОБА_1 , які містяться у відкритому та вільному доступі на веб-порталі https://prozorro.gov.ua, встановлено що виробником товару який остання постачала в адресу закладів освіти фактично є ТОВ «Вема Кідс».
Також згідно інформації про за формою 1-ДФ «Відомості щодо розміру та джерела отриманих доходів» громадянка ОСОБА_1 в період 2017 року отримувала дохід від ТОВ «Вема кідс» за ознакою доходу «101» заробітня плата.
Також по кримінальному провадженню проведено ряд слідчих та процесуальних дій (здійснено тимчасові доступи до банківських, реєстраційних документів ФОП ОСОБА_1 та ін.).
Крім того, 13.02.2020 по кримінальному провадженні призначено судово-економічну експертизу, яка триває на даний час.
Враховуючи вищевикладене, завершити досудове розслідування у встановлений строк не можливо, та є необхідність проведення ряд слідчих та процесуальних дій, у зв`язку з чим слід продовжити строк досудового розслідування на шість місяців.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити з викладених в клопотанні підстав.
Вивчивши клопотання та перевіривши матеріали додані до нього, заслухавши пояснення прокурора, слідчий суддя, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Частиною 2 ст. 219 КПК передбачено, що строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:
1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину;
2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: 1) двох місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку; 2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості; 3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч. 3 ст.294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу: 1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора; 2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; 3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.
Враховуючи конкретні обставини справи, також те, що строк досудового розслідування спливає, а провести процесуальні дії у передбачений законом строк не надається за можливе з об`єктивних причин, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання слідчого та наявність підстав для його задоволення.
Керуючись ст.ст. 219, 294 КПК України, слідчий суддя,
У Х В А Л И В :
Клопотання старшого слідчого з ОВС восьмого слідчого відділу розслідуванню кримінальних проваджень СУ ГУ ДФС у м. Києві Бойка Б.В., погоджене прокурором у кримінальному провадженні Коржом Р. О. про продовження строку досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 3201900000000517 від 22.07.2019 р. - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №32019100000000517 від 22.07.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України на 6 (шість) місяців.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: Н.О. Петренко