
Справа № 539/3405/19
Провадження № 2/539/116/2020
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2020 року Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
в складі : головуючого судді Іващенка Ю. А.,
при секретарі Павличенко О.А.,
з участю : представника позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни Полтавської області цивільну справу за позовом Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території,
В С Т А Н О В И В :
Позивач Лубенське комунальне житлово-експлуатаційне управління (далі-ЛКЖЕУ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території.
Позов мотивує тим, що ЛК ЖЕУ є комунальним підприємством Лубенської міської ради, яке надає послуги з утримання будинків та прибудинкових територій.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру прав власності на нерухоме майно від 16.11.2018 року, власником приміщення АДРЕСА_1 є ОСОБА_2 .
Позивач вважає, що споживач зобов`язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якщо він фактично користувався ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
За підрахунками позивача заборгованість відповідача по оплаті наданих послуг утворилася за період з 01.11.2015 року по 31.07.2019 року та складає 6 266,01 грн.
06.12.2018 року за заявою ЛК ЖЕУ Лубенським міськрайонним судом був винесений судовий наказ №539/4480/18 про стягнення з відповідача заборгованості, який в подальшому був скасований ухвалою суду від 07.02.2019 року за заявою відповідача ОСОБА_2
Загальна заборгованість виникла та нарахована на підставі тарифів, встановлених рішеннями Виконавчого комітету Лубенської міської ради, за період з 01.11.2015 року по 31.07.2019 року та становить 6 266,01 грн.
Крім цього, вважав, що відповідно до ст. 625 ЦК України із відповідача має бути стягнуто заборгованість з урахуванням інфляційних в розмірі 909 грн.36 коп. та 3% річних в розмірі 287 грн. 84 коп.
На підставі викладеного, позивач ЛКЖЕУ просив суд стягнути з ОСОБА_2 6 266,01 грн. заборгованості за надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території, 909 грн.36 коп. інфляційних та три проценти річних у розмірі 287 грн. 84 коп., а всього борг в розмірі 7463 грн. 21 коп., судові витрати прохав покласти на відповідача.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, прохав позов задовольнити, оскільки відповідач має борг. Ніяких претензій від відповідача до Лубенського комунального житлово експлуатаційного управління не надходило. Між позивачем та відповідачем укладено договори на надання послуг, при цьому позивач не повідомлявся про договори позички нежитлового приміщення, укладені між відповідачем та ОСОБА_3 , а тому у позивача не було даних про те, що споживачем послуг, що їх надає позивач, є ще хтось інший, крім відповідача. Оскільки заборгованість відповідача за надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території є грошовим зобов`язанням, то підлягає стягненню також інфляційне збільшення заборгованості та три проценти річних.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги заперечував, мотивуючи тим, що в лютому 2003 року ним була придбана трикімнатна квартира за адресою АДРЕСА_2 . В лютому 2004 року він звернувся до Лубенської міської ради про проведення переобладнання квартири під заклад охорони здоров`я. 19.02.2004 року отримав дозвіл на початок робіт №3, 4.03.2004 року комісія прийняла в експлуатацію переобладнану під заклад охорони здоров`я квартиру, рішенням виконавчого комітету Лубенської міської ради за №81 від 24.03.2004 року акт комісії затверджено та виведено квартиру з житлового фонду. 25.05.2004 року нежитлове приміщення передано в оренду ТОВ БОСМ ЛТД, пунктом 4.2 договору на Орендаря покладено обов`язок як на споживача укласти договір на комунальні послуги.
1.06.2014 року приміщення передано в користування за договором позики №1 ФОП ОСОБА_4 терміном на 1080 днів до 16.05.2017року, 17.05.2017 року договір позики №2 на 930 днів до 3.12.2019 року. Пунктами 5.2.11 та 5.2.12 передбачено «Укладати від свого імені договори з організаціями що надають комунальні послуги, які він отримує(споживає) при використанні Майна» та «Вчасно і у повному обсязі оплачувати житлово-комунальні та інші експлуатаційні платежі згідно з рахунками відповідних підприємств організацій, установ, у встановлені чинним законодавством строки»; тобто споживачем у розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є ФОП ОСОБА_4 , який і повинен оплачувати отримані житлово-комунальні послуги.
Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 являється власником приміщення АДРЕСА_1 і фактично отримує за даною адресою послуги з утримання будинку та прибудинкових територій, які надає позивач.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Суб`єктами цього Закону є органи виконавчої влади, місцевого cамоврядування, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг, а також власники приміщень, будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів будинків і споруд (стаття 1, частина друга статті 3, стаття 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Виконавчий комітет Лубенської міської ради рішенням від 23 березня 2011 року №72 вніс зміни до п.7 рішення виконкому від 23.05.2007 року №134 «Про затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги та впорядкування розрахунків за житлово-комунальні послуги серед споживачів міста Лубни в новій редакції», визначивши Лубенське комунальне житлово-експлуатаційне управління та його структурні підрозділи виконавцем послуг з утримання будинків і прибудинкових територій житлового фонду.
Хоч у частині першій статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» й передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Така правова позиція сформована в постанові ВСУ № 221/515/15-а від 20.04.2016 року.
За ст.68 ЖК України, плата за комунальні послуги проводиться щомісячно в установлені Законом строки.
Відповідно до п. п. 2, 6 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869, тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку. Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід`ємною частиною договору про надання послуг. Під час розрахунку нормативних витрат враховуються: середньомісячні витрати з оплати праці (далі - заробітна плата) та середньомісячні матеріальні витрати на рік окремо за статтями експлуатаційних витрат; плановані трудовитрати, що не можуть перевищувати розмір, передбачений нормами часу та нормами обслуговування для робітників і виробничого персоналу, що встановлюються Мінрегіоном.
Згідно додатку до вказаного Порядку визначено такий перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій: прибирання прибудинкової території; прибирання сходових кліток; вивезення побутових відходів (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення); прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі; технічне обслуговування ліфтів; обслуговування систем диспетчеризації; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: гарячого водопостачання, холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення, зливової каналізації; дератизація; дезінсекція; обслуговування димових та вентиляційних каналів; технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем у разі їх наявності; поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків); поливання дворів, клумб і газонів; прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами; експлуатація номерних знаків на будинках; освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води; енергопостачання ліфтів.
Рішеннями виконавчого комітету Лубенської міської ради №7 від 23.01.2013 року, №307 від 23.12.2015 року, №56 від 22.03.2017 року та №81 від 25.04.2018 року були встановлені тарифи на послуги з утримання будинків та споруд прибудинкових територій по кожному будинку окремо для АДРЕСА_3 . (а.с.18-24).
Згідно виписки за комунальні послуги відповідачу за період з 01.09.2015 року по 30.06.2019 року нарахована заборгованість в сумі 6266,01 грн. (а.с.9).
Згідно статті 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором чи законом.
Відповідно до статті 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно пункту 5 частини 3 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 13 вказаного Закону залежно від функціонального призначення до житлово-комунальних послуг відносяться послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).
Як встановлено судом, відповідачем ОСОБА_2 оплата за спожиті послуги з утримання будинку та прибудинкової території по АДРЕСА_4 не вноситься, внаслідок чого за період з 01.11.2015 року по 31.07.2019 року утворилась заборгованість по вказаних платежах в сумі 6266,01 грн., що підтверджується розрахунком позивача.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд вважає, що на спірні правовідносини поширюється дія статті 625 ЦК України та позивач у даному випадку має право вимагати сплати боргу з урахуванням інфляційних та трьох відсотків річних.
Згідно розрахунку позивача розмір інфляційних становить 909, 36 грн., а розмір трьох відсотків річних – 287,84 грн., які і підлягають стягненню із відповідача на користь позивача.
Посилання відповідача на те, що він хоч і є власником приміщення АДРЕСА_1 , але дане приміщення перебувало в оренді інших осіб, які і повинні були б здійснювати оплату комунальних платежів відповідно до договорів оренди, суд не може взяти до уваги, оскільки з наданих суду документів вбачається наступне.
Так, в лютому 2003 року відповідачем ОСОБА_2 була придбана трикімнатна квартира за адресою АДРЕСА_2 . В подальшому, отримавши відповідні дозволи, відповідачем ОСОБА_2 вказана квартира була переобладнана під заклад охорони здоров`я. 4.03.2004 року комісія прийняла в експлуатацію переобладнану під заклад охорони здоров`я квартиру, рішенням виконавчого комітету Лубенської міської ради за №81 від 24.03.2004 року акт комісії затверджено та виведено квартиру з житлового фонду (а.с.54-59).
01 травня 2014 року між позивачем по справі Лубенським КЖЕУ, як виконавцем надання послуг та відповідачем ОСОБА_2 , як споживачем, було укладено договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
01.06.2014 року нежитлове приміщення було передано відповідачем ОСОБА_2 в оренду ФОП ОСОБА_4 за договором позички №1 терміном на 1080 днів до 16.05.2017року.
01 липня 2016 року між позивачем по справі Лубенським КЖЕУ, як виконавцем надання послуг та відповідачем ОСОБА_2 , як споживачем, було знову укладено договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
17.05.2017 року нежитлове приміщення було передано відповідачем ОСОБА_2 в оренду ФОП ОСОБА_4 за договором позички №2 терміном на 930 днів до 03.12.2019 року.
Відповідачем, в підтвердження своїх заперечень не надано суду доказів того, що ним була надана позивачу інформація щодо перебування належного йому нежитлового приміщення в оренді. Крім того, такі доводи відповідача є суперечливими, оскільки ОСОБА_2 укладаючи договори безоплатного користування належного йому приміщення, і зазначаючи в них про обов`язок користувача укладати від свого імені договори з організаціями що надають комунальні послуги, які він отримує (споживає) при використанні майна, самостійно укладав договори з ЛК ЖЕУ про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій №97 від 01.05.2014 року, №222 від 01.07.2016 року, які є чинними, не розривалися та недійсними не визнавалися.
Тобто, на підставі вищезазначених договорів між позивачем ЛКЖЕУ і відповідачем ОСОБА_2 існують договірні відносини щодо надання відповідачу позивачем послуг з утримання будинку та прибудинкової території.
З огляду на виниклі між сторонами правовідносини, у позивача ЛКЖЕУ були відсутні підстави вважати споживачем послуг, які вони надають відносно приміщення АДРЕСА_1 , власником якого є відповідач, будь-якого з інших осіб, крім ОСОБА_2 , із яким у позивача існують договорі відносини.
В судовому засіданні відповідач визнав, що ніяких платежів ЛКЖКУ не сплачував, свого контррозрахунку суми заборгованості не надав, розрахунок сум заборгованості, який надав позивач, не спростував.
Враховуючи вищевикладене, те, що відповідач в добровільному порядку не погашає заборгованість за отримані послуги з утримання будинку та прибудинкової території, розмір заборгованості підтверджено документально, позов слід задовольнити в повному обсязі.
Таким чином, аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_2 на користь Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління 6266,01 грн. заборгованості за надання послуг з утримання будинку та прибудинкових територій, 909,36 грн. інфляційних, 287,84 грн. - 3 % річних, а всього борг в розмірі 7463 грн. 21 коп.
Судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у відповідності до ч.1 ст.141 ЦПК України в розмірі 1 921 грн.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, ЦПК України,
В И Р І Ш И В :
Позов Лубенського комунального житлово- експлуатаційного управління (адреса місця знаходження 37500, м. Лубни Полтавської області, вул. Метеорологічна,22, код 23552506) до ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_5 ) про стягнення заборгованості за надання послуг з утримання будинку та прибудинкових територій задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління 7 463 грн. 21 коп. заборгованості за надання послуг з утримання будинку та прибудинкових територій.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління 1 921 грн. судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пп.15.5 п.15 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 21 липня 2020 року.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду Ю.А. Іващенко