Рішення № 90523957, 22.07.2020, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
22.07.2020
Номер справи
204/8942/19
Номер документу
90523957
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

22.07.2020 204/8942/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2020 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Левченка А.М.,

за участі:

секретаря судового засідання Черкасової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Добропілля за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг, -

ВСТАНОВИВ

28 січня 2020 року за підсудністю з Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська надійшла цивільна справа за позовною заявою Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг у розмірі 11 861,55 грн.В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що09.12.2014 року відповідача було взято на облік, як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції за адресою: АДРЕСА_1 про що видано довідку № 1203001503. Вперше, 09.12.2014 року та кожні півроку відповідач зверталася до органу соціального захисту із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг відповідно до Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505. Відповідач була письмово проінформована, що інформація подана у заяві про призначення адресної допомоги, а також документи додані до неї можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів. Разом із тим, відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна отриманої 26.12.2018 року, чоловік відповідачки 03.12.2018 року набув право власності на житлове приміщення розташоване на території підконтрольній Україні у м. Дніпро, а також з 22.06.2005 року є власником житлового приміщення розташованого у м. Добропілля Донецької області, про що відповідач не повідомила. Позивач вважає, що за наявності вказаних підстав відповідач не мала права на отримання адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги призвело до виникнення переплати у період з грудня 2017 року по грудень 2018 року бюджетних коштів у розмірі 11 861,55 грн. На адресу відповідачки було направлено листи щодо повернення бюджетних коштів у добровільному порядку, проте станом на теперішній час, грошові кошти не повернуто у зв`язку із чим позивач змушений звернутисядо суду з даним позовом.

Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 16 березня 2020 року відкрито провадження у цивільній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено судове засідання.

12 травня 2020 року судом було отримано відзив на позовну заяву зі змісту якого вбачається, що відповідач позовні вимоги не визнає у повному обсязі. Зазначає, що дійсно перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Чечеловської районної ради у м. Дніпрі, як внутрішньо переміщена особа з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної з 09.12.2014 року. У письмових заявах до управління щодо призначення щомісячної адресної допомоги було зазначено, що у будь-якого з членів сім`ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районів проведення антитерористичної відсутнє, оскільки на час підписання заяв чоловік володів житлом, а саме квартирою у м. Добропілля Донецької області, що входило до населених пунктів на території яких здійснювалась АТО. 05.07.2017 року від управління надійшов лист в якому було повідомлено про відмову у призначенні ( відновленні) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам відповідно до постанови КМУ від 31.05.2017 року № 370 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами КМУ від 01.10.2014 року № 505 та від 22.09.2016 року № 646», оскільки місце постійної реєстрації відсутнє у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. 14.12.2017 року до управління було подано заяву щодо поновлення виплат адресної допомоги та надані копії відповідних документів, що підтверджували останнє місце мешкання до переїзду у м. Дніпро - м. Єнакієво Донецької області, а також копію свідоцтва про шлюб. 18.12.2017 року було отримано відповідь на запит в якій повідомлено, що комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, розглянувши звернення та надані документи, прийняла рішення про відновлення щомісячної адресної допомоги з 14 грудня 2017 року.

13 травня 2020 року судом було отримано відповідь на відзив в якій зазначено, що на момент прийняття рішення щодо відмови (повідомлення від 05.07.2017 року вих. № 1817) щодо призначення щомісячної адресної допомоги переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг районна комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, керувалася на той час діючим розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року № 1085( в редакції розпорядження КМУ від 02.12.2015 року № 1276-р). У переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення м. Добропілля було відсутнє. Також зазначає, що відповідач вказує на те що позивачем не було зроблено перевірки відповідно до пункту 10 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 за період з грудня 2014 року по грудень 2017 року та звертає увагу на те, що її чоловік володіє нерухомим майном у м. Добропілля з 2008 року, тому не повинна була вносити відповідні відомості проте, відповідно до пункту 11 вищезазначеного Порядку уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин , які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення обставин. Позивач вважає, що відповідач не зазначила про факт наявності у її чоловіка нерухомості ймовірно з тих причин, що зазначена інформація значно вплинула або могла вплинути на встановлення їй права щодо призначення державної соціальної допомоги та на визначення її розміру.

Представник позивача у відкрите судове засідання не з`явився, звернувся до суду з клопотання про розгляд справи без його участі, враховуючи факти наведені у позові та відповіді на відзив.

Відповідач у судове засідання не з`явилася,з вернулася до суду з клопотання про розгляд справи без її участі, враховуючи надані до суду заперечення.

Згідно ст. 223 ЦПК України, неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

У відповідності до положень частини 2 статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених вимог, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідност. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно ч.ч.2, 3 ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 було взято на облік внутрішньо переміщеної особи за місцем фактичного проживання/ перебування АДРЕСА_2 ( зареєстроване місце проживання АДРЕСА_3 ) про що Управління праці та соціального захисту населення Чечеловської районної у м. Дніпрі ради було видано відповідну довідку від 09.12.2014 року № 203-1503.

09.12.2014 року відповідач вперше звернулася до органу соціального захисту із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послугдо органу соціального захисту населення Красногвардійського району м. Дніпро.

У відповідній заяві було зазначено відомості про всіх членів сім`ї, які претендують на отримання грошової допомоги, а саме: ОСОБА_1 ( зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ) а також відсутність у наявності у будь-якого із членів сім`ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована території України та райони проведення АТО.

Рішенням органу соціального захисту від 18.12.2014 року було призначено допомогу переміщеним особам на проживання з 09.12.2014 року по 08.06.2015 року ОСОБА_1 у розмірі 442,00 грн та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 884,00 грн. Загальна сума допомоги на сім`ю становила 1326,00 грн щомісячно.

11.06.2015 року відповідач звернулася до органу соціального захисту із заявою про продовження щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг до органу соціального захисту населення Красногвардійського району м. Дніпро на наступні шість місяців.

У відповідній заяві було зазначено відомості про всіх членів сім`ї, які претендують на отримання грошової допомоги, а саме: ОСОБА_1 ( зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ) а також відсутність у наявності у будь-якого із членів сім`ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована території України та райони проведення АТО.

В подальшому відповідач зверталася з відповідними заявами про призначення грошової допомоги на наступні шість місяців, в яких повідомляла про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги.

За рішеннямиоргану соціального захисту, відповідачеві призначалася грошова допомога у періоди з 09.06.2015 року по 08.12.2016 року, з 09.12.2015 року по 08.06.2016 року, з 09.06.2016 року по 08.12.2016 року, з 09.12.2016 року по 08.06.2017 року.

При зверненні 09.06.2017 року щодо призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг до органу соціального захисту населення до управління соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради, відповідачу було відмовлено у призначенні ( відновленні) соціальних виплат відповідно до постанови КМУ від 31.05.2017 року № 370 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами КМУ від 01.10.2014 року № 505 та від 22.09.2016 року № 646», оскільки місце постійної реєстрації відсутнє у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.

14.12.2017 року відповідач звернулася до управління із заявою щодо поновлення виплат адресної допомоги, долучив копії відповідних документів, що підтверджували останнє місце мешкання до переїзду у м. Дніпро - м. Єнакієво Донецької області.

18.12.2017 року було отримано відповідь на запит в якій повідомлено, що комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, розглянувши звернення та надані документи, прийняла рішення про відновлення щомісячної адресної допомоги з 14 грудня 2017 року відповідно із чинним законодавством.

Рішенням органу соціального захисту від 03.01.2018 року, відповідачу було призначено грошову допомогу переміщеним особам на проживання з 14.12.2017 року по 13.06.2018 року у розмірі 884, 00 грн а також рішенням призначена допомога (продовження виплати) з 14.06.2018 року по 13.12.2018 року у розмірі - 1000 грн.

Згідно розрахунку надміру виплачених коштів долученого позивачем до матеріалів справи за період з 01.12.2017 року по 31.12.2018 року відповідач отримала 11861,55 грн

22.12.2018 року відповідач звернулася до органу соціального захисту із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги. У відповідній заяві було зазначено відомості про всіх членів сім`ї, які претендують на отримання грошової допомоги, а саме: ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_6 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_7 ), ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_6 фактичне місце проживання: АДРЕСА_7 ) а також відсутність у наявності у будь-якого із членів сім`ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована території України та райони проведення АТО. В примітках було зазначено чоловіка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та його ІНН.

Згідно долученого до матеріалів справи листа управління соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради від 15.01.2019 року № 138, відповідачу було відмовлено у виплаті адресної грошової допомоги переміщеним особам на проживання у зв`язку у із виявленням наданої недостовірної інформації щодо відсутності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної організації. В листі зазначено, що відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна ОСОБА_3 , є власником житлового приміщення розташованого на території підконтрольній Україні за адресою: АДРЕСА_7 з 03.12.2018 року а також з 22.06.2005 року є власником житлового приміщення розташованого за адресою: АДРЕСА_4 . Зазначено, що відповідно до п. 6 Постанови КМУ № 505 від 01.10.2014 року ( із змінами та доповненнями) та постанови КМУ від 31.05.2017 № 370 станом на 14.12.2017 року відповідач не мала права на отримання адресної щомісячної допомоги переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг. Переплпта бюджетних коштів складає 11 861,55 грн. Копію відповідного листа відповідач отримала 08.05.2019 року, що підтверджується її особистим підписом.

05.11.2019 року на адресу відповідачки було направлено лист щодо повернення бюджетних коштів у добровільному порядку, станом на теперішній час, грошові кошти не повернуто.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога) визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 1 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, втому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (Порядок № 505).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації, та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Для отримання грошової допомоги (зокрема в разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім`ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім`ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред`являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (уразі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу подання заяви та адреси, за якою подається заява, уповноважений представник сім`ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку (пункт 5 Порядку № 505).

У цьому ж пункті наведений перелік документів та процедура їх оформлення уповноваженим органом.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Отже, питання щодо призначення особі грошової допомоги, передбаченої Порядком № 505 вирішується уповноваженим органом, який зобов`язаний перевірити надані такою особою документи та на їх підставі прийняти відповідне рішення.

Виплата такої допомоги обмежена строком до шести місяців, але у випадку прийняття уповноваженим органом рішення на такий строк, останній не звільняється від обов`язку перевіряти та контролювати правомірність здійснення виплат призначеної грошової допомоги.

Разом з тим, питання щодо повернення безпідставно сплачених коштів вирішується відповідно до пункту 11 Порядку № 505, згідно з яким, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Згідно п.1 ч.1 ст.1215 ЦК не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Натомість правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.

Тому законодавець пов`язує повернення надмірно отриманих коштів, наданих у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, саме з недобросовісністю набувача, яку згідно ст. 81 ЦПК має довести позивач.

Обов`язок щодо надання достовірної інформації при поданні заяви про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, покладено на отримувача такої допомоги.

Механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна виплата відбулась з вини отримувача такої допомоги, тобто внаслідок його зловживань, зокрема, шляхом повідомлення недостовірних відомостей.

Аналогічна правова позиція була викладена у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року по справі № 332/2805/18.

На виконання Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» 2 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Розпорядження № 1275-р, яким було затверджено «Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», згідно із п. 7 ч. 1 якого місто Добропілля Донецької області, де розташовано житлове приміщення чоловіка відповідача входить до «Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».

При цьому до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення затверджені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-рнаселений пункт, де розташовано житлове приміщення чоловіка відповідача, не внесено.

23 квітня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 212, якою внесені зміни до абз. 2 п. 6 Порядку, з урахуванням яких було передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Оскільки місто Добропілля Донецької області відноситься до «Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», у своїх заявах від 09 грудня 2014 року, 11 червня 2015 року, 03 листопада 2015 року, 09 червня 2016 року, 09 грудня 2016 року про призначення щомісячної адресної допомоги, діючі добросовісно, відповідач повідомила правдиві відомості при поданні такої заяви.

03 червня 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 року № 370, якою абз. 2 п. 6 Порядку викладено в редакції, відповідно до якої грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Проте, після внесення 03.06.2017 року змін до п.6 Порядку №505, УСЗН не пересвідчилось у наявності права у відповідача на подальше отримання адресної допомоги та продовжило її призначення та виплату.

Пунктом 3 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою КМУ України від 21 серпня 2001 року № 1091 (зі змінами та доповненнями) Головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор: проводять вибіркові перевірки особових справ одержувачів державної соціальної допомоги за рішенням керівника відповідного органу соціального захисту населення або його заступника; складають акти за підсумками перевірки з висновками щодо правильності призначення державної соціальної допомоги.

Працівники УСЗН повинні були своєчасно провести вибіркову перевірку особової справи одержувача державної соціальної допомоги та скласти відповідний акт, що є порушенням п.3 Положення про головного державного соціального інспектора та державного інспектора.

Доказів того, що відповідач була обізнана про необхідність зазначати в заявах від 09 червня 2017 року, 14 грудня 2017 року, 14.06.2018 року відомості про належність їй на праві власності житлового приміщення, яке перебуває виключно в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану, представником позивача суду не було надано.

Беручи до уваги вищевикладене, судом встановлено, що призначення та виплата щомісячної адресної допомоги здійснювалася позивачем добровільно та її виплаті не передували недобросовісні дії відповідача, а тому відсутні підстави для стягнення надміру сплачених сум допомоги.

Відповідно до ч.1ст.141 ЦПК України у зв`язку з відмовою в задоволенні позову понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст. 2, 10, 12, 13, 27, 81, 89, 211, 258-259, 263, 265, 268, 273 , 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ

У задоволенні позову Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг - відмовити.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.М. Левченко

22.07.2020