Рішення № 90517112, 21.07.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.07.2020
Номер справи
520/5111/2020
Номер документу
90517112
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 липня 2020 р. права № 520/5111/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про зобов`язання провести перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) 17.04.2020 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФ України в Харківській області, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61002 код ЄДРПОУ-14099344), в якому просить:

- визнати протиправними дії ГУ ПФ України в Харківській області щодо відмови врахувати при обчисленні пенсії за віком ОСОБА_1 дохід (заробітну плату) за період з 28.01.2008 по 20.08.2008, з 02.12.2008 по 27.03.2009, з 30.07.2009 по 03.11.2009, 27.12.2010 по 29.03.2011, з 06.07.2011 по 25.10.2011, з 24.05.2012 по 04.09.2012, з 14.11.2012 по 12.02.2013, з 26.06.2013 по 01.10.2013, з 19.03.2014 по 19.06.2014, з 29.09.2014 по 30.01.2015, з 25.06.2015 по 24.08.2015, з 25.08.2015 по 15.09.2015 згідно довідок від 10.01.2018 №01/10/1 ТОВ «АРКТИКСПЕЦМОНТАЖСТРОЙ», від 25.08.2015 №25/8-15/3 ТОВ «СибГазПромСтрой», від 30.03.2017 №30/03-17 ТОВ «СБ-СЕРВИС»;

- зобов`язати ГУ ПФ України в Харківській області здійснити перерахунок (обрахунок, обчислення) та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 06.08.2019 з урахуванням заробітної плати, отриманої за період з 28.01.2008 по 20.08.2008, з 02.12.2008 по 27.03.2009, з 30.07.2009 по 03.11.2009, з 27.12.2010 по 29.03.2011, з 06.07.2011 по 25.10.2011, з 24.05.2012 по 04.09.2012, з 14.11.2012 по 12.02.2013, з 26.06.2013 по 01.10.2013, 19.03.2014 по 19.06.2014, з 29.09.2014 по 30.01.2015, з 25.06.2015 по 24.08.2015, з 25.08.2015 по 15.09.2015 згідно довідок від 10.01.2018 №01/10/1000 ТОВ «АРКТИКСПЕЦМОНТАЖСТРОЙ», від 25.08.2015 № 25/8-15/3 ТОВ «СибГазПромСтрой», від 30.03.2017 №30/03-17 ТОВ «СБ-СЕРВИС», виплативши різницю між належною до сплати пенсією та фактично виплаченою пенсією, без застосування положень Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, та без застосування будь-яких обмежень щодо виплати заборгованості, в тому числі поетапного чи часткового.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено останньому у перерахунку пенсії за віком з урахуванням заробітної плати, отриманої за період роботи на території Російської Федерації відповідно до наданих довідок про доходи. Вказує, що надав усі необхідні документи для підтвердження отримання доходу на території Російської Федерації. На думку позивача, такі дії відповідача є протиправними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у адміністративній справі №520/5111/2020.

Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачем 07.05.2020 до суду надано відзив на позовну заяву, згідно з яким просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю з тих мотивів, що довідки, які були надані позивачем до заяви про здійснення перерахунку пенсії за віком не відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2005 №22-1.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку у ГУ ПФ України в Харківській області як отримувач пенсії за віком призначеної з 06.08.2019 згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.20003 №1058-IV (далі по тексту - Закон України №1058-IV).

Позивач 29.01.2020 звернувся із заявою до відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії за віком з урахуванням довідок про доходи від 10.01.2018 №01/10/1 виданої ТОВ «Арктикспецмонтажстрой» Російської Федерації, від 25.08.2015 №25/8-15/3 виданої ТОВ «СибГазПромСтрой» Російської Федерації, від 30.03.2017 №30/03-17 ТОВ «СБ-Сервіс» Російської Федерації.

Відповідач листом від 17.02.2020 №10/Л-14 повідомив позивача про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії за віком посилаючись на неможливість проведення перевірок довідок виданих підприємствами, які знаходяться на території Російської Федерації.

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг врегульовано Законом України №1058-IV.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України №1058-IV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу призначена пенсії за віком.

Згідно частини першої статті 40 Закону України №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до статті 41 Закону України №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Положеннями пункту 2.7 Порядку №22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Приписами пункту 2.10 Порядку №22-1 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Додатком 1 до Порядку №22-1 затверджена форма довідки про заробітну плату для обчислення пенсії. У такому додатку, зокрема, зазначено орган, що видав довідку, особа, якій довідка видана, суми заробітної плати та період, за який вона нарахована, а також підставу видачі довідки, інформацію про страхові внески.

Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Відповідно до статті 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн, підписаної 14.01.1993, трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв`язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

Стаття 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, закріплює принцип територіальності, згідно з яким пенсійне забезпечення громадян держав-учасників здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення, встановлено, що для встановлення права на пенсію громадянам держав-учасниць Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією угодою. Розмір пенсії за Угодою обчислюють із заробітку (доходу) за період роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Статтею 11 Угоди передбачено, що необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 01 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.

Відповідно до статті 5 Угоди, ця Угода розповсюджується на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені чи будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди.

З системного аналізу наведених правових норм можна дійти висновку, що пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу. Стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі по тексту - №637) встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно копії трудової книжки позивача серія НОМЕР_2 вбачається, що у ній містяться записи про прийняття позивача на роботу до :

- ТОВ «Арктикспецмонтажстрой» Російської Федерації у період з 28.01.2008 по 20.08.2008;

- ТОВ «СибГазПромСтрой» Російської Федерації у період з 02.12.2008 по 27.03.2009, з 30.07.2009 по 03.11.2009,06.07.2011 по 25.10.11, з 24.05.2012 по 04.09.2012, з 14.11.2012 по 12.02.2013, з 26.06.2013 по 01.10.2013, з 19.03.2014 по 19.06.2014, з 29.09.2014 по 30.01.2015, з 25.06.2015 по 24.08.2015;

- ТОВ «СБ -Сервіс» Російської Федерації у період з 25.08.2015 по 15.09.2015.

На підтвердження розміру заробітної плати, яку позивач отримував на вказаних підприємствах, ним надано відповідні довідки.

Зокрема, позивачем надано пенсійному органу довідки, видані ТОВ «Арктикспецмонтажстрой» Російської Федерації від 10.01.2018 №01/10/1, ТОВ «СибГазПромСтрой» Російської Федерації від 25.08.2015 №25/8-15/3, ТОВ «СБ-Сервіс» Російської Федерації від 30.03.2017 №30/03-17.

Як свідчить зміст вказаних довідок, вони містять всю необхідну інформацію про заробітну плату позивача, мають відбиток печатки товариства, підписані уповноваженою на те особою, чинні та не визнані недійсними.

Суд вважає, що у даному випадку, позивач не може бути позбавлений свого права на перерахунок пенсії згідно з вказаними довідками через невідповідність їх встановленому зразку та у зв`язку з не находженням відповідей на запити відповідача, тобто у зв`язку з обставинами, що виникли не з вини позивача, та на які він не міг вплинути. Окрім того, у позивача відсутня будь-яка можливість в інший спосіб отримати відомості, зазначені у цих довідках. Зі свого боку, позивач вчинив всі необхідні для перерахунку розміру пенсії дії, а відтак, не може нести тягар відповідальності за формування роботодавцем належним чином довідки про його заробітну плату.

Суд відхиляє доводи відповідача, що вказані довідки про заробітну плату не можуть бути враховані при обчисленні розміру пенсії позивачу.

З огляду на викладене, суд дійшов висновків про те, що права та законні інтереси позивача були порушені відповідачем шляхом не здійснення обчислення пенсії позивача з урахуванням наданих ним довідок, у зв`язку з цим позовні вимоги у частині підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про здійснення пенсійних виплат без урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, суд зазначає наступне.

Кабінетом Міністрів України 22.08.2018 прийнято постанову «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» №649, якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - Порядок №649) для реалізації вимог Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» з урахуванням того, що виконання таких рішень суду здійснюється виключно за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті.

Згідно із п. 1 Порядку №649 цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Відповідно до пункту 2 Порядку №649 для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою. Відповідач при виконанні рішення суду, як орган державної влади зобов`язаний діяти лише в межах чинного законодавства та з врахуванням вимог Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.

Отже, суд вважає, що позовна вимога у вказаній частині є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Натомість, у даній справі відповідачем не доведено правомірності своїх рішень.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог адміністративного позову.

Розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства судом не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ГУ ПФ України в Харківській області, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61002 код ЄДРПОУ-14099344) про зобов`язання провести перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови врахувати при обчисленні пенсії за віком ОСОБА_1 дохід (заробітну плату) за період з 28.01.2008 по 20.08.2008, з 02.12.2008 по 27.03.2009, з 30.07.2009 по 03.11.2009, 27.12.2010 по 29.03.2011, з 06.07.2011 по 25.10.2011, з 24.05.2012 по 04.09.2012, з 14.11.2012 по 12.02.2013, з 26.06.2013 по 01.10.2013, з 19.03.2014 по 19.06.2014, з 29.09.2014 по 30.01.2015, з 25.06.2015 по 24.08.2015, з 25.08.2015 по 15.09.2015 згідно довідок від 10.01.2018 №01/10/1 ТОВ «АРКТИКСПЕЦМОНТАЖСТРОЙ», від 25.08.2015 №25/8-15/3 ТОВ «СибГазПромСтрой», від 30.03.2017 №30/03-17 ТОВ «СБ-СЕРВИС»;

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок (обрахунок, обчислення) та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати, отриманої за період з 28.01.2008 по 20.08.2008, з 02.12.2008 по 27.03.2009, з 30.07.2009 по 03.11.2009, з 27.12.2010 по 29.03.2011, з 06.07.2011 по 25.10.2011, з 24.05.2012 по 04.09.2012, з 14.11.2012 по 12.02.2013, з 26.06.2013 по 01.10.2013, 19.03.2014 по 19.06.2014, з 29.09.2014 по 30.01.2015, з 25.06.2015 по 24.08.2015, з 25.08.2015 по 15.09.2015 згідно довідок від 10.01.2018 №01/10/10 ТОВ «АРКТИКСПЕЦМОНТАЖСТРОЙ», від 25.08.2015 № 25/8-15/3 ТОВ «СибГазПромСтрой», від 30.03.2017 №30/03-17 ТОВ «СБ-СЕРВИС» з дня призначення пенсії за віком, тобто з 06.08.2019, виплативши різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по сплаті судового збору на користь ОСОБА_1 у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривен 80 копійок).

Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 21.07.2020.

Суддя О.В. Ніколаєва