
Справа № 426/6479/20
УХВАЛА
20 липня 2020 року м.Сватове
Суддя Сватівського районного суду Луганської області Бабічева Л.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до інспектора УПП роти УПП батальйону Управління патрульної поліції у м. Києві старшого лейтенанта поліції Бондар Марини Анатоліївни про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі,-
встановив:
Позивач звернувся до Сватівського районного суду Луганської області з адміністративним позовом, в якому просить скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАК № 2010054, винесену 22 січня 2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 122 КУпАП, провадження у справі закрити.
Розглянувши подану позовну заяву, вважаю за необхідне залишити зазначену заяву без руху з наступних підстав.
З позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що позовна заява подана без додержання вимог, викладених у ст. 161 КАС України.
Позивач у поданому позові заявив клопотання про поновлення строку звернення до суду.
Так, обгрунтовуючи причини поважності пропуску строку звернення до суду, позивач зазначає, що раніше позов ним був поданий у належний строк, ухвалою суду від 11.02.2020 року йому було надано строк для уточнення позовних вимог. Ухвалою суду від 16.03.2020 року йому було відмовлено у прийнятті позову до розгляду.
Однак, в порушення ч.6 ст. 161 КАС України позивач не додав докази на підтвердження вищевказаних обставин щодо поважності причин пропуску звернення до суду.
Також позивач не зазначив причини неподання позову після 16.03.2020 року, т.б. після постановлення ухвали суду, по липень 2020 року.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно правового висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі № 543/775/17, провадження № 11-1287апп18, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Велика Палата Верховного Суду у вказаній постанові від 18.03.2020 року (справа №543/775/17) відступила від висновків Верховного Суду України викладених у постанові від 13 грудня 2016 року (провадження №21-1410а16) та зазначила, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
Згідно із ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Отже, за подання до адміністративного суду фізичною особою позову про оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення, позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що у 2020 році становить 420,40 грн. (Отримувач коштів -УК у Сватів.р-ні /СВАТ-КИЙР-Н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37928384; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО)-899998; рахунок отримувача UA348999980313141206000012271; код класифікації доходів бюджету 22030101, Призначення платежу *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Сватівський районний суд Луганської області (назва суду, де розглядається справа).
Позивачем не доданий документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, не наведено підстав для звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, та не зазначено докази на підтвердження цих обставин.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, вважаю, що позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора УПП роти УПП батальйону Управління патрульної поліції у м. Києві старшого лейтенанта поліції Бондар Марини Анатоліївни про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі слід залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення недоліків.
Судом при винесенні ухвали враховується прецедентна практика Європейського суду з прав людини, яка виходить з того, що реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
З цього приводу прецедентними є рішення Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28.10.1998 року та «Круз проти Польщі» від 19 червня 2001 року. У вказаних Рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
У зв`язку з наведеним, вказані вимоги суду не є порушенням права на справедливий судовий захист, залишення позовної заяви без руху жодним чином не перешкоджає позивачу у доступі до правосуддя після усунення недоліків позову.
Керуючись ст. 108, 161, 169, 241, 248 КАС України, -
Ухвалив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора УПП роти УПП батальйону Управління патрульної поліції у м. Києві старшого лейтенанта поліції Бондар Марини Анатоліївни про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали та роз`яснити, що в іншому випадку позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.П. Бабічева