
Справа № 415/1906/20
Провадження № 2-о/415/263/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2020 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Калмикової Ю.О.,
за участю секретаря Кравченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин та факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків),-
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернулася до Лисичанського міського суду Луганської області з заявою про встановлення факту родинних відносин та факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).
В обґрунтування заяви зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Перевальську Луганської області померла мати заявниці - ОСОБА_2 . Документом, що підтверджує факт смерті є Медичне свідоцтво про причину смерті № 23 від 14 лютого 2020, видане Державною установою «Перевальская центральная районная многопрофильная больница» ЛНР. Враховуючи, що ОСОБА_1 неодноразово змінювала прізвище у зв`язку з реєстрацією та розірванням шлюбів, а також те, що інформація про ці факти відсутня в Державному Реєстрі реєстрації актів цивільного стану України, а паперовий архів знаходиться на тимчасово окупованій території України, заявниця не має можливості отримати документи українського зразку, які б підтверджували родинні відносини (дитина-мати) з ОСОБА_2 , а відповідно і отримати свідоцтво про смерть матері українського зразку.
На підставі викладеного просив суд визнати факт того, що ОСОБА_1 є рідною донькою померлої ОСОБА_2 та встановити факт смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Перевальськ Луганської області.
Надходження позовної заяви та інших заяв до суду
27.04.2020 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/1906/20 було відкрито провадження у цій цивільній справі.
12.06.2020 року ухвалою суду визнано явку заявника та представника заявника в судове засідання обов`язковою.
20.07.2020 року представником заявника надано письмове клопотання про розгляд справи без участі заявника та представника заявника.
Доводи особи, яка подала позов
Заява мотивована тим, що заявниці відмовлено у реєстрації смерті матері та з підстав неможливості встановлення родинних відносин.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином.
Представник заявниці ОСОБА_14 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, надала письмове клопотання, в якому просила справу розглядати за відсутності заявника та за відсутності представника.
Представник заінтересованої особи - Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, клопотання про відкладення розгляду до суду не надходило.
Дослідивши докази, суд вважає встановленими наступні фактичні обставини.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Матеріалами справи встановлено, що згідно з свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 09 липня 1963 року Артемівським бюро записів актів громадського стану Коммунарського району Луганської області, російською мовою « ОСОБА_6 », народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що зроблено актовий запис № 180. Батьком записаний російською мовою « ОСОБА_7 », матір`ю - російською мовою « ОСОБА_2 ».
Згідно з довідки про причину смерті від 14.02.2020, виданої ДУ «Перевальская центральная районная многопрофильная больница» ЛНР, російською мовою « ОСОБА_2 », померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 82 років , причина смерті гострий атеротромботичний інфаркт головного мозку в області стволу.
Згідно з лікарського свідоцтва про смерть № 23, виданого 14 лютого 2020 р., російською мовою « ОСОБА_2 », ІНФОРМАЦІЯ_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в стаціонарному неврологічному відділенні м. Перевальськ, Перевальського району, хвороба, що призвела до смерті - набряк головного мозку, гострий атеротромботичний інфаркт головного мозку в області ствола.
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 17 лютого 2020 р., ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Перевальськ, Перевальського району, про що складено актовий запис № 24.
З відмови Алчевського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) №257/21.16-70 від 13.03.2020, вбачається, що заявниця звернулась до Алчевського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) із заявою про державну реєстрацію факту смерті, проте їй було відмовлено, з підстав пред`явлення документу, виданого на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Згідно з свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 від 15.10.2009 року, виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Перевальського районного управління юстиції Луганської області, шлюб між ОСОБА_9 та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 розірваний. Прізвище дружини після розірвання шлюбу залишилось ОСОБА_1 , актовий запис № 168.
Згідно з свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 13 липня 2019 року, виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Перевальського районного управління юстиції Луганської області, 13 липня 2010 року укладено шлюб між ОСОБА_12 та ОСОБА_1 , про що складено актовий запис складено за № 127. Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище - ОСОБА_1 .
Мотивувальна частина
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорювальних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 3 ст. 13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
За вимогами ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
На підтвердження факту родинних відносин з померлою заявник надала до суду довідки №134 від 13.06.2018 р., №374 від 13.06.2018 р., №375 від 13.06.2018 р., №133 від 13.06.2018 р. та копії свідоцтв про розірвання шлюбу серії НОМЕР_5 від 29.06.2018р., серії НОМЕР_6 від 29.06.2018р., серії НОМЕР_7 від 29.06.2018р., які були видані на тимчасово окупованій території, посилаючись на те, що в Державному Реєстрі реєстрації актів цивільного стану України дана інформація відсутня, а інших доказів не існує.
З огляду на те, що окрім документів виданих на тимчасово окупованій території України, які б підтвердили дівоче прізвище заявниці, а відповідно і встановили б факт родинних зв`язків заявниці з померлою ОСОБА_2 не можливо, суд зазначає наступне.
Разом з тим, суд вважає, що надані заявником такі письмові докази не можуть бути прийняти судом до уваги як належний та допустимий доказ, оскільки вони видані установою, яка знаходиться на тимчасово окупованій території, що створена, обрана чи призначена у порядку, не передбаченому законом, а, отже, будь-які видані такими установами документи є недійсними та такими, що не створюють жодних правових наслідків.
Даючи оцінку допустимості таких доказів, як документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, слід керуватися положеннями частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави-члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Отже, з вищенаведеного вбачається, що судом України незаконність та недійсність письмових доказів виданих на тимчасово окупованій території Луганської області (т. зв. «ЛНР») не може бути застосовна лише до таких дій як реєстрація народжень, смертей і шлюбів, в усіх інших випадках, зокрема і при розгляді даної заяви про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, судом встановлюється незаконність та недійсність таких доказів, у зв`язку з чим вони не можуть бути прийняті як належні та допустимі.
За таких обставин, в судовому засіданні встановлено, що обставини, викладені заявником у заяві в обґрунтування своїх вимог не підтверджені належними та допустимими доказами, вважаються судом не доведеними, у зв`язку з чим, заява ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа - Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області не підлягає задоволенню.
Щодо встановлення факту смерті слід зазначити наступне.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про окремі питання застосування Закону України від 04.02.2016р. №990-VIII «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України», слід врахувати, що у померлої особи може не бути родичів, які можуть звернутися із заявою про встановлення факту. Водночас відмова у відкритті провадження за заявою… з підстав, що вони не були родичами померлого, унеможливлюють реалізацію ними своїх майнових та немайнових прав… Судам слід розглядати таку категорію справ за заявами… померлої особи про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, оцінюючи зібрані досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд знаходить достатньо підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Відповідно до встановлених судом обставин, які мають значення для справи суд приходить до висновку, що є достатньо підстав для встановлення факту смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження - с. Надєждовка, Льговського району Курської області, РФ, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Перевальськ Перевальського району, Луганської області, Україна у віці 82 років , причина смерті гострий атеротромботичний інфаркт головного мозку в області стволу. На час смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення в частині встановлення факту смерті.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 264, 265, 293, 315-317, 319 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин та факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), задовольнити частково.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження - с. Надєждовка, Льговського району Курської області, РФ, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Перевальськ Перевальського району, Луганської області, Україна у віці 82 років , причина смерті гострий атеротромботичний інфаркт головного мозку в області стволу, на час смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
В задоволенні інших вимог відмовити.
Відповідно до ст. 430 ЦПК України допустити негайне виконання рішення в частині встановлення факту смерті.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року) апеляційні скарги подаються до або через суд першої інстанції, тобто апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер НОМЕР_8 .
Заінтересована особа: Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), місцезнаходження: вул. Менделєєва, 53, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100, Україна, код ЄДРПОУ 21757871.
СУДДЯ Ю. О. КАЛМИКОВА