
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/723/20
16 липня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Баранюка А.З.
за участю:
секретаря судового засідання Габрилецької С.Є.;
представника позивача: Багрія Б.Є.;
представника відповідача: Бачинського І.Й.;
представника третьої особи: Онищак У.М.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа Тернопільський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач), третя особа Тернопільський обласний військовий комісаріат, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в розмірі 70% грошового забезпечення за відповідною посадою;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2018 в розмірі 71 % грошового забезпечення за відповідною посадою заступника командира полку з тилу, з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, із врахуванням проведених виплат та виплатити пенсію з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018 однією сумою.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 1 лютого 2005 року позивач перебуває на пенсії за вислугою років, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Вислуга для обчислення його пенсії становила 25 років у пільговому обчисленні і основний розмір призначеної пенсії становив 65 % від грошового забезпечення на час звільнення.
У зв`язку із проведенням перерахунку його пенсії, позивач звернувся із заявою до відповідача, у відповідь на яку, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом повідомило, що з 01.01.2018 його пенсію було перераховано з розрахунку 70 % грошового забезпечення.
Проте позивач не погоджується із таким перерахунком його пенсії та вказує на те що, що її перерахунок повинен був здійснюватися з розрахунку 71 % грошового забезпечення, оскільки у зв`язку із зарахуванням на військову службу під час мобілізації, збільшилися роки його вислуги. Крім того, позивач не погоджується із встановленням розміру його пенсії до виплати у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50%; з 01.01.2019 по 31.12.2019 75%; з 01.01.2020 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Ухвалою судді від 18.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи (у письмовому провадженні).
З метою з`ясування всіх обставин справи, ухвалою суду від 13.04.2020 у даній справі призначено судове засідання.
28.04.2020 представник відповідача подав до суду відзив, в якому вказав, що під час перерахунку пенсії позивача, відповідно до грошового атестату серії ЗУ № 296059, враховані наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення: надбавка за виконання особливо важливих завдань, щомісячна додаткова грошова винагорода та премія. Також, під час перерахунку враховані підвищення та надбавки: учасника АТО учасник бойових дій, згідно Закону № 3551-XII та учасника бойових дій.
Законодавцем 27.03.2014 на підставі Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII (набрав чинності з 01.04.2014) внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, обмежено до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Тому, при перерахунку пенсії позивача 06.04.2016, Головним управлінням максимальний розмір пенсії обґрунтовано обчислено в максимальному розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, зазначених у грошовому атестаті серії ЗУ № 296059.
Також вказав, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу було встановлено до виплати пенсію у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50%; з 01.01.2019 по 31.12.2019 75%; з 01.01.2020 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Відтак, на думку відповідача, будь-які порушення прав позивача на пенсійне забезпечення, зокрема щодо порядку проведення перерахунку пенсії та її виплати, відсутні.
04.05.2020 позивач подав до суду відповідь на відзив.
Ухвалами суду від 12.05.2020, 26.05.2020, 03.06.2020, 22.06.2020, 01.07.2020 розгляд справи було відкладено.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, просив відмовити в їх задоволенні.
Представник третьої особи в судовому засіданні підтримала пояснення представника відповідача.
Заслухавши в судових засіданнях пояснення представника позивача, представника відповідача, третьої особи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З розрахунку пенсії слідує, що пенсія ОСОБА_1 , підполковнику, заступнику командира полка - начальнику тилу призначена за станом здоров`я, з 01.02.2005 за вислугу 25 років служби (календарна вислуга 24 роки) у розмірі 65% від сум грошового забезпечення.
У зв`язку із зарахуванням позивача на військову службу в Збройні Сили України під час мобілізації, на особливий період та проходження служби в період з 19.032014 по 05.04.2016, Тернопільський обласний військовий комісаріат надіслав до відповідача документи для перерахунку пенсії позивача.
У зв`язку із вищенаведеним та на підставі грошового атестату серії ЗУ №296059 від 25.04.2016, відповідачем у відповідності до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 06.04.2016 було здійснено перерахунок пенсію у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення при вислузі 27 років служби.
Під час перерахунку пенсії позивача, були враховані наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення: надбавка за виконання особливо важливих завдань, щомісячна додаткова грошова винагорода та премія. Також, під час перерахунку враховані підвищення та надбавки: учасника АТО учасник бойових дій, а також посада позивача «Начальник відділення офіцерів запасу і кадрів Теребовлянського РВК».
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу було встановлено до виплати пенсію у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50%; з 01.01.2019 по 31.12.2019 75%; з 01.01.2020 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Не погодившись із такими діями відповідача позивач звернувся до суду із відповідним позовом.
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2, які мають право на пенсію за цим Законом і які є ветеранами війни, та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пенсії за вислугу років підвищуються в порядку і на умовах, передбачених зазначеним Законом.
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону N 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частиною 4 цієї статті передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, внесено зміни до частини другої статті 13 Закону України № 2262- ХІІ, якими зокрема встановлено, що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
В дальшому, законодавцем 27.03.2014 на підставі Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII (набрав чинності з 01.04.2014) внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, обмежено до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
У постанові у справі №240/5401/18 Велика Палата Верховного Суду прийшла до висновку, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Суд зазначає, що при здійсненні перерахунку пенсії позивача, її відсоткове значення не зменшилося, оскільки при виході на пенсію її з розрахунку проводився у розмірі 65% від сум грошового забезпечення та в подальшому був приведений у відповідність до вимог законодавства у розмірі 70 % грошового забезпечення.
Тому з урахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2018 в розмірі 71 % грошового забезпечення за відповідною посадою є необґрунтованими та до задоволення не підлягають.
Поряд із цим, суд зазначає, що Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до п.2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:
з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Разом з тим, у зв`язку із скасуванням п.2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу має виплачуватись у розмірі 100% суми підвищення пенсії.
Аналогічний правовий висновок висловлений Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020.
Щодо посилань відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804, суд зазначає наступне.
Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 прийнято постанову №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Однак, норми Закону №2262-ХІІ та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не містять приписів щодо виплати призначеної/ перерахованої пенсії частинами або у будь-яких відсотках від суми підвищення пенсії внаслідок її перерахунку.
Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 та від 14.08.2019 №804 містять положення, які регулюють процес виплати вже перерахованої пенсії, однак Закон №2262-ХІІ делегував Кабінету Міністрів України лише право встановлювати умови, порядок та розмір проведення перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Суд наголошує, що нормами Закону України №2262-ХІІ не уповноважено Кабінет Міністрів України встановлювати відстрочку виплати вже перерахованих пенсій.
Крім того, на момент вирішення спору по суті, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, визнано постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" протиправною та нечинною повністю.
Таким чином, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року є обґрунтовані та підлягають до задоволення.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії за відповідною посадою заступника командира полку з тилу, з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії суд зазначає, що відповідно до пункту 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою Згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача здійснено на підставі довідки Тернопільського обласного військового комісаріату від 05 березня 2020 року № ХЕ 07704709. У цій довідці вказано посаду позивача «Начальник відділення офіцерів запасу і кадрів Теребовлянського РВК». Також вказані складові грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, надбавки за військовим званням та за вислугу років.
Суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України не наділені правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно Закону № 2262-ХП, а лише відповідно до пункту 9 Порядку № 45 мають право перевіряти правильність складення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії щодо їх формального змісту.
Викладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду наведеної в постанові 19 лютого 2020 року у справі № 240/6263/18.
Оскільки довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком, суд погоджується із поясненнями представника відповідача про те, що вимога позивача у цій частині є необґрунтованою, а отже задоволенню не підлягає.
Разом з тим, така вимога щодо посади та складових грошового забезпечення, що мають бути вказані у довідці, може бути заявлена позивачем до Тернопільського обласного військового комісаріату.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 21 липня 2020 року.
Реквізити учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 14035769;
третя особа: Тернопільський обласний військовий комісаріат місцезнаходження: вул. Січових Стрільців, 2, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 07704709.
Головуючий суддя Баранюк А.З.