Рішення № 90490262, 13.07.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2020
Номер справи
240/2835/20
Номер документу
90490262
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2020 року м. Житомир справа № 240/2835/20

категорія 102090000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

з участю секретаря судового засідання Капустинської Г.О.,

позивача ОСОБА_1 , представника позивача Ткачука А.О., представника відповідача Жарського В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ружинської селищної ради Ружинського району Житомирської області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Ружинської селищної ради Ружинського району Житомирської області щодо реєстрації за місцем проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 ;

- зобов`язати Ружинську селищну раду Ружинського району Житомирської області зареєструвати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позову зазначає, що 28.01.2020 звернулася до Ружинської селищної ради із заявами про зняття з реєстрації та реєстрацію себе і свого сина, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в чому їй було відмовлено; будинок за адресою: АДРЕСА_1 належить на праві власності її батьку; згідно Акту про не проживання особи за місцем реєстрації, громадяни ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 з 2008 року не проживають.

Ухвалою від 13.04.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав відзив на позов (а.с.31-50), в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки перевіркою записів журналів обліку заяв реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання та журналу з реєстрації обліку заяв, скарг та пропозицій громадян не виявлено факту реєстрації направлених і доставлених до селищної ради поштовим зв`язком заяв позивача у термін з 28 січня по 06 лютого 2020 року, а тому неможливо встановити факт звернення позивача.

Позивач подала відповідь на відзив (а.с.51-54), зазначивши, що факт звернення із заявами про реєстрацію місця проживання підтверджується листом за підписом селищного голови від 28.01.2020.

Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив (а.с.55-57), в якій вказав, що пояснення та аргументи позивача щодо наведених фактичних обставин по справі є безпідставними та необґрунтованими.

Ухвалою від 19.06.2020 суд призначив справу до розгляду у судовому засіданні.

В судовому засіданні:

- позивач та її представник підтримали позовні вимоги;

- представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову; також пояснив, що судом на будинок АДРЕСА_1 , який був придбаний батьком позивача, накладено арешт.

Проаналізувавши та оцінивши досліджені по справі докази, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

28.01.2020 позивач звернулася до Ружинської селищної ради Ружинського району Житомирської області з заявами про зняття з реєстрації місця проживання (а.с. 9, 11) та із заявами про реєстрацію місця проживання (а.с. 10, 12) за адресою: АДРЕСА_1 себе та свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7). При подачі вказаних заяв позивачем сплачено адміністративний збір (а.с.8).

Звернення 28.01.2020 з вказаними заявами до Ружинської селищної ради підтверджується показами свідка ОСОБА_7 , яка є реєстратором місця проживання Ружинської селищної ради (а.с.65).

Як показала свідок ОСОБА_7 , 28.01.2020 вона прийняла від ОСОБА_1 заяви та документи про зняття з реєстрації/реєстрацію місця проживання її та сина за адресою АДРЕСА_1 . Знаючи, що судові справи щодо вказаного будинку, свідок вирішила проконсультуватися щодо реєстрації ОСОБА_1 та її сина у голови селищної ради, якого на місці не було, а тому сказала заявниці зачекати. Пізніше в цей же день ОСОБА_1 зі своїм батьком забрали заяви та пішли з ними до голови селищної ради. Зняття з реєстрації та реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 та її сина свідок не здійснювала.

Листом від 28.01.2020 № 83 (а.с. 13) за підписом голови селищної ради Виконавчий комітет Ружинської селищної ради Житомирської області повідомив ОСОБА_8 стосовно прописки сім`ї його дочки ОСОБА_1 на житлову площу будинку АДРЕСА_1 що прописати сім`ю дочки можливо за умови забезпечення житловою площею. В листі вказано, що у вказаному будинку, житлова площа якого 83,6 м2, що складається з чотирьох жилих кімнат, придбаному ОСОБА_8 03.03.2018 р., прописані дві сім`ї Ярмоленків; згідно записів Ружинського райвідділу внутрішніх справ від 01.02.2008 року тут зареєстрована ОСОБА_10 та її дві дочки віком 29 і 16 років; тут прописаний з липня 2018 ОСОБА_8 як покупець. Листом запропоновано для врегулювання виниклої ситуації вирішити питання виписки з будинку зайвих осіб і тоді прописати своїх дітей та онуків. вказаним листом повернуто заяви, подані 28.01.2020 та зазначено, що при повторному зверненні не потрібно сплачувати адміністративний збір.

Суд звертає увагу, що відповідач не зміг пояснити, які саме заяви, подані 28.01.2020, були повернуті листом від 28.01.2020 № 83.

Враховуючи покази свідка ОСОБА_7 про звернення 28.01.2020 позивача із заявами про зняття з реєстрації/реєстрацію місця проживання, досліджений журнал заяв, скарг та пропозицій громадян, наданий відповідачем (а.с.38-42), з якого вбачається що 28.01.2020 ніяких інших заяв від ОСОБА_8 та ОСОБА_1 до Ружинської селищної ради не надходило, зміст листа від 28.01.2020 № 83, в якому йдеться про реєстрацію ОСОБА_1 і неможливість її здійснення та повернення заяв від 28.01.2020, за яки був сплачений адміністративний збір, суд вважає встановленим, що 28.01.2020 позивач звернулася до відповідача із заявами про зняття з реєстрації/реєстрацію місця проживання її та сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою АДРЕСА_1 , в чому їй рішенням виконкому Ружинської селищної ради, оформленим листом від 28.01.2020 № 83 було відмовлено з тих підстав, що за вказаною адресою зареєстрована велика кількість людей.

Позивач, вважаючи, що їй протиправно було відмовлено в реєстрації місця проживання, звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11 грудня 2003 року № 1382-ІV (далі - Закон № 1382-IV)

орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради;

реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку;

зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (ч. 1 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Згідно ст.37-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження:

1) формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.

В частині 4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зазначено:

"Сільський, селищний, міський голова:

1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;

2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;

3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету;

...

7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;

...

17) веде особистий прийом громадян;

18) забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об`єднань;

19) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів"

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що в даному випадку органом реєстрації є Виконавчий комітет Ружинської селищної ради Житомирської області, керівництво апаратом та організацію роботи якого здійснює голова селищної ради, який і підписує рішення виконавчого комітету.

Таким чином лист виконкому Ружинської селищної ради від 28.01.2020 № 83, підписаний головою Ружинської селищної ради, суд розцінює як рішення органу реєстрації про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання.

Пунктом 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 (далі - Правила) передбачено:

"Орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо:

особа не подала необхідних документів або інформації;

у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недісними;

звернулася особа, яка не досягла 14 років.

Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику."

Суд звертає увагу, що ні в листі виконкому Ружинської селищної ради від 28.01.2020 № 83, ні представником відповідача в судовому засіданні не зазначено підстав, передбачених п. 11 Правил, для відмови в знятті з реєстрації/реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та її сина за адресою АДРЕСА_1 , у зв`язку із чим вважає відмову виконавчого комітету Ружинської селищної ради Ружинського району Житомирської області, оформлену листом від 28.01.2020 № 83, в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та її неповнолітньої дитини ОСОБА_2 за заявами від 28.01.2020 протиправною.

Посилання представника відповідача на накладення арешту на вказаний будинок, суд вважає в даному випадку недоречним, оскільки із заявами звернулися 28.01.2020, а арешт був накладений ухвалою суду від 07.02.2020 (а.с.37).

В ч. 1 ст. 6 Закону № 1382-IV зазначено, що реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів; реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

Аналогічна норма закріплена в п. 4 Правил.

Таким чином виконавчий комітет Ружинської селищної ради, як орган реєстрації, отримавши від позивача 28.01.2020 заяви про зняття з реєстрації/реєстрацію місця проживання та додані до них документи, при відсутності підстав для відмови, повинен був в той же день здійснити реєстрацію місця проживання, чого не зробив, у звязку із чим суд вважає за необхідне зобов`язати виконавчий комітет Ружинської селищної ради Ружинського району Житомирської області зареєструвати з 28.01.2020 ОСОБА_1 та її неповнолітню дитину ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , із зняттям з попереднього місця проживання.

Враховуючи задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені нею судові витрати в сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , номер НОМЕР_1 ) до Ружинської селищної ради Ружинського району Житомирської області (вул. Бурди, 44, смт. Ружин, Житомирська обл., 13601, код 04344707) задовольнити.

Визнати протиправною відмову виконавчого комітету Ружинської селищної ради Ружинського району Житомирської області, оформлену листом від 28.01.2020 № 83, в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та її неповнолітньої дитини ОСОБА_2 за заявами від 28.01.2020.

Зобов`язати виконавчий комітет Ружинської селищної ради Ружинського району Житомирської області зареєструвати з 28.01.2020 ОСОБА_1 та її неповнолітню дитину ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , із зняттям з попереднього місця проживання.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Ружинської селищної ради Ружинського району Житомирської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням п. 3 Розділу VI КАС України.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк

Повне судове рішення складене 20 липня 2020 року