
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2020 року Справа № 160/6309/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
10.06.2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсотків перерахунку пенсії та відтермінування виплат пенсії у 2018-2020 роках у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та № 1088 від 24.12 2019 року «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян»;
- зобов`язати відповідача здійснити новий перерахунок та виплату з 01 січня 2018 року пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію, без відтермінування виплат;
- зобов`язати відповідача компенсувати позивачу різницю між перерахованою таким чином пенсією та вже проведеними виплатами з 01 січня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як військовий пенсіонер з 31.12.2010 року. На його запит листом від 03.01.2020 року № 9527/П-09 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, що пенсія позивачу призначена відповідно до чинної на той час редакції Закону України № 2262-12 від 09.04.1992 р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон 2262). На час звільнення його військова вислуга становила 27 років 10 місяців 19 днів, основний розмір призначеної пенсії становив 71% відповідних сум грошового забезпечення. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області також повідомило, що Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 21.03.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою, зокрема, визначена умова, порядок проведення перерахунку пенсій та виплати перерахованих пенсій. Відповідно до пункту 1 постанови № 103 перерахунок пенсії здійснювався з урахуванням розміру окладу за посадою, військового звання та відсоткової надбавки за вислугу років. На підставі довідки, яка надана Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області, грошове забезпечення позивача на 05.03.2019 року складає: посадовий оклад - 7230 грн.; оклад за військове звання -1410 грн.; надбавка за вислугу років - 4320грн.; надбавка за особливості проходження служби - 31 % (від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років); надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 % ( від посадового окладу); премія - 10 % (від посадового окладу); надбавка за роботу на конфіденційній основі - 5 % (від посадового окладу). Вважає дії відповідача при перерахунку йому пенсії протиправними, а саме, те, що перерахунок пенсії, всупереч вимогам статті 22 Конституції України та ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснено з фактичною ліквідацією усіх надбавок і доплат, встановлених позивачу при виході на пенсію. Отже, неврахування при останньому перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, зазначених в первинному протоколі, призвело до значного заниження суми грошового забезпечення, з якого має обчислюватись розмір пенсії і, як наслідок, до незаконного звуження обсягу його прав і свобод. Також вказує, що перерахунок пенсії відбувся з відтермінуванням виплат: у 2018 році - 50%, у 2019 році - 75%, у 2020 році - 100% суми підвищення пенсії, що не відповідає вимогам ч. 3 ст. 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої виплата пенсії проводиться за поточний місяць загальною сумою. Іншого чинне законодавство не передбачає. Таким чином, вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при перерахунку пенсії, встановленої позивачу на підставі Закону України № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порушило суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, на яких покладено обов`язок захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України (ч. 5 ст. 17 Конституції України). З урахуванням викладеного, просить відновити порушене право у спосіб, визначений у позовних вимогах.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.06.2020 року відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/6309/20 призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
30.06.2020 року відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» . Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На виконання ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Постанова № 103 є нормативно-правовим актом, який з огляду на положення ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, є обов`язковою у застосуванні органами пенсійного фонду при здійсненні обчислення перерахунку та виплати пенсії відповідній категорії осіб, на яких спрямована дія цієї постанови. Відповідно до п. 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. На виконання Постанови № 103, та на підставі довідки, наданої органом з якого було звільнено позивача, позивачу проведено перерахунок з 01.01.2018 р. раніше призначеної пенсії. Зазначає також, що визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 р., не може мати наслідком визнання протиправними дій. Виплата позивачу 100% підвищення до пенсії можлива лише з 05.03.2019 р., тобто з моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, а не з 01.01.2018 р., як того вимагає позивач. Зазначає також, що у провадженні Верховного Суду перебуває зразкова справа №160/8324/19 стосовно включення до довідок відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсій військовослужбовців. Зважаючи на викладене, відповідач вважає, що позовні вимоги необґрунтовані, у зв`язку з чим просить відмовити у задоволенні позовної заяви.
02.07.2020 року позивачем подано відповідь на відзив, в якій він не погоджується з доводами, викладеними у відзиві та зазначає, що відповідачем не доведено правомірності дій та рішень щодо заниження розміру виплати належної суми пенсії. Також вказує, що 24.06.2020 року Верховним Судом у зразковій справі №160/8324/19 (на яку посилається відповідач) прийнято рішення.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 31.12.2010 року перебуває на обліку в Пенсійному фонді, наразі в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до матеріалів пенсійної справи, на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 12.04.2018 року №55/11/202-849, складеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 р. №103, позивачу проведено перерахунок.
Згідно з протоколами перерахунку пенсії по пенсійній справі №0402007907 та інформацією щодо перегляду виплат за пенсійною справою розмір пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.05.2018 року складає 6890,60грн. (з урахуванням попередньої суми пенсії 4709,19 грн. та підвищення 2181,41 грн. (50% від 4362,81 грн.); з 01 січня 2019 року пенсія - 7981,30 грн.; з 01 січня 2020 року пенсія - 9072 грн.
Також згідно з відомостями з пенсійної справи відповідно до постанови КМУ №103 розмір підвищення до пенсії складає 4362,81 грн., з них виплачується:
- з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. щомісячно 50% від підвищення - 2181,41 грн.;
- з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. щомісячно 75% від підвищення - 3272, 11 грн.;
- з 01.01.2020 р. щомісячно 100% від підвищення - 4362, 81 грн.
14.04.2020 року позивач звернувся до Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області із заявою, у якій просив, зокрема, надати інформацію стосовно розміру надбавок і доплат, які відповідно до Закону повинні бути враховані при «осучасненні» його пенсії згідно з Постановою КМУ №103 від 21.02.2018 року.
На вказану заяву Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області 29.04.2020 року за № 55/11/П-230/577 надано відповідь, у якій щодо грошового забезпечення на 05.03.2019 року зазначено:
- посадовий оклад - 7230 грн.;
- оклад за військове звання - 1410 грн.;
- надбавка за вислугу років 50% - 4320 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби - 31% (від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% (від посадового окладу);
- премія - 10% (від посадового окладу);
- надбавка за роботу на конфіденційній основі 5% (від посадового окладу).
20.12.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, у якій просить надати інформацію та завірені копії документів щодо розрахунку нарахування йому пенсії, видів грошового забезпечення та розміру у відсотках від включених грошових забезпечень за період з 2011 року по цей час.
На вказане звернення позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 03.01.2020 року № 9527/П-09 повідомило наступне:
«Вам призначено пенсію за 27 років вислуги відповідно до Закону України № 2262-12 від 09.04.1992 р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон 2262) з 31.12.2010 року.
Пенсія Вам призначена з 31.12.2010 на підставі грошового атестату серія СБ № 000159 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 10.01.2011 за № 000159, які надані управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області, з урахуванням наступних видів грошового забезпечення:
- посадового окладу 1506грн.;
- окладу за військовим званням -130 грн;
- 40% надбавки за вислугу років - 654, 40 грн.;
- середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 2622,69 грн
Всього грошове забезпечення - 4913,09 грн.
Основний розмір пенсії 71% від грошового забезпечення складав 3488,29 грн.
23.04.2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 355
23.04.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - постанова № 355) щодо встановлення підвищення з 1 липня 2012 року у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 та 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
При цьому розмір підвищення пенсій, встановлений Постановою № 355, обчислювався виходячи з основного розміру пенсії, обчисленого за вимогами Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 і в свою чергу не може перевищувати розміру пенсії розрахованого з грошового забезпечення, визначеного уповноваженим органом етаном на 01.04.2012.
На виконання вимог Постанови № 355 управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області надано довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.04.2012.
Розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.04.2012 визначено в сумі 7235,76 грн.
Розмір пенсії відповідно до Постанови № 355 обчислено, як 71% від грошового забезпечення 7235,76 грн. та він став складати 5137,39 грн.
Підвищення пенсії з 01.07.2012 було розраховано з її основного розміру та виплачувалось у розмірі 11% в сумі 383,71 грн.
З 01.09.2012 підвищення обчислено в розмірі 23% в сумі 802,31 грн., а з 01.01.2013 в розмірі 35% в сумі 1220,90 грн.
Розмір пенсійної виплати з 01.07.2012 склав 3872,00 грн., з 01.09.2012 - 4290,60 грн. та з 01.01.2013 - 4709,19 грн. відповідно.
З урахуванням повноважень, наданих Законом № 2262, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 21.03.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), якою, зокрема, визначено умова, порядок проведення перерахунку пенсій та виплати перерахованих пенсій.
Зазначена Постанова була підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262.
Відповідно до пункту 1 Постанови № 103 перерахунок пенсії здійснювався з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і навчального складу та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться у таких розмірах:
з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Законом України від 27.03.2014 № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до статті 13 Закону № 2262, за якими максимальний розмір пенсії, що призначається за вислугу років, не повинен перевищувати 70 відсотків сум грошового забезпечення.
Враховуючи зміни до статті 13 Закону № 2262 максимальний розмір пенсії, що призначається за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1-100 відсотків, до категорії 2-95 відсотків.
На виконання Постанови № 103 Вам проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 за чинною на цю дату редакцією Закону № 2262, а саме за умовами статті 13, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби. На підставі довідки, яка надана управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області, пенсію перераховано з наступних видів грошового забезпечення:
- посадового окладу 7230 грн.;
- окладу за військовим званням 1410 грн.;
- 50% надбавки за вислугу років 4320 грн.
Всього грошове забезпечення:12960 грн.
Розмір пенсії 70 % складає 9072 грн.
Розмір пенсії до перерахунку складав 4709,19 грн.
Розмір підвищення пенсії складає 9072,00 грн. - 4709,19 грн. = 4362,81 грн.
З 01.01.2018 відповідно до пункту 2 Постанови № 103 підвищення виплачувалося в розмірі 50%, а саме: 4362,81 грн.* 50% = 2181,41 грн.
Загальний розмір пенсії з 01.01.2018 складав: 4709,19 грн. + 2181,41 грн. = 6890,60 грн.
З 01.01.2019 відповідно до пункту 2 Постанови № 103 підвищення виплачувалося в розмірі 75% та розмір пенсійної виплати складав 7981,30 грн.
24 грудня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» (далі - Постанова № 1088), відповідно до підпункту 1 пункту 1, якої з 1 січня 2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 1088 пункти 1-3 постанови від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виключено.
В січні місяці 2020 року Ви отримали пенсію з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року, в розмірі 9072,00 грн.
Органи Пенсійного фонду України в своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства.
Відповідно до Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян», у разі незгоди з наданою відповіддю, Ви маєте право на її оскарження в органах вищого рівня або у судовому порядку».
Не погодившись з вказаним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").
Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України за № 45 від 13.02.2008 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.
Таким чином, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, а не з 01.01.2018 як зазначає позивач, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру його складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Така правова позиція викладена в зразковому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.12.2019 року у справі № 160/8324/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/20/19), залишеного без змін рішенням Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.
Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема орган Пенсійного фонду та орган, уповноважений видавати довідки у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Довідки про розмір грошового забезпечення видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У випадку з позивачем це - Служба безпеки України (п. 3 Порядку № 45).
У матеріалах справи наявна довідка від 12.04.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 року № 103, видана управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області, відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача складається з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років 50 %.
Вказана довідка використана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року.
Враховуючи наведене, суд зазначає, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в цьому випадку управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області.
Станом на момент складення та надсилання до органу Пенсійного фонду довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області, від 12.04.2018 року про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, всі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку №45 та пунктом 1 Постанови №103, були правомірно зазначені у цій довідці. Зазначення будь-яких інших видів грошового забезпечення, окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, суперечило б приписам нормативно-правового акту, яким безпосередньо врегульовано порядок перерахунку пенсій особам, пенсія яких призначена за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У матеріалах справи відсутні докази того, що управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області або позивачем надавалась до Пенсійного фонду нова довідка про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача.
Відтак, до моменту отримання належної довідки, у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
За таких обставин, у відповідача були відсутні підстави для перерахунку і виплати пенсії позивача із включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат, що не зазначені у довідці від 12.04.2018 року.
З огляду на викладене, не підлягає задоволенню вимога про зобов`язання відповідача здійснити новий перерахунок та виплату з 01.01.2018 року пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію, без відтермінування виплат.
Що стосується вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення відсотків перерахунку пенсії та відтермінування виплат пенсії у 2018-2020 роках у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та № 1088 від 24.12.2019 року «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», та зобов`язання компенсувати позивачу різницю між перерахованою таким чином пенсією і же проведеними виплатами з 01.01.2018 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
У зв`язку зі скасуванням згідно з рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункту 2 Постанови № 103, обмеження щодо виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.
Пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 втратили чинність саме з 05.03.2019 року.
З урахуванням п. 2 ст. 265 Кодексу адміністративного судочинства України до спірних правовідносин, що склалися між сторонами у справі до 05.03.2019 року, підлягали до застосування положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Визнання нечинними у подальшому п. п.1, 2 Постанови №103 не може мати наслідком зобов`язання відповідача вчинити певні дій за період до 05.03.2019 року, оскільки цей факт не розповсюджує свою дію на правовідносини, що склалися між позивачем та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, до набрання відповідним судовим рішенням законної сили.
Таким чином, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, а не з 01.01.2018 року, як зазначає позивач, виникли підстави для перерахунку пенсії без зменшення відсоткового значення.
Отже, зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, є протиправним.
Аналогічна позиція викладена Великою Палата Верховного Суду в постанові від 11.03.2020 року у справі № 160/3586/19.
Так, з 05.03.2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Тому необхідно задовольнити вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення відсоткового перерахунку та відтермінування пенсії, та зобов`язати відповідача здійснити йому виплату пенсії починаючи з 05.03.2019 року виходячи з 100% суми підвищення, з урахуванням виплаченого.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п`ятою статті 19 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 № 3477-IV суди та органи державної влади повинні дотримуватися положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії", заява № 33202/96, "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява № 10373/05. Також, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, відповідно до якого, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Аналогічна позиція зазначена Верховним Судом у постанові від 03.04.2018 у справі № 175/1665/17.
Крім того, Конституційний Суд України розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016).
Згідно із статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, на підставі наявних у матеріалах справи доказів, системного аналізу норм чинного законодавства України, суд вважає, що позовна заява є обґрунтованою та підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, з огляду на часткове задоволення позовної заяви, суд виходить з положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, тому судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 420,35 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Керуючись ст. ст. 9, 72-77, 139, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неперерахунку та невиплати, з урахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату, з урахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 35 коп. відповідно до квитанції від 10.06.2020 року № 19.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський