
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/116
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 липня 2020 року м. Київ № 640/26104/19
за позовомОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області провизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити діїОСОБА_2 .Головань
Обставини справи:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області про
визнання протиправним та скасування рішення від 13.09.2019 р. №231229000 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання;
зобов`язання здійснити оформлення та видачу ОСОБА_1 нової посвідки на постійне проживання в Україні замість раніше викраденої посвідки на постійне проживання в Україні № НОМЕР_1 від 30.07.2014 р. за поданою заявою ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 20.01.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
07.04.2020 р. до суду надійшов відзив на позов.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Російської Федерації, перебуває у шлюбі з громадянкою України ОСОБА_3 (запис №1850 від 14.12.2006 р. Відділу реєстрації актів цивільного стану Сумського міського управління юстиції Сумської області).
23.07.2014 р. ОСОБА_1 Оболонським районним відділом Головного управління Державної міграційної служби в м. Києві надано дозвіл на імміграцію в Україну (дійсний до 23.07.2015 р.), на підставі якої йому оформлено посвідку на постійне проживання в Україні ІН НОМЕР_1 з підстав 01/01 "один з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України".
У зв`язку з тим, що у липні 2019 р. вказану посвідку на постійне проживання було вкрадено, ОСОБА_1 звернувся до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області з заявою-анкетою №231229000 від 13.08.2019 р. про оформлення посвідки на постійне проживання (обмін).
Рішенням від 13.09.2019 р. №231229000 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання позивачу відмовлено в оформленні посвідки на підставі пп. 3 п. 62 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 р. № 321 (дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану іноземцем або особою без громадянства інформацію).
Позивач - ОСОБА_1 - вважає вказане рішення протиправним та просить його скасувати з таких підстав.
Позивач зазначає, що ним було подано всі необхідні документи для отримання посвідки, передбачені Порядком № 321.
Підстави відмови у оформленні довідки, наведені у оскаржуваному рішенні, жодним чином не стосуються питання оформлення посвідки у зв`язку з її викраденням.
Відповідач - Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області - проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши що у матеріалах справи позивача є копія свідоцтва про шлюб громадянкою України ОСОБА_4 , а також копія паспорта громадянки України ОСОБА_3 , тобто, у поданих документах містяться розбіжності.
Вказане є підставою для відмови іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, оскільки дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану іноземцем або особою без громадянства інформацію.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 1, ст. 3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22.09.2011 р. № 3773-VI посвідка на постійне проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні.
Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Іноземці та особи без громадянства, які перебувають під юрисдикцією України, незалежно від законності їх перебування, мають право на визнання їх правосуб`єктності та основних прав і свобод людини.
Іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Згідно з ч. 1 ст. 4, ч. 1 ст. 5 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства можуть відповідно до Закону України "Про імміграцію" іммігрувати в Україну на постійне проживання.
Іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах першій та сімнадцятій статті 4 цього Закону, отримують посвідку на постійне проживання.
Згідно зі ст. 1, ч. 4 ст. 11 Закону України "Про імміграцію" від 07.06.2001 р. №2491-III імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання.
Особі, яка перебуває на законних підставах в Україні і отримала дозвіл на імміграцію, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері імміграції, видає посвідку на постійне проживання протягом тижня з дня подання нею відповідної заяви.
В даному випадку матеріалами справи підтверджується і не заперечується відповідачем, що 23.07.2014 р. ОСОБА_1 Оболонським районним відділом Головного управління Державної міграційної служби в м. Києві надано дозвіл на імміграцію в Україну (дійсний до 23.07.2015 р.), на підставі якої йому оформлено посвідку на постійне проживання в Україні ІН НОМЕР_1 з підстав 01/01 "один з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України".
Звернення позивача до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області з заявою-анкетою №231229000 від 13.08.2019 р. про оформлення посвідки на постійне проживання (обмін) пов`язане не з її первісним оформленням, а з викраденням вказаного документа, що потребує отримання нового.
Зокрема, в матеріалах справи №62 про надання дозволу на імміграцію в України громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 , копія якої залучена до матеріалів справи, містяться як дозвіл на імміграцію в Україну (дійсний до 23.07.2015р.) від 23.07.2014 р., виданий Оболонським районним відділом Головного управління Державної міграційної служби в м. Києві, копія посвідки на постійне проживання в Україні НОМЕР_1 з підстав 01/01 "один з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України", а також довідка про реєстрацію місця проживання позивача у АДРЕСА_1 від 12.08.2019 р. №42020926, та лист Оболонського управління поліції Головного управління НП в м. Києві від 24.07.2019 р. №47057/125/51/05-2019 щодо звернення позивача з приводу розгляду заяви позивача про відсутність посвідки на постійне проживання в Україні ІН 055085.
Згідно з п. 6, 9-13 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 р. № 321, у разі втрати або викрадення посвідки іноземцю або особі без громадянства замість втраченої або викраденої оформляється та видається нова посвідка в порядку, встановленому для її обміну.
Оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обмін здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів".
Порядок взаємодії ДМС з Центром встановлюється шляхом укладення відповідних договорів згідно з вимогами статті 4 Закону України "Про захист персональних даних".
Внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС.
Для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.
Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обміну, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Такі документи подаються з перекладом на українську мову, засвідченим нотаріально.
Керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, визначає працівників, які виконують функції з прийняття документів, формування заяв-анкет та видачі посвідки, і працівників, які виконують функції з оформлення посвідки (розгляд заяви-анкети, ідентифікація особи та прийняття рішення).
Згідно з п.40, 42-46 Порядку № 321 для оформлення у зв`язку із втратою або викраденням посвідки, її обміну іноземець або особа без громадянства подають такі документи: 1) посвідку, що підлягає обміну (крім випадків втрати та викрадення); 2) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства; 3) переклад на українську мову сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку; 4) документи, що підтверджують обставини, у зв`язку з якими посвідка підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 3-5 пункту 7 цього Порядку); 5) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, у разі подання документів законним представником; 6) документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або документ про звільнення від його сплати.
Іноземець або особа без громадянства під час подання документів пред`являють працівникові територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта оригінали документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-6 цього пункту.
До заяви-анкети додаються оригінали документа, зазначеного у підпункті 3 цього пункту, і документа, що підтверджує сплату адміністративного збору, та копії документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4 і 5 цього пункту, та документа про звільнення від сплати адміністративного збору, засвідчені працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати.
Оригінали документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4 і 5 цього пункту, та документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертаються іноземцеві або особі без громадянства.
Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов`язками покладаються функції з оформлення посвідки, вчиняє дії, передбачені пунктами 36 і 37 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.
Пошук у Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).
До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються іноземцем або особою без громадянства, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС.
Рішення про оформлення, обмін посвідки приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації іноземця або особи без громадянства, перевірки поданих ними документів та у разі відсутності підстав для відмови в її оформленні.
Якщо втрачена або викрадена посвідка чи посвідка, що підлягає обміну, була видана територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, до якого подано заяву-анкету про оформлення, обмін посвідки, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС порівнює дані іноземця або особи без громадянства та їх фотозображення з даними, наведеними в заяві-анкеті про оформлення втраченої або викраденої посвідки чи посвідки, що підлягає обміну, та даними відомчої інформаційної системи ДМС і сканує її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС.
У разі коли втрачена або викрадена посвідка чи посвідка, що підлягає обміну, була видана іншим територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, для підтвердження видачі не пізніше наступного дня після прийняття до розгляду заяви-анкети до такого територіального органу/територіального підрозділу ДМС надсилається запит.
Перевірка за запитом проводиться протягом трьох робочих днів після його надходження. Під час перевірки відомості, зазначені в запиті, та фотозображення порівнюються з даними, наведеними в заяві-анкеті про оформлення втраченої або викраденої посвідки чи посвідки, що підлягає обміну, та фотозображенням, що міститься в ній. У графі "Службові відмітки" заяви-анкети про оформлення посвідки проставляється відмітка про дату надходження запиту та зазначаються найменування територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який здійснює оформлення у зв`язку із втратою або викраденням, обмін посвідки, і підстави обміну.
За результатами перевірки надається відповідь територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, а заява-анкета про оформлення втраченої або викраденої посвідки чи посвідки, що підлягає обміну, сканується до відомчої інформаційної системи ДМС.
У разі коли під час порівняння фотозображень не встановлено тотожність зображеної на них особи або виявлено невідповідність відомостей, зазначених у запиті, даним, наведеним у заяві-анкеті про оформлення втраченої або викраденої посвідки чи посвідки, що підлягає обміну, про це повідомляється територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, для вжиття додаткових заходів з ідентифікації іноземця або особи без громадянства і з`ясування обставин виникнення розбіжностей.
Після проведення перевірок, підтвердження факту оформлення та видачі посвідки, ідентифікації іноземця або особи без громадянства керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення посвідки або про відмову в її оформленні.
Згідно з п. 62 Порядку № 321 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, у разі, коли, зокрема, 3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану іноземцем або особою без громадянства інформацію.
В даному випадку відповідачем відмовлено у видачі посвідки саме з посиланням на вказаний пункт, оскільки у матеріалах справи позивача є копія свідоцтва про шлюб громадянкою України ОСОБА_4 , а також копія паспорта громадянки України ОСОБА_3 , тобто, у поданих документах містяться розбіжності.
Суд не може погодитися з наявність підстав для застосування вказаного положення, а саме.
Згідно з матеріалами справи №62 про надання дозволу на імміграцію дійсно міститься копія свідоцтва про шлюб від 14.12.2006 р. НОМЕР_3 , у якому зазначено ім`я дружини ОСОБА_4 , тоді як в інших наданих документах значиться ім`я ОСОБА_3 , при чому, у паспорті НОМЕР_4 міститься як ім`я ОСОБА_3 (арк. й), так і ОСОБА_4 (арк. 2).
Проте, під час оформлення позивачу посвідки на постійне проживання в Україні ІН НОМЕР_1 у липні 2014 р. органу міграційної служби надавалися ті самі документи, і вказана розбіжність не стала підставою для відмови в оформленні посвідки.
Оскільки при зверненні позивача 13.08.2019 р. про оформлення посвідки на постійне проживання (обмін) метою звернення було отримання нової у зв`язку із втратою або викраденням попередньо виданої посвідки, то посилання на наявність розбіжностей у попередньо наданих документах не може бути підставою для відмови в оформленні посвідки.
Суд погоджується з позивачем, який зазначає, що особливістю процедури оформлення посвідки згідно з п.40, 42-46 Порядку № 321 (у зв`язку із втратою або викраденням) є ідентифікація особи іноземця.
Відповідачем не надано пояснень щодо неможливості ідентифікації позивача або ідентифікації його дружини, щодо написання імені якої і встановлено розбіжність у написанні.
На підставі вищевикладеного, ст. ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області від 13.09.2019 р. №231229000 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання.
3. Зобов`язати Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області (02152, м. Київ, вул. Березняківська, 4-А, код 42552598) здійснити оформлення та видачу ОСОБА_1 нової посвідки на постійне проживання в Україні замість раніше викраденої посвідки на постійне проживання в Україні № НОМЕР_1 від 30.07.2014 р. за поданою заявою-анкетою №231229000 від 13.08.2019 р. про оформлення посвідки на постійне проживання (обмін) ОСОБА_1 .
4. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області (02152, м. Київ, вул. Березняківська, 4-А, код 42552598) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) АДРЕСА_3 , 4 грн. судового збору.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 20.07.2020 р.