
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/455
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09:19
15 липня 2020 року м. Київ № 640/14812/19
за позовомОфісу великих платників податків Державної податкової служби України до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" простягнення чистого прибуткуСуддя О.В.Головань
Секретар І.В.Галаган
Представники:
Від позивача: Лазоришин Я.Т.
Від відповідача: Славінський М.О.
Обставини справи:
Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про стягнення на користь Державного бюджету України з відповідача частини чистого прибутку (доходу) в розмірі 1 648 968 469,50 грн.
В судовому засіданні 15.07.2020 р. оголошено резолютивну частину рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (01032, м.Київ, ВУЛИЦЯ НАЗАРІВСЬКА, будинок 3, код 24584661) зареєстроване в якості юридичної особи 20.12.1996 р., належить до сфери управління Міністерства енергетики та захисту довкілля, код ЄДРПОУ 37552996, перебуває на обліку як платник податків в Офісі великих платників податків ДПС; Код КВЕД 35.11 Виробництво електроенергії.
Згідно зі ст. 11-1 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" від 21.09.2006 р. № 185-V державні унітарні підприємства та їх об'єднання зобов'язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у розмірі не менше 30 відсотків у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Чистий прибуток державних підприємств енергетичної галузі, з якого розраховується та сплачується частина чистого прибутку (доходу), зменшується на суму цільових коштів (обсяг інвестиційної складової), що надійшли у складі тарифу і спрямовуються на виконання інвестиційних проектів, рішення щодо яких приймаються Кабінетом Міністрів України, та на обсяг повернення кредитних коштів (у складі тарифу), запозичених для фінансування капітальних вкладень на будівництво (реконструкцію, модернізацію) об'єктів згідно з відповідними рішеннями Кабінету Міністрів України.
Державними підприємствами електроенергетичної галузі, фінансування яких здійснюється в межах кошторису, затвердженого національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відрахування частини чистого прибутку (доходу) провадяться із суми перевищення фактично отриманих кошторисних доходів над фактично здійсненими кошторисними видатками у звітному періоді.
Відповідно до ст. 29 Бюджетного кодексу України та ст. 5 і 11-1 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" Кабінет Міністрів України постановою від 23.02.2011 р. № 138 затвердив Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями.
Згідно з п. 3 постанови №138 Державній податковій службі доручено разом з Державною аудиторською службою здійснювати контроль за повнотою і своєчасністю сплати державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу); інформувати Міністерство фінансів щомісяця до 10 числа про обсяги надходження до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) окремо за кожним державним унітарним підприємством або об'єднанням у розрізі регіонів та органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності.
Згідно з ч. 2-5 Порядку частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.
Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.
Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.
Сплачена відповідно до цього Порядку частина чистого прибутку (доходу) зараховується на відповідні рахунки з обліку надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в органах Державної казначейської служби.
Інформацію про нарахування та сплату частини чистого прибутку (доходу) відповідно до цього Порядку державні унітарні підприємства та їх об'єднання подають центральним та місцевим органам виконавчої влади, до сфери управління яких вони належать.
06.05.2019 р. ДП НАЕК "Енергоатом" відповідно до розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями №9089745592 визначило платіж у розмірі 1 768 039 517 грн. за І квартал 2019 р. (термін сплати до 20.05.2019 р.)
З урахуванням переплати в 3 313 047, 5 грн., часткового розрахунку в розмірі 45 758 000 грн. 21.05.2019 р. та 70 000 000 грн. 18.06.2019 р. станом на серпень 2019 р. розмір заборгованості склав 1 648 968 469, 5 грн., у зв'язку з чим Офіс великих платників податків ДФС звернувся до суду з відповідним позовом про їх стягнення.
Відповідач - Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" - проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на відсутність у позивача повноважень для звернення до суду з відповідним позовом.
Також відповідач посилається на невірне визначення суми заборгованості станом на час звернення до суду, часткове погашення заборгованості.
Під час розгляду справи 10.04.2020 р. відповідачем надано суду пояснення, згідно з якими за даними бухгалтерського обліку ДП НАЕК "Енергоатом" нараховано чистого прибутку за 2019 р. - 2 870 324 444 грн., фактично сплачено - 3 065 621 000 грн., тобто, переплата частини чистого прибутку склала 195 296 556 грн., що підтверджується відповідним розрахунком від 17.02.2020 р. за 2019 р., платіжними дорученнями за 11.02.2020 р. №1201 на суму 12 900 000 грн., від 12.02.2020 р. №1246 на суму 20 000 000 грн., від 13.02.2020 р. №1260 на суму 20 000 000 грн., від 14.02.2020 р. №1291 на суму 15 600 000 грн.
Представник позивача усно підтвердив відсутність заборгованості зі сплати ДП НАЕК "Енергоатом" частини чистого прибутку станом на час розгляду справи; позовні вимоги підтримав, зазначивши про наявність заборгованості станом на час звернення до суду.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
П. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
У відповідності до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
У пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України зазначено, що податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень, у відповідності до положень пункту 41.2 статті 41 Податкового кодексу України.
Згідно з вказаними положенням законодавства підставою для виникнення у контролюючого органу права на звернення до суду з позовом про погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів в порядку пп.19-1.1.22 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України, є наявність податкової заборгованості.
В свою чергу, підставою для задоволення позовних вимог про стягнення податкового боргу є його наявність станом на час розгляду справи.
В даному випадку згідно з наявними у справі матеріалами та поясненнями представників сторін станом на 15.07.2020 р. у ДП НАЕК "Енергоатом" заборгованість зі сплати частини чистого прибутку за 2019 р. відсутня, що виключає можливість задоволення позовних вимог.
За відсутності заборгованості суд в даному випадку не вважає за необхідне надавати оцінку посиланням відповідача про правильність обрахунку заявленої до стягнення заборгованості та наявності чи відсутності у позивача повноважень на звернення до суду.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 20.07.2020 р.