
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/890/20
09 липня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музиці О. М.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про скасування вимоги про сплату боргу, суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС в Тернопільській області про визнання протиправною та скасування вимоги Головного управління ДПС у Тернопільській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-151642-54 від 11.02.2020.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала та пояснила, що Головним Управлінням ДПС у Тернопільській області прийнято вимогу від 11.02.2020 року за № Ф-151642-54 про сплату ОСОБА_1 боргу (недоїмки) в розмірі 7 449,48 грн., що становить заборгованість по єдиному соціальному внеску станом на 31.01.2020 року.
Згідно рішення Ради адвокатів Тернопільської області від 26.11.2010 року за №6, ОСОБА_1 , видано свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю серії ТР №000608 від 08 липня 2014 року.
Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 22.12.2014 року №1419180700367, адвокат ОСОБА_1., взята на облік у контролюючих органах 21.07.2004 року за №9647, як платник податків, з одночасним постановленням на облік як платник єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
З 25 березня 2015 року по сьогоднішній день, ОСОБА_1 працевлаштована на ТОВ «СіЕфДжі Трейдинг» (попередня назва ТОВ «Мрія Трейдинг»), де займає посаду Директора Юридичного департаменту, згідно наказу про прийом на роботу №10-к від 25.03.2015 року, що підтверджується долученою до даного позову довідкою ТОВ «СіЕфДжі Трейдинг» від 15.04.2020 року №2020/04/15 та копією трудової книжки серії НОМЕР_1 від 17.06.1993 року.
Згідно виданої ТОВ «СіЕфДжі Трейдинг» довідки від 15.04.2020 №СТ-1504, останнім, як роботодавцем Позивача, сплачено за ОСОБА_1 як за працівника, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2019 рік та січень 2020 року (станом на 31.01.2020 року) в сумі 15 585,90 (п`ятнадцять тисяч п`ятсот вісімдесят п`ять грн 90 коп) грн.
Таким чином, ОСОБА_1 , своє право на заняття адвокатською діяльністю, в період з 01.01.2019 по 31.01.2020, за який визначено суму боргу (недоїмки), реалізовувала не як самозайнята особа, а як найманий працівник, працюючи на посаді Директора Юридичного департаменту на ТОВ «СіЕфДжі Трейдинг». Крім того, роботодавець Позивача щомісячно сплачував єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за ОСОБА_1 , як найманого працівника, в розмірі 22% від суми нарахованої їй заробітної плати, що в сумі значно перевищує розмір мінімального страхового внеску на місяць, і дані обставини відомі ГУ ДПС у Тернопільській області, як органу, що забезпечення адміністрування єдиного внеску.
Виходячи з вищенаведеного вбачається, що оскаржувана податкова вимога про сплату боргу (недоїмки) від 11.02.2020 року № Ф-151642-54, базується на однобокому трактуванні і застосуванні ГУ ДПС у Тернопільській області відповідних норм законодавства, причому на такому, яке здійснено не на користь платника податків і зборів.
Просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився проте, надіслав відзив на позовну заяву в якому просив відмовити в задоволенні позову та подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення позивача, розглянувши матеріали справи, встановив наступні факти.
Головним Управлінням ДПС у Тернопільській області прийнято вимогу від 11.02.2020 року за № Ф-151642-54 про сплату ОСОБА_1 боргу (недоїмки) в розмірі 7 449,48 грн., що становить заборгованість по єдиному соціальному внеску станом на 31.01.2020 року.
Не погоджуючись з прийнятою Вимогою від 11.02.2020 року, ОСОБА_1 оскаржено рішення контролюючого органу в адміністративному порядку до Державної податкової служби України. За наслідками розгляду скарги, ДПС України прийнято рішення від 06.04.2020 року №12405/6/99-00-08-06-01-06 про результати розгляду скарги, яким в задоволенні скарги відмовлено повністю.
Як вбачається з матеріалів справи дана вимога прийнята на підставі того, що ОСОБА_1 згідно рішення Ради адвокатів Тернопільської області від 26.11.2010 року за №6, видано свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю серії ТР №000608 від 08 липня 2014 року.
Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 22.12.2014 року №1419180700367, адвокат ОСОБА_1., взята на облік у контролюючих органах 21.07.2004 року за №9647, як платник податків, з одночасним постановлениям на облік як платник єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регламентовано Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Відповідно до п.41.1, ст.41 ПК України, контролюючим органом є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.
Згідно ч.1, 2 ст. 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010 року (зі змінами та доповненнями, надалі - Закон про ЄСВ), завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Відповідно до пп. 14.1.226. п.14.1 ст.14 ПК України, самозайнята особа - це платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
В свою чергу, незалежна професійна діяльність - це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою -підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Положеннями п. 2, п.3 ч.1 ст. 1 Закону про ЄСВ визначено, що: єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на тримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; застрахована особа - це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування .
Відповідно до п. 5 ч.1 ст.4 Закону про ЄСВ, платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Пункт 14.1.195 пункту 14.1 статті 14 ПК України дає визначення поняттю працівник - це фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.
Згідно із пунктом 2 частини першої ст.1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 №5076-VI (надалі- Закон про адвокатуру), адвокатська діяльність -незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно- правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об`єднання (організаційні форми адвокатської діяльності) (ч.3 ст.4 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.
Адвокатське об`єднання є юридичною особою, створеною шляхом об`єднання двох або більше адвокатів (учасників), і діє на підставі статуту (ч.1 ст.15 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Як визначено приписами п. 2 ч.1 ст.7 Закону про ЄСВ (база нарахування єдиного внеску), єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у п.4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 ч.1 ст.4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі, якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Разом з тим, відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону про ЄСВ, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно пункту 1 частини першої ст.7 Закону про ЄСВ, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Матеріалами справи встановлено, що з 25 березня 2015 року по сьогоднішній день, ОСОБА_1 працевлаштована на ТОВ «СіЕфДжі Трейдинг» (попередня назва ТОВ «Мрія Трейдинг»), де займає посаду Директора Юридичного департаменту, згідно наказу про прийом на роботу №10-к від 25.03.2015 року, що підтверджується долученою до даного позову довідкою ТОВ «СіЕфДжі Трейдинг» від 15.04.2020 року №2020/04/15 та копією трудової книжки серії НОМЕР_1 від 17.06.1993 року.
Згідно виданої ТОВ «СіЕфДжі Трейдинг» довідки від 15.04.2020 №СТ-1504, останнім, як роботодавцем Позивача, сплачено за ОСОБА_1 як за працівника, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2019 рік та січень 2020 року (станом на 31.01.2020 року) в сумі 15 585,90 (п`ятнадцять тисяч п`ятсот вісімдесят п`ять грн 90 коп) грн.
Таким чином суд вважає, що ОСОБА_1 в розумінні ПК України є працівник - як фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону та за яку сплачується єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а тому мета збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування досягається зарахунок його сплати роботодавцем.
Виходячи з вищенаведеного суд приходить до висновку, що вимога Головного управління ДПС у Тернопільській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-151642-54 від 11.02.2020 є протиправною поскільки спонукає на подвійна оподаткування, одного і того ж податку, що заборонено чинним законодавством, а тому суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Тернопільській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-151642-54 від 11.02.2020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Тернопільській області (вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, ЄДРПОУ 43142763) в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір в розмірі 840,80 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 14 липня 2020 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 місцезнаходження/місце проживання АДРЕСА_2 ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2
відповідач:
-Головне управління ДПС у Тернопільській області місцезнаходження/місце проживаннявул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46003 ЄДРПОУ/РНОКПП 43142763;
Головуючий суддя Шульгач М.П.