
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2020 року ЛуцькСправа № 140/4670/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дубівської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Дубівської сільської ради Ковельського району Волинської області (далі - Дубівська сільська рада) про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в червні 2019 року позивач звернулася до відповідача із заявою (клопотанням) про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території с. Дубове (бажане місце розташування по АДРЕСА_1 ).
Проте, на сесії Дубівської сільської ради 12.07.2019 позивачу було відмовлено у розгляді заяви та наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території с. Дубове (орієнтовною площею 0,10 га по АДРЕСА_1 ).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 26.09.2019 у справі № 140/2256/19 визнано протиправними дії Дубівської сільської ради щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.06.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та зобов`язано Дубівську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.06.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд разом з поданими документами та прийняте відповідне рішення у встановленому законодавством порядку з урахуванням правової оцінки, наведеної судом у даному рішенні.
Однак, рішенням Дубівської сільської ради від 26.02.2020 № 49/18-24 «Про відмову в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд» позивачу було відмовлено в наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території с. Дубове (бажане місце розташування по АДРЕСА_1 ). Підставою для такої відмови стало те, що спірна земельна ділянка по АДРЕСА_1 включена до Переліку земельних ділянок для підготовки лотів, передбачених для продажу на земельних торгах (аукціонах), право власності на які підлягає продажу на конкурентних засадах, затвердженого рішенням сесії Дубівської сільської ради № 25/14-15.
Позивач вважає такі дії та рішення відповідача протиправними з огляду на те, що відмова у задоволенні заяви (клопотання) від 18.06.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки є немотивована та не відповідає приписам статті 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), якою передбачено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який не передбачає можливості відповідача діяти на власний розсуд.
Крім того, на момент звернення до відповідача із заявою (клопотанням) про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки 18.06.2019 спірна земельна ділянка по АДРЕСА_1 була вільною та не була включена до Переліку земельних ділянок комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги.
Враховуючи також, що до переліку земельних ділянок комунальної власності або прав на них, які виставляються на земельні торги, може бути включено земельну ділянку лише за умови присвоєння їй кадастрового номеру, тобто сформовану земельну ділянку у відповідності до статті 79-1 ЗК України, а спірна земельна ділянка по АДРЕСА_1 не сформована та не зареєстрована в Державному земельному кадастрі, тому прийняте відповідачем рішення від 26.02.2020 № 49/14 не можна вважати правомірним.
Позивач також вказує, що протиправними діями та рішеннями відповідача їй заподіяно моральну шкоду.
Позивач просить: визнати протиправними дії відповідача, котрі полягають у відмові в задоволенні заяви від 18.06.2019 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території АДРЕСА_1; визнати протиправним та скасувати рішення від 26.02.2020 № 49/18-24 «Про відмову в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд»; визнати протиправним та скасувати рішення від 26.02.2020 № 49/14 «Про доповнення переліку земельних ділянок та підготовку матеріалів для продажу на земельних торгах, затвердженого рішенням сесії № 25/14-15» в частині внесення до переліку земельних ділянок та підготовку матеріалів для продажу на земельних торгах земельної ділянки по АДРЕСА_1, щодо відведення у власність якої ОСОБА_1 зверталась до відповідача із заявою від 18.06.2019 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; зобов`язати відповідача прийняти рішення про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на території АДРЕСА_1 на підставі заяви (клопотання) від 18.06.2019; стягнути з місцевого бюджету с. Дубове в порядку відшкодування моральної шкоди 3000,00 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 31.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 31).
В поданому до суду 14.05.2020 відзиві на позовну заяву (а. с. 35-39) відповідач позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні повністю з підстав правомірності оскаржуваних дій та рішень. Зокрема, вказує, що спірна земельна ділянка належить до відповідної кадастрової зони та кадастрового кварталу, має чітко встановлені координати, межі та розташована поміж земельних ділянок, які мають кадастрові номери; після завершення підготовки матеріалів та лотів спірна земельна ділянка буде виставлена на земельні торги. Крім того, 26.02.2020, на виконання рішень Волинського окружного адміністративного суду від 26.11.2019 у справі № 140/2256/19 та від 21.01.2020 у справі № 140/3419/19, відповідач повторно розглянув заяви позивача та прийняв рішення у встановленому законом порядку.
25.05.2020 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач з доводами відзиву не погодилася та підтримала позовні вимоги (а. с. 50-51).
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, з урахуванням строків, визначених статтею 258, пунктом 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 18.06.2019 позивач ОСОБА_1 звернулася до Дубівської сільської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, орієнтовною площею 0,1000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , долучивши також графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки (а. с. 14-17).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 26.09.2019 у справі № 140/2256/19 за позовом ОСОБА_1 до Дубівської сільської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, відшкодування моральної шкоди позов задоволено частково, визнано протиправними дії Дубівської сільської ради щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.06.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, зобов`язано Дубівську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.06.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд разом з поданими документами та прийняте відповідне рішення у встановленому законодавством порядку з урахуванням правової оцінки, наведеної судом у даному рішенні (а. с. 18-22).
Рішенням Дубівської сільської ради від 26.02.2020 № 49/14 «Про доповнення переліку земельних ділянок та підготовку матеріалів для продажу на земельних торгах, затвердженого рішенням сесії № 25/14-15» затверджено перелік земельних ділянок для підготовки лотів, передбачених для продажу на земельних торгах (аукціонах), та до вказаного переліку віднесено земельну ділянку площею 1200,00 кв.м. по АДРЕСА_2 , тобто ділянку, щодо якої позивачем було подано заяву від 18.06.2019 (а. с. 41-42).
Рішенням Дубівської сільської ради від 26.02.2020 № 49/18-24 «Про відмову в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд» відмовлено ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 орієнтовною площею 0,10 га, в зв`язку з тим, що дана земельна ділянка по АДРЕСА_1 включена до Переліку земельних ділянок для підготовки лотів, передбачених для продажу на земельних торгах (аукціонах), затвердженого рішенням сесії від 18.10.2017 № 25/14-15 зі змінами та доповненнями (а. с. 40).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту «б» частини першої статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно із частинами першою, другою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Пунктом «в» частини третьої статті 116 ЗК України визначено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
За правилами пункту «г» частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно із частиною сьомою статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналіз наведених норм ЗК України дає підстави дійти висновку про те, що чинним законодавством визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Водночас, вмотивована відмова має містити пояснення з вказівкою на конкретні невідповідності законам або прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 18.10.2018 у справі №813/481/17, від 25.02.2019 у справі № 347/964/17, від 22.04.2019 у справі № 263/16221/17, від 08.11.2019 у справі № 420/914/19.
Як вбачається із матеріалів справи, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26.09.2019 у справі № 140/2256/19, відповідач рішенням від 26.02.2020 № 49/18-24 відмовив ОСОБА_1 в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 , орієнтовною площею 0,10 га з тих підстав, що земельна ділянка включена до Переліку земельних ділянок для підготовки лотів, передбачених для продажу на земельних торгах (аукціонах), право власності на які підлягає продажу на конкурентних засадах (земельних торгах), затвердженого рішенням сесії від 18.10.2017 № 25/14-15 зі змінами та доповненнями. При цьому, у вказаному рішенні сільської ради міститься покликання на частину третю статті 136 ЗК України.
Суд звертає увагу, що приписи статті 136 ЗК України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної чи комунальної власності для продажу прав на них на земельних торгах є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Так, згідно з частинами першою-третьою даної статті організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення. У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу. Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови. Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Крім того, з аналізу статті 136 ЗК можна дійти висновку про те, що перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, серед іншого, в обов`язковому порядку має містити кадастровий номер відповідної земельної ділянки. При цьому, фактично формуванню переліку земельної ділянки передує процедура підготовки лоту до торгів, в межах якої організатор торгів, зокрема, здійснює відведення такої земельної ділянки та державну реєстрацію останньої із присвоєнням відповідного кадастрового номеру.
Вказані висновки щодо застосування норм права викладені, зокрема, у постановах Верховного Суду від 19.02.2019 у справі № 815/905/17, від 08.11.2019 у справі № 420/914/19, та в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні цієї справи.
Відповідно до частин першої, четвертої статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 № 3613-VI державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера; кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Відповідно до пункту 30 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, кадастровий номер земельної ділянки складається з таких структурних елементів: НКЗ : НКК : НЗД, де НКЗ - номер кадастрової зони, який визначається згідно з пунктом 34 цього Порядку; НКК - номер кадастрового кварталу, який визначається згідно з пунктом 34 цього Порядку; НЗД - чотиризначний номер земельної ділянки в межах кадастрового кварталу (максимальна кількість земельних ділянок у межах кадастрового кварталу становить 9999). Структурні елементи кадастрового номера земельної ділянки відокремлюються один від одного двокрапкою.
Як вбачається з матеріалів справи, Дубівською сільською радою 26.02.2020 прийнято рішення № 49/14 «Про доповнення переліку земельних ділянок та підготовку матеріалів для продажу на земельних торгах, затвердженого рішенням сесії № 25/14-15», яким вирішено затвердити перелік земельних ділянок для підготовки лотів, передбачених для продажу на земельних торгах (аукціонах), в тому числі земельну ділянку в АДРЕСА_2 ; виготовити проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; дати дозвіл на виготовлення експертних грошових оцінок земельних ділянок, призначених для продажу у власність на земельних торгах. Тобто, до вказаного переліку включено спірну земельну ділянку площею 1200 кв. м. на території АДРЕСА_2 , без кадастрового номеру.
Таким чином, спірна земельна ділянка, щодо якої позивач просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, не є сформованою в розумінні статті 79-1 ЗК України, відтак не є такою, яка може бути включеною до відповідного переліку земельних ділянок, які виставлені на земельні торги.
На думку суду, відповідач, приймаючи оскаржуване рішення від 26.02.2020 № 49/14 в частині включення до відповідного переліку спірної земельної ділянки, допустив порушення процедури включення земельних ділянок до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги.
Суд звертає увагу, що у відзиві на позовну заяву відповідач вказав, що спірна земельна ділянка належить до відповідної кадастрової зони та кадастрового кварталу, має чітко встановлені координати, межі та розташована поміж земельних ділянок, які мають кадастрові номери. Проте, доказів присвоєння саме спірній земельній ділянці (як станом на день звернення позивача із відповідною заявою, так і станом на день прийняття оскаржуваних рішень) кадастрового номеру відповідач не надав, а тому така земельна ділянка не може вважатися сформованою в розумінні статті 79-1 ЗК України, та такою, яка може бути включеною до відповідного переліку земельних ділянок.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що рішення від 26.02.2020 № 49/18-24 «Про відмову в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд» та від 26.02.2020 № 49/14 «Про доповнення переліку земельних ділянок та підготовку матеріалів для продажу на земельних торгах, затвердженого рішенням сесії № 25/14-15» в частині включення до переліку земельної ділянки, щодо якої позивачем було подано заяву від 18.06.2019, є протиправними, оскільки спірна земельна ділянка не вважається сформованою та не могла бути включена до переліку земельних ділянок для продажу на земельних торгах, та з цих підстав відповідач не міг відмовити позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
При вирішенні даного спору суд враховує, що вирішення питання про надання чи про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд здійснюється сільською радою шляхом прийняття відповідного рішення, яке може бути оскаржене до суду, тобто, саме рішеннями відповідача, а не діями, порушені права позивача.
Відтак, позовні вимоги про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень підлягають до задоволення частково шляхом визнання протиправними та скасування рішень від 26.02.2020 № 49/18-24 повністю та від 26.02.2020 № 49/14 в частині внесення до переліку земельних ділянок спірної ділянки, щодо якої позивачем було подано заяву від 18.06.2019, та про відмову у задоволенні позовних вимог про визнання дій протиправними.
Вирішуючи позовні вимоги про зобов`язання відповідача прийняти рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території с. Дубове на підставі заяви від 18.06.2019, суд враховує таке.
Частиною четвертою статті 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
На законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб`єкта владних повноважень відсутнє, а під ними необхідно розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.
При вирішенні спору у вказаній частині позовних вимог суд також враховує правову позицію щодо ефективного способу захисту порушених прав у спірних правовідносинах, викладену у постанові Верховного Суду від 08.11.2019 у справі № 420/914/19.
На думку суду, належним способом захисту, відновлення прав позивача за даних фактичних обставин необхідно визнати саме зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 18.06.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, позаяк застосування обраного позивачем способу захисту порушеного права вимагає з`ясування судом, чи виконано позивачем усі визначені законом умови, необхідні для одержання дозволу на розробку проекту землеустрою, проте таких обставин судом не встановлено, а оцінка правомірності рішення про відмову у наданні дозволу на складання проекту землеустрою стосувалася лише тих мотивів, які наведено у такому рішенні, за таких обставин у суду відсутні підстави для зобов`язання відповідача прийняти конкретне рішення.
Крім того, не підлягають до задоволення позовні вимоги про стягнення на користь позивача моральної шкоди в сумі 3000,00 грн., яка полягає у погіршенні стану здоров`я та душевних стражданнях, позаяк на підтвердження таких обставин позивач не подала до суду будь-яких доказів. Суд також вважає, що прийняття у цій справі рішення про часткове задоволення позовних вимог буде достатньою справедливою сатисфакцією за порушення прав.
На думку суду, відсутні також підстави для встановлення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі шляхом зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, як про це просить позивач, оскільки у суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання рішення у цій справі, а примусове виконання рішень суду у даній категорії справ забезпечується органами державної виконавчої служби.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Дубівської сільської ради Ковельського району Волинської області від 26 лютого 2020 року № 49/18-24 «Про відмову в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд».
Визнати протиправним та скасувати рішення Дубівської сільської ради Ковельського району Волинської області від 26 лютого 2020 року № 49/14 «Про доповнення переліку земельних ділянок та підготовку матеріалів для продажу на земельних торгах, затвердженого рішенням сесії № 25/14-15» в частині внесення до переліку земельних ділянок та підготовку матеріалів для продажу на земельних торгах земельної ділянки по АДРЕСА_2 , щодо відведення у власність якої ОСОБА_1 зверталась із заявою від 18 червня 2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Зобов`язати Дубівську сільську раду Ковельського району Волинської області (45031, Волинська область, Ковельський район, с. Дубове, вул. Ковельська, 72, ідентифікаційний код 04333939) повторно, у встановленому законодавством порядку розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) від 18 червня 2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на території АДРЕСА_1 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх