
Справа № 716/417/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.07.2020 Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді - Пухарєвої О.В.,
секретаря – Кульки О.М.,
прокурорів – Федоряка М. В., Бачинського В.Я.,
відповідача – ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Заставна в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом першого заступика керівника Кіцманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Департаменту охорони здоров`я Чернівецької обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування витрат медичної установи на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення, -
В С Т А Н О В И В :
Перший заступник керівника Кіцманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Департаменту охорони здоров`я Чернівецької ОДА звернувся до суду із позовною заявою, до ОСОБА_1 , яку в послідуючому уточнив, в якій просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Департаменту охорони здоров`я Чернівецької ОДА 20659,78 грн. витрат медичної установи на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що Кіцманським районним судом Чернівецької області від 18.12.2019 в кримінальному провадженні №12018260090000286 виніс обвинувальний вирок та визнав ОСОБА_1 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 286 КК України. Потерпілим по даному кримінальному провадженні був ОСОБА_2 .
У ході проведення досудового розслідування встановлено, що потерпілий ОСОБА_2 знаходився на стаціонарному лікуванні у травматологічному відділенні для дорослих ОКУ «Лікарня швидкої медичної допомоги" з 25.09.2018 по 07.11.2018 .
Згідно довідки ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги" №211 від 03.02.2020 витрати на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 складають 20659,78 грн.
Оскільки питання щодо відшкодування витрат, понесених медичною установою на лікування потерпілого ОСОБА_2 від кримінального правопорушення під час розгляду вказаного кримінального провадження не вирішувалося, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту охорони здоров`я Чернівецької ОДА 20659,78 грн. в рахунок відшкодування вказаних витрат.
При цьому також посилається на те, що звернення прокурора до суду з даним позовом зумовлено клопотанням Департаменту охорони здоров`я Чернівецької ОДА до Кіцманської місцевої прокуратури із проханням про звернення в його інтересах до суду з метою стягнення з відповідача витрат медичної установи на лікування потерпілого від злочину .
В судовому засіданні прокурор Бачинський В.Я. позов підтримав, обгрунтував його вищенаведеним, просив його задовольнити.
Представник Департаменту охорони здоров`я Чернівецької ОДА в судове засідання не з`явився, проте на адресу суду надійшла заява від директора Департаменту Чорного О., в якій він просить розгляд справи провести без участі їх представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та наполягає на їх задоволенні.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов не визнав, суду вказав, що вироком Кіцманського районного суду Чернівецької області від 18.12.2019 його визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 286 КК України і призначено покарання у виді одного року обмеженя волі з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на один рік. Згідно ст. 75 КК України, звільнено його від призначеного основного покарання у виді обмеження волі, якщо він протягом одного року іспитового строку не вчинить нового злочину та виконає покладені на нього обов`язки згідно ст. 76 КК України. Цивільний позов ОСОБА_2 задоволено частково. З нього на користь ОСОБА_2 стягнуто 22695,39 грн. витрати на лікування та витрати за залучення експертів в сумі 17207,10 грн. Згідно ухвали Чернівецького апеляційного суду від 11.02.2020 вирок Кіцманського районного суду Чернівецької області від 18.12.2019 змінено. Пом`якшено призначене йому покарання, виключивши з вироку призначення йому додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами на строк один рік. Вирок Кіцманського районного суду Чернівецької області від 18.12.2019 щодо нього в частині вирішення цивільного позову скасовано. Стягнено із нього на користь потерпілого ОСОБА_2 моральну шкоду 60000 грн. та витрати на лікування в сумі 22695,39 грн. Крім того відповідач зазначив, що відвідував потерпілого в лікарні швидкої медичної допомоги, приносив йому продукти харчування та купляв ліки. Вважає, що двічі сплачувати за лікування потерпілого він не повинен.
Заслухавши пояснення прокурора, потерпілого, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд вважає, що позов доведений, обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 25.09.2018 приблизно о 09:00 год. ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки Mercedes-Benz 110CDI, державний номерний знак НОМЕР_1 , рухався автодорогою сполученням м.Заставна- м.Чернівці в напрямку м. Чернівці.
Під час руху водій ОСОБА_1 не врахував дорожню обстановку, проявив самовпевненість в своїх діях, не переконавшись, що це буде безпечним, не обрав безпечну швидкість руху, не правильно застосував прийоми керування, в результаті чого виїхав на смугу зустрічного руху, де допустив зіткнення із автомобілем марки Mazda, державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , який рухався в зустрічному напрямку.
В результаті даної дорожньо-транспортної пригоди водій автомобіля марки Mazda 626, державний номерний знак НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , отримав тілесне ушкодження у вигляді закритого поліфрагментального перелому лівого стегна на межі середньої та нижньої третини, яке, відповідно до висновку експерта №189-Мд, відноситься до тілесних ушкоджень середнього ступеня важкості, які призвели до тривалого розладу здоров`я; різаної рани ділянки лівого наколінника непроникаючої в колінний суглоб, підшкірної гематоми тім`яної ділянки голови зліва, які відносяться до легких тілесних ушкоджень, які призвели до короткочасного розладу здоров`я та саден тулуба та обох кінцівок, які відносяться до легких тілесних ушкоджень.
У ході проведення досудового розслідування встановлено, що потерпілий ОСОБА_2 знаходився на стаціонарному лікуванні у травматологічному відділенні для дорослих ОКУ "Лікарня швидкої меичної допомоги" з 25.09.2018 по 07.11.2018 .
Згідно довідки ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги" №211 від 03.02.2020 витрати на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 складають 20659,78 грн.
Також встановлено, що Кіцманським районним судом Чернівецької області від 18.12.2019 в кримінальному провадженні № 12018260090000286 ухвалено обвинувальний вирок та визнано винним ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 286 КК України.
Згідно ухвали Чернівецького апеляційного суду від 11.02.2020 вирок Кіцманського районного суду Чернівецької області від 18.12.2019 змінено. Пом`якшено призначене ОСОБА_1 покарання за ст. 286 ч.1 КК України, виключивши з вироку призначення ОСОБА_1 додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами на строк один рік. Вирок Кіцманського районного суду Чернівецької області від 18.12.2019 щодо обвинуваченого ОСОБА_1 , в частині вирішення цивільного позову скасовано. Стягнуто із обвинуваченого ОСОБА_1 на користь потерпілого ОСОБА_2 моральну шкоду 60000 грн. та витрати на лікування в сумі 22695,39 грн.В решті вирок залишено без змін.
У відповідності до ч.7 ст. 128 КПК України особа, яка не пред`явила цивільний позов в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.
Зважаючи на те, що цивільний позов прокурора в інтересах держави в особі Департаменту охорони здоров`я Чернівецької ОДА про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 , понесених ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» у вказаному кримінальному проваджені судом не пред`являвся - перший заступник Кіцманської прокуратури Шевчук П.В. звернувся до суду в порядку цивільного судочинства з вимогою про відшкодування витрат медичної установи на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 від кримінального правопорушення.
Відповідно до ст.131 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно із ч.4 ст.56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до ч. 6 ст. 82 ЦПК України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про прокуратуру» право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному, прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
Згідно ст.27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
За змістом наведених правових норм прокурор вправі пред`явити позов в інтересах держави у разі порушення матеріальних або інших інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, або у відповідного органу відсутні повноваження щодо звернення до суду.
Згідно ч.5 ст. 56 ЦПК України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Матеріалами справи встановлено, що Депаратамент охорони здоров`я Чернівецької ОДА листом № 04/910 від 02.03.2020 звернувся до Кіцманської місцевої прокуратури Чернівецької області із клопотанням ініціювати звернення до суду з метою захисту інтересів держави в частині відшкодування витрат, понесених ОКУ "Лікарня швидкої меичної допомоги" на медичне лікування потерпілого ОСОБА_2 від злочину, посилаючись на те, що Депаратамент охорони здоров`я Чернівецької ОДА не наділений повноваженням звертатись до суду про відшкодування витрат на лікування потерпілого від злочину.
Крім того, судом встановлено, що ОКНП "Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги" є правонаступником ОКУ "Лікарня швидкої меичної допомоги" , що вбачається із витягу з ЄДРПОУ ( а.с. 33-37).
Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором в суді.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень.
Із досліджених в судовому засіданні матеріалів справи вбачається, що вказані вимоги прокурором дотримано.
Перед зверненням до суду з вказаним позовом 05.02.2020 прокурор повідомив про це В ОСОБА_3 директора Департаменту охорони здоров`я Чернівецької обласної державної адміністрації Павлюка В.О., що підтверджується відповідним повідомленням №94-733вих-20 від 05.02.2020 (а.с. 10-11).
Суд погоджується з доводами прокурора про те, що ненадходження коштів до бюджету призводить до неналежного фінансування діяльності зазначеного лікувального закладу та порушує інтереси держави, внаслідок чого виникає передбачене законом право прокурора на звернення до суду з позовом для їх захисту.
Частиною першою статті 1166 ЦК України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Питання відшкодування витрат на лікування особи, яка потерпіла від злочину, врегульовано статтею 1206 ЦК України, Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16 липня 1993 року.
Згідно частин першої, третьої статті 1206 ЦК України особа, яка вчинила злочин, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
Якщо лікування проводилось закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.
Аналогічні положення містяться у пункті 4 Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання (далі - Порядок).
Згідно Порядку сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко-днів, проведених в стаціонарі, та щоденної вартості його лікування. До справи має бути приєднана довідка - розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого. Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров`я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.
Відповідно до довідки ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги" щодо витрат на лікування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , який знаходився на стаціонарному лікуванні в травматологічному відділенні для дорослих з 25.09.2018- 07.11.2018 (протягом 43 ліжко-днів) - розмір витрачених коштів на лікування складає 20659,78 грн. (а.с.9).
Згідно зі ст. 49 Конституції України охорона здоров`я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм.
Відповідно до пп. «а» п.3 ч.1 ст.89 БК України до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад належать, зокрема, видатки на охорону здоров`я, в т.ч. на амбулаторно-поліклінічну та стаціонарну допомогу (лікарні широкого профілю, спеціалізовані медико-санітарні частини, пологові будинки, поліклініки і амбулаторії, загальні стоматологічні поліклініки, дільничні лікарні).
Згідно ст.18 Основ законодавства про охорону здоров`я фінансове забезпечення охорони здоров`я може здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, коштів юридичних та фізичних осіб, а також з інших джерел, не заборонених законом.
Кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, призначені на охорону здоров`я, використовуються, зокрема, для забезпечення медичної допомоги населенню, фінансування державних цільових і місцевих програм охорони здоров`я та фундаментальних наукових досліджень у цій сфері.
Фінансове забезпечення державних та комунальних закладів охорони здоров`я - бюджетних установ здійснюється відповідно до бюджетного законодавства.
Встановлено, що Обласне комунальне некомерційне підприємство "Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги" (юридична адреса: вул. Фастівська, 2 м. Чернівці) є комунальним закладом охорони здоров`я населення і її фінансування здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету, розпорядником яких є Департамент охорони здоров`я Чернівецької обласної державної адміністрації.
Беручи до уваги вищевикладене, враховуючи наявність причино-наслідкового зв`язку між діями відповідача та наслідками травмування потерпілого ОСОБА_2 від злочину, суд вважає, що обов`язок по відшкодуванню витрат необхідно покласти на відповідача в повному обсязі.
На підставі наведеного, ст. 49,131 Конституції України, ч.ч. 3, 4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», ч.2 ст.61 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст. 1166, 1206 ЦК України, п. п. „а" п.3 ч.1 ст. 89 Бюджетного кодексу України, ст.18 Основ законодавства про охорону здоров`я, керуючись ст.ст. 4 ст.56, ч. 6 ст. 82, 263-265 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити .
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (ІПН НОМЕР_3 ), жителя АДРЕСА_2 на користь держави в особі Департаменту охорони здоров`я Чернівецької обласної державної адміністрації (р/р НОМЕР_4 , Головне управління Державної казначейської служби України в Чернівецькій області, МФО 899998, одержувач: Чернівецьке ГУК/Чернівецька область/ 24060300 "Інші надходження", код одержувача: ЄДРПОУ 37836095) витрати медичної установи на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення в розмірі 20659,78 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд Чернівецької області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складання має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 17.07.2020
Суддя О.Пухарєва