
Справа № 699/463/20
Номер провадження № 3/699/233/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.07.2020 року м. Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Свитка С.Л., розглянувши матеріали, які надійшли від Корсунь-Шевченківського відділення поліції Звенигородського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Широкий Луг Тячівського району Закарпатської області, зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого, паспорт НОМЕР_1 , виданий Корсунь-Шевченківським РС УДМС України в Черкаській області 09.04.2014, РНОКПП – НОМЕР_2 , посвідчення водія НОМЕР_3 , видане 27.11.2019, інші відомості суду не відомі,
за ч.1 ст. 130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
13.05.2020 року о 13 год. 30 хв. по вул. Мічуріна в м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області гр. ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2101 д.н.з. НОМЕР_4 з ознаками наркотичного сп`яніння, а саме: почервоніння очей, відблискування зіниць. Від проходження у встановленому Законом порядку огляду на стан наркотичного сп`яніння відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п.2.5 ПДР України.
01.07.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», яким відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції виключено з частин першої та третьої статті 130 КУпАП та закріплено у ст. 286-1 ККУ.
Водночас згідно ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Враховуючи, що інкриміноване ОСОБА_1 діяння вчинене ним 13.05.2020, суд здійснює розгляд даної справи відповідно до редакції ч. 1 ст. 130 КУпАП чинної на час вчинення правопорушення.
Ч.1 ст.130 КУпАП (в редакції станом на 13.05.2020) передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп`яніння.
У суд ОСОБА_1 з`явився, вину не визнав, пояснив, що йому на місці не пропонували пройти огляд, а їхати в лікарню він відмовився через брак часу. Клопотав про виклик для допиту поліцейських, що були присутні при складанні протоколу. Інших заяв та клопотань суду не надав, у тому числі щодо залучення захисника, права, передбачені ст. 268 КУпАП, останньому були роз`яснені.
Свідок ОСОБА_2 (поліцейський СРПП № 2 Корсунь-Шевченківського ВП) у судовому засіданні дав показання про те, що близько півтора місяці назад перебував на патрулюванні в м. Корсунь-Шевченківський біля ЦРЛ. Там було виявлено автомобіль під керуванням ОСОБА_1 , який виконував поворот на вулицю Мічуріна. Оскільки маневр був виконаний з порушеннями ПДР він зупинив вказаний автомобіль. Водій автомобіля ОСОБА_1 вів себе неадекватно, а тому виникла підозра щодо перебування водія в стані наркотичного сп`яніння. На пропозицію пройти огляд у лікаря-нарколога, кабінет якого знаходився на відстані приблизно 800 м, водій відмовився в присутності двох свідків, яких було запрошено.
Викликаний у судове засідання поліцейський ОСОБА_3 , будучи належним чином повідомленим, до суду не з`явився, причини неявки не повідомив.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні даного адміністративного правопорушення стверджується матеріалами справи, зокрема даними протоколу про адміністративне правопорушення ДПР18 № 395753, який складений відповідно до вимог закону; письмовими поясненнями свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про те, що в їхній присутності гр. ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан наркотично сп`яніння; відеозаписом із нагрудної камери поліцейського, на якій зафіксовано, що ОСОБА_1 в присутності двох свідків після неодноразового попередження працівниками поліції про наслідки відмови від проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння відмовився від проходження вказаного огляду.
Від надання письмових пояснень гр. ОСОБА_1 відмовився в присутності свідків, про що зроблено відмітку в протоколі.
Розділом ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2015 року N 1395, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 р. за N 1408/27853 закріплені особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 130 КУпАП. В п.1 вказаного розділу зазначено, що водії, стосовно яких у поліцейських є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Зокрема п.6 вказаного розділу передбачено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення.
Оскільки ОСОБА_1 мав явні ознаки наркотичного сп`яніння, але відмовився від проходження медичного огляду на стан сп`яніння, тому були запрошені два свідки та складений протокол про адміністративне правопорушення, який відповідає вимогам Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2015 року N 1395 та ст.256 КУпАП. Протокол про адміністративне правопорушення підписаний посадовою особою, яка його склала, та свідками.
Оцінюючи вказані докази у їхній сукупності, приймаючи до уваги, що вказані докази не викликають у суду сумнівів у їхній достовірності, суд приходить до висновку, що вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в повному обсязі доказана, а тому ОСОБА_1 підлягає адміністративній відповідальності та накладенню адміністративного стягнення.
Обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність особи при накладенні адміністративного стягнення, немає.
Підстав для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, немає.
З урахуванням вищевикладеного, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутності обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення, обставин вчиненого ним адміністративного правопорушення, суд вважає, що на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.130 КУпАП відповідно до редакції чинної на час вчинення правопорушення (станом на 13.05.2020), у виді штрафу у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 грн., який стягнути в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно до п. 28 Постанови пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», позбавлення права керувати транспортними засобами можна застосовувати тільки як основне адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 121, ч. 4 ст. 122, ст. 122-2, ч. 3 ст. 123, статтями 124 і 130 КпАП. Можливості накладати на винну особу таке стягнення як додаткове цей Кодекс не надає. Суди не вправі застосовувати його й тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала. Оплатне вилучення транспортного засобу може бути допустимим тільки як додаткове адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, за які встановлена відповідальність ч. 6 ст. 121, ч. 2 та 3 ст. 130 КпАП. Застосування його як основного стягнення законом не передбачено. Не можна накладати це стягнення й на особу, яка вчинила відповідне правопорушення, керуючи транспортним засобом, що належить іншій особі.
Згідно ч.1 ст.321 КУпАП водії транспортних засобів вважаються позбавленими спеціального права з дня винесення постанови про позбавлення цього права. Якщо зазначені особи, які позбавлені спеціального права, ухиляються від здачі документа, що посвідчує це право, то строк позбавлення їх спеціального права обчислюється з дня здачі або вилучення такого документа.
Оскільки на ОСОБА_1 накладається адміністративне стягнення, суд стягує з нього судовий збір в сумі 420,40 грн., відповідно до ст.40-1, ст.283 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 283, 284, 294, 307, 308, 317, 321 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу, в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 грн., який стягнути в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови – не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений статтею 307 КУпАП, штраф підлягає стягненню із ОСОБА_1 у примусовому порядку у подвійному розмірі – в сумі 20400 грн., відповідно до ст.308 КУпАП.
Строк позбавлення права керування транспортними засобами рахувати з дня винесення постанови, а якщо особа ухиляється від здачі документа, що посвідчує це право, то строк позбавлення рахувати з дня здачі або вилучення такого документа.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Широкий Луг Тячівського району Закарпатської області, зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого, паспорт НОМЕР_1 , виданий Корсунь-Шевченківським РС УДМС України в Черкаській області 09.04.2014, РНОКПП – НОМЕР_2 , посвідчення водія НОМЕР_3 , видане 27.11.2019, інші відомості про особу суду невідомі, судовий збір в сумі 420,40 грн. на користь Державної судової адміністрації України, вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795 (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд протягом десяти днів з дня винесення даної постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Повний текст постанови складений 17.07.2020 року.
Суддя Свитка С.Л.