
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2020 р. м. Чернівці справа № 600/579/20-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби у Чернівецькій області особі Новоселицького районного відділу про визнання протиправними дій та зобов`язати вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 (далі - позивач) з вказаним позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в особі Новоселицького районного відділу в оформленні і видачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , нового паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року замість непридатного до користування паспорта громадянина України у формі ID-картки, що підлягає обміну, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. № 2503-ХІІ;
- зобов`язати Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в особі Новоселицького районного відділу оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , новий паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року замість непридатного до користування паспорта громадянина України у формі ID-картки, що підлягає обміну, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. № 2503-ХІІ.
В обґрунтування позовних вказували, що у зв`язку із непридатністю для подальшого використання паспорта громадянина України у формі пластикової картки типу ID-картки, позивач разом із законним представником звернулися із заявою до Новоселицького районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Чернівецькій області про обмін та видачу паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. № 2503-XII.
Однак, Новоселицьким районним відділом Управління Державної міграційної служби України у Чернівецькій області відмовлено в обміні паспорта замість непридатного паспорта ID-картки на новий у вигляді паспортної книжечки у зв`язку з тим, що відсутнє рішення суду про видачу паспорта.
Законний представник позивача вважає, що відмова у видачі паспорта порушує право її дитини на громадянські права, у зв`язку із неможливістю їх реалізації, що є значним порушенням Конституції України та Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Ухвалою суду від 15.05.2020 р. відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
З метою з`ясування всіх обставин у справі витребувано з Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області докази.
Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області (далі -відповідач) подало до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказувало, про безпідставність позовних вимог, оскільки на момент звернення до Новоселицького районного відділу Управління державної міграційної служби у Чернівецькій області позивачем порушено порядок звернення із заявою про обмін паспорта громадянина України, та не надано відповідного рішення суду, яким зобов`язано підрозділ міграційної служби оформити та видати паспорт зразка 1994 року. Тому відсутні правові підстави для проведення процедури обміну паспорта громадянина України.
У зв`язку із наведеним, відповідач просив відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
З`ясувавши обставини, на які посилаються учасники справи як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Рідківці, Новоселицький район, Чернівецька область, про що зроблено запис в книзі записів актів громадянського стану про народження за № 25 від 26.07.2002 р. та підтверджується свідоцтвом про народження 1-МИ № НОМЕР_1 від 26.07.2002 р. Батьками позивача є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 10, 11).
17.08.2018 ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) оформила паспорт у формі НОМЕР_3 -картки № НОМЕР_4 (а.с. 14).
03.04.2020 р. позивач із законним представником звернулася до Новоселицького районного відділу УДМС в Чернівецькій області із заявою про обмін паспорта, в якій просила оформити паспорт громадянина України зразка 1994 року, замість паспорта у формі пластикової картки типу ID-картки, у зв`язку із непридатністю для подальшого використання, оскільки він пошкоджений (а.с. 50).
До заяви додано: паспорт, що підлягає обміну; 2 фотокартки розміром 3,5х4,5 см; копія свідоцтва про народження; картка реєстрації особи; платіжний документ про сплату державного мита; заява про видачу паспорта встановленої форми (а.с. 51, 52, 53, 54, 55).
У вказаній заяві позивач також зазначала, що не має бажання отримати паспорт з безконтактним електронним носієм у вигляді пластикової картки, у зв`язку з релігійними переконаннями.
За результатами розгляду заяви, 10.04.2020 р. відповідачем надано відповідь листом за вих. № К-13/6/7319-20/7319/2640-20, в якій повідомив позивача про те, що до заяви не додано рішення суду, що набрало законної сили, яким зобов`язано міграційну службу здійснити обмін паспорта громадянина України у вигляді ID-картки, у зв`язку із непридатністю на паспорт громадянина України зразка 1994 року, а тому відмовлено в обміні паспорта громадянина України у вигляді ID-картки, у зв`язку із непридатністю на паспорт громадянина України зразка 1994 року (а.с. 56).
Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 32 Основного Закону України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
За змістом ч. 1, 2 ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров`я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей.
За змістом ч. 4 цієї ж статті, ніхто не може бути увільнений від своїх обов`язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань.
Частиною 1 ст. 3 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" від 23.04.1991 р. № 987-XII (далі - Закон № 987-XII в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що кожному громадянину в Україні гарантується право на свободу совісті. Це право включає свободу мати, приймати і змінювати релігію або переконання за своїм вибором і свободу одноособово чи разом з іншими сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, відправляти релігійні культи, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні або атеїстичні переконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №987-XII громадяни України є рівними перед законом і мають рівні права в усіх галузях економічного, політичного, соціального і культурного життя незалежно від їх ставлення до релігії. В офіційних документах ставлення громадянина до релігії не вказується. За змістом частини третьої цієї статті, ніхто не може з мотивів своїх релігійних переконань ухилятися від виконання конституційних обов`язків. Заміна виконання одного обов`язку іншим з мотивів переконань допускається лише у випадках, передбачених законодавством України.
Згідно з ч. 2, 10 ст. 5 Закону № 987-XII церква (релігійні організації) в Україні відокремлена від держави. Релігійна організація зобов`язана додержувати вимог чинного законодавства і правопорядку.
За змістом ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України, зокрема, визначаються: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; громадянство, правосуб`єктність громадян, статус іноземців та осіб без громадянства, засади регулювання демографічних та міграційних процесів.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, приватне життя “охоплює право особи формувати та розвивати відносини з іншими людьми, включаючи відносини професійного чи ділового характеру”. Стаття 8 Конвенції “захищає право на розвиток особистості та право формувати і розвивати відносини з іншими людьми та навколишнім світом”. Будь-яке втручання у право особи на повагу до її приватного та сімейного життя становитиме порушення статті 8 Конвенції, якщо воно не здійснювалося “згідно із законом”, не переслідувало легітимну ціль або цілі згідно з пунктом 2 та було “необхідним у демократичному суспільстві” у тому сенсі, що воно було пропорційним цілям, які мали бути досягнуті.
У відповідності до ст. 5 Закону України "Про громадянство України" від 18.01.2001 р. № 2235-III (далі - Закон № 2235-III в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 р. №5492-VI (далі - Закон №5492-VI в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.
Згідно зі ст. 13 Закону № 5492-VI, документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на паспорт громадянина України.
Відповідно до ч. 2, 4, 6 ст. 14 Закону № 5492-VI, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.
Отже, вказаним Законом також передбачена можливість видачі документа як у формі книжечки, так і у вигляді картки.
Тобто, заявник, звернувшись до уповноваженого суб`єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним Законом, має право на отримання документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України.
Відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону № 5492-VI, уповноважений суб`єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо:
1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа;
2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті);
3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа;
4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.
У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб`єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа. Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
Отже, зі змісту вищенаведеної норми видно, що законодавець передбачив вичерпний перелік підстав для відмови заявникові у видачі документа.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 р. № 398 внесено зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 р. № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", доповнивши його абзацом такого змісту: "Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.".
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 р. № 456, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.06.2019 р. за № 620/33591, затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі - Тимчасовий порядок, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 розділу І Тимчасового порядку визначено, що цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абз. 5 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 р. № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 р. № 398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 р. № 302", Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. № 2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23.02.2007 р. № 719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 2 розділу І Тимчасового порядку, паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 року №353 “Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України”.
Згідно п.п. 1 п. 3 Розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, у т.ч.: особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.
Заява є згодою на обробку персональних даних згідно із Законом України “Про захист персональних даних”. Під час заповнення заяви особою або її законним представником (далі - заявник) працівник територіального підрозділу ДМС інформує заявника про вимоги Закону України “Про захист персональних даних” (абзац 2 п. 3 Розділу І Тимчасового порядку).
Абзацом 1 п. 1 Розділу ІІ Тимчасового порядку встановлено, що для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник (далі - заявник) подає: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави; 4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або в разі, якщо батьки (чи один із батьків) такої особи на момент її народження були (був) іноземцями(ем) або особами(ою) без громадянства, або в разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України; 5) дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; 6) довідку про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи; 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
Відповідно до п. 1 Розділу ІХ Тимчасового порядку територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо: 1) особа не є громадянином України; 2) особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв`язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього, непридатності для подальшого використання); 3) дані, отримані з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію; 4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта; 5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта; 6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. №2503-XII (далі - Положення № 2503-XII в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Згідно з пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.
Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.
Отже, чинним Положенням про паспорт громадянина України передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.
Відповідно до п. 16 Положення № 2503-XII обмін паспорта провадиться у разі: зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування.
За приписами п.17 Положення № 2503-XII для обміну паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 35х45 мм. Для обміну паспорта у зв`язку із зміною (переміною) прізвища, імені чи по батькові або встановленням розбіжностей у записах подаються також документи, що підтверджують ці обставини.
Нормами п. 18 Положення № 2503-XII для одержання, обміну паспорта і вклеювання до нього нових фотокарток громадянин подає документи і фотокартки не пізніш як через місяць після досягнення відповідного віку або зміни (переміни) прізвища, імені чи по батькові, встановлення розбіжностей у записах або непридатності паспорта для користування.
Отже, приписи Положення № 2503-ХІІ містять вичерпний перелік підстав для обміну паспорту громадянина України.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Новоселицького районного відділу Управління державної міграційної служби України в Чернівецькій області з проханням здійснити обмін паспорта, в якій просила оформити паспорт громадянина України зразка 1994 року, замість паспорта у формі пластикової картки типу ID-картки, у зв`язку із непридатністю для подальшого використання, оскільки він пошкоджений (а.с. 50).
У вказаній заяві позивач зазначив про відмову від отримання пластикової картки типу ID.
Суд зауважує, що у позивача є право на отримання паспорта у вигляді книжечки відповідно до Положення про отримання паспорта громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. № 2503-ХІІ.
Як вбачається із відповіді від 10.04.2020 р. за № К-13/6/7319-20/7319/2640-20, відповідач повідомив позивача про те, що до заяви не додано рішення суду, що набрало законної сили, яким зобов`язано міграційну службу здійснити обмін паспорта громадянина України, у зв`язку із цим відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України.
Отже, у даній відповіді відповідач фактично відмовив у видачі позивачу паспорта громадянина України раніше встановленого зразка (1994 р.) у формі книжечки, не зазначаючи при цьому підстав, з яких Законом №5492-VI чи Положення № 2503-ХІІ передбачена така відмова для обміну паспорта, у зв`язку з непридатністю, позбавляючи позивача права повторно звернутися до уповноваженого суб`єкта у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На переконання суду, відповідачем не доведено правомірність відмови у обміні паспорта у вигляді книжечки.
Беручи до уваги вище наведене, суд приходить до висновку, що відмова в обміні позивачу замість пластикової картки типу ID на паспорт громадянина України у формі книжечки, оформлена листом від 10.04.2020 р. № К-13/6/7319-20/7319/2640-20 є протиправною та підлягають скасуванню, а позов в цій частині задоволенню.
Стосовно позовної вимоги позивача про зобов`язання відповідача оформити та видати їй новий паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року замість непридатного до користування паспорта громадянина України у формі ID-картки, що підлягає обміну, суд зазначає наступне.
Обираючи такий спосіб захисту порушеного права, як зобов`язання відповідача оформити та видати паспорт у формі книжечки замість непридатного до користування паспорта громадянина України у формі ID-картки, позивач та його законний представник не врахували того, що ними не надано доказів непридатності чи пошкодження паспорта у формі ID-картки.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що з огляду на позицію відповідача наведену у відзиві на позов щодо відсутності підстав для обміну та видачі паспорту у формі книжечки у зв`язку з неподанням позивачем повного пакету документів необхідних для обміну та видачі паспорту, останнім фактично не здійснювалась перевірка поданої заяви про обмін паспорту та долучених до неї документів, що, відповідно до п. 3 ч. 7 ст. 16 Закону № 5492-VI може слугувати підставою для відмови заявникові у видачі документа.
Перелік документів, які подаються із заявою про видачу паспорту, визначено Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 р (далі – Порядку №302).
Так, відповідно до п.п. 5 п.6 Порядку №302 обмін паспорта здійснюється у разі непридатності паспорта для подальшого використання.
Заявник подає для обміну паспорта такі документи, зокрема: паспорт, що підлягає обміну; документи, що підтверджують обставини, у зв`язку з якими паспорт підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 4 і 6 пункту 6 цього Порядку); документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати; обмін паспорта здійснюється в порядку, встановленому для його первинного оформлення, у разі: 1) зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації); 2) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта; 3) закінчення строку дії паспорта; 4) досягнення 25- чи 45-річного віку особою, яка має паспорт зразка 1993 року; 5) непридатності паспорта для подальшого використання (п. 69 Порядку №302).
За приписами п. 71 – 73 Порядку №302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов`язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24 - 29, 32 - 34 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.
Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім`я якої оформляється паспорт.
Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру.
Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).
Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру).
Із долучених до матеріалів справи документів не вбачається, що паспорт громадянина України виданий на ім`я позивача у вигляді ІD-картки є непридатним для подальшого використання.
Докази, які спростовували б дану обставину, позивачем та його законним представником до суду не надані.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 2 ст. 245 КАС України наведено перелік рішень, які суд може прийняти у разі задоволення позову.
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (ч. 3-4 ст. 245 КАС України).
Враховуючи те, що відповідачем не було здійснено перевірку документів, які необхідно подати для обміну паспорту та приймаючи до уваги те, що повноваженнями щодо перевірки таких документів наділений саме відповідач, а не суд, суд дійшов висновку про те, що належним способом захисту порушеного права є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 03.04.2020 р. про обмін паспорта громадянина України.
При цьому суд звертає увагу відповідача, що під час повторного розгляду заяви позивача про обмін паспорта громадянина України, він зобов`язаний розглянути вказану заяву, враховуючи правовий висновок суду наведений в даній справі.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи видно, що за подання вказаного позову законним представником позивача ОСОБА_1 , сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн, що підтверджується квитанцією № 19 від 15.05.2020 р. (а.с. 39).
Враховуючи зазначене, суд стягує з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь законного представника позивача ОСОБА_1 , сплачений судовий збір в сумі 840,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 14, 77, 139, 243-246, 255, 293 та 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в особі Новоселицького районного відділу Управління державної міграційної служби у Чернівецькій області, оформлену листом за № К-13/6/7319-20/7319/2640-20 від 10.04.2020 р.
3. Зобов`язати Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в особі Новоселицького районного відділу повторно розглянути заяву позивача та законного представника від 03.04.2020 р. про обмін паспорта.
4. Стягнути з Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь законного представника позивача ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 840,80 грн.
Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Повне найменування учасників справи:
позивач - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );
законний представник позивача – Злотар Мар`яна Пилипівна ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_5 , виданий Новоселицьким РВ УМВС України в Чернівецькій області 22.09.2004 р.);
відповідач - Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області (вулиця Шептицького, 25, місто Чернівці, код ЄДРПОУ 37767440).
Суддя В.К. Левицький