
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2020 року справа № 580/1331/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення №3 від 06.02.2020 про скасування дії довідки №7122000230 про взяття на облік позивача як внутрішньо переміщеної особи, виданої 04.11.2014;
- зобов`язати відповідача взяти на облік позивача як внутрішньо переміщену особу та видати довідку внутрішньо переміщеної особи.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що у зв`язку з проведенням антитерористичної операції на території Донецької області в 2014 році залишила місце свого проживання, придбала у приватну власність будинок за адресою: АДРЕСА_1 , зареєструвалась за вказаною адресою, та отримала статус внутрішньо переміщеної особи. Листом №372/01-12 від 06.02.2020 відповідач повідомив позивача про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, виданої 04.11.2016 №7122000230 з тих підстав, що позивач тривалий час, більше 60 днів поспіль, відсутня на території Черкаського району, що дає підстави вважати, що вона перебуває на тимчасово непідконтрольній Україні території, тобто повернулась до покинутого постійного місця проживання. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки відповідач не вжив заходів щодо повідомлення позивача про необхідність фізичного відвідування управління праці та соціального захисту, про перевірку місця перебування позивача, не встановив належним чином місце перебування та поважні причини відсутності позивача за вказаною адресою. Позивач орендує житло у місті Покровську Донецької області для проживання у робочі дні тижня,, а на вихідні їздить до селі Сагунівка.
Відповідач 09.07.2020 подав клопотання, в якому зазначив, що проти задоволення позову не заперечує. Також повідомив, що відповідно до листа Міністерства соціальної політики №15320/02-19/22 відновлення дії скасованої довідки внутрішньо переміщеної особи здійснюється державним підприємством «Інформаційно-обчислюваний центр» Міністерства соціальної політики України у п`ятиденний строк за рішенням суду.
Ухвалою суду від 12.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
Дослідивши доводи сторін, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив таке.
Позивач ОСОБА_1 з 02.03.1999 по 31.05.2019 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорта позивача серії НОМЕР_1 .
24.06.2014 позивач уклала з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 договір купівлі-продажу житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями та спорудами, розташованих за адресою: АДРЕСА_3 .
Згідно довідки № НОМЕР_2 від 21.11.2014 позивач є внутрішньо переміщеною особою, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 .
З 31.05.2019 позивач зареєстрована за адресою АДРЕСА_3 , що підтверджується копією паспорта позивача серії НОМЕР_1 .
06.02.2020 Управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №7122000230 від 21.11.2014, у зв`язку з тим, що позивач тривалий час, більше 60 днів поспіль, відсутня на території Черкаського району, що дає підстави вважати, що позивач перебуває на тимчасово непідконтрольній Україні території. Від позивача не надходило заяв про повернення до покинутого місця проживання і про продовження строку відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання до 90 днів. Таким чином є підстави вважати, що позивач повернулась до покинутого місця проживання.
Вважаючи рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи протиправним, позивач звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб врегульовані Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-VІІ від 20.10.2014. (далі – Закон №1706).
Частиною 1 статті 1 Закону №1706 визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно частини 2 статті 1 Закону №1706 адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Згідно частин 1-3 статті 4 Закону №1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 статті 12 Закону №1706 визначено, що підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:
1) подала заяву про відмову від довідки;
2) скоїла кримінальне правопорушення: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; вчинення кримінального правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку або військового кримінального правопорушення;
3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;
4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;
5) подала завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є:
дані, отримані з відповідних державних реєстрів;
дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;
дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об`єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.
У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.
Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відомості про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Таким чином, згідно вказаних приписів, до інформації, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання відносяться дані: отримані з відповідних державних реєстрів; отримані від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування; отримані від громадських об`єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних та фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам.
Оскаржуваним рішенням від 06.02.2020 відповідач скасував дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №7122000230 від 21.11.2014 та зазначив, що є підстави вважати, що позивач повернулась до покинутого місця проживання. Проте, в оскаржуваному рішенні від 06.02.2020 не зазначено даних, які стали підставою вважати, що позивач повернулась до покинутого місця проживання.
Враховуючи викладене, відповідач не довів, що на момент прийняття рішення від 06.02.2020 були підстави вважати, що позивач повернулась до покинутого місця проживання, тому рішення від 06.02.2020 є протиправним та підлягає скасуванню.
Пунктом 3 Порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №646 від 22.09.2016, визначено, що інформація до бази даних вноситься структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі створення) рад (далі - уповноважені органи) в електронній формі на підставі поданої внутрішньо переміщеною особою заяви, форму якої затверджує Мінсоцполітики.
Згідно пункту 5 Порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №646 від 22.09.2016, уповноважені органи: організовують збирання, систематизацію та зберігання інформації, зазначеної в пункті 4 цього Порядку; ведуть облік внутрішньо переміщених осіб шляхом формування персональної облікової картки на кожну внутрішньо переміщену особу.
Відповідно до пункту 2 Порядку про облік внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №509 від 01.10.2014, для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
Відповідно до пункту 71 Порядку про облік внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №509 від 01.10.2014, уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.
Таким чином, уповноваженим органом на внесення Єдиної інформаційної бази даних записів щодо поновлення дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб є відповідач, як структурний підрозділ з питань соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області.
Отже, належним способом захисту порушених прав позивача є зобов`язання відповідача внести до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування рішення від 06.02.2020 про скасування дії довідки №7122000230 про взяття на облік позивача як внутрішньо переміщеної особи.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області (вул. В`ячеслава Чорновола, 157, м. Черкаси, 18003, код ЄДРПОУ 03195926) від 06.02.2020 про скасування дії довідки № НОМЕР_2 про взяття на облік ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ) як внутрішньо переміщеної особи, виданої 04.11.2014.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області (вул. В`ячеслава Чорновола, 157, м. Черкаси, 18003, код ЄДРПОУ 03195926) внести до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування рішення від 06.02.2020 про скасування дії довідки №7122000230 про взяття на облік ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ) як внутрішньо переміщеної особи, виданої 04.11.2014.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня закінчення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, у зв`язку з епідемією коронавірусу.
Головуючий суддя А.В. Руденко