Рішення № 90452026, 16.07.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2020
Номер справи
580/1991/20
Номер документу
90452026
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2020 року справа № 580/1991/20

12 годин 33 хвилин м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді – Трофімової Л.В., за участі секретаря – Безпалого А.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 580/1991/20

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) [позивач – не прибув]

до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538) [представник відповідача – не прибув]

про визнання дій протиправним та зобов`язання вчинити дії, прийняв рішення.

10.06.2020 ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 без обмежень, виходячи з визначення її максимального розміру від грошового забезпечення з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення та грошового забезпечення за займаною посадою (на час звільнення) на дату звернення, починаючи з 01.01.2018;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки від 24.11.2004 № 01-2288/133 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку, виданої Черкаським інститутом пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля МНС України, грошового атестату від 07.12.2005 № 358 з урахуванням підвищень та надбавок без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 01.01.2018 з урахуванням раніше проведених виплат;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відшкодувати на користь ОСОБА_1 судові витрати із сплати судового збору у сумі 840,80 грн та витрати на правову допомогу у сумі 5000 грн.

Ухвалою від 10.06.2020 відкрито спрощене провадження у справі, призначено судове засідання на 16.06.2020. Ухвалою від 16.06.2020 оголошено перерву до 23.06.2020. Ухвалою від 23.06.2020 оголошено перерву до 07.07.2020. Ухвалою від 07.07.2020 оголошено перерву до 16.07.2020.

У обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992

№ 2262-XII (далі – Закон № 2262). Позивач зазначає, що розмір пенсії складає 6523,55 грн, остання не перераховується і складається лише з вибіркових складових. У зв`язку із скасуванням рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, що набрало законної сили 05.03.2019 щодо пунктів 1, 2 постанови №103 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії. Листом від 07.05.2020 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії. Позивач вважає відмову протиправною, позаяк у пункту 38 рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19 зазначено, що з 05.03.2019 – з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із законом № 2262 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Позивач вважає, що під час визначення розміру заробітної плати, з якої відповідачем має бути проведено перерахунок пенсії має бути враховано довідку про розмір грошового забезпечення від 24.11.2004 № 01-2288/133 та грошовий атестат від 07.12.2005 № 358.

Відповідач позов не визнав, 02.07.2020 представник відповідача подав до суду відзив на позов (а.с.86-91) відповідно до якого зазначив, що перерахунок пенсії відповідно до вимог закону позивачу проведений на підставі довідки від 21.03.2018 №79. Підстави для повторного перерахунку на підставі довідки відсутні. Перерахунок за довідкою від 03.12.2005 є недоцільним, позаяк розмір грошового забезпечення у довідці від 03.12.2005 є меншим ніж у довідці від 21.03.2018 №79.Надана позивачем довідка не є довідкою про розмір грошового забезпечення встановленої форми для перерахунку пенсії. Відповідачем зазначено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, що набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова №103). Після набрання законної сили цим рішенням суду нормативно-правових актів щодо умов, порядку та розмірів, за якими проводиться перерахунок пенсій відповідно до Закону №2262 не прийнято. Відповідач заперечував проти задоволення вимог про стягнення витрат на правову допомогу, зазначивши, що позивачем не доведено факт понесення витрат на правову допомогу саме у цій адміністративній справі. Представник відповідача у судове засідання не прибув, причин неявки не повідомив, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

07.07.2020 позивачем подано відповідь на відзив, у якому ОСОБА_1 наполягав на задоволенні позовних вимог. 10.07.2020 представник позивача подав заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.112).

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши письмово повідомлені позивачем та відповідачем аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Конституцією України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що наказом Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля від 07.02.2005 №211 о/с позивача звільнено зі служби (а.с.63).

Згідно рішення відповідача від 09.12.2005 позивачеві призначено пенсію у сумі 1322,19 грн (а.с.68).

На виконання постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі – Постанова № 103) Черкаським інститутом пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України складено на ім`я позивача та направлено відповідачу довідку від 21.03.2018 №79 «Про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку», у якій зазначений розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за прирівняною посадою – 11861 грн, у т.ч.: посадовий оклад – 6770,00 грн, оклад за спеціальним званням підполковник – 1410,00 грн, надбавка за стаж служби (45%) – 3681,00 грн (а.с.84).

На підставі довідки відповідачем здійснено перерахунок пенсії від 26.03.2018, що здійснено з 01.01.2018 у розмірі 55% грошового забезпечення (а.с.83).

21.04.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії, за наслідками розгляду якої Головне управління ПФУ в Черкаській області 07.05.2020 повідомило позивача, що законодавчі підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Суд зазначає, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначає Закон №2262.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, якою визначив правові підстави, порядок і терміни проведення перерахунку та встановив види грошового забезпечення, які враховуються під час перерахунку пенсії.

На момент виникнення права позивача на перерахунок пенсії Постанова №103 була чинною та належала обов`язковому застосуванню у межах спірних правовідносин, позаяк встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, є обов`язковим для виконання органами державної влади, у тому числі відповідачем.

Відповідно до пункту 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно з пунктом 7 Постанови №103 доручено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі – Порядок №45).

Пунктами 2, 3, 4 Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.

У Європейській соціальній хартії 1996 року (переглянутій), яка була ратифікована Україною, передбачено, що держави-сторони зобов`язані вживати заходів для забезпечення рівності між власними громадянами у сфері реалізації прав на соціальний захист, які надаються законодавством про соціальне забезпечення, докладати зусиль для поступового піднесення системи соціального забезпечення на більш високий рівень (стаття 12). Утверджуючи та забезпечуючи права осіб на соціальний захист, держава повинна в процесі виконання своїх соціальних обов`язків вживати заходів для забезпечення рівності між пенсіонерами. Конституційний Суд України в абзаці четвертому підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини рішення від 12.04.2012 № 9-рп/2012 зазначив, що рівність та недопустимість дискримінації особи є не тільки конституційним принципом національної правової системи України, а й фундаментальною цінністю світового співтовариства, на чому наголошено у міжнародних правових актах з питань захисту прав і свобод людини і громадянина, зокрема у Загальній декларації прав людини 1948 року (статті 1, 2, 7), Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 14) та Протоколі № 12 до неї (стаття 1), Міжнародному пакті про громадянські і політичні права 1966 року (статті 14, 26).

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Врахування інших видів грошового забезпечення Порядком № 45 не передбачено.

На підставі пункту 5 Порядку №45 та пункту 1 Постанови №103 перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 мав здійснюватися з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

Дослідивши зміст довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 21.03.2018 №79, на підставі якої здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018, суд встановив, що у довідку включено види грошового забезпечення, визначені пунктом 5 Порядку №45 та пунктом 1 Постанови №103. Зазначена довідка відповідає вимогам додатку 2 до Порядку № 45. Довідка від 24.11.2004 та грошовий атестат від 07.12.2005 № 358 були враховані під час призначення пенсії у 2005 році (до прийняття Постанови № 103) та не є належними документами для перерахунку пенсії.

Оцінюючи твердження позивача про вплив рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, що набрало законної сили 05.03.2019, про визнання протиправними та не чинними пунктів 1, 2 Постанови №103, суд зазначає про таке.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704 (далі – Постанова № 704), що набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

З 05.03.2019 – з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262.

До моменту отримання належної довідки від органу, уповноваженого видавати довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача. Аналогічний висновок викладено у постанові ВПВС у зразковій справі №Пз/9901/20/19 (№160/8324/19) ЄДРСР 89180634 за результатом апеляційного провадження щодо відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії.

Пунктом 9 Порядку №45 встановлено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Оцінюючи дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки від 24.11.2004 № 01-2288/133 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку, виданої Черкаським інститутом пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля МНС України та грошового атестату від 07.12.2005 № 358, за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що вони є правомірними, позаяк відповідач під час розгляду заяви позивача від 21.04.2020 за наданими документами для перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені законами України, а тому у задоволенні позовних вимог належить відмовити.

Враховуючи, що позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог, а відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ];

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538].

Повне судове рішення складено 16.07.2020

Суддя Л.В. Трофімова