
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
17 липня 2020 р. № 520/6274/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді - Білової О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) про скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області , в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Харківській області за № 0023525706 від 10.02.2020 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у загальному розмірі: 2201,51 грн (штраф - 615,27 грн, пеня - 1586,24 грн).
Ухвалою суду від 25.05.2020 відкрито спрощене позовне провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідачем протиправно було прийнято рішення, яким до позивача були застосовані штрафні санкції та нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску. Позивач вважає таке нарахування штрафних санкцій та пені безпідставним, зазначивши, що ним несвоєчасної сплати не допускалося.
Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки позивач повинна була надати звіт по ЄСВ за 2017 рік відповідно до Порядку № 511 додаток 5 (таблиця 1). Але позивачем було надано звіт згідно додатку № 5 про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 рік (таблиця № 2, замість таблиці № 1) та нараховано ЄСВ в сумі 8448,00 гривень.
Позивач не погодився з доводами відзиву на позов та зазначив, що у позивача не було несплати ЄСВ.
Відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Відповідно до реєстраційних даних ІС «Податковий блок» фізична особа-підприємець ОСОБА_1 перебуває на обліку з 04.12.2012 року в Київському управлінні Головного управління ДПС у Харківській області, за час ведення підприємницької діяльності з 01.10.2015 знаходилась на загальній системі оподаткування.
Як вбачається з відзиву на позов та додаткових письмових пояснень відповідача, позивач у 2017 році перебувала на загальній системі оподаткування та повинна була надати звіт по ЄСВ за 2017 рік відповідно до Порядку № 511 додаток 5 (таблиця 1). Але позивачем було надано звіт згідно додатку № 5 про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 рік (таблиця № 2, замість таблиці № 1) та нараховано ЄСВ в сумі 8448,00 гривень.
За 2017 рік в ІКП ОСОБА_1 з ЄСВ (нарахування ЄСВ в ІКП проведені 09 лютого 2018 на загальну суму 16896 грн., у т.ч. з кодом операції 17F на суму 8448,00 гривень за 2017 рік згідно наданого звіту від 30.01.2018 № 17964 додаток 5 (таблиця 2) та з кодом 17Ц на суму 8448 гривень за 2017 рік в автоматичному режимі.
Тобто, позивач, перебуваючи на загальні системі оподаткування, подала звіт з ЄСВ з заповненням розділу такого звіту, який має заповнювати платник єдиного податку, за результатами чого відповідачем у ІКП ОСОБА_1 відображено подвійне нарахування задекларованих позивачем сум ЄСВ.
Відповідно до п.2 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування Наказу Міністерства фінансів України від 15.05.2018 року № 511 (далі - Порядок № 511) підприємці, у тому числі ті які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до фіскальних органів звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом.
Порядком № 511 подання уточнюючих звітів після закінчення термінів подання звітності не передбачено.
Виправлення помилок у наданій звітності про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску можливо виключно на підставі акту документальної перевірки страхувальника.
У зв`язку з подвійним відображенням в ІКП ОСОБА_1 з ЄСВ задекларованої позивачем суми ЄСВ за 2017 рік в розмірі 8448,00 гривень наступні здійснені нею платежі були зараховані у погашення такої недоїмки.
Відповідно до реєстраційних даних ІС «Податковий блок» ОСОБА_1 за порушення термінів сплати було винесено рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 10.02.2020 № 0023585706, яким позивачу нарахований штраф у розмірі 615,27 грн та пеня у розмірі 1586,24 грн за період з 10.02.2018 до 25.09.2019 (а.с. 11).
Отже, єдиною підставою для нарахування позивачу штрафної санкції та пені на підставі спірного рішення від 10.02.2020 № 0023585706 було здійснення відповідачем коригування показників єдиного внеску позивачу в автоматичному режимі (фактичне подвійне нарахування внеску за 2017 рік) у зв`язку з поданням позивачем, яка перебувала на загальній системі оподаткування, звіту згідно додатку № 5 про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 рік (таблиця № 2, замість таблиці № 1), який передбачено для платників єдиного податку.
Платниками єдиного внеску відповідно до ч. 1 п.4 ст.4 Закону № 2464 є, зокрема, фізичні особи-підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-19 внесені зміни щодо нарахування та сплати ЄСВ фізичними особами- підприємцями, які набрали чинності з 01.01.2017 року.
Відповідно до вказаних змін, фізичні особи-підприємці на загальній системі оподаткування сплачують ЄСВ обов`язково незалежно від факту отримання або не отримання доходу у місяці, за який сплачується такий ЄСВ. Така зміна відбулася завдяки заміні слів «має право самостійно» на слово «зобов`язаний» у першому реченні абзацу другого у пункті 2 частини першої ст.7 Закону про ЄСВ.
Згідно з абзацом першим ч.1 п. 2 ст. 7 Закону № 2464 із змінами, внесеними згідно із Законом України від 06.12.2016 року № 1774-УІІІ, базою нарахування єдиного внеску для зазначених платників є сума доходу (прибуток), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
З 01.01.2017 року у разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464.
Мінімальний страховий внесок - це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону).
Максимальна база величини нарахування єдиного внеску - це максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює двадцяти п`яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону).
Нормами ч.5 ст.8 цього Закону єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 Закону № 2464, встановлено у розмірі 22%, до визначеної ст.7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.
Термін сплати єдиного внеску, для зазначених осіб встановлено в абзаці III ч.8 ст. 9 цього Закону, а саме: платники єдиного внеску, зазначені у п.5 ч.1 ст.4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Обов`язки платників єдиного внеску своєчасного та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок передбачено пи. 1 п. 2 ст. 6 Закону № 2464.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 20 ст. 9 Закону № 2464).
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно з п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Отже, підставами для притягнення платника ЄСВ до фінансової відповідальності у вигляді штрафу та пені є несплата (неперерахування) або несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Відповідно до положень статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», у 2018 році установлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 3723 гривні Таким чином, розмір єдиного внеску за 1 календарний місяць для фізичних осіб- підприємців, що не отримують доходів, становив:
3723,00 * 22% = 819,06 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем вказана сума сплачувалася щомісячно у встановлені стоки, за весь період до припинення діяльності, що підтверджується наступними квитанціями, копії яких додано до матеріалів справи (а.с. 17-26) :
- № 60 від 16.02.2018 року про сплату ЄСВ за 01/2018 у сумі 819,06 грн.
- № 0.0.986936103.1 від 15.03.2018 року про сплату ЄСВ за 02/2018 у сумі 819.06 грн.
- № 50 від 12.04.2018 року про сплату Є СВ за 03/2018 у сумі 819,06 грн.
- № 33 ви) 14.05.2018 року про сплату ЄСВ за 04/2018 у сумі 819,06 грн.
- № 40 від 13.06.2018 року про сплату ЄСВ за 05/2018 у сумі 819,06 грн.
- № 20 від 13.07.2018 року про сплату ЄС В за 06/2018 у сумі 819,06 грн.
- № 44 від 14.08.2018 року про сплату ЄСВ за 07/2018 у сумі 819,06 грн.
- № ПН1998 від 14.09.2018р. про сплату ЄСВ за 08/2018 у сумі 819,06 грн.
- № 23 від 04.10.2018 року про сплату ЄСВ за 09/2018 у сумі 819,06 грн.
- № 26 від 04.10.2018 року про сплату ЄСВ за 10/2018 у сумі 819,06 грн.
Встановлені у справі обставини свідчать про те, що фактично позивачем не здійснювалося жодної несвоєчасної сплати єдиного внеску за період, за їй нараховані штраф та пеня, а податковим органом в інтегрованій картці платника податків було здійснено корегування нарахованих сум внеску позивача в автоматичному режимі у зв`язку з поданням позивачем, яка перебувала на загальній системі оподаткування, звіту згідно додатку № 5 про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 рік (таблиця № 2, замість таблиці № 1), який передбачено для платників єдиного податку.
Відповідач факту подвійного нарахування єдиного внеску не заперечує.
У зв`язку з зазначеним, суд приходить до висновку, що у податкового органу не виникло підстав для нарахування позивачу штрафу та пені у зв`язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а рішення ГУ ДФС у Харківської області за № 0023525706 від 10.02.2020 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску – є протиправним та підлягає скасуванню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Харківській області за № 0023525706 від 10.02.2020 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у загальному розмірі: 2201,51 грн (штраф - 615,27 грн, пеня - 1586,24 грн).
Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 17 липня 2020 року.
Суддя Білова О.В.