
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
17 липня 2020 р. № 520/6164/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді - Білової О.В.,
розглянувши у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 1 під`їзд, к. 16, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14070760) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Фрейт Солюшенс» (проспект Науки, буд. 38, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 41417018) про стягнення адміністративно-господарських санкцій,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Фрейт Солюшенс», в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Фрейт Солюшенс» (проспект Науки, буд. 38, оф. 414, м. Харків, 61166, МФО: 300346, р/р НОМЕР_1 Банк: ПАТ «Альфа-Банк», код ЄДРПОУ 41417018) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., к.16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: Казначейство України Р/рахунок: UA 188999980313131230000020003, МФО:899998, ЕДРПОУ: 37999654 УДКСУ у Шевченківському районі м. Харкова) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування осіб з інвалідністю, в сумі 1200315,55 грн.
Ухвалою суду від 20.05.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2019 році становила 122 особи, середньооблікова чисельність фактично працюючих осіб з інвалідністю дорівнювала 0 осіб, в той час як мали працювати 5 осіб, у зв`язку з чим позивач вважає, що відповідач має сплатити адміністративно-господарські санкції за непрацевлаштування 5 осіб з інвалідністю у сумі 1200315,55 грн.
Відповідач не погодився з позовним вимогами позивача та надав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволені позову, посилаючись на те, що ним виконані усі можливі дії щодо прийому на роботу інвалідів, зокрема, відповідачем у 2018 році було створено 4 робочих місця для працевлаштування інвалідів, до центру зайнятості надавалися звіти, в яких зазначалося про наявність вільних місць для працевлаштування інвалідів, однак дані місця залишилися незайнятими інвалідами за відсутності його вини. Наказом № 0930/1-шр від 30.09.2019 додатково до існувавших раніше створено з 01.10.2019 року ще одне робоче місце для працевлаштування осіб з інвалідністю, про що відповідачем подано звіт за формою 3-ПН від 30.09.2019. Крім того, на підприємстві з 16.03.2018 року до 26.03.2019 року працювала особа з інвалідністю ОСОБА_1 , в той же час відповідач 18.03.2019 року направив до Харківського міського центру зайнятості звіт за формою 3-ПН про попит на робочу силу із зазначенням про 4 вакантні посади для осіб з інвалідністю.
В додаткових письмових поясненнях представник відповідача повідомив, що відповідачем було відмовлено у працевлаштуванні 1 особі з інвалідністю у 2019 роцічерез відсутність знання англійської мови, в той час як в звітах форми 3-ПН від 14.01.2019, 18.03.2019, які подані до Харківського міського центру зайнятості, вказано вимоги до кандидатів, серед яких зокрема вимога : знання англійської мови (рівня intermediate).
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно зі ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Частиною 3 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначено, що сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов`язкових платежів).
Згідно ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Так, відповідно до статті 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованою у державній службі зайнятості як безробітна. Рішення про визнання особи з інвалідністю безробітною і взяття її на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання особи з інвалідністю на підставі поданих нею рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань. Державна служба зайнятості може за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів надавати дотацію роботодавцям на створення спеціальних робочих місць для осіб з інвалідністю, зареєстрованих у державній службі зайнятості, а також проводити професійну підготовку, підвищення кваліфікації і перепідготовку цієї категорії осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу 3 частини 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 31.01.2007 року № 70, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці подають до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця за формою, затвердженою Мінсоцполітики за погодженням із Держстатом.
Наказом Міністерства соціальної політики України № 316 від 31.05.2013, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.06.2013 за № 988/23520, затверджено форму статистичної звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", та порядок її подання.
Відповідно до п.п. 3, 5 розділу І Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України № 316 від 31.05.2013, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.06.2013 за № 988/23520 Форма № 3-ПН заповнюється роботодавцями та подається до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця. Форма № 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Судом встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників на підприємстві у 2019 році дорівнювала 122 особи, отже кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, відповідно до 4% нормативу, становить 5 осіб.
Вказані обставини підтверджуються також копією звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2019 рік (форма №10-ПІ), поданого на виконання норм діючого законодавства до Харківського відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
В ході судового розгляду справи судом встановлено, що у відповідача була працевлаштована особа з інвалідністю – ОСОБА_1 , яка працювала на підприємстві відповідача з 16.03.2018 року до 26.03.2019, та була звільнена 26.03.2019 наказом по підприємству.
З аналізу положень п.п. 3, 5 розділу І Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України № 316 від 31.05.2013, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.06.2013 за № 988/23520 датою відкриття вакансії є наступний день після в тому числі припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Таким чином, строк подання звіту за формою (не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії) у позивача розпочався з 27.03.2019 та закінчився 01.04.2019.
Судом встановлено, що позивачем подавалися звіти за формою 3-ПН про наявність вакансій, в тому числі з додатком «ІІ. Характеристики вакансій та вимоги до претендентів» з зазначенням про наявність 4-х вакансій для працевлаштування інвалідів до Харківського міського центру зайнятості 14.01.2019, 18.03.2019, та 30.09.2019. Також позивачем 06.12.2019 подано звіт за формою 3-ПН про наявність 5-ти вакансій для працевлаштування інвалідів.
Як вбачається з копій наданих до матеріалів справи звітів, на виконання приписів ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" Товариством з обмеженою відповідальністю "Глобал Фрейт Солюшенс» у 2018 році було виділено та створено 4 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів. Працевлаштувань на вказані вакантні посади не відбувалось. Вказаний факт встановлений рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.07.2019 року у справі № 520/4268/19, яке набрало законної сили 05.11.2019 року, а відтак в силу ч. 4 ст. 78 КАС України не підлягає доказуванню.
Також судом встановлено, що на адресу Харківського міського центру зайнятості відповідачем вчасно направлялись звіти за формою 3-ПН про наявність 4 вакансій, в тому числі з додатком «ІІ. Характеристики вакансій та вимоги до претендентів» з зазначенням про наявність вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Позивачем 17.06.2020 до матеріалів справи додано лист Харківського міського центру зайнятості, яким останній повідомив позивача, що Протягом 2019 року до ТОВ «ГЛОБАЛ ФРЕЙТ СОЛЮШЕНС» не працевлаштовано жодної людини з інвалідністю за направленням Харківського міського центру зайнятості. Відмовлено з боку підприємства у працевлаштуванні людей з інвалідністю за направленням Харківського міського центру зайнятості 1 особі. (а.с. 75).
Відповідачем 25.06.2020 до матеріалів справи надано копії направлення та корінця направлення №20391901230252001 від 19.03.2019, виданого Харківським міським центом зайнятості на імя ОСОБА_2 для працевлаштування на робоче місце (вакансію): Менеджер (управитель) з логістики.
Відповідно до копії корінця вказаного направлення зазначеній особі відмовлено в прийнятті на роботу у зв`язку з відсутністю знання англійської мови.
Як вбачається з матеріалів справи, в звітах форми 3-ПН від 14.01.2019, 18.03.2019, які подані до Харківського міського центру зайнятості, вказано вимоги до кандидата на посаду Менеджер (управитель) з логістики, серед яких зокрема вимога : (п. 12) знання англійської мови (рівня intermediate).
Відтак, відмова з боку відповідача у прийнятті на роботу інваліда, направленого Харківським міським центом зайнятості, ОСОБА_2 , для працевлаштування на робоче місце (вакансію): Менеджер (управитель) з логістики не є порушенням з боку відповідача.
З огляду на це, посилання позивача на факт відмови у працевлаштуванні 1 інваліда судом до уваги не береться.
Проте, враховуючи, що перший звіт після відкриття п`ятої вакансії для працевлаштування осіб з інвалідністю поданий відповідачем до Харківського міського центру зайнятості 30.09.2019, в той час, яка датою відкриття вакансії є 27.03.2019 року, відповідач не дотримався свого обов`язку щодо інформування центру зайнятості про потребу в працевлаштуванні особи з інвалідністю протягом трьох робочих днів з дати відкриття вакансії щодо 1 особи.
Згідно з ч.1 ст. 217 ГК України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
З аналізу норм чинного законодавства, що регулюють спірні відносини, суд приходить до висновку, що якщо роботодавець не подав звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» у строк не пізніше 3 робочих днів з дати відкриття вакансії, він своєчасно та в повному обсязі не виконав обов`язок щодо подання у встановленому порядку інформації про попит на робочу силу (вакансії). Це свідчить, що в такому випадку учасник господарських відносин не вжив всіх залежних від нього передбачених законодавством заходів для забезпечення відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що у зв`язку з тим, що відповідачем своєчасно, протягом 3 робочих днів з наступного дня після відкриття вакансії (27.03.2019) не був поданий звіт за формою № 3-ПН щодо наявної вакансії для 1-ї особи з інвалідністю, а відповідні звіти були подані тільки 30.09.2019, 06.12.2019, відповідач не вжив залежних від нього передбачених законодавством заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення щодо.
В той же час, відповідач вчасно направлялись звіти за формою 3-ПН про наявність 4 вакансій, в тому числі з додатком «ІІ. Характеристики вакансій та вимоги до претендентів» з зазначенням про наявність вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю. Працевлаштувань на вказані вакантні посади не відбувалось.
Доказів, які б свідчили про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Глобал Фрейт Солюшенс» безпідставно відмовляло у прийнятті на роботу інвалідам, які безпосередньо зверталися до відповідача або які були направлені переліченими у ст. 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" органами, позивачем не були представлені і у справі відсутні.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявленого позову в частині невиконання вимог закону щодо працевлаштування 1 особи з інвалідністю.
Суд зазначає, що згідно зі ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.
Як вбачається з матеріалів справи, середня річна заробітна плата на підприємстві відповідача становила 240063 грн, що підтверджується даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2019 рік за формою 10-ПІ, поданим відповідачем на адресу Харківського міського центру зайнятості.
З огляду на недотриманням відповідачем вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо працевлаштування 1-ї особи, сума адміністративно-господарських санкцій за вчинене правопорушення, яку повинен сплатити відповідач, складає 240063 грн.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в частині, що стосується стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Фрейт Солюшенс» адміністративно-господарських санкцій за одне незайняте робоче місце, призначене для працевлаштування осіб з інвалідністю, в сумі 240063 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на наведене, відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача сум сплаченого ним судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 1 під`їзд, к. 16, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14070760) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Фрейт Солюшенс» (проспект Науки, буд. 38, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 41417018) про стягнення адміністративно-господарських санкцій – задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Фрейт Солюшенс» (проспект Науки, буд. 38, оф. 414, м. Харків, 61166, МФО: 300346, р/р НОМЕР_1 Банк: ПАТ «Альфа-Банк», код ЄДРПОУ 41417018) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., к.16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: Казначейство України Р/рахунок: UA 188999980313131230000020003, МФО:899998, ЕДРПОУ: 37999654 УДКСУ у Шевченківському районі м. Харкова) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування осіб з інвалідністю, в сумі 240063 грн.
В задоволенні іншої частин позовних вимог – відмовити.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 17.07.2020.
Суддя Білова О.В.