
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2020 р. Справа №480/4498/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп`яненко О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М. ,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Приходченко О.О.,
представника відповідача Петрова Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Енера Суми", Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумигаз збут", Комунальне підприємство "Міськводоканал", Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго", Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що з червня 2016 року до травня 2019 року отримував житлову субсидію. До 08.07.2019 за адресою домоволодіння на яке отримувалась субсидія крім нього був зареєстрований його малолітній син 2016 року народження. У зв`язку з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 з травня до 2018 як член сім`ї особи із складу домогосподарства, належить дружина позивача ОСОБА_2 , яка до 08.07.2019 була зареєстрована за адресою іншою адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням Комісії по розгляду питань, пов`язаних з отриманням житлової субсидії від 21.05.2019 №12.13-36/229/07 було припинено надання раніше призначеної субсидії, у зв`язку із неповідомленням ОСОБА_1 про зміну обставин протягом 30-ти календарних днів з дня їх виникнення, а саме про зміну в складі сім`ї члена домогосподарства, які вплинули на отримання субсидії з травня 2018 року. Також позивача зобов`язано повернути надміру виплачену субсидію у розмірі 17278 грн.23 коп. У зв`язку з цим ОСОБА_1 отримує листи від надавачів комунальних послуг з вимогою про повернення коштів.
Шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 Зареєстровано 03.09.2010, тобто у 2018 році ніякі зміни у складі сім`ї не відбувались.
Відповідно до п. 3.11. Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, що затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345, державний соціальний інспектор робить відмітку про отримання особової справи в Реєстрі (графи 6,7) та у визначені терміни проводить із заявником співбесіду, обстежує умови проживання та матеріального стану заявників, направляє запити до відповідних установ і організацій стосовно перевірки достовірності наданих відомостей. Відповідач повинен був володіти інформацією про сімейний стан ОСОБА_1 після проведення перевірки достовірності наданих заявником відомостей, а саме перед винесенням рішення про призначення позивачу субсидії. Незважаючи на вищевикладені обставини, відповідач продовжував нараховувати субсидію ОСОБА_1 до 20.05.2019, а саме до того часу поки позивач не звернувся до відповідача із заявою про призначення субсидії на наступний період, при цьому просив врахувати той факт, що його дружина ОСОБА_2 зареєстрована за іншою адресою, зазначивши її паспортні дані, РНОКПП та погодившись повернути надміру перераховану (виплачену) житлову субсидію. Відповідач, порушуючи норми ст. 20 Закону України “Про звернення громадян” в місячний термін не надав відповіді та не повідомив про вирішення питання про призначення субсидії.
Позивач звертався до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, той у свою чергу неодноразово направляв відповідачу та Сумському міському голові, листи з вимогою правильно розрахувати розмір житлової субсидії, що підлягає поверненню та вирішити питання, щодо призначення позивачу субсидії, вказуючи на численні порушення відповідачем роз`яснень Міністерства соціальної політики України та рекомендацій Департаменту соціального захисту Сумської ОДА. Незважаючи на це ніякої відповіді на свою заяві від відповідача позивач не отримав.
Умови призначення та порядок надання громадянам субсидії регулюються Положенням, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України, від 21.10.95 № 848 . Згідно із п. З Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад. Порядок визначення підстав повернення грошових коштів надміру виплаченої субсидії, регулюється роз`ясненнями Міністерства соціальної політики України від 18.07.2019 №416/0/188-19. Надання раніше призначеної субсидії припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому було виявлено зміни у складі сім`ї члена домогосподарства. Житлова субсидія надається лише після подання громадянином нових заяви про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формами, встановленими Мінсоцполітики.
Після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 відповідач наступного місяця повинен був припинити надання позивачу раніше призначеної субсидії та відновити її надання лише після подання позивачем усіх необхідних документів. Відповідач допустив бездіяльність та невиконання умов зазначених нормативно-правових актів, тому не можна вважати законним, розрахунок відповідача, щодо повернення надміру перерахованої (виплаченої) виплаченої субсидії, у розмірі 17278, 23 грн.
Відповідно до п. 22 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у разі, коли громадянин не повідомив про зазначені вище обставини протягом 30-ти календарних днів з дня їх виникнення. Вважає, що перерахунок повинен бути проведений з моменту вступу у законну силу Постанови до місяця, наступного за вищевказаною датою, а саме за період з 01.05.2018 по 01.06.2018. Просить визнати протиправними та скасувати розпорядження Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 15.07.2019 щодо повернення суми субсидії перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок не своєчасного повідомлення про зміни у складі сім`ї члена домогосподарства за період з 01.05.2018 по 30.04.2019. Зобов`язати здійснити перерахунок щодо повернення суми субсидії перерахованої (виплаченої) надміру з 01.05.2018 по 01.06.2018. Зобов`язати прийняти рішення про призначення позивачу житлової субсидії, відповідно до заяви від 20.05.2019.
Відповідач у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що призначення житлової субсидії у спірних правовідносинах регулюється Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329). Відповідно до п.9 Положення під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Відповідно до п. 16 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, в тому числі про зміни у складі сім`ї члена домогосподарства.
З 01.05.2018, дати початку застосування вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329, ОСОБА_1 зобов`язаний був повідомити про обставини для перерахунку субсидії, необхідність врахування доходів дружини при визначені права на житлову субсидію. Обов`язок не виконав. Зазначені обставини були виявлені лише у зв`язку з його заяви від 20.05.2019 у зв`язку з чим було припинено житлову субсидію та визначено розмір надміру отриманих коштів житлової субсидії.
Вимога про призначення житлової субсидії на підставі заяви від 20.05.2019 не підлягає задоволенню враховуючи наступне. Призначення житлової субсидії можливе лише за наявності заяви та декларації поданих за формою, встановленою Мінсоцполітики. Подана заява від 20.05.2019 не відповідає такому критерію, а тому не можливо призначити житлову субсидію на підставі такої заяви.
Позивач безпідставно вказує на обов`язок департаменту володіти інформацією про його сімейний стан, з урахуванням вимог пункту 3.11 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги. Ця норма застосовується лише при необхідності проведення обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства у випадках встановлених Положенням. За відсутності підстав для здійснення такого обстеження, зазначені норми не можуть бути реалізовані.
ОСОБА_1 безпідставно стверджує, що порядок визначення підстав повернення грошових коштів надміру виплаченої субсидії регулюється роз`ясненнями Міністерства соціальної політики України. Таке роз`яснення не є нормативно-правовими актом, має роз`яснювальний чи інформаційний характер, а тому не можуть бути підставою для вчинення суб`єктом владних повноважень дій чи прийняття рішень.
Вимоги про зобов`язання призначити субсидію є втручанням у дискреційні повноваження відповідача та також не підлягають задоволенню. Просить відмовити в задоволені позовних вимог.
У судовому засіданні позивач та представник позивача позов підтримали із зазначених підстав. Пояснив, що при оформленні субсидії у 2016 році подавав разом з заявою копію паспорта, тобто відповідач був обізнаний про перебування позивача у шлюбі. Дружина була зареєстрована за іншою адресою до 2019 року та не мала змоги зареєструватися у будинку, де проживає позивач через відсутність на це згоди одного зі співвласників. За вимогами законодавства на момент призначення субсидії позивач зазначив у складі сім`ї лише тих осіб, що проживали у домоволодінні на яке отримувалась субсидія, а саме себе та малолітнього сина. Ніякої зміни сімейного стану у 2018 році не відбулось. Відповідач вимагає повернути надміру отриману субсидію. При цьому будь-який розрахунок з врахуванням доходів дружини позивача, яка є пенсіонером, не проводився. Не встановлено чи дійсно мало місце надмірне отримання субсидії, який саме розмір її підлягає поверненню. Фактично відповідач вимагає усієї суми субсидії, що не передбачено Положенням про її призначення.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечення проти позову підтримав із зазначених підстав. Пояснив, що у зв`язку зі змінами у законодавстві у позивача виник обов`язок повідомляти про доходи дружини, навіть у випадку її фактичного проживання за іншою адресою, тобто про обставини які враховуються при призначенні житлової субсидії. У зв`язку з невиконання ним такого обов`язку, прийнято рішення про припинення надання субсидії та повернення надміру виплаченої.
Представники третіх осіб у судове засідання не з`явились, про причини неявки не повідомили.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивачу, який зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_2 , у червні 2016 року призначено адресну безготівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату користування житлом та комунальних послуг. На момент цей момент порядок надання субсидій було врегульовано “Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848. Відповідно до п. 2 Положення (в редакції на момент призначення позивачу субсидії) право на отримання адресної безготівкової субсидії поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Відповідно до п. 6 субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію. Відповідно до п. 7 субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця з якого призначається субсидія. Відповідно до п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності). Для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб - житлово-експлуатаційними організаціями або іншими органами, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільськими (селищними) радами; органами самоорганізації населення. У разі неподання на запит структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у встановлені терміни відомостей про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб для призначення субсидії використовуються дані, зазначені у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за її призначенням; забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами за формами, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими держадміністраціями, в яких зазначається вартість послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування комунальними послугами в опалювальний і неопалювальний періоди, - житлово-експлуатаційними організаціями, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, об`єднаннями співвласників багатоквартирного будинку та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги, органами самоорганізації населення; доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном; суми пенсійних виплат осіб, пенсії яким призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), а також осіб, які отримують пенсії не за місцем реєстрації - Пенсійним фондом України.
У відповідності до встановленого порядку позивачем повідомлено, що у домоволодінні по АДРЕСА_2 . Суми з членів його сім`ї зареєстрований він та малолітній син. Дружина позивача, з якою він перебуває в шлюбі з вересня 2010 року, була зареєстрована за іншою адресою: АДРЕСА_1 . ЇЇ доходи не підлягали врахуванню при призначенні субсидії позивачу. Ця обставина відповідачем не оспорюється (а.с. 22-23).
Рішенням комісії по розгляду питань, пов`язаних з отриманням житлових субсидій, призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та по прийняттю рішень про включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика від 21.05.2019 № 12.13-36/229/07 припинено з травня 2019 року призначену ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 , субсидію. Розпорядженням від 15.07.2019 позивача зобов`язано повернути суму субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру за період з 01.05.2018 по 30.04.2019. При цьому у розпорядженні не зазначено який саме розмір субсидії підлягає поверненню позивачем. Відсутні і посилання на будь-який розрахунок. В рішенні та в розпорядженні вказано на порушення ОСОБА_1 вимог п. 22 “Положення про порядок призначення житлових субсидій”, не повідомлення протягом 30 календарних днів про обставини, зазначені у п. 16 Положення, а саме про зміни у складі сім`ї члена домогосподарства (а.с. 59-60). Відповідачем надано довідку щодо проведення перерахунку призначеної субсидії згідно з розпорядженням від 18.06.2019, відповідно до якого підлягає поверненню внаслідок подання недостовірних даних про доходи (майновий стан) ОСОБА_1 за період з 01.05.2018 по 30.04.2019 субсидія у розмірі 17278,23 грн. У тому числі готівкою 7031,5 1 грн (а.с. 61).
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 внесено зміни до ряду Постанов Кабінету Міністрів, у тому числі викладено у новій редакції “Положення про порядок призначення житлових субсидій”. Крім того, п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 329 встановлено, що з 1 травня 2018 р. призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
Відповідно до п. 9 “Положення про порядок призначення житлових субсидій” (у редакції від 27.04.2018). Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Суд погоджується з твердженням позивача про те, що у 2018 році ніякі зміни у складі його сім`ї не відбулись і посилання відповідачем на таку обставину є помилковим. Разом з тим, виходячи з наведених норм та того, що станом на 01.05.2018 дружина позивача була зареєстрована не за тією адресою, за якою проживав та отримував субсидію позивач, суд вважає, що ОСОБА_1 субсидія з зазначеного моменту могла бути призначена лише після подання нової заяви і декларації. У нього виник обов`язок повідомити відповідачу про наявність такої обставини. Судом був досліджений оригінал справи про призначення ОСОБА_1 субсидії, що формується відповідачем. У ній відсутні докази того, що відповідачем, як особою до повноважень якої віднесено призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням, вживались заходи для отримання від позивача нової заяви та декларації або повідомлення необхідності їх подання за наявності встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 обставин.
Відповідно до п. 16 “Положення про порядок призначення житлових субсидій” (у редакції на на 01.05.2018) громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства; зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення. У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація. Зі змісту цієї норми вбачається, що наведений у ній перелік обставин, що є підставою для повідомлення про їх існування, не є вичерпним. Суд вважає, що особа, якій призначено субсидію, зобов`язана проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення будь-яких обставини, що є підставою для перерахунку призначеної житлової субсидії.
Відповідно до п. 22 абз. 5, 10, 14 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання. Надання житлової субсидії у зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено. У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.
З наведеної норми вбачається, що може бути заявлено вимогу про повернення саме надміру перерахованої (виплаченої) субсидії. Порядок такого повернення нормативно не врегульовано. З довідки ж про проведення перерахунку вбачається, що надміру отриманою відповідачем визнано усю суму субсидії позивача за період з 01.05.2018 по 30.04.2019 (а.с. 61). Судом встановлено, що член сім`ї позивача - ОСОБА_2 отримує пенсію за вислугу років з листопада 2018 року (а.с. 25). Судом при дослідженні особової справи позивача як отримувача субсидії, встановлено, що заява про призначення субсидії та відповідні документи подавались ОСОБА_2 відповідачу неодноразово. Відповідачем не подано доказів врахування доходів цієї особи та проведення розрахунку з метою визначення права позивача на отримання житлової субсидії з 01.05.2018, її розміру та розміру надміру виплаченої субсидії, якщо така виплата мала місце. Фактично відповідач вимагає повного повернення отриманої ОСОБА_1 , субсидії без проведення будь-якого перерахунку, що за переконанням суду суперечить вимогам п. 22 “Положення про порядок призначення житлових субсидій”. У зв`язку з цим суд вважає необхідним розпорядження від 15.07.2019 щодо повернення ОСОБА_1 суми субсидії перерахованої (виплаченої) надміру визнати протиправним та скасувати.
Позивачем також заявлено вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок надміру перерахованої (виплаченої) субсидії з 01.05.2018 по 01.06.2018, зобов`язання прийняти рішення про призначення субсидії за заявою від 20..05.2019. Такі вимоги суд вважає необґрунтованими.
Відповідно до п. 3 “Положення про порядок призначення житлових субсидій” (у редакції на момент звернення з заявою від 20.05.2019 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських рад. Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики.
Відповідно до п.п.2,9 “Положення про порядок призначення житлових субсидій” в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. N 807 (набула чинності з 01.10.2019) головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. У територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.
З аналізу наведених норм вбачається, що відповідач є спеціально уповноваженим органом, який наділений повноваженнями приймати рішення про призначення та припинення надання житлових субсидій, вирішення інших питань, пов`язаних з наданням житлових субсидій. Як було зазначено відповідачем не проводились будь-які розрахунки, у тому числі не встановлювалось право на отримання позивачем субсидії за заявою від 20.05.2019, не визначався розмір надміру перерахованої (виплаченої) субсидії на наявність підстав для її повернення. Суд не може підміняти орган державної влади і перебирати на себе повноваження надані такому органу для виконання покладених на нього функцій. Вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір пропорційно до задоволеної частини позовних вимог - у розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати розпорядження Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 15.07.2019 щодо повернення суми субсидії перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок не своєчасного повідомлення про зміни у складі сім`ї члена домогосподарства за період з 01.05.2018 по 30.04.2019.
У частині вимог про зобов`язання здійснити перерахунок надміру перерахованої (виплаченої) ОСОБА_1 субсидії за період з 01.05.2018 по 01.06.2018, прийняти рішення про призначення житлової субсидії, відповідно до заяви від 20.05.2019 відмовити у зв`язку з необгрунтованістю.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768,40 грн., сплачений при зверненні до суду, пропорційно до задоволених вимог.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Відповідно до п. 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки визначені, зокрема, статтею 295 цього кодексу продовжуються на строк дії такого карантину.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 15.07.2020року.
Суддя О.В. Соп`яненко