
Справа № 420/2820/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойко О.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фронду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про протиправну відмову у поданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у здійсненні перерахунку, зобов`язання подати довідку, провести перерахунок, виплачувати перераховану пенсію та провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 05.03.2019 по день проведення виплати, вирішив адміністративний позов задовольнити частково.
І. Суть спору
1. Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до відповідачів, Головного управління Пенсійного фронду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з позовною заявою, в якій просив:
- визнати протиправною відмову Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу;
- зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу;
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу та виплачувати перераховану пенсію в 100-відсотковому від обчислення розмірі (без застосування будь-яких обмежень чи зменшення розміру) ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 05.03.2019 перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу та виплачувати перераховану пенсію в 100-відсотковому від обчисленого розмірі без застосування будь-яких обмежень чи зменшення розміру пенсії, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 05.03.2019 по день проведення виплати.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
2. Позивач вважає, що відповідачами порушене його право на отримання пенсії в належному розмірі. Так, відповідач, Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, протиправно відмовив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також усіх відповідних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, позивач вважає безпідставною відмову відповідача, ГПФУ, у проведенні перерахунку через відсутність повідомлення Мінсоцполітики. Також позивач зазначає, що у податкового органу відсутні підстави для застосування обмежень розміру виплат пенсії.
3. Позовні вимоги обґрунтував тим, що у зв`язку з набранням законної сили 5 березня 2019 року судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), відповідачі повинні керуватись положеннями статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ , які визначають перелік таких видів грошового забезпечення (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Також, оскільки вказаним судовим рішенням скасований п.2 Постанови №103 у відповідача, ГУПФУ, відсутні підстави для обмеження розміру виплат пенсій.
(б) Позиція Відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
4. 21 травня 2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечував проти позовних вимог, просив відмовити у їх задоволенні.
5. Як зазначає відповідач, відповідно до чинного законодавства він призначає пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для перерахунку пенсій до компетенції органів Пенсійного фонду України не належить.
6. Також відповідач зазначав, що всі його дії до 05.03.2019 – дати винесення рішення Шостим апеляційним адміністративним судом по справі №826/3858/18 є законними. Крім того, на думку відповідача, після скасування ч.1 та ч. 2 Постанови №103 Кабінет Міністрів новий порядок здійснення перерахунку пенсії не прийнятий, а тому він керується старим порядком, встановленим постановою КМУ №103.
7. Щодо позовної вимоги про здійснення перерахунку пенсії без застосування будь-яких обмежень відповідач вважає, що відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668 пенсія осіб, звільнених з військової служби не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
(в) Позиція Відповідача, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки
8. 31 травня 2020 від відповідача до суду надійшов відзив, в якому відповідач позовні вимоги не визнає та просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.
9. У відзиві представник відповідача зазначив, що обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки на відміну від обласного військового комісаріату не має на даний час передбачених законодавством повноважень на підготовку довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсій.
10. Відповідач зазначив, що через відсутність та відповідно через не направлення складеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області списку осіб, пенсії яких належать до перерахунку, із включенням до вказаного списку позивача, відсутні підстави для направлення уповноваженим органом нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
(г) Позиція Позивача у відповіді на відзив Відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
11. 23 травня 2019 року представник позивача подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що викладені у відзиві доводи відповідача прямо суперечать вимогам чинного національного законодавства. Звертав увагу на те, що ст.1-1 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів прийнятих відповідно до цих законів.
12. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
13. Представник позивача посилався на те, що рішенням КСУ від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції положення частини сьомої статті 43 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно з якими максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
14. Аналізуючи положення частини сьомої статті 43 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які вже визнані неконституційними, представник позивача вважає, що норма ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» в частині обмеження розміру пенсій є абсолютно тотожною частині сьомій статті 43 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка вже визнана такою що суперечить Конституції України.
ІІІ. Процедура та рух справи
15. 27. 07 травня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
16. 23 травня 2019 року суд ухвалою зупинив провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/6263/18.
17. 04 жовтня 2019 року до суду надійшло клопотання представника відповідача, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про залишення позовної заяви без розгляду.
18. 28 квітня 2020 року суд ухвалою поновив провадження у справі, оскільки рішення у зразковій справі № 240/6263/18 набрало законної сили.
ІV. Обставини справи, встановлені судом, та докази на їх підтвердження
19. З 28.09.2002 позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію по інвалідності (вислуга років 34 роки 10 місяців 19 діб), призначену відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
20. Згідно із розрахунком від 19 грудня 2002 року пенсія позивача обрахована в основному розмірі 85 % грошового забезпечення, яке складалось із таких сум:
посадовий оклад - 165 грн;
оклад за військове звання - 130 грн;
процентна надбавка за вислугу років 40 % - 118 грн
у тому числі: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами (фіксована сума) 15%
У зв`язку із змінами в законодавстві позивачу був встановлений розмір грошового забезпечення 90%.
21. Станом на грудень 2017 року враховані наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за роботу з таємними документами 15%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, премія 10 %. Розмір грошового забезпечення 90%.
22. 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
23. 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
24. Вказаний перерахунок був здійснений Управлінням з таких сум грошового забезпечення:
посадовий оклад - 4930 грн; оклад за військовим званням - 1410 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 відсотків – 3170 грн, премії - 0 грн.
5 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
25. Телеграмою Міністра оборони України (разом з додатками) від 28.12.2018 встановлено військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом (призовом) на посадах рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та у військових частинах А0952, А1420, А1430, з 01.01.2019р. : оклади за військовими званнями, посадові оклади, надбавку за вислугу років, інші щомісячні та одноразові додаткові види грошового забезпечення відповідно до вимог постанови КМУ від 30.08.2017 №704 , надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі – 65%, щомісячну премію та надбавку за особливості проходження служби у розмірі 35% посадового окладу (а.с.28).
26. 18 квітня 2019 року позивач у зв`язку з набранням 5 березня 2019 року законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 звернувся до відповідача, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, із заявою, у якій просив для проведення обчислення та перерахунку його пенсії з 5 березня 2019 року надати до пенсійного органу оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 % посадового окладу та премії в розмірі 35 % посадового окладу (а.с.24).
27. Відповідач листом від 19 квітня 2019 року повідомив позивача про те, що Міністерство оборони України надіслало до Мінсоцполітики запит щодо надання роз`яснення стосовно установлення розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсій та порядку оформлення уповноваженими органами Міноборони довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій. Після отримання відповіді відповідач буде діяти відповідно до чинного законодавства (а.с.25).
28. 17 квітня 2019 року позивач звернувся до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України, із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії станом на 05.03.2019 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 % посадового окладу та премії в розмірі 35 % посадового окладу (а.с.26).
29. 02 травня 2019 року відповідач відмовив у здійсненні перерахунку. У своїй відповіді відповідач посилався на те, що від Мінсоцполітики не надходило повідомлення про підстави перерахунку пенсії, тому підстави для перерахунку пенсії відсутні (а.с.27).
V. Джерела права та висновки суду
30. Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
31. У статтях 1, 3, 8 Конституції України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні - в соціальній і правовій державі, в якій визнається і діє принцип верховенства права.
32. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ.
33. Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
34. Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
35. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
36. Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
37. Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
38. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
39. Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
40. Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
41. Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.
42. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
43. Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
44. При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
45. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
46. Cуд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.
47. Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
48. Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
49. Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
50. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
51. Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
52. Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
53. При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
54. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
55. Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
56. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
57. Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Отже суд не бере до уваги аргументи відповідача, Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, про те, що через не направлення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області списку осіб, пенсії яких належать до перерахунку, в нього відсутня підстава для складення такої довідки.
58. Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
59. Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
60. При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
61. Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
62. Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
63. Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
64. Аналогічний висновок зробив суд у складі Великої Палати Верховного Суду постановою від 24.06.2020р. у зразковій справі №160/8324/19.
65. Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
66. Відповідно до положень Порядку №45 Головне управління здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Одеського обласного військового комісаріату, в яких визначений розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Згідно з п.9 Порядку №45 пенсійний орган має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак право визначати самостійно складові розміру грошового забезпечення осіб, пенсії, які підлягають перерахунку, не має.
67.Зазначена позиція узгоджується з позицією, викладеною Верховним Судом у рішенні від 13.03.2019р. по зразковій справі №240/6263/18.
68. Таким чином, суд робить висновок, що підстави для визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повести перерахунок пенсії та зобов`язання провести перерахунок, здійснювати виплату в 100 відсотковому від обчисленого розміру пенсії, а також провести доплату різниці пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 05.03.2019р. на даний момент за відсутності оновленої довідки відсутні, зазначені позовні вимоги є передчасними.
69. Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
70. Натомість, відповідачі впродовж судового розгляду справи не довели правомірність прийнятих рішень.
71. Таким чином, з урахуванням вищезазначеного у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню.
VI. Розподіл судових витрат
72. Оскільки позивач, особа з інвалідністю 2-ї групи, звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону, а доказів щодо судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, до суду не надано, питання про розподіл судових витрат у справі при прийнятті рішення судом не вирішується.
73. У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 77, 90, 134, 139, 141, 245, 255, 293, 295 КАС України, суд -,
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу.
3. Зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу
4. У решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п. 15.5 ч.І розділу VII «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ: 20987385.
Відповідач 2: Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Пироговська, 6, код ЄДРПОУ 08402040.
Головуючий суддя Бойко О.Я.
.