Рішення № 90451201, 17.07.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2020
Номер справи
420/3839/20
Номер документу
90451201
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/3839/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, за наявними матеріалами, у порядку письмового провадження, адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про:

визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням: розміру основної пенсії (22221,70 гривень), визначеного рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі №420/1640/19; збільшення з 01.01.2012 року, розміру пенсії інвалідам війни на 25 відсотків, визначеного постановою КМУ №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»; збільшення з 01.10.2011 року, розміру 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що передбачено ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до збільшення в період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період; цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни»;

зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити, за період з 01 жовтня 2011року по 31 грудня 2015року, перерахунок пенсії без обмеження її максимального розміру з урахуванням: грошового забезпечення, визначеного рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі № 420/1640/19, відповідно до вимог ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, виходячи з окладу за військовим званням -135 гривень, посадового окладу - 1450 гривень, процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 гривень, надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 гривень, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 гривень, премії за підсумками роботи (1679,3%) - 24 350,0 гривень та з урахуванням: збільшення розміру пенсії як інваліду війни II групи на 25 відсотків, визначеного постановою КМУ №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»; підвищення, що передбачено ч.4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України Про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період; цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» та здійснити виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Адміністративний позов мотивовано наступним.

ОСОБА_1 зазначив, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/1640/19 (суддя Цховребова М.Г.) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області хоч і проведено перерахунок пенсії позивача проте, у період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року обмежено її розмір сумою у 22577,30 гривень визначеною судом та відповідно, не проводився подальший її перерахунок у зв`язку зі збільшенням прожиткового мінімуму у відповідному періоді та збільшення розміру пенсії, як інваліду війни 2-ї групи встановленого постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі 420/213/20 (суддя Завальнюк І.В.) визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у період з 01.01.2016 року та обмеження її максимального розміру та зобов`язано відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням підвищень, без обмеження її максимального розміру, без зменшення її розміру з 01 січня 2018 року та здійснити виплату пенсії без обмеження її максимального розміру починаючи з 01 січня 2016 року, у тому числі з 01 січня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум. Проте, наразі, залишився спірний період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року, коли на думку позивача, з вини пенсійного органу перерахунок пенсії позивачеві не проводився.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19 травня 2020 року, вищевказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження по справі без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.

У встановлений судом строк, відповідач надав відзив (вх.№ЕП/8281/20 від 04.06.2020р.) на позовну заяву (а.с.75-78).

Відзив обґрунтований наступним.

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зазначило, що ОСОБА_1 , передчасно сформовано висновок про протиправність дій пенсійного органу, оскільки у результаті виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/1640/19 (суддя Цховребова М.Г.) від 05 серпня 2019 року, зазначені позивачем збільшення (25%), підвищення та цільова грошова допомога були автоматично включені до складу його пенсійного забезпечення, у тому числі й при перерахунку пенсії за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії від 01 квітня 2011 року.

Крім того, розмір пенсії ОСОБА_1 , перераховано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.12.2010 року без застосування будь-яких обмежень та встановлено до виплати у фіксованому розмірі 22577,30 гривень, що відповідає вимогам абзацу 2 п.2 розділу ІІ Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668 від 08.07.2011 року (а.с.75-78).

У відповіді на відзив (вх.№21915/20 від 09.06.2020р.) ОСОБА_1 наголошував, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання рішення суду по адміністративній справі №420/1640/19 не врахувало, що починаючи з 01.10.2011 року - 40 відсоткове підвищення в належному розмірі, залежно від відповідного розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а з 01.01.2012 року – збільшення пенсії на 25% (а.с.125-128).

Станом на 17 липня 2020 року, інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та з 01.12.2010 року отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року.

Згідно посвідчення №013649, ОСОБА_1 є інвалідом 2-ї групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни (а.с.31).

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/1640/19 (суддя Цховребова М.Г.) від 05 серпня 2019 року, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково, зокрема:

визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії від 19 лютого 2019 року б/н;

зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 із грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, зазначеного в грошовому атестаті Головного управління МНС України в Одеській області (для встановлення пенсії), а саме: окладу за військовим званням – 135 грн., посадового окладу – 1450 грн., процентної надбавки за вислугу років – (35%) 554,75 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) – 1069,88 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) – 217,50 грн., премії за підсумками роботи (1679,3%) – 24350,0 грн., відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, та здійснити виплату недотриманої пенсії, з моменту виходу на пенсію, 1 грудня 2010 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.35-45).

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року, рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/1640/19 від 05 серпня 2019 року - залишено без змін.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі 420/213/20 (суддя Завальнюк І.В.) від 07 лютого 2020 року, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії – задоволено.

Зокрема, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 січня 2016 року, за результатом її перерахунку на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 по справі № 420/1640/19-а; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення за результатом перерахунку пенсії на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 по справі № 420/1640/19-а з 01 січня 2018 року розміру пенсії ОСОБА_1 внаслідок її перерахунку на підставі Постанови КМУ №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити, починаючи з 01 січня 2016 року, перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 по справі №420/1640/19-а відповідно до вимог ч. З ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, виходячи з окладу за військовим званням - 135 грн, посадового окладу - 1450 грн, процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 грн, надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 грн, премії за підсумками роботи (1679,3%) – 24 350,0 грн, та з урахуванням: збільшення розміру пенсії інвалідам війни на 25 відсотків, визначеного постановою КМУ від 28 грудня 2011 р. № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення"; підвищення у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України Про Державний бюджет України у відповідному місяці, що передбачено ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни», без обмеження її максимального розміру, без зменшення її розміру з 01 січня 2018 року, та здійснити виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01 січня 2016 року, в тому числі з 01 січня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.46-50).

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2020 року, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області – залишено без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 7 лютого 2020 року – без змін.

13 квітня 2020 року, ОСОБА_1 звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення перерахунку його пенсії за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року без обмеження її максимального розміру з урахуванням:

розміру основної пенсії (22221,70 гривень), визначеного рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі №420/1640/19;

збільшення з 01.01.2012 року розміру пенсії інвалідам війни на 25 відсотків, визначеного постановою КМУ №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»;

збільшення з 01.10.2011 року розміру 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що передбачено ч.4 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до збільшення з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України про державний бюджет України у відповідному місяці за цей період;

цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» та здійснення виплати пенсії без обмеження її максимального розміру у період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.61-62).

Листом №3119-2990/Д-02/8-1500/20 від 24.04.2020 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило, що оскільки ОСОБА_1 , пенсія призначена з 01.12.2010 року, для проведення її перерахунку з 01.10.2011 року підстави відсутні (а.с.63).

Не погоджуючись з відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у проведені перерахунку пенсії та вважаючи своє право на отримання пенсії у належному розмірі порушеним, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, на підставі якого позивачу призначена пенсія, має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» №1381 від 28 грудня 2011 року (далі – Постанова №1381) з метою здійснення починаючи з 2012 року заходів щодо поетапного до 2015 року підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення Кабінет Міністрів України установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшуються на 25 відсотків.

Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, сум індексації та інших доплат до пенсії.

Частиною 22 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-ХІІ від 22.10.1993 року (у редакції від 01.01.2011 року) визначено, що учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-ХІІ від 22.10.1993 року передбачено, що особам з інвалідністю внаслідок війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: особам з інвалідністю I групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Законом України Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни №1603-IV від 16.03.2004 року (у редакції від 01.01.2005 року), встановлено Кабінету Міністрів України, починаючи з 1 травня 2004 року, передбачати щомісячну виплату цільової грошової допомоги на прожиття: інвалідам війни I групи у розмірі 70 гривень; інвалідам війни II та III груп у розмірі 50 гривень, учасникам бойових дій у розмірі 40 гривень, незалежно від розміру пенсій та надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги та пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Виплата цільової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 5 серпня 2019 року по адміністративній справі №420/1640/19, яке набрало законної сили згідно постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року, визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії від 19.02.2019 року б/н. та зобов`язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 із грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, зазначеного в грошовому атестаті ГУ МНС України в Одеській області (для встановлення пенсії), а саме: окладу за військовим званням - 135грн., посадового окладу – 1 450грн., процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) – 1 069,88грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50грн., премії за підсумками роботи (1679,3%) – 24 350,0грн., відповідно до вимог ч.3 ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, та здійснити виплату недотриманої пенсії, з моменту виходу на пенсію, 01.10.2010 року.

Згідно розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1504007616, за дорученням №Д1504007616/26 у періоді з грудня 2010 року по грудень 2017 року, щомісячно нараховано фіксовану суму 22577,30 гривень (а.с.52).

Згідно перерахунку пенсії від 01.01.2018 року, підсумок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням максимального розміру склав 13730 гривень (а.с.89).

Відповідно до перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 01 травня 2020 року, сума пенсії позивача з урахуванням максимального розміру пенсії складає 28407,93 гривень (а.с.103).

Суд зазначає, що перерахування пенсії ОСОБА_1 , з 01 травня 2020 року, відбувся на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/213/20 (суддя Завальнюк І.В.) від 07 лютого 2020 року, яке надбало законної сили та яким було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити, починаючи з 01 січня 2016 року, перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 по справі №420/1640/19-а відповідно до вимог ч. З ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, виходячи з окладу за військовим званням - 135 грн, посадового окладу - 1450 грн, процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 грн, надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 грн, премії за підсумками роботи (1679,3%) – 24 350,0 грн, та з урахуванням: збільшення розміру пенсії інвалідам війни на 25 відсотків, визначеного постановою КМУ від 28 грудня 2011 р. № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення”; підвищення у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України Про Державний бюджет України у відповідному місяці, що передбачено ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни», без обмеження її максимального розміру, без зменшення її розміру з 01 січня 2018 року, та здійснити виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01 січня 2016 року, в тому числі з 01 січня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.46-50).

Однак, рішенням Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі 420/213/20 (суддя Завальнюк І.В.) від 07 лютого 2020 року не було охоплено спірний період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року, який і є предметом розгляду даної адміністративної справи.

Суд зазначає, що у відзиві на позовну заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області наголошувало на тому, що на виконання рішення суду по справі №420/1640/19 визнано розмір пенсії позивача у фіксованому розмірі встановленого до виплати протягом всього періоду дії рішення суду, що на думку пенсійного органу виключає застосування нормативних положень, прийнятих після застосування фіксованого розміру.

Суд критично ставиться до даних тверджень відповідача, оскільки обов`язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу покладено на органи пенсійного фонду чинним законодавством, а рішеннями Одеського окружного адміністративного суду по адміністративним справам №420/1640/19 (суддя Цховребова М.Г.) від 05 серпня 2019 року та №420/213/20 (суддя Завальнюк І.В.) від 07 лютого 2020 року, які набрали законної сили дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо розрахунку пенсії ОСОБА_1 були визнані протиправними.

Вищевказаними рішеннями Одеського окружного адміністративного суду жодним чином не обмежувалися повноваження Головного управління ПФУ в Одеській області в дотриманні інших положень законодавства під час виконання своїх прямих функцій.

Таким чином, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправно відмовило ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року, оскільки у вказаний період позивач мав право на перерахунок розміру пенсії інвалідам війни на 25 відсотків, визначеного постановою КМУ №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»; збільшення з 01.10.2011 року, розміру 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до збільшення у період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період, однак, вказані перерахунки були здійснені не вірно внаслідок неправомірного розрахунку розміру основної пенсії позивача.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Під час судового розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору і доказів на підтвердження цих обставин. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не надано доказів перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року, з урахуванням: підвищення розміру пенсії інвалідам війни на 25 відсотків, визначеного постановою КМУ №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» у вказаний період; »; збільшення з 01.10.2011 року, розміру 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до збільшення у період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період та виплати цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни», яка повинна виплачуватись за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія, як визначено законом.

Згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.

Частиною 1 статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до п. 83 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Принц Ліхтенштейну Ганс-Адам ІІ проти Німеччини» (Заява № 42527/98) від 12 липня 2001 року, «майно» може являти собою «існуюче майно» або засоби, включаючи право вимоги, відповідно до якого заявник може стверджувати, що він має принаймні «законне сподівання» стосовно ефективного здійснення права власності.

При цьому, враховуючи принцип справедливості (fairness) та недопущення зловживання повноваженнями (abuse of power) під час прийняття рішень та вчинення діянь публічною адміністрацією, наявність в особи заснованих на обіцянках влади очікувань (джерело яких - владні діяння й рішення) свідчить про взаємодію влади з особою, тому для забезпечення якості влади (управління) необхідно, щоб відповідні очікування були предметом ефективного правового захисту.

Таким чином, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з`ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору та відсутні витрати на виклик свідків та призначення експертизи, жодні витрати не належать до компенсації за рахунок коштів Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням: розміру основної пенсії (22221,70 гривень), визначеного рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі №420/1640/19; збільшення з 01.01.2012 року, розміру пенсії інвалідам війни на 25 відсотків, визначеного постановою КМУ № 1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»; збільшення з 01.10.2011 року, розміру 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що передбачено ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до збільшення в період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період; цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни»; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити, за період з 01 жовтня 2011року по 31 грудня 2015року, перерахунок пенсії без обмеження її максимального розміру з урахуванням: грошового забезпечення, визначеного рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі № 420/1640/19, відповідно до вимог ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, виходячи з окладу за військовим званням -135 гривень, посадового окладу - 1450 гривень, процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 гривень, надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 гривень, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 гривень, премії за підсумками роботи (1679,3%) - 24 350,0 гривень та з урахуванням: збільшення розміру пенсії як інваліду війни II групи на 25 відсотків, визначеного постановою КМУ №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»; підвищення, що передбачено ч.4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України Про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період; цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» та здійснити виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015року, з урахуванням раніше виплачених сум – задовольнити.

Дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням: розміру основної пенсії (22221,70 гривень), визначеного рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі №420/1640/19; збільшення з 01.01.2012 року, розміру пенсії інвалідам війни на 25 відсотків, визначеного постановою КМУ № 1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»; збільшення з 01.10.2011 року, розміру 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що передбачено ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до збільшення в період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період; цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» - визнати протиправними.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) здійснити, за період з 01 жовтня 2011року по 31 грудня 2015 року, перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) без обмеження її максимального розміру, з урахуванням: грошового забезпечення визначеного рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі № 420/1640/19, відповідно до вимог ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, виходячи з окладу за військовим званням -135 гривень, посадового окладу - 1450 гривень, процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 гривень, надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 гривень, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 гривень, премії за підсумками роботи (1679,3%) - 24350,0 гривень та з урахуванням: збільшення розміру пенсії, як інваліду війни II групи на 25 відсотків, визначеного постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»; підвищення, що передбачено ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України Про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період; цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» та здійснити виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення набирає законної сили згідно статті 255 КАС України - після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду згідно статті 295 КАС України подається до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Одеський окружний адміністративний суд.

Суддя Балан Я.В.

.