Рішення № 90451157, 17.07.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2020
Номер справи
420/1828/19
Номер документу
90451157
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1828/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107), Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Пироговська,6, м. Одеса, 65044) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До суду з позовом (а.с.56-64) звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату, в якому просив:

- визнати протиправними дії ООВК щодо відмови оформлення і надання довідки про розмір грошового забезпечення йому - ОСОБА_1 від 04.04.2018 року, до складу повинні були бути включені: надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавка за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків від посадового окладу та премія в розмірі 10 відсотків від посадового окладу;

- зобов`язати ООВК оформити та надати ГУ ПФУ довідку про розмір його грошового забезпечення, до складу якої включити додаткові види грошового забезпечення: надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавку за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків від посадового окладу та премію в розмірі 10 відсотків від посадового окладу;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо неврахування при перерахунку йому пенсії з 01.01.2018 року раніше призначених в 1998 році до складу пенсії додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків від посадового окладу та премії в розмірі 10 відсотків від посадового окладу;

- зобов`язати ГУ ПФУ провести перерахунок йому пенсії з 01.01.2018 року з включенням до складу пенсії призначених в 1998 році додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків від посадового окладу та премії в розмірі 10 відсотків від посадового окладу та здійснити виплату донарахованих сум.

Ухвалою суду від 29.03.2019 року позов залишений без руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків (а.с.46-49).

Ухвалою суду від 08.04.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.2-5).

Ухвалою від 24.04.2019 року за клопотанням ГУ ПФУ зупинено провадження по справі №420/1828/19 до набрання законної сили рішенням по зразковій справі №240/6263/18 (а.с.99-101).

Ухвалою від 28.11.2019 року поновлено провадження по справі №420/1828/19. Задоволено клопотання позивача та представника відповідача та здійснено заміну сторони Одеського обласного військового комісаріату на Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Відмовлено у задоволенні клопотання позивача про залучення до матеріалів справи листа ГУ ПФУ у Винницький області від 03.04.2019 року до Винницького обласного військового комісаріату, а також клопотання про залучення до матеріалів справи судової практики. Зупининено провадження по справі №420/1828/19 до набрання законної сили рішенням по зразковій справі №160/8324/19 (а.с.164-167).

Ухвалою суду від 23.12.2020 року поновлено провадження по справі, відмовлено ОСОБА_1 в задоволені клопотання про поновлення провадження по справі №420/1828/19 при відсутності відомостей набрання законної сили рішенням по зразковій справі №160/8324/19. Зупинено провадження по справі №420/1828/19 до набрання законної сили рішенням по зразковій справі №160/8324/19 (а.с.177-179).

Ухвалою суду від 09.07.2020 року поновлено провадження у справі (а.с.214-216).

Позивач у позові зазначив, що він є військовим пенсіонером та має статус ветерана війни-інваліда війни 2-ї групи. З військової служби в запас за скорочення він був звільнений наказом Міністра оборони України від 24.06.1998 №378, наказом начальника штаба Південного оперативного командування позивач № 0131 від 26.06.1998 року виключений із списків особового складу штабу і управління. Пенсію отримує пенсію згідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На момент звільнення з військової служби, до його грошового забезпечення входили додаткові види грошового забезпечення надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15% від посадового окладу, премія в розмірі 33,3% від посадового окладу, а с 01.07.2011 року входили додаткові види грошового забезпечення : надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15% від посадового окладу, премія в розмірі 90% від посадового окладу, надбавка за виконання особливо важних завдань 50%.

В травні 2018 року йому стало відомо, що з 1 січня 2018 року суттєво змінився розмір пенсії військовослужбовцям Збройних Сил України, а також про те, що з 1 січня 2016 року вступив в силу закон №614-VIII «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення», який захищає права пенсіонерів-військовослужбовців на перерахунок пенсій. Згідно змін, що набрали чинності, перерахунок пенсій, не проведений з вини органів Пенсійного фонду або державних органів, що видають відповідні довідки, провадиться з моменту виникнення права на нього без обмеження строку.

Одеським обласним військовим комісаріатом на ім`я ОСОБА_2 видано довідку № ЮО 102492 від 04.04.2018 року про розмір грошового забезпечення з включенням: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років (50%), додаткові види грошового забезпечення до складу грошового забезпечення не включені.

Відсутність в складі пенсії позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків від посадового окладу, надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків від посадового окладу та премії в розмірі 10 відсотків від посадового окладу підтверджується відповідними документами про перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року за пенсійною справою № ЮО 102492 від 12.04.2018 року, перерахунком пенсії з 1 липня 2018 року за пенсійною справою № ЮО 102492 від 21.06.2018 року.

Позивач вважає, що відповідачами при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, протиправно було не включено додаткові види грошового забезпечення, які він отримував у складі щомісячного грошового забезпечення в період проходження військової служби до звільнення в запас, та які були включені після звільнення в запас під час первинного призначення пенсії до складу пенсії 26.06.1998 року та в подальшому під час наступних перерахунків пенсії включно до 01.01.2018 року.

Пункт 1 і п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 01.02.2018 року скасовані рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва №826/3858/18 від 12.12. 2018 року, (яке вступило в законну силу на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду м. Києва від 05.03. 2019 року).

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Позивач звертає увагу суду на те, що відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення, яка діяла на момент первинного призначення пенсії.

22.04.2019 року до суду надійшов відзив ГУ ПФУ на позовну заяву (а. с. 75-76).

У відзиві на позов представник відповідача вважав позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що позивачу з на виконання Постанови № 103 Головним управлінням проведений перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення перерахунок пенсії позивача з урахуванням основного розміру грошового забезпечення позивача. Постановою №103 та Порядком №45 було визначено чіткий перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку, та яким не передбачено врахування надбавок за виконання особливо важливих завдань та премій, у зв`язку з чим позовна вимоги позивача про їх врахування при перерахунку пенсії є безпідставними.

Позивач звертаю увагу на те, що ГУ ПФУ призначає пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважних органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців не відноситься до компетенції органів Пенсійного фонду. Зазначена позиція викладена у рішенні Верховного Суду у рішенні від 13.03.2019 року по зразковій справі №240/6263/18.

Відтак, Головним управлінням при перерахунку пенсії на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, Постанови №704 та Постанови №103 враховано всі складові, зазначені Одеським обласним військовим комісаріатом в довідці. Правомірність таких дій Головного управління узгоджується з позицією, викладеною Верховним Судом у рішенні від 13.03.2019 по зразковій справі № 240/6263/18, залишеного без змін 19.02.2020.

Позивач подав відповідь на відзив (а.с.70-81), в який не погодився з відзивом на позов, вказавши, що механізми призначення пенсії та її перерахунку є різними, та оскільки при призначенні пенсії входили в грошове забезпечення додаткові види грошового забезпечення їх необхідно було врахувати при перерахунку пенсії.

Представник ООТЦКСП у наданому до суду відзиві (а.с.184-185) просив відмовити у задоволенні позову, томущо довідка позивачу для перерахунку пенсії була видана на підставі постанови КМУ №102, яка була обов`язковою для виконання. Також представник вважає, що ООТЦКСП не є правонаступником обласного військового комісаріату, а тому його дії не можуть бути визнані неправомірними. Стосовно безпосередньої процедури підготовки довідки про розмір грошового забезпечення представник ООТЦКСП зазначив, що відповідно до Порядку №45 довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій складаються за отриманими з ГУ ПФУ списками, після чого у місячний строк направляються до ГУ ПФУ для перерахунку пенсій, тобто повинна бути дотримана встановлена законодавством процедура.

Дослідивши та проаналізувавши надані учасниками справи докази у їх сукупності, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проходив військову службу та звільнений зі служби наказом Міністра оборони України від 24.06.1998 №378. Наказом начальника штаба Південного оперативного командування позивач № 0131 від 26.06. 1998 року виключений із списків особового складу штабу і управління (а.с.17-18).

Позивачу призначена пенсія згідно з п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На момент звільнення з військової служби, до його грошового забезпечення входили додаткові види грошового забезпечення надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15% від посадового окладу, премія в розмірі 33,3% від посадового окладу, а с 01.07.2011 року входили додаткові види грошового забезпечення: надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15% від посадового окладу, премія в розмірі 90 % від посадового окладу, надбавка за виконання особливо важних завдань 50% (а.с.19-20.

На виконання постанови КМУ №103 04.04.2028 року Одеським обласним військовим комісаріатом на ім`я ОСОБА_2 видано довідку № ЮО 102492 від 04.04.2018 року про розмір грошового забезпечення з включенням: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років (50%), додаткові види грошового забезпечення до складу грошового забезпечення не включені (а.с.21). На підставі вказаної довідки здійснений перерахунок пенсії позивача (а.с.21-24).

Позивач звернувся із заявами до відповідачів щодо включення в грошове забезпечення додаткових видів грошового забезпечення та перерахунку пенсій, проте отримав відповіді від 02.05.2018 року, від 05.10.2018 року, 31.03.2018 року, від 15.05.2018 року про відсутність підстав для задоволення його заяв (а.с.25-30)

Позивач вважаючи дії відповідачів протиправними звернувся до суду з даним позовом.

Спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу перерахунку пенсії позивачу, який є військовим пенсіонером, з урахуванням в грошовому забезпеченні додаткових видів грошового забезпечення, які не враховані при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року здійсненого на підставі постанови КМУ№103.

Суд, враховуючи правові висновки Верховного Суду по зразковим справам №240/6263/18 та №160/8324/19, дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Зокрема, згідно правових висновків по зразковій справі №240/6263/18 спірні правовідносини щодо включення складових до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії виникають у військових пенсіонерів не пенсійними органами. Суд вважає,що не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача пред`явлені до ГУ ПФУ про визнання протиправними дії ГУ ПФУ щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року до складу пенсії додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків від посадового окладу та премії в розмірі 10 відсотків від посадового окладу та зобов`язання ГУ ПФУ провести перерахунок йому пенсії з 01.01.2018 року з включенням до складу пенсії зазначених додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з правовим висновком Верховного Суду у рішенні від 13.03.2019 року по зразковій справі №240/6263/18 (адміністративне провадження №Пз/9901/1/19) за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії, предметом цього спору є правильність перерахунку пенсії відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області. Питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Житомирського обласного військового комісаріату щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без врахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи.

Велика Палата Верховного Суду залишаючи без змін постановою від 19.02.2020 року рішення Верховного Суду по зразковій справі № 240/6263/18 від 13.03.2019 року вищезазначений правовий висновок Верховного Суду вважала правомірним та також зазначила, що ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок. Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.

Таким чином, спірні правовідносини позивача з ГУ ПФУ щодо перерахунку пенсії позивача без врахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи.

Щодо зразкової справи № 160/8324/19 Верховний Суд в постанові від 17.12.2019 року зазначив обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права:

- позивачами у них є особи, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

- відповідачем у них є один і той самий суб`єкт владних повноважень (орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії);

- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії;

- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов`язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону №2011-ХІІ та з врахуванням положень постанови №704.

Частиною 3 ст.291 КАС України встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Суд вважає, що дана справа №420/1828/19 є типовою та тому суд має враховувати правові висновки Верховного Суду по зразковій справі.

Правові висновки Верховного Суду в постанові від 17.12.2019 року по зразковій справі 160/8324/19 полягають у наступному.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ .

Статтею 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:посадовий оклад, оклад за військовим званням;щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).

Так, ст. Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма ст.43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

КМУ постановою від 13.02.2008 року №45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ , у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно ізЗаконом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Згідно з абзацами 2,4 та 5 п. 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом МОУ від 31.12.2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007року№ 3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст..63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

30.08.2017 КМУ прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.

Постановою Верховного Суду від 12.11.2019 рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін, та суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою ст.51 Закону №2011-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З урахуванням викладеного, Верховний Суд по зразковій справі дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1, а саме, визнав протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист війсьвослужбовців та членів їх семей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у спосіб визначений Верховним судом по зразковій справі.

При цьому суд вважає, що не підлягають задоволенню вимоги позивача про визнання протиправними дії відповідача - ООТЦКСП щодо відмови оформлення і надання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 04.04.2018 року, до складу повинні були бути включені: надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавка за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків від посадового окладу та премія в розмірі 10 відсотків від посадового окладу, оскільки на той час діяла постанова КМУ№103, та довідка була видана на її виконання. У той же час ненадання оновленої довідки до ГУ ПФУ після скасування п.1.п.2 постанови №103 є протиправною бездіяльністю відповідача.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107), Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Пироговська,6, м. Одеса, 65044) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не підготовки та не наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист війсьвослужбовців та членів їх семей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.