
Справа № 420/4231/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Південний енерготехнічний завод» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Південний енерготехнічний завод» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач, з урахуванням уточнень, просить:
визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.02.2020 р. №0015065504, винесене ГУ ДПС в Одеській області в особі начальника Подільського управління УГ ДПС в Одеській області Андрієм Кучмою про застосування до ТОВ «Південний енерготехнічний завод» штрафу в розмірі 30% у сумі 32 143,50 грн.
Позов вмотивовано наступним.
На підставі Акту від 22 січня 2020 року №000251/15-32-55- 04/39466459 «Про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних ТОВ «ПЕТЗ» 12.02.2020 року ГУ ДПС в Одеській області в особі начальника Подільського управління ГУ ДПС в Одеській області Андрієм Кучмою прийнято податкове повідомлення-рішення від №0015065504, яким до ТОВ «ПЕТЗ» застосовано штраф в розмірі 30% у сумі 32143,50грн. за платежем ПДВ за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 та згідно із ст. 120-1 за затримку реєстрації ПН/РК до ПН.
З даним податковим повідомленням-рішенням ТОВ «ПЕТЗ» не погоджується та вважає його винесеним неуповноваженою особою, протиправним і таким, що суперечить нормам податкового законодавства, а висновки акту перевірки, є такими, що не засновані на проведенні перевірки суцільним порядком, та зроблені без повного з`ясування обставин.
Бухгалтером підприємства помилково складено ще одну податкову накладну під порядковим номером 13 від 27.09.2019 р. на одержувача ТОВ «ВКК «Електрифікатор» на товар загальною вартістю 642870,00 грн, з яких ПДВ 107145, 00 грн.
В подальшому, бухгалтером ТОВ «ПЕТЗ» самостійно виявлено помилку та 26 листопада 2019 р. о 16:14:52 зареєстровано під №9282573910 розрахунок коригування під №6 від 15.11.2019 р. до податкової накладної від 27.09.2019 р. №13 відповідно до ст. 192 ПК України та Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 31.12.2015 № 1307 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17 вересня 2018 року № 763).
Тобто, ТОВ «ПЕТЗ» в передбачений законом спосіб внесло коригування в податкову накладну №13 від 27.09.2019, яка помилково була зареєстрована 15.11.2019 р., зазначивши кількість товару, обсяги постачання та суму ПДВ з значком «-».
При цьому, в графі інформаційні дані щодо складеної та зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної зазначено вірну накладну, яка складена на реальну операцію постачання №15 від 27.09.2019 р. та своєчасно зареєстрована.
Рішення про застосування штрафних санкцій до ТОВ «ПЕТЗ» в даній ситуації не відповідає критерію добросовісності, розсудливості та пропорційності.
Згідно з п. 120-1 ПК України, штраф накладається на особу, на яку згідно зі ст. 192 та 201 ПК України покладено обов`язок з реєстрації такої ПН/РК. А якщо операції постачання не було, то не було і обов`язку в продавця реєструвати таку ПН. Це означає - немає підстав для застосування штрафу.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 21.05.2020 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку ст. 262 КАСУ).
Відповідно ст. 162 КАС України відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.
22.05.2020 року ухвалу про відкриття провадження по справі направлено на електронну пошту Головного управління ДПС в Одеській області: od.official@tax.gov.ua.
Ухвалу доставлено на електронну адресу відповідача 22.05.2020 року, що підтверджується повідомленням отриманим на електронну пошту: n.pototska@adm.od.court.gov.ua
09.06.2020 року за вхід. №21833//20 через канцелярію суду від відповідача Головного управління ДПС в Одеській області (за підписом ОСОБА_1 ) надійшов відзив на адміністративний позов.
Документи подані представником відповідача у строк, встановлений судом.
Відзив обґрунтовано наступним.
На підставі аналізу даних Єдиного реєстру податкових накладних перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.
Актом перевірки встановлено, що податкова накладна ПН №13 від 27.09.2019 зареєстровано 15.11.2019 (31 день прострочення).
Сума ПДВ 107145,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, у відповідно до п. 120 -1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України Кодексу, за порушення строку реєстрації податкової накладної від 31 до 60 календарних днів застосовано штраф у сумі 30%.
У зв`язку із чим, ГУ ДФС в Одеській області винесено Податкове повідомлення-рішення № 0015065504 від 12.02.2020 року щодо застосування до ТОВ «ПЕТЗ» штрафу на загальну суму 32143,50 грн. (107145,00 грн. х 30%) за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПІВДЕННИЙ ЕНЕРГОТЕХНІЧНИЙ ЗАВОД» (ТОВ «ПЕТЗ» - далі), державну реєстрацію юридичної особи здійснено 30.10.2014 року за номером 15231020000000818, код ЄДРПОУ 39466459, здійснює наступні види діяльності (за КВЕД): 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний); 35.14 Торгівля електроенергією; 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій; 42.99 Будівництво інших споруд, н. в. і. у.; 43.21 Електромонтажні роботи; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля відповідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
20.09.2019 року між ТОВ ПЕТЗ» (Продавець) та ТОВ «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ «ЕЛЕКТРИФІКАТОР» (Покупець) укладено Договір №2009-1 до умов якого (п.1.1. Договору), Продавець зобов`язується передати у власність Покупця, а Покупець в порядку і на умовах Договору, зобов`язується оплатити і прийняти електротехнічне обладнання в наступній комплектації: «Блок вимикача 35кВ Б35Б-61Р/кУ1, ціна без ПДВ - 535725,00 грн., ПДВ 20% - 107145,00 грн., всього з ПДВ - 642870,00 грн.
27.09.2020 року ТОВ «ПЕТЗ» складено податкову накладну №15 на загальну суму 642870,00 грн., ПДВ - 107145,00 грн.
Податкову накладну №15 направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН - далі).
Квитанцією від 15.10.2019 рок підтверджено, що документ (податкова накладна №15 від 27.09.2019 року) доставлено до ДПС України. Документ прийнято.
27.09.2019 року ТОВ «ПЕТЗ» складено податкову накладну №13 на загальну суму 642870,00 грн., ПДВ - 107145,00 грн.
Податкову накладну №13 направлено на реєстрацію в ЄРПН.
Квитанцією від 15.11.2019 рок підтверджено, що документ (податкова накладна №13 від 27.09.2019 року) доставлено до ДПС України. Документ прийнято.
15.11.2019 року ТОВ «ПЕТЗ» складено розрахунок коригування №6 до податкової накладної №13 від 27.09.2019 року, в якому зазначено (п.1 розділ А) що сума коригування податкового зобов`язання та податкового кредиту (-) (+), у тому числі: -107145,00.
Квитанцією від 26.11.2019 року підтверджено, що документ (розрахунок коригування №6) доставлено до ДПС України. Документ прийнято.
22.01.2020 року Головним управлінням ДПС в Одеській області складено Акт №00025/15-32-55-04/39466459 «Про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних ТОВ «ПЕТЗ» (39466459)», яким встановлено порушення платником податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статтею 201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року, а саме: податкову накладну №13 від 27.09.2019 року зареєстровано 15.11.2019 року, кількість днів затримки - 31, сума ПДВ - 107145,00 грн., розмір штрафу - 30%, сума штрафних санкцій - 32143,50 грн.
Акт направлено на поштову адресу ТОВ «ПЕТЗ» 25.01.2020 року відповідно до відправлення за трек-номером Подільськ 2 6630203706826. Відправлення отримано представником позивача 01.02.2020 року.
31.01.2020 року ТОВ «ПЕТЗ» на адресу Головного управління ДПС в Одеській області направлені заперечення на Акт від 22.01.2020 №00025/15-32-55-04/39466459.
12.02.2020 року за №2025/10/15-32-55-04-07 Головним управлінням ДПС в Одеській області надано відповідь за результатами розгляду заперечень, якою повідомлено, що висновки Акту перевірки від 22.01.2020 №00025/15-32-55-04/39466459 залишено без змін, а заперечення без задоволення.
12.02.2020 року Головним управлінням ДПС в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Н» №0015065504, яким до ТОВ «ПЕТЗ» застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 32143,50 грн.
Податкове повідомлення-рішення направлено на адресу ТОВ «ПЕТЗ» 12.02.2020 року, що підтверджується повідомленням за трек-номером Подільськ 4 6630401511224. Відправлення отримано представником позивача 22.02.2020 року.
24.04.2020 року за №14390/6/99-00-08-05-05-06 ДПС України винесено Рішення про результати розгляду скарги, яким податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській №0015065504 від 12.02.2020 року залишено без змін, а скаргу ТОВ «ПЕТЗ» від 28.02.2020 року - без задоволення.
Рішення направлено на поштову адресу позивача 27.04.2020 року відповідно до повідомлення за трек-номером Київ-53 0405345758194. Відправлення отримано представником позивача 02.05.2020 року.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ.
Відповідно до стаття 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд перевіряє дії відповідача на відповідність вимогам ч.2-3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У «Науковому висновку щодо меж дискреційного повноваження суб`єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією», опублікованому на офіційному сайті Верховного Суду, зазначено, що «критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об`єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття».
Відповідно до ст. 6 Конвенції «Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».
Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 «…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.», яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.
Юридичний спір в даній справі виник у зв`язку з винесенням відповідачем податкового повідомлення-рішення, яким до ТОВ «ПЕТЗ» застосовано штраф у сумі 32143,50 грн.
Податковий кодекс України (ПК України - далі) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з п. 75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп. 75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість, а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
01 січня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016.
Вказаним Законом, пп. 75.1.1 п. 75.1 ст.75 ПК України, доповнено абзацом другим такого змісту: «Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах».
Згідно пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом192.1статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Отже, як видно платник податку зобов`язаний скласти та зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, як це передбачено абзацом сімнадцятим пункту 201.10 статті 201 ПК України, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр), визначається Порядком ведення реєстру податкових накладних, який затверджений постановою КМУ від 29 грудня 2010 р. № 1246 (далі- Порядок №1246).
Відповідно до пункту 5 Порядку №1246 Податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 8 Порядку №1246 визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.
Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем (п. 3 Порядку №1246 ).
Положенням пункту 14 Порядку №1246 визначено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Судом встановлено, що на виконання вимог Договору №2009-1 ТОВ «ПЕТЗ» складено податкову накладну №15 від 27.09.2020 року на загальну суму 642870,00 грн., ПДВ - 107145,00 грн.
Податкову накладну направлено на реєстрацію 15.10.2019 року.
27.09.2019 року ТОВ «ПЕТЗ» також складено податкову накладну №13 на загальну суму 642870,00 грн., ПДВ - 107145,00 грн.
Податкову накладну №13 направлено на реєстрацію в ЄРПН 15.11.2019 року.
15.11.2019 року ТОВ «ПЕТЗ» складено розрахунок коригування №6 до податкової накладної №13 від 27.09.2019 року, в якому зазначено (п.1 розділ А) що сума коригування податкового зобов`язання та податкового кредиту (-) (+), у тому числі: -107145,00.
Згідно п.21 наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 № 1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», у разі здійснення коригування сум податкових зобов`язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Розрахунок коригування складається особами, визначеними відповідно до пункту 1 цього Порядку.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком.
У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. У клітинках номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.
У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані.
Пунктами 24-27 наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 № 1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» передбачено, що у разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних двох і більше податкових накладних, складених на одну операцію з постачання товарів/послуг, постачальник (продавець) складає розрахунок(ки) коригування до податкової(их) накладної(их), зайво складеної(их) на операцію, за якою в Єдиному реєстрі податкових накладних вже зареєстрована податкова накладна, у такому порядку:
у верхній лівій частині розрахунку коригування у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» зазначається тип причини 20, при цьому позначка «х» не проставляється;
у заголовній частині розрахунку коригування у полі «до податкової накладної» зазначаються дата і номер податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в Єдиному реєстрі податкових накладних вже зареєстрована податкова накладна;
в інформаційному полі «Інформаційні дані щодо складеної та зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної» розрахунку коригування зазначаються дані щодо податкової накладної, правильно складеної та зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних;
в інформаційному полі «Інформаційні дані щодо складеного та зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в Єдиному реєстрі податкових накладних вже зареєстрована податкова накладна» розрахунку коригування зазначаються дані щодо розрахунку коригування, складеного до зайво складеної податкової накладної, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зазначене поле не заповнюється, якщо такий розрахунок коригування не складався.
У разі складання розрахунку коригування з типом причини 20 до податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в Єдиному реєстрі податкових накладних вже зареєстрована податкова накладна, до якої раніше не складався розрахунок коригування, такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем), який був зазначений у податковій накладній, що коригується, крім випадків, передбачених цим Порядком.
У разі складання розрахунку коригування з типом причини 20 до податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в Єдиному реєстрі податкових накладних вже зареєстрована податкова накладна, до якої раніше було складено розрахунок коригування, такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем) з урахуванням таких особливостей:
в інформаційному полі «Інформаційні дані щодо складеного та зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в Єдиному реєстрі податкових накладних вже зареєстрована податкова накладна» такого розрахунку коригування зазначаються дані щодо складеного та зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в Єдиному реєстрі податкових накладних вже зареєстрована податкова накладна;
графи з 1 по 15 розділу Б такого розрахунку коригування та рядки розділу А не заповнюються.
Розрахунок коригування, особливості складання якого визначені у цьому пункті, складається окремо до кожної податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в Єдиному реєстрі податкових накладних вже зареєстрована податкова накладна, у тому числі до податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю).
Розрахунок коригування, складений постачальником (продавцем) товарів (послуг) до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника (продавця) або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (продавцю), для чого постачальник (продавець) надсилає складений розрахунок коригування отримувачу (покупцю). З цією метою постачальник (продавець) складає у загальному порядку розрахунок коригування, у верхній лівій частині якого робить відповідну помітку "X", та надсилає його отримувачу (покупцю). Накладання електронних цифрових підписів посадових осіб постачальника (продавця) та отримувача (покупця) на такий розрахунок коригування здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
Розрахунки коригування, складені платником податку до податкових накладних, що складені до 01 лютого 2015 року, а також розрахунки коригування до податкових накладних, які не видаються отримувачу (покупцю) - платнику податку (за наявності законодавчих підстав для складання таких розрахунків коригування), підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем). Зазначене не поширюється на розрахунки коригування, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (зменшення податкового зобов`язання постачальника та податкового кредиту отримувача), складені після 01 липня 2015 року до податкових накладних, складених до 01 липня 2015 року на отримувача (покупця), - платнику податку, які підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг.
У разі здійснення коригування сум податкових зобов`язань за операціями з постачання товарів/послуг у графі 4.1 розрахунку коригування вказується код таких товарів згідно з УКТ ЗЕД або у графі 4.3 - код таких послуг згідно з ДКПП.
З аналізу розрахунку коригування від 15.11.2019 року №6, вбачається, що розрахунок коригування складений з позначкою у верхній лівій частині розрахунку коригування у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» тип причини 20, що свідчить про те, що розрахунок коригування до виписаної податкової накладної ще не реєструвався.
Як передбачено положеннями п. 24 наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 № 1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» та п. 192.1 ст. 192 ПК України:
розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації.
В даному випаду, розрахунок коригування від 15.11.2019 року №6, поданий на реєстрацію постачальником (продавцем) - ТОВ «ПЕТЗ» не змінює суму компенсації.
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
За правилами пункту 201.10 статті 201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Податковим органом до позивача застосовано штраф в розмірі 30% у сумі 32143,50 грн. на підставі податкового повідомлення - рішення від 12.02.2020 р. № 0015065504 винесеного ГУ ДПС в Одеській області за підписом начальника Подільського управління ГУ ДПС в Одеській області Андрія Кучми.
Відповідно до наказу Головного управління ДФС в Одеській області №8920 від 14.11.2018 року «Про надання повноважень на виконання функцій» (із змінами та доповненнями, внесеними наказом ГУ ДФС в Одеській області від 10.01.2019 року №118), а саме п.1, надано повноваження на виконання певних функцій передбачених ПКУ, законодавством з питань сплати єдиного внеску, законодавством з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, посадовим особам ГУ ДФС в Одеській області, серед інших, Кучмі Андрію Миколайовичу - начальнику Окнянської державної податкової інспекції Подільського управління ГУДФС в Одеській області до призначення начальника Подільського управління Головного управління ДФС в Одеській області щодо прийняття податкових повідомлень-рішень за формою «Р», «Ш», «П», «ПС», «Н», «В4» про призначення штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за результатами камеральних перевірок.
Тобто, зазначеними положеннями підтверджується право Подільського управління ГУ ДПС в Одеській області виносити податкові-повідомлення рішення.
Враховуючи факт виконання ТОВ «ПЕТЗ» всіх необхідних умов передбачених чинним податковим законодавством щодо помилково направленої податкової накладної, підтвердженням чого є квитанція від 26.11.2019 року про прийняття документа - розрахунку коригування №6, рішення про накладення на позивача штрафу, винесене Головним управлінням ДПС в Одеській області є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАСУ, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» та ст. 6 КАСУ, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. справі «East/West Alliance Limited» проти України» Європейський суд із прав людини, оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (див., наприклад, рішення у справі «Ботацці проти Італії», заява №34884/97, п. 30).
З урахуванням як національного законодавства, так і практики ЄСПЛ суд вважає правомірним стягнення з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок державних асигнувань на користь ТОВ «Південний енерготехнічний завод» суму судового збору за задоволену вимогу, оскільки вона була фактично сплачена, зарахована на відповідний рахунок і була «неминучою», так як сплата судового збору є умовою для відкриття провадження по справі.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Південний енерготехнічний завод» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.02.2020 р. №0015065504 про застосування до ТОВ «Південний енерготехнічний завод» штрафу в розмірі 30% у сумі 32143,50 грн.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Південний енерготехнічний завод» суму судового збору за подання адміністративного позову за:
платіжним дорученням № 1790 від 14.05.2020 року у сумі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПІВДЕННИЙ ЕНЕРГОТЕХНІЧНИЙ ЗАВОД», ЄДРПОУ 39466459, адреса: 39466459, Одеська область, м. Балта, вул. Любомирська, буд. 199, телефон: (095) 344 03 04.
Головне управління ДПС в Одеській області код ЄДРПОУ 43142370 адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, тел./факс (048) 725-83-58, електронна пошта: od.official@sfs.gov.ua.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.
.