
Справа № 420/3111/19
У Х В А Л А
16 липня 2020 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Стефанова С.О.,
за участю секретаря судового засідання – Мельника Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження клопотання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною відмову підготувати та подати довідку про розмір грошового забезпечення, виплати пенсії та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому позивач просить:
- визнати протиправною відмову Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням у довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу;
- зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням у довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу;
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу, та виплачувати перераховану пенсію в 100-відсотковому від обчисленого розмірі (без застосування будь-яких обмежень чи зменшення розміру;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 05.03.2019 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років в розмірі 86 відсотків грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу, та виплачувати перераховану пенсію в 100-відсотковому від обчисленого розмірі без застосування будь-яких обмежень чи зменшення розміру пенсії, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 05.03.2019 року по день проведення доплати.
Ухвалою суду від 24 травня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Перше судове засідання по справі призначено на 18 червня 2019 року.
Ухвалою суду від 19 червня 2019 року зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі №240/6263/18.
04 жовтня 2019 року від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшло клопотання про залишення позову без розгляду на підставі п.2 ч.1 ст.240 КАС України (вхід. №36336/19), в якому представник зазначає, що дану справу не можливо вважати справою незначної складності (малозначна справа), а тому, враховуючи те, що позов підписано особою за довіреністю, яка не є адвокатом, представник вважає можливим застосувати п.2 ч.1 ст.240 КАС України та залишити позовну заяву ОСОБА_1 без розгляду.
Ухвалою суду від 23 березня 2020 року судом поновлено провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною відмову підготувати та подати довідку про розмір грошового забезпечення, виплати пенсії та зобов`язання вчинити певні дії. Призначено наступне судове засідання на 06 квітня 2020 року.
Ухвалою суду від 23 березня 2020 року судом зупинено провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною відмову підготувати та подати довідку про розмір грошового забезпечення, виплати пенсії та зобов`язання вчинити певні дії до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
16 липня 2020 року ухвалою суду на місці, яка була занесена до протоколу судового засідання судом поновлено провадження по справі та продовжено розгляд справи зі стадії на якій воно було зупинене.
В судовому засіданні 16 липня 2020 року сторони не з`явились, належним чином повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи. Докази належного повідомлення наявні в матеріалах справи.
14 червня 2019 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника Головного управління (вхід. №21584/19).
18 червня 2019 року від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутністю позивача та його представника (вхід. №1716/19).
Розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про залишення позову без розгляду та вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на наступне.
Статтею 1312 Конституції України передбачено, що для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура.
Абзацом 5 статті 1312 Конституції України встановлено, що законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Частинами 1-3 статті 12 КАС України встановлено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до п.3 ч.6 ст.12 КАС України, справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частиною 3 статті 257 КАС України передбачено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує:
1) значення справи для сторін;
2) обраний позивачем спосіб захисту;
3) категорію та складність справи;
4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо;
5) кількість сторін та інших учасників справи;
6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес;
7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Особливості розгляду окремих категорій справ незначної складності передбачені ст.263 КАС України.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Таким чином, враховуючи предмет спору у даній справи суд зазначає, що адміністративна справа ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною відмову підготувати та подати довідку про розмір грошового забезпечення, виплати пенсії та зобов`язання вчинити певні дії є малозначною справою для якої пріоритетним є швидке вирішення справи.
Суд наголошує на тому, що питання щодо відповідності адміністративної справи критеріями, переліченими у ч.3 ст.257 КАС України критеріїв, які суд враховує при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження, судом було вирішено в ухвалі від 24 травня 2019 року при відкритті провадження у справі.
До того ж, суд звертає увагу представника Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що в абзаці третьому резолютивної частини ухвали від 24 травня 2019 року, відповідачам роз`яснено право подати в п`ятнадцятиденний строк заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження. Проте, у встановлений судом строк, ані з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ані з боку Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки жодних заперечень не надходило.
У відповідності до п.2 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
В матеріалах справи міститься копія довіреності від 02 липня 2018 року, яка дійсна до 02 липня 2023 року.
Згідно довіреності від 02 липня 2018 року, ОСОБА_1 уповноважує ОСОБА_2 вести судові справи довірителя в усіх судових інстанціях, для чого представнику надано право, зокрема, вчиняти від імені довірителя усі процесуальні дії, передбачені законодавством України для сторін, третіх осіб, що беруть участь в судовому процесі, у тому числі подавати від імені довірителя заяви, в тому числі позовні заяви.
З огляду на викладене суд зазначає, що ОСОБА_2 вправі підписувати і подавати позовну заяву від імені позивача.
Таким чином, суд вважає клопотання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.12, 240, 243, 248, 256, 257, 263 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про залишення позову без розгляду – відмовити.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя С.О. Стефанов