
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2020 р. № 400/2208/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , а/с 2079 (в АДРЕСА_1
до відповідача:Військової частини А3199, м. Очаків, Миколаївська область, 57508
про:визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,ОСОБА_1 ( далі - позивача) звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини А3199 (далі - відповідач) про:
- визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації невикористаної дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 04 березня 2015 року по 22 лютого 2017 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби;
- зобов`язання нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 04 березня 2015 року по 22 лютого 2017 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби;
- визнати бездіяльність Військової частини А 3199 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за весь період проходження військової служби протиправною;
- зобов`язати Військову частину А 3199 здійснити виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за весь період проходження служби;
- визнати бездіяльність Військової частини А 3199 щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані дні відпочинку протиправною;
- зобов`язати Військову частину А3199 виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані дні відпочинку терміном 43 доби виходячи з грошового забезпечення на день звільнення;
- встановити строк 30 календарних днів для подання Військовою частиною А3199 звіту про виконання судового контролю.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при звільненні позивача з військової служби відповідачем не виплачена грошова компенсація за не використану додаткову відпустку, як учаснику бойових дії за період з 2015 року по 2017 рік, та компенсація за невикористані дня відпочинку,що свідчить про протиправність дій відповідача, що не ґрунтуються на вимогах законодавства України, також позивач вважає, що на день виключення зі списків особового складу в/ч А3199 протиправно не отримав виплату індексації грошового забезпечення за весь період проходження військової служби.
Відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов, та просив відмовити в його задоволенні в повному обсязі, оскільки під час прийняття рішень керується виключно нормами чинного законодавства, та жодним чином не порушував прав та інтересів позивача.
Ухвалою суду від 11.06.2020 року відкрито провадження по справі правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд здійснив розгляд справи у письмовому проваджені.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, проходив військову службу у Збройних силах України, в період з 20.07.2014 по 18.09.2014 року із 09.12.2014 по 01.03.2015 рр., із 10.08.2017 по 12.12.2017 рік безпосередньо приймав участь у бойових діях по захисту територіальної цілісності України в зв`язку з чим отримав статус учасника бойових дій згідно посвідчення серії ЮА №006009 від 04.03.2015 року, у зв`язку з чим відповідно до ч. 12 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на додаткову відпустку із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік.
Наказом №56 командира військової частини - польова пошта В2492 (по стройовій частині) від 22.02.2017 року позивача вважати таким, що справи, обов`язки та посаду здав і вибув до нового місця служби у м.Бердичів.
З 22.02.2017 року виключити зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення, однак не виплачено грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 04.03.2015 року по 22 лютого 2017 рік.
Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та зазначає, що невиплата грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2017 рік порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, відповідно до ч.ч. 17, 18, 19 ст. 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці мають право на додаткові відпустки із збереженням грошового забезпечення. Використання такого права гарантується як безпосередньо під час вибуття особи у відпустку так і шляхом компенсації невикористаної відпустки за відповідний рік.
Водночас, в особливий період з моменту оголошення мобілізації до припинення відповідного періоду надання військовослужбовцям інших видів відпусток, у тому числі додаткових, припиняється. У зв`язку з цим посилання позивача на можливість виплати компенсації при припиненні права на додаткову відпустку в особливий період в якості підтвердження права на отримання компенсації за невикористану додаткову оплачувану відпустку є помилковим, оскільки позивач не врахував, що при застосуванні норм ч. 12 та ч. 14 ст. 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" необхідно враховувати також ч.ч. 17-19 ст. 10-1 цього Закону. Так, грошова компенсація як соціальна гарантія може бути виплачена у разі наявності відповідного права на відпустки, однак, з урахуванням дії в Україні особливого періоду та призупинення відповідних прав військовослужбовців щодо додаткових відпусток позивач не набув права на отримання грошової компенсації за неотримані додаткові відпустки. У свою чергу, припинення в умовах особливого періоду деяких прав військовослужбовців є обґрунтованим та логічним з урахуванням тієї обставини, що в цей період їм встановлюються додаткові соціальні гарантії, пов`язані з виплатою грошових винагород за участь у заходах оборонного характеру, які компенсують гарантії, у тому числі грошову компенсацію за неотримані додаткові відпустки, які тимчасово припинені. За таких обставин, не виплативши грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2017 року по 2019 рік, відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства і в межах наданих повноважень.
Як учасник бойових дій позивач відповідно до ч. 12 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на додаткову відпустку із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік. Всупереч вимогам ст. 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" йому не виплачено грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 04.03.2015 року по 22.02. 2017 рік.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, відповідно до Конституції України визначає Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі (далі - Закон).
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до ст. 4 якого ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать, зокрема, учасники бойових дій.
Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час (ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій надаються пільги, зокрема, використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік.
У даному випадку спірні правовідносини щодо отримання грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки у позивача виникли в особливий період.
В особливий період з моменту оголошення мобілізації до припинення відповідного періоду надання військовослужбовцям інших видів відпусток, зокрема, додаткової відпустки, передбаченої пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", припиняється.
Відповідно до ч. 8 ст. 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, додаткові відпустки у зв`язку з навчанням, творчі відпустки та соціальні відпустки надаються відповідно до Закону України "Про відпустки". Інші додаткові відпустки надаються їм на підставах та в порядку, визначених відповідними законами України.
Підстави та порядок надання додаткової відпустки особам, які мають статус учасника бойових дій, передбачені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Так, відповідно до частини 14 статті 10-1 цього Закону у рік звільнення зазначених в абзацах першому та другому цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.
Отже, норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не обмежують та не припиняють право учасника бойових дій на отримання у рік звільнення виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки, право на яку набуто під час проходження військової служби в особливий період з моменту оголошення мобілізації.
Таким чином, на час прийняття наказу про виключення позивача зі списків особового складу, відповідачем правомірно не було проведено з позивачем розрахунку щодо нарахування та виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, передбаченої пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з 2017 року по 2019 рік, оскільки, законодавством чітко встановлений момент набуття права на отримання грошової компенсації «у рік звільнення». Оскільки позивач не звільнений з військової служби, тому відсутня одна із основних умов надання грошової компенсації «звільнення», тому шляхом вибуття до нового місця служби позивач не набув права на отримання грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки.
З урахуванням дії в Україні особливого періоду та призупинення відповідних прав військовослужбовців щодо додаткових відпусток, позивач не набув права на отримання грошової компенсації за неотримані додаткові відпустки.
В частині визнання протиправною бездіяльності військової частини щодо невиплати грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки та зобов`язання здійснити виплату, суд вирішив відмовити.
Щодо вимоги визнати бездіяльність Військової частини А 3199 щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за весь період проходження військової служби протиправною та зобов`язання здійснити виплату індексації, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.
Згідно з частинами 1-4 статті 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регламентуються Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII).
У розумінні статті 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Положеннями статті 2 Закону № 1282-XII встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Підтримка купівельної спроможності соціальних виплат, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, здійснюється шляхом перегляду їх розміру у зв`язку із зростанням прожиткового мінімуму відповідно до законодавства.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Тобто, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Згідно зі статтею 5 Закону № 1282-ХІІ підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Статтею 6 Закону № 1282-XII визначено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статті 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Пунктом четвертим Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Вирішуючи питання не нарахування та не виплати індексації позивачу, суд зазначає, що жодних доказів на підтвердження протиправних дій відповідача позивачем до суду не надано, не надано жодних письмових доказів, розрахункових листів, особових рахунків за оспорюваний період, що слугували підставою для здійснення нарахування та виплати індексації, не надано розрахунку індексації грошового забезпечення також не надано підтвердження звернення із рапортом до командування військової частини про проведення та виплату індексації грошового забезпечення та про відмову в такому нарахуванні. Позивач не зазначив обставини, якими обґрунтовує свої вимоги із посиланням на докази, що підтверджують вказані обставини, лише навів правове обґрунтування питання індексації в цілому.
Відповідачем в заперечення вищевказаної вимоги зазначено, що до 2015 року позивачу нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення в повному належному обсязі. У період 2015 по 2017 рр.. індексація не нараховувалась у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення позивача, та надав до суду довідку.
Суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність заявлення вимоги про визнання дій відповідача протиправними та зобов`язання здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення.
Що стосується вимоги зобов`язати Військову частину А3199 виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані дні відпочинку терміном 43 доби виходячи з грошового забезпечення на день звільнення, суд зазначає.
Наказом №56 від 22.02.2017 року позивача вважати таким, що справи, обов`язки та посаду здав і вибув до нового місця служби у м.Бердичів, але не звільнено з військової служби.
Частиною 2 ст. 203 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України встановлено, офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом, які виконували службові обов`язки у вихідні, святкові та неробочі дні, відповідний час для відпочинку надається командиром (начальником), як правило, протягом наступного тижня.
Аналогічні положення закріплені п.5-6 ст.10 ЗУ «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до п. 1.14. «Інструкції про порядок відшкодування військовослужбовцям Збройних Сил України витрат на службові відрядження в межах України» на військовослужбовця, який перебуває у відрядженні, поширюється режим робочого часу тієї військової частини, установи, підприємства та організації Міністерства оборони України, до якої він відряджений. Замість днів відпочинку, не використаних за час відрядження, інші дні відпочинку після повернення з відрядження не надаються.
Якщо військовослужбовець відбуває у відрядження у вихідний день, то йому після повернення з відрядження в установленому порядку надається інший день відпочинку.
Якщо наказом про відрядження передбачено повернення військовослужбовця з відрядження у вихідний день, то йому в установленому порядку надається інший день відпочинку.
Суд зазначає, що жодним нормативно-правовим актом не врегулювано питання грошового відшкодування невикористаних днів відпочинку.
З аналізу вищезазначених правових норм суд доходить висновку про те, що заходи, пов`язані із забезпеченням боєготовності військових частин, здійснюються без обмеження загальної тривалості службового часу та виконання службових обов`язків у вихідні, святкові та неробочі дні, компенсуються днями відпочинку, як правило, протягом наступного тижня.
Крім того, відповідно до п.п.1, 2 ст. 7 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260 (далі - Порядок №260), за службу понад установлений службовий час, у дні відпочинку, святкові, вихідні та неробочі дні грошове забезпечення військовослужбовцям додатково не виплачується.
Розмір грошового забезпечення, що належить військовослужбовцю не за повний календарний місяць, визначається шляхом множення середньоденного розміру грошового забезпечення на кількість календарних днів, прослужених військовослужбовцем у цьому місяці. При цьому середньоденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення суми грошового забезпечення, належного військовослужбовцю за повний календарний місяць, на кількість календарних днів місяця, за який здійснюється виплата.
Отже, служба понад установлений службовий час, у дні відпочинку, святкові, вихідні та неробочі дні грошове забезпечення військовослужбовцям додатково не виплачується, а компенсується днями відпочинку.
Таким чином, суд дійшов висновку про безпідставність позовної вимоги про зобов`язання виплатити грошову компенсацію за невикористані дні відпочинку терміном 43 діб та не можуть бути задоволені судом.
Таким чином, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 ( а/с 2079 АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Військової частини А3199 (м. Очаків, Миколаївська область, 57508, код ЄДРПОУ 07962400), відмовити в повному обсязі.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя В. С. Брагар