Рішення № 90450981, 17.07.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2020
Номер справи
380/3725/20
Номер документу
90450981
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/3725/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 липня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Сподарик Наталії Іванівни розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови у призначені ОСОБА_1 державної житлової субсидії із 01.10.2019;

- зобов`язати Залізничний відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (м. Львів, вул. Виговського,34; код ЄДРПОУ 26094903) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) державну житлову субсидію із 01.10.2019 за адресою АДРЕСА_1 та провести перерахунок житлової субсидії із 01.10.2019.

Ухвалою суду від 22.05.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішено розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано учасникам справи, відповідачу запропоновано у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання цієї ухвали подати суду відзив на позовну заяву, в якому вказати про визнання/заперечення позовних вимог.

12.06.2020 за вх. № 29262 відповідачем подано відзив на позовну заяву.

17.06.2020за вх. № 5519 ел. позивач надав відповідь на відзив, просив позов задоволити повністю.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач вважає, що дії Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови у призначені ОСОБА_1 державної житлової субсидії із 01.10.2019 є протиправними. Зазначив, що лист-відповідь відповідача від 15.04.2020 за вх. № 260306-4061 за наслідками розгляду питання позивача щодо субсидії, яким повідомлено позивача, що для повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 20.11.2019 необхідно у відповідності до Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 (із змінами) внести до заяви та декларації у повному обсязі відомості про членів домогосподарства, позивач отримав 21.04.2020, того ж дня що й прийнято рішення про відмову у призначені житлової субсидії ОСОБА_1 . Вважає, що відповідач позбавив його можливості надати відомості про членів домогосподарства, відмову вважає незаконною, прийнятою з порушенням вимог законодавства оскільки, комісією при прийнятті рішення не конкретизовано, які саме наявні порушення п. 14, 15, 20, 25, 46 Положення про призначення субсидії, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 .

Відповідач позов не визнав, 12.06.2020 за вх. № 29262 надав до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, позивач не вносив до заяви та поданої декларації виправлення та має заборгованість перед ЛКП «Сяйво», ЛКП «Залізничнетеплоенерго» та ЛКП «Львівводоканал». Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 свідомо ігнорує норми Положення про призначення субсидії, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 не подаючи відомості про склад членів домогосподарства. Зазначає, що рішення комісії щодо відмови позивачу у призначенні житлової субсидії від 21.04.2020, прийняте на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2020 у справі за № 380/955/20, оформлене протоколом № 9, є правомірним. Представник відповідача просить суд закрити провадження у справі, оскільки відповідно до п. 4 ч.1 ст. 238 КАС України є рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі за № 380/955/20 з тими самими сторонами , про той самий предмет і з тих самих підстав.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку частини сьомої статті 262 КАС України від учасників справи не надходило. З огляду на ці обставини суд на підставі частини п`ятої статті 262 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження (без проведення судового засідання, за наявними матеріалами) в межах строку, визначеного статтею 258 КАС України.

Суд з`ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

20.11.2019 ОСОБА_1 звернувся до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення державної субсидії як малозабезпеченій сім`ї за адресою: АДРЕСА_1 з 01.10.2019 як одному із членів домогосподарства.

26.12.2019 Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради прийняв повідомлення про відмову у субсидії № 46, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Підставою для відмови у призначенні ОСОБА_1 субсидії зазначено в п. 46 Положення про призначення субсидії, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848.

18.03.2020 за № 380/955/20 Львівським окружним адміністративним судом прийнято рішення, яким визнано протиправним та скасовано повідомлення Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про відмову у субсидії № 46 від 26.12.2019. Зобов`язано Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.11.2019 про призначення житлової субсидії.

15.04.2020 за вх. № 260306-4061 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2020 у справі за № 380/955/20 Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надіслано лист-відповідь ОСОБА_1 , яким повідомлено позивача, що для повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 20.11.2019 необхідно відповідно до положення Про порядок призначення житлових субсидій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 зі змінами внести до заяви та декларації у повному обсязі відомості про членів домогосподарства.

21.04.2019 комісією утвореної при Залізничній районній адміністрації м. Львова з питань призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням, та включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, надання грошової допомоги постраждалим особам чи особам, які переміщуються прийнято повідомлення про відмову у субсидії № 9, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні субсидії з 01.10.2019. Підставою для відмови у призначенні ОСОБА_1 субсидії зазначено п. 14, 15, 20, 25, 46 Положення про призначення субсидії, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848.

Позивач вважає відмову відповідача у призначенні йому субсидії протиправною, тому звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Щодо клопотання відповідача про закриття провадження у справі суд зазначає наступне.

Відповідно до п.4 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

В матеріалах справи відсутнє рішення суду за № 380/955/20 від 18.03.2020 з відміткою про набрання законної сили.

Крім того, суд звертає увагу, що у справі № 380/955/20 предметом розгляду були дії Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови від 26.12.2019 у призначені ОСОБА_1 державної житлової субсидії із 01.10.2019, а у справі за № 380/3725/20 предметом розгляду є дії Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови від 21.04.2020 у призначені ОСОБА_1 державної житлової субсидії із 01.10.2019.

Отже, клопотання відповідача щодо закриття провадження у справі 380/3725/20 є недоречне.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення про порядок призначення житлових затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі - Положення № 848).

Відповідно до абзацу першого пункту 4 Положення № 848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до п.5 Положення № 848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії"

Пунктом 9 Положення № 848 передбачено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

У територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.

Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій.

В окремих випадках за рішеннями комісій, утворених районними, районними у м. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - комісії), житлові субсидії непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, можуть призначатися на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла (далі - понаднормова площа житла).

Згідно п.10 Положення № 848 рішення про призначення (відмову в призначенні) житлових субсидій на понаднормову площу житла приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім`ї члена домогосподарства, працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів.

Положення про комісії затверджують органи, які їх утворили.

При цьому, відповідно до п. 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

1) опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);

2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).

При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля.

Наявність (відсутність) у власності зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу;

3) у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:

за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або

нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або

ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за таких осіб).

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:

навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;

отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю;

4) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень;

5) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку з тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).

Відповідна норма не застосовується під час призначення субсидії громадянам на наступний період у разі, коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій таким громадянам у грошовій формі.

У разі коли, за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, виконавцем послуги з постачання та розподілу природного газу всупереч рішенням зазначеної Комісії щодо заборони під час здійснення комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ приводити об`єми такого газу у відповідність із стандартними умовами відповідні нарахування проведено, заборгованість за таким виконавцем не враховується;

6) громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення;

7) у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).

Житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Згідно з п. 44 Положення № 848 заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням кваліфікованого електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.

Відповідно до п. 46 Положення № 848 заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли:

не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

не внесені у повному обсязі відомості про членів сім`ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний зв`язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків, а також номер мобільного телефону заявника;

відсутня згода на обробку персональних даних про членів домогосподарства та членів сім`ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії, даних про доходи та майно.

У разі виявлення помилки у заяві та/або декларації структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність протягом 30 календарних днів виправлення помилки. Якщо протягом визначеного строку громадянин не виправив помилки у заяві та/або декларації, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально. (п. 47 Положення № 848)

Згідно з п. 48 Положення № 848 під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.

Відповідно до п. 50 Положення № 848 для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:

- доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики;

- доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа-підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДПС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;

- перетин державного кордону особами, у яких обов`язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою;

- наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;

- реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;

- наявність у осіб заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів з Єдиного реєстру боржників - Мін`юстом у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін`юстом;

- склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами;

- забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається:

- розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги;

- розмір внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком;

- сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.

До суми такої заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу не включається заборгованість, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами у відповідність із стандартними умовами.

Згідно з п. 51 Положення № 848 відомості, зазначені в пункті 50 цього Положення, можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо.

Відомості, зазначені в абзацах восьмому - дванадцятому пункту 50 цього Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо (п.52 Положення № 848).

Пунктом 56 Положення № 848 передбачено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Згідно з п.60 Положення № 848 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про:

- призначення житлової субсидії;

- непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення);

- відмову в призначенні житлової субсидії;

- подання документів на розгляд комісії.

Приписами п.62 Положення № 848 визначено, що у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.

Відповідно до п.66 Положення № 848 рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.

Перелік обставин, за яких не призначається субсидія, визначено у п. 14 Положення № 848.

Аналіз даних правових норм свідчить про те, що право на отримання субсидії мають громадяни України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках). Для призначення субсидії особа повинна звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення та надати документи, визначені п.43 Положення № 848.

За результатами розгляду заяви та поданих документів структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймається одне з таких рішень: про призначення житлової субсидії, про непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення), про відмову в призначенні житлової субсидії, про подання документів на розгляд комісії.

У залежності від прийнятого структурним підрозділом рішення, чітко визначено порядок повідомлення особи, яка звернулася із заявою про призначення субсидії. Зокрема, у разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді або смс-повідомленням. В той же час, у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття лише у паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.

З матеріалів справи вбачається, що 20.11.2019 ОСОБА_1 звернувся до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради з заявою про призначення державної субсидії як малозабезпеченій сім`ї за адресою: АДРЕСА_1 з 01.10.2019 одному із членів домогосподарства.

26.12.2019 Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради прийняв повідомлення про відмову у субсидії № 46, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Підставою для відмови у призначенні ОСОБА_1 субсидії зазначено п. 46 Положення про призначення субсидії, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848.

18.03.2020 за № 380/955/20 Львівським окружним адміністративним судом прийнято рішення, яким визнано протиправним та скасовано повідомлення Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про відмову у субсидії № 46 від 26.12.2019. Зобов`язано Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.11.2019 про призначення житлової субсидії.

15.04.2020 за вх. № 260306-4061 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2020 у справі за № 380/955/20 Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надіслано лист-відповідь ОСОБА_1 , яким повідомлено позивача, що для повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 20.11.2019 необхідно відповідно до положення Про порядок призначення житлових субсидій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 зі змінами внесеними до заяви та декларації у повному обсязі відомості про членів домогосподарства.

21.04.2019 комісією з питань призначення субсидій прийнято повідомлення про відмову у субсидії № 9, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні субсидії з 01.10.2019. Підставою для відмови у призначенні ОСОБА_1 субсидії зазначено п. 14, 15, 20, 25, 46 Положення про призначення субсидії, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848.

З викладеного слідує, що відповідачем прийнято повідомлення про відмову у призначенні субсидії.

При цьому підставою для відмови у призначенні субсидії є посилання відповідача на п. 46 Положення про призначення субсидії, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, зокрема, що заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

Отже, повідомлення про відмову у субсидії містить лише загальне посилання на норму п. 46 Положення про призначення субсидії.

Крім п. 46 Положення про призначення субсидії, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 в протоколі комісії від 21.04.2020 є ще пункти 14, 15, 20, 25 Положення про призначення субсидії, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, проте відсутні будь-які обґрунтування, з посиланням на конкретні порушення з боку позивача.

Водночас, відповідно до п. 47 Положення про призначення субсидії у разі виявлення помилки у заяві та/або декларації структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність протягом 30 календарних днів виправлення помилки. Якщо протягом визначеного строку громадянин не виправив помилки у заяві та/або декларації, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.

Також, суд вважає за необхідне звернути увагу, що відповідач у відзиві на позов повідомив суду, що зокрема у зв`язку із невнесення позивачем повної інформації щодо осіб, які зареєстровані за адресою: м. Львів, вул. Широка, 73/35 останньому було відмовлено у субсидії.

Проте, лист-відповідь відповідача від 15.04.2020 за вх. № 260306-4061 за наслідками розгляду питання позивача щодо субсидії, яким повідомлено позивача, що для повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 20.11.2019 необхідно відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 зі змінами внесеними до заяви та декларації у повному обсязі відомості про членів домогосподарства, позивач отримав 21.04.2020, того ж дня що й прийнято рішення про відмову у призначені житлової субсидії ОСОБА_1 (арк.спр.4 ).

Отже, можливості надати позивачем відомостей про членів домогосподарства не було, оскільки відповідач не чекаючи виніс рішення комісії щодо відмови позивачу у призначенні житлової субсидії 21.04.2020.

Відповідач звернув увагу суду на те, що позивач не вносив до заяви та поданої декларації виправлення та має заборгованість перед ЛКП «Сяйво», ЛКП «Залізничтеплоенерго» та ЛКП «Львівводоканал».

Відносно таких доводів відповідача, суд зазначає, що такі є недоречними, оскільки, у повідомленні про відмову вказано лише загальне посилання на норми Положення, без зазначення усіх відомостей, які повідомлені суду та які відсутні у самому повідомлені про відмову у субсидії №9 від 21.04.2020; відповідач вказує, що позивач не вносив жодних виправлень у подані заяву та декларацію, однак відповідач не надає жодних доказів, що відповідач повідомив позивача про виявлені помилки у заяві та/або декларації та про необхідність виправлення цих помилок протягом 30 календарних днів відповідно до вимог п. 47 Положення; покликання відповідача на наявність у позивача заборгованості перед ЛКП «Сяйво», ЛКГП «Залізничтеплоенерго» та «ЛКП «Львівводоканал» також не заслуговують уваги, оскільки ця обставина не була покладена в основу для відмови у наданні позивачу субсидії.

Суд звертає увагу на особливу важливість принципу «належного урядування», який виокремлює Європейський суд з прав людини. Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії», п. 120, «Онер`їлдіз проти Туреччини», п. 128, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови», п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі», п. 51, від 15.09.2009). Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії», п. 74, від 20.05.2010, і «Тошкуце та інші проти Румунії», п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини», п. 128, та «Беєлер проти Італії», п. 119).

В рішенні Європейського суду з прав людини в справі "Рисовський проти України" (Заява N 29979/04 пп.70,71) суд підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (п.70 рішення).

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Як роз`яснив Верховний Суд України у пункті 3 постанови Пленуму N 14 від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення", вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього випливає, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов:

- лише у справах за позовами до суб`єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача;

- повний захист прав позивач неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав;

- вихід за межі позовних вимог повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до витягу з Протоколу засідання комісії з питань призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг від 21.04.2020 № 9, комісія на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2020 у справі за № 380/955/20 прийняла рішення про відмову у призначенні субсидії.

Однак, ані зі змісту оскаржуваного рішення комісії по розгляду питань з надання житлових субсидій та пільг, ані з матеріалів справи неможливо встановити, що стало підставою для прийняття рішення відповідача від 21.04.2020 № 9. Лише зазначено, що рішення прийнято на підставі п. 14, 15, 20, 25, 46 Положення про призначення субсидії, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848.

Оскільки комісією не надано оцінки прийняттю саме такого рішення, без врахування рішення суду є загальне посилання на норми п.п. 14, 15, 20, 25, 46 Положення про призначення субсидії не можна вважати зазначенням причини відмови.

За таких обставин, рішення комісії щодо відмови позивачу у призначенні житлової субсидії від 21.04.2020 прийняте на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2020 у справі за № 380/955/20 яке оформлене протоколом № 9, є неправомірним та підлягає скасуванню.

Враховуючи вищевказане, з метою захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради прийняти рішення з питань щодо призначення (відмови) субсидії ОСОБА_1 як малозабезпеченій сім`ї за адресою: АДРЕСА_1 з 01.10.2019 у відповідності до Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 і з врахуванням відомостей щодо членів домогосподарства, які і витребовував орган.

Щодо позовної вимог ОСОБА_1 зобов`язати Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначити ОСОБА_1 державну житлову субсидію з 01.10.2019 за адресою: АДРЕСА_1 та провести перерахунок житлової субсидії з 01.10.2019, суд зазначає наступне.

Згідно п.14 Положення № 848 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення приймається рішення про: призначення житлової субсидії; відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

Відповідно до норм чинного законодавства, відповідні повноваження відповідача щодо призначення субсидії, є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта. Таке право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

Згідно Рекомендацій Комітету міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом міністрів Ради Європи 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Отже, позовні вимоги про зобов`язання відповідача призначити ОСОБА_1 житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, розрахувати її і виплатити не підлягають задоволенню.

Зібрані і досліджені матеріали цієї справи підтверджують та обґрунтовують позовні вимоги, з якими до суду звернувся позивач. При цьому, відповідачем не доведено правомірність своїх дій у відповідності до вимог, встановлених ч.2 ст.19 Основного Закону та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.

Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст. ст. 72-79, 90, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, - задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням, та включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, надання грошової допомоги постраждалим особам чи особам, які переміщуються утвореної при Залізничній районній адміністрації м. Львова, викладене в Протоколі № 9 від 21.04.2020 щодо відмови у призначенні субсидії ОСОБА_1 з 01.10.2019.

Зобов`язати Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради прийняти рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.11.2019 щодо призначення (відмови) субсидії як малозабезпеченій сім`ї за адресою: АДРЕСА_1 з 01.10.2019, з урахуванням висновків суду по цій справі.

В задоволені іншої частини вимог відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Сподарик Н.І.