
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
17 липня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2321/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (далі – відповідач), в якому позивач просила суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 1 квітня 2020 року щодо відмови в зарахуванні до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи дояркою у КСП ім. Суворова з 30 квітня 1999 року по 8 грудня 2005 року та свинаркою у СТОВ ім. Суворова свинаркою з 9 грудня 2005 року по 1 лютого 2010 року;
-зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області зарахувати до загального стажу ОСОБА_1 періодів роботи дояркою у КСП ім. Суворова з 30 квітня 1999 року по 8 грудня 2005 року та свинаркою у СТОВ ім. Суворова свинаркою з 9 грудня 2005 року по 1 лютого 2010 року;
-зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування» за заявою від 8 січня 2020 року (а.с.1-8).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 08.01.2020 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки починаючи з 1999 року працювала дояркою і свинаркою. Згодом заява була розглянута комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, внаслідок чого 23 лютого 2020 року прийнято рішення відмовити у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи дояркою з 30.04.1999 по 08.12.2005 та свинаркою з 09.12.2005 по 01.02.2010. 01 квітня 2020 року Управлінням Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, зокрема через відсутність у трудовій книжці та архівних довідках зазначення про виконання встановлених норм обслуговування, а саме кількості голів або свиней, які остання обслуговувала під час робочого дня (зміни). Вважаючи протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 1 квітня 2020 року, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав та просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
15.07.2020 від відповідача до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду за вхідним реєстраційним номером 28089/2020 надійшов відзив на позовну заяву від 14.07.2020 №1232/09-9, в якому відповідач заперечував щодо задоволення позовних вимог (а.с.40-41). В обґрунтування відзиву зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах 08.01.2020 та надала документи. За розглядом наданих документів про періоди роботи з 30.04.1999 по 08.12.2005 в якості доярки та з 09.12.2005 по 01.02.2010 в якості свинарки було встановлено, що архівна довідка від 05.02.2020 №168 про встановлені норми обслуговування та їх виконання по КСП, СТОВ імені Суворова Станично-Луганського району Луганської області видана комунальною установою «Об`єднаний трудовий архів Станично-Луганського району» та вказує, що дані до комунальної установи не передавались. Тобто, врахувати до пільгового стажу період роботи в КСП, СТОВ імені Суворова Станично-Луганського району Луганської області з 30.04.1999 по 08.12.2005 в якості доярки та з 09.12.2005 по 01.02.2010 в якості свинарки у зв`язку з відсутністю відомостей про виконання встановлених норм обслуговування тварин не надається можливим. Згідно наданих документів ОСОБА_1 має загальний стаж 35 років 8 місяців 23 дня, з них пільговий стаж за період роботи з 02.02.2010 по 30.11.2016 та з 01.02.2017 по 31.12.2019 в СТОВ імені Суворова складає 9 років 9 місяців, що недостатньо для призначення пенсії згідно п.5 ст.114 Закону. Право на призначення пенсії за віком згідно ст.26 Закону ОСОБА_1 матиме з 20.09.2022. На підставі викладеного, відповідач вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п.5 ч.4 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» задоволенню не підлягають.
Судом по справі вчинено такі процесуальні дії:
- ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 19.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.34-35).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Станично-Луганським РВ УМВС України в Луганській області 12.10.1998, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 (аа.с.9-13,14).
08.01.2020 позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області з заявою про призначення пенсії за віком, та надала документи, а саме:
-довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 №№290,291 від 02.05.2019;
-довіку про присвоєння ідентифікаційного номеру;
-документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 №637 - №№289,292,293,294,239,240,241 від 02.01.2019;
-паспорт ЕК 987032 від 12.10.1998;
-свідоцтво про шлюб та трудову книжку (зворотній бік а.с.44, а.с.45).
Вказана заява від 08.01.2020 зареєстрована за №43.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області про підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» вирішено відмовити в зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи в КСП та СТОВ імені Суворова з 30.04.1999 по 08.12.2005 в якості доярки та з 09.12.2005 по 01.02.2010 в якості свинарки, у зв`язку з відсутністю відомостей про виконання встановлених норм обслуговування тварин (а.с.30).
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що рішенням управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 01.04.2020 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.31).
Із змісту рішення від 01.04.2020 вбачається, що врахувати до пільгового стажу період роботи в КСП та СТОВ імені Суворова з 30.04.1999 по 08.12.2005 в якості доярки та з 09.12.2005 по 01.02.2010 в якості свинарки неможливо у зв`язку з відсутністю відомостей про виконання встановлених норм обслуговування тварин. Згідно наданих документів ОСОБА_1 має загальний стаж 35 років 8 місяців 23 дня, з них пільговий стаж за період роботи з 02.02.2010 по 30.11.2016 та з 01.02.2017 по 31.12.2019 в СТОВ імені Суворова 9 років 9 місяців, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах. Право на призначення пенсії за віком згідно статті 26 Закону ОСОБА_1 матиме з 20.09.2002.
Відповідно до відомостей, які містяться у трудовій книжці позивача БТ- НОМЕР_3 від 30.03.1981, судом встановлено наступне:
-30.04.1999 – позивача переведено дояркою до СТОВ ім. Суворова;
-28.01.2000 – звільнена порядку переводу до КСП ім.Суворова;
-29.01.2000 - прийнята по переведу дояркою з КСП ім.Суворова до СТОВ ім.Суворова;
-09.12.2008 – переведена свинаркою на свино-товарну ферму;
-01.02.2010 звільнена по переводу в СТОВ ім. Суворова (а.с.18).
Зазначені відомості про трудову діяльність позивача підтверджуються архівними довідками комунальної установи «Об`єднаний трудовий архів Станично-Луганського району» від 02.05.2019 №292, 293,294,295 (а.с.22,23,24,25); витягом з історичної довідки комунальної установи «Об`єднаний трудовий архів Станично-Луганського району» від 21.01.2020 №43 (а.с.26); письмовою інформацією комунальної установи «Об`єднаний трудовий архів Станично-Луганського району» від 21.01.2020 №44 (а.с.27); архівними довідками комунальної установи «Об`єднаний трудовий архів Станично-Луганського району» від 05.02.2020 №165,168 (а.с.28,29).
В матеріалах пенсійної справи позивача також наявна довідка ТОВ ім.Суворова від 02.01.2020 про виконання встановлених норм обслуговування, а саме, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день в ТОВ ім.Суворова з 02.02.2010 по теперішній час свинаркою. Норма обслуговування підсосних свиноматок в стаціонарних приміщенням на одну свинарку при умовах роздавання кормів, чищення приміщення вручну, видалення гною транспортером, автоматичному напуванню складала з 2010 по 2019 рік – 21 голова (а.с.51).
Також, в матеріалах пенсійної справи наявна довідка ТОВ ім.Суворова від 02.01.2020, в якій зазначено, що ОСОБА_1 працювала з 02.02.2010 по 30.11.2016 та з 01.02.2017 по 31.12.2019 свинаркою (зворотній бік а.с.51).
Відповідно до відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , страхувальниками позивача сплачувались страхові внески за періоди з 1999 року по грудень 2019 року (зворотній бік а.с.53 – зворотній бік а.с.55).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Стаття 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 за № 1058-IV (далі – Закон № 1058-IV), визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Частиною 1 статті 5 Закону № 1058-IV передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат (абзац 4 частини 2 статті 5 Закону № 1058-IV).
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , а із заявою про призначення пенсії звернулась 08.01.2020, тобто на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії досягла необхідного віку – 57 років, встановленого статтею 114 Закону № 1058-IV.
Поряд з цим, статтею 114 Закону № 1058- IV визначені й інші вимоги, необхідні для отримання жінками, які працюють доярками (операторами машинного доїння) пенсії за віком на пільгових умовах, а саме наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Згідно частини другої статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Законом, який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій, та який діяв до набрання чинності Законом №1058-IV є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 за № 1788-XII (далі – Закону № 1788-XII).
Статтею 62 Закону № 1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Зазначена правова норма кореспондується з пунктом 1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, яка затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від за № 58 від 29.07.1993 (далі - Інструкція № 58).
Так, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації усіх форм власності або у фізичної особи понад п`ять днів.
Крім того, зазначеним правовим нормам відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку).
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що положення Порядку № 637 щодо підтвердження стажу роботи, який є спеціальним по відношенню до Закону № 1058-IV, мають бути застосовані лише у чітко визначених та вичерпних випадках, а саме за відсутності трудової книжки, відповідних записів у ній або у трудовій книжці містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи.
Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, яку позивач надав відповідачу, а уточнюючі довідки підприємств необхідні в разі відсутності відповідних відомостей у трудовій книжці.
Порядком, який визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника є Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі – Порядок № 18-1).
Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії) (пункт 3 Порядку № 18-1).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 18-1 Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у
місті, об`єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи:
1) заяву про підтвердження стажу роботи;
2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);
3) трудову книжку;
4) документи, видані архівними установами, зокрема:
а) довідку про заробітну плату;
б) копії документів про проведення атестації робочих місць;
в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).
У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз`яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7, згідно якого до свинарок безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу доярками, свинарками, мають відповідні посвідчення, які постійно зайняті протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Дояркам, свинаркам які відпрацювали повний польовий період на колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, доярки та свинарки яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії “доярка” та свинарка, запроваджена в 1961 році.
Строк зберігання первинних документів підприємств, організацій, установ визначено Наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України “Про затвердження переліку типових документів” №41 від 20.07.98 року. Згідно даного Наказу строк зберігання первинних документів, наряди, табелі обліку робочого часу, графіки та т.і. становить 3 роки.
Відповідно до інформації, яка зазначена у витягу з історичної довідки комунальної установи «Об`єднаний трудовий архів Станично-Луганського району» від 21.01.2020 №43 на підставі рішення загальних зборів про реформування КСП, згідно наказу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» загальні збори членів КСП 02.01.2000 постановили провести реформування КСП та утворити сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) імені Суворова (протокол №4 від 28.01.2000), яке було зареєстровано у Станично-Луганській райдержадміністрації 03.03.2000 за №00846607. Спеціалізація вирощування зернових та соняшнику, молочно-товарне виробництво. З грудня 2005 року спеціалізація підприємства змінилась на нову – вирощування та реалізація зернових культур та соняшнику, розведення та реалізація свиней (а.с.26).
Відповідно до архівної довідки комунальної установи «Об`єднаний трудовий архів Станично-Луганського району» від 05.02.2020 №168 дані про встановлені норми обслуговування та їх виконання по КСП, СТОВ ім.Суворова Станично-Луганського району Луганської області до комунальної установи не передавались (а.с.29).
Судом встановлено, що пільговий стаж позивача дояркою за період з 30.04.1999 по 08.12.2005 підтверджується: записами у трудовій книжці БТ-І № 4823130 від 30.03.1981, які не містять очевидних виправлень, закреслень, тощо; архівними довідками комунальної установи «Об`єднаний трудовий архів Станично-Луганського району» від 02.05.2019 №292, 293, архівними довідками комунальної установи «Об`єднаний трудовий архів Станично-Луганського району» від 05.02.2020 №165, індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_1 .
Пільговий стаж позивача свинаркою за період з 09.12.2005 по 01.02.2010 підтверджується: записами у трудовій книжці БТ- НОМЕР_4 4823130 від 30.03.1981, які не містять очевидних виправлень, закреслень, тощо; архівними довідками комунальної установи «Об`єднаний трудовий архів Станично-Луганського району» від 02.05.2019 №293, архівними довідками комунальної установи «Об`єднаний трудовий архів Станично-Луганського району» від 02.05.2020 №294, довідками ТОВ ім.Суворова від 02.01.2020.
Відповідачем не заперечується, що ОСОБА_1 у період з 30.04.1999 по 08.12.2005 працювала дояркою та у період з 09.12.2005 по 01.02.2010 свинаркою. При цьому, відповідач зазначає, що єдиною підставою для не зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи дояркою з 30.04.1999 по 08.12.2005 та свинаркою 09.12.2005 по 01.02.2010 є відсутність відомостей щодо виконання встановлених норм обслуговування тварин.
При цьому, суд зауважує, що до цього часу Кабінетом Міністрів України не визначено порядку встановлення норм обслуговування для цілей застосування пункту 5 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тому ці норми визначаються самим підприємством з урахуванням науково обґрунтованих норм.
Отже, посилання відповідача, як на підставу відмови у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах на відсутність первинних документів, необхідних для призначення такої пенсії, суд відхиляє, оскільки відсутність документів первинного обліку обслуговування тварин, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам та свинаркам пенсії за віком на пільгових умовах, та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних підтвердних документів) норм обслуговування тварин для доярок, свинарок господарства за вказані роки на відповідних підприємствах, де працювала позивач, не може свідчити про невиконання нею таких норм та не спростовує факту виконання роботи дояркою та свинаркою.
У свою чергу, відповідачем жодним чином не зазначено, яким саме нормативно – правовим актом встановлено норми обслуговування тварин, та яким чином вони мають визначатися, якщо підприємство ліквідовано та відомості в архіві не збереглися.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.07.2018 у справі №709/1360/17.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем надані до суду належні та допустимі докази в підтвердження роботи дояркою в період з 30.04.1999 по 08.12.2005 у КСП ім.Суворова та свинаркою в період з 09.12.2005 по 01.02.2010 в СТОВ ім.Суворова.
Оскільки конституційне право на соціальний захист є державною гарантією України по відношенню до своїх громадян, які досягли пенсійного віку, матеріалами справи підтверджено, що позивач 20 років пропрацювала за професіями свинарки та доярки та має правомірне очікування на такий соціальний захист, підприємство, в якому вона працювала у періоди з 30.04.1999 по 08.12.2005 та з 09.12.2005 по 01.02.2010, не забезпечило зберігання документів, які б підтвердили виконання встановлених норм обслуговування тварин, тому виходячи з принципу верховенства права, суд дійшов висновку про те, що через відсутність, не з вини позивача, первинних документів, які б підтвердили норми обслуговування тварин, позивач не може бути позбавлена права на пенсію на пільгових умовах згідно пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Як наслідок, рішення управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 1 квітня 2020 року щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах є таким, що підлягає скасуванню.
Належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи дояркою у КСП ім. Суворова з 30 квітня 1999 року по 8 грудня 2005 року та свинаркою у СТОВ ім. Суворова свинаркою з 9 грудня 2005 року по 1 лютого 2010 року.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області призначити пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування» за заявою від 8 січня 2020 року, суд зазначає наступне.
З практики Європейського суду слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, та з урахуванням дискреційних повноважень Пенсійного органу на прийняття рішення, суд дійшов висновку на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним), а саме зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.01.2020, зареєстровану за № 43, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Ухвалою суду від 19.06.2020 відстрочено позивачу сплату судового збору до ухвалення рішення у справі в сумі 840,80 грн (а.с.34-35).
Станом на дату розгляду справи по суті судовий збір не сплачений, а тому підлягає стягненню даним рішенням суду з позивача до Державного бюджету України.
Відповідно до статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України позивачу необхідно відшкодувати 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 01 квітня 2020 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 згідно пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (93600, Луганська область, Станично-Луганський район, селище міського типу Станиця Луганська, вул. 1 Травня, буд.20, код ЄДРПОУ 21792637) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) періоди роботи: з 30 квітня 1999 року по 08 грудня 2005 року дояркою у КСП ім. Суворова; з 09 грудня 2005 року по 01 лютого 2010 року свинаркою у СТОВ ім. Суворова.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (93600, Луганська область, Станично-Луганський район, селище міського типу Станиця Луганська, вул. 1 Травня, буд.20, код ЄДРПОУ 21792637) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 08 січня 2020 року, зареєстровану за АДРЕСА_2 43, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: Отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) – 899998, Рахунок отримувача - UА908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету – 22030106) суму судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (93600, Луганська область, Станично-Луганський район, селище міського типу Станиця Луганська, вул. 1 Травня, буд.20, код ЄДРПОУ 21792637) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова