Рішення № 90450868, 17.07.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2020
Номер справи
360/1952/20
Номер документу
90450868
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

17 липня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1952/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області (далі – відповідач), в якому після уточнення позовних вимог просив суд:

-визнати бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України з не виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2020 по справі №360/4074/19 та виконавчого листа Луганського окружного адміністративного суду від 04.02.2020 по адміністративній справі №360/4074/19, в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1921 грн протиправним;

-зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України поновити виконання та виконати постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2020 по справі №360/4074/19 та виконавчого листа Луганського окружного адміністративного суду від 04.02.2020 по адміністративній справі №360/4074/19 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1921 грн (а.с.23-26).

В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.

Перший апеляційний адміністративний суд постановою від «22» січня 2020 року у адміністративній справі №360/4074/19, з урахуванням ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 02.03.2020 у справі №360/4074/19 стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1921 грн (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн.). Дане судове рішення адміністративного суду набуло законної чинності 22.01.2020.

На цій підставі Луганський окружний адміністративний суд 04.02.2020 видав виконавчий документ - по адміністративній справі №360/4074/19, за яким встановлено - стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1921 грн.

Листом від 30.03.2020 №13-1112 «Про надання додаткових відомостей» орган Казначейства, з метою виконання рішення суду запропонував стягувачу виправити помилку / описку в ухвалі від 20.03.2020 №360/4074/19 щодо дати видачі виконавчого листа та надати ухвалу суду з цього питання, у встановлений строк.

Ухвалою від 07.04.2020 справа №360/4074/19 про виправлення описок Луганський окружний адміністративний суд здійснив виправлення описки в означеній ухвалі від 20.03.2020 №360/4074/19.

11.04.2020 позивачем, як стягувачем, за супровідним листом б/н надано органу Казначейства додаткові відомості (документи), які запитувалися.

Орган Казначейства листом від 14.04.2020 №13-11/1291 повідомив позивача про прийняття вищезазначеної заяви стягувана та виконавчого документу до виконання.

У зв`язку із тривалим не здійсненням органом Казначейства виконання судового рішення за вказаним виконавчим листом 05.05.2020, стягувач звернувся до органу Казначейства в телефонному режимі та був проінформованим про те, що орган Казначейства в строк до трьох місяців може не здійснювати виконання судових рішень, які йому надійшли на виконання без яких-небудь наслідків.

Листом від 07.05.2020 №04-11/1605 орган Казначейства повідомив стягувача про зупинення безспірного списання коштів за вищезазначеним виконавчим листом до 01.01.2021. Оскільки здійснення безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду зупиняється до 01.01.2021 відповідно до абз. 8 ст. 2 частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020 №553-ІХ, підпункту 4 п.13 Порядку №845.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, а тому за захистом своїх прав звернувся до суду та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач позовні вимоги не визнав, до канцелярії суду надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив наступне (а.с.47-52).

25.03.2020 за вх. № 10-2091 Головним управлінням було отримано заяву ОСОБА_1 від 25.03.2020 № б/н про примусове виконання судового рішення згідно виконавчого листа Луганського окружного адміністративного суду, виданого 04.02.2020 но справі № 360/4074/19 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області на користь ОСОБА_1 судового збору у розмірі 1921,00 грн), разом з іншими документами у справі.

Під час здійснення розгляду поданого стягувачем пакету документів було виявлено, що у другому абзаці резолютивної частини ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 по справі № 360/4074/19 (про виправлення помилки у виконавчому документі) наявна описка/помилка в частині дати видачі виконавчого листа «04.02.2019», замість «04.02.2020», тому Головне управління звернулось до стягувана з листом від 30.03.2020 № 13-11/1112 про необхідність виправлення помилки/описки в ухвалі суду від 20.03.2020 по справі № 360/4074/19 у даті видачі виконавчого листа та надати до Головного управління ухвалу суду про виправлення помилки/описки (засвідченої судом), яка є невід`ємною від виконавчого документа.

У зв`язку з необхідністю отримання від стягувача зазначених додаткових відомостей (ухвалу суду про виправлення помилки/описки) для виконання рішення про стягнення коштів, Головним управлінням, керуючись підпунктом 2 пункту 11 Порядку № 845, було відкладено безспірне списання коштів по справі №360/4074/19.

13.04.2020 за вх. № 10-2414 було отримано лист стягувана б/н б/д про надіслання ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 07.04.2020 по справі №360/4074/19, якою виправлено описку, допущену в резолютивній частині ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 у справі № 360/4074/19, а саме у даті видачі виконавчого документа, зазначивши правильно «04.02.2020».

За тих обставин, що стягувачем було усунуто недоліки у документах по справі № 360/4074/19, Головним управлінням цього ж дня (13.04.2020) було прийнято до виконання виконавчий лист, про що також було повідомлено ОСОБА_1 листом від 14.04.2020 № 13-11/1291.

У зв`язку з неможливістю визначення кодів класифікації видатків бюджету та рахунків, з яких проводитиметься безспірне списання коштів ГУ ДФС у Луганській області, 14.04.2020 Головним управлінням було надіслано запит до боржника «Про визначення рахунків та кодів» від 14.04.2020 № 07-2-13/1294 та припинено платежі за платіжними дорученнями ГУ ДФС у Луганській області, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України.

15.04.2020 Головним управлінням отримано лист боржника від 15.04.2020 № 787/9/12-97-06-14 згідно якого повідомлено, що «судові витрати зі сплати судового здору списуються за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки. У зв`язку з реорганізацією, Головному управлінню ДФС у Луганській області затверджено новий код програмної класифікації видатків, а саме: КПКВ 3503010 «Заходи з реорганізації Державної фіскальної служби», крім того розподілом показників зведених кошторисів на 2020 рік видатки по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» не затверджені».

16.04.2020 Головним управлінням, з метою виконання судового рішення, було надіслано до боржника вимогу «Про необхідність вжиття боржником заходів» від 16.04.2020 № 07-2-13/1328. Проте, 18.04.2020 набув чинності Закон України «Про внесення змін Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020 № 553-ІХ згідно якого тимчасово, з дня набрання чинності цим Законом до 01 січня 2021 року, не застосовуються такі норми Бюджетного кодексу України, зокрема частина перша статті 25 Бюджетного кодексу України, щодо здійснення безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

У зв`язку з чим Головним управлінням листом від 07.05.2020 № 04-11/1605 «Про надання інформації» було повідомлено стягувача ОСОБА_1 та боржника ГУ ДФС у Луганській області про зазначені зміни та про зупинення до 01.01.2021 безспірного списання коштів за виконавчим листом відповідно до підпункту 4 пункту 13 Порядку № 845 (зупинення безспірного списання коштів здійснюється у разі наявності інших передбачених законом обставин).

На підставі викладеного, відповідач просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (письмовому провадженні) (а.с.41-42).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2020 по справі №360/4074/19 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2019 року - задоволено. Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2019 року у справі № 360/4074/19 скасовано. Прийнято нову постанову. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 27.08.2019 № 0010935106 задоволено. Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 27.08.2019 № 0010935106. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області (код ЄДРПОУ – 31337612, адреса – вул. Енергетиків, буд. 72, м. Сєвєродонецьк, Луганська обл., 93401) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , д.н.р. 28 грудня ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса – АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1921 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн.) (а.с.5-7).

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 02.03.2020 по справі №360/4074/19 виправлено описку у шостому абзаці резолютивної частини постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2020 року шляхом зазначення вірного коду ЄДРПОУ Головного управління ДФС у Луганській області - 39591445 (а.с.8).

04.02.2020 Луганським окружним адміністративним судом видано позивачу виконавчий лист №360/4074/19 щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області (код ЄДРПОУ – 31337612, адреса – вул. Енергетиків, буд. 72, м. Сєвєродонецьк, Луганська обл., 93401) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , д.н.р. 28 грудня ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса – АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1921 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн.) (а.с.12).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 за заявою ОСОБА_1 виправлено допущену описку у виконавчому листі, виданому 04.02.2019 Луганським окружним адміністративним судом, у справі № 360/4074/19 про стягнення судового збору в інформації щодо ідентифікаційного коду Головного управління ДФС у Луганській області та вважати правильним ідентифікаційний код Головного управління ДФС у Луганській області: «39591445» (а.с.10-11).

25.03.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про примусове виконання судового рішення, а саме виконати постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2020 у справі № 360/4074/19, яка набрала законної сили 22 січня 2020 року, з урахуванням ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2020 року по справі №360/4074/19, за виконавчим листом по адміністративній справі №360/4074/19 від 04.02.2020, та з урахуванням ухвали Луганського окружного адміністративного суду про виправлення помилки у виконавчому документі від 20.03.2020 Справа № 360/4074/19, за якими стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКІШ РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса - АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області (код ЄДРПОУ - 39591445, адреса - вул. Енергетиків, буд, 72, м. Сєвєродонецьк, Луганська обл., 93401) судовий збір у розмірі 1921 грн (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн.) (а.с.9).

На заяву позивача відповідач листом від 30.03.2020 №13-11/1112 повідомив, що у виконавчому листі по справі № 360/4074/19 зазначено дату видачі 04.02.2020, при цьому в абзаці другому резолютивної частини ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 зазначено «виправити допущену описку у виконавчому листі, виданому 04.02.2019 Луганським окружним адміністративним судом». З огляду на викладене, необхідно виправити помилку/описку в ухвалі суду від 20.03.2020 № 360/4074/19 щодо дати видачі виконавчого листа та надати ухвалу суду про виправлення помилки/описки (засвідчену судом), яка є невід`ємною від виконавчого документа (а.с.13).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07.04.2020 за заявою ОСОБА_1 виправлено описку, допущену в резолютивній частині ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 у справі № 360/4074/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 27.08.2019 № 0010935106. Вважати правильним викладеним абзац 2 (другий) резолютивної частини ухвали про виправлення помилки у виконавчому документі в наступній редакції: «Виправити допущену описку у виконавчому листі, виданому 04.02.2020 Луганським окружним адміністративним судом у справі № 360/4074/19 про стягнення судового збору в інформації щодо ідентифікаційного коду Головного управління ДФС у Луганській області та вважати правильним ідентифікаційний код Головного управління ДФС у Луганській області: «39591445» (а.с.14).

11.04.2020 позивачем направлено до відповідача ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 07.04.2020, якою виправлено описку, допущену в резолютивній частині ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 у справі №360/4074/19 (а.с.15).

14.04.2020 за вих.№13-11/1291 відповідачем прийнято вищевказану заяву позивача (а.с.16).

07.05.2020 за вих.№04-11/1605 відповідачем надано позивачу інформацію, в якій останній зазначив, що відповідно до абзацу 8 статті 2 частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020 № 553-ІХ установлено, що тимчасово, з дня набрання чинності цим Законом до 01 січня 2021 року, не застосовуються такі норми Бюджетного кодексу України, зокрема частина перша статті 25 Бюджетного кодексу України, щодо здійснення безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду. При цьому, виконавчий лист про стягнення коштів відповідно до пункту 6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, приймається до виконання, але безспірне списання коштів відповідно до підпункту 4 пункту 13 Порядку № 845 зупиняється (а.с.17).

Відповідач направив позивачу та Головному управлінню ДФС у Луганській області інформацію, в якій зазначив, що виконавчий лист приймається до виконання, але безспірне списання коштів відповідно до п.п.4 п.13 Порядку 845 зупиняється (а.с.77).

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2020 по справі №360/4074/19 та виконавчого листа Луганського окружного адміністративного суду від 04.02.2020 по адміністративній справі №360/4074/19, в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області на користь ОСОБА_1 судового збору у розмірі 1921 грн, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд дійшов наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про центральні органи виконавчої влади» визначає організацію, повноваження та порядок діяльності центральних органів виконавчої влади України.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства України (далі - міністерства) та інші центральні органи виконавчої влади. Система центральних органів виконавчої влади є складовою системи органів виконавчої влади, вищим органом якої є Кабінет Міністрів України.

Частиною першою статті 13 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», територіальні органи міністерства утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників міністерства і коштів, передбачених на утримання міністерства, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра Кабінетом Міністрів України. Територіальні органи міністерства можуть утворюватися, ліквідовуватися, реорганізовуватися міністром як структурні підрозділи апарату міністерства, що не мають статусу юридичної особи, за погодженням із Кабінетом Міністрів України. Територіальні органи міністерства утворюються у випадках, коли їх створення передбачено положенням про міністерство, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», міністерство у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, які підписує міністр.

Згідно з частинами першою, третьою статті 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на його утримання, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, Кабінетом Міністрів України.

Територіальні органи центрального органу виконавчої влади діють на підставі положень, що затверджуються керівником центрального органу виконавчої влади.

Типове положення про територіальні органи центрального органу виконавчої влади затверджується Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено цим Законом.

Державна казначейська служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Наказом Міністерства фінансів України №1280 від 12.10.2011 затверджено положення про головні управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі Положення №1280).

Відповідно до пунктів 1-3 Положення №1280, Головні управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі Головне управління Казначейства) є територіальними органами Державної казначейської служби України.

Головне управління Казначейства підпорядковане Державній казначейській службі України (далі Казначейство).

Головне управління Казначейства у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем`єр-міністра України, наказами Міністерства фінансів України, дорученнями Міністра фінансів України (далі Міністр), його першого заступника та заступників, наказами Казначейства, дорученнями Голови Казначейства, актами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування.

Основним завданням Головного управління Казначейства є реалізація державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Підпунктом 14 пункту 4 Положення №1280, Головне управління Казначейства відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.

Відповідно до частини першої статті 25 Бюджетного кодексу України, Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Отже, законодавством наділено органи Казначейства повноваженнями здійснювати безспірне списання коштів державного та місцевого бюджетів на підставі рішення суду.

Щодо посилань позивача на те, що стягнення на його користь судових витрат не є безспірним списанням коштів державного бюджету та місцевих бюджетів, оскільки у виконавчому документі вказано державний орган, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі Порядок №845).

Відповідно до пункту 1 Порядку №845, цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Пунктом 2 Порядку №845, у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні: безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

Боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.

Виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України «Про виконавче провадження».

Стягувачі - фізичні та юридичні особи, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів, державні органи (посадові особи) за рішеннями про стягнення коштів в дохід держави.

Відповідно до абзацу 1 пункту 24 Положення №845, стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.

Пунктом 26 Положення №845 передбачено, що безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках).

Безспірне списання коштів з рахунків бюджетних установ у частині власних надходжень здійснюється безпосередньо із загальної суми залишку надходжень на відповідному рахунку за визначеним кодом економічної класифікації видатків бюджету з урахуванням вимог пункту 28 цього Порядку.

Судові витрати, штрафні санкції безспірно списуються за відповідним кодом економічної класифікації видатків бюджету. В разі коли у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів зазначений код не передбачений або за таким кодом до кінця бюджетного періоду сума бюджетних асигнувань менша, ніж сума списання, або відсутні відкриті асигнування (залишки коштів на рахунках), безспірне списання судових витрат, штрафів здійснюється за кодом економічної класифікації видатків бюджету, за яким здійснюється стягнення коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів.

Отже, з аналізу наведених положень вбачається, що стягнення судових витрат з боржника за судовим рішенням здійснюється відповідними органами Казначейства шляхом безспірного списання коштів з рахунків боржника.

Таким чином, посилання позивача на те, що стягнення судових витрат не є безспірним списанням коштів є необґрунтованими.

Щодо законності дій відповідача з зупинення безспірного списання за виконавчим листом №360/4074/19 від 04.02.2020, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.

При цьому, згідно з частинами другою, четвертою статті 6 Закону України «Про виконавче провадження», рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Органи та установи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, не є органами примусового виконання.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

З аналізу наведених норм чинного законодавства вбачається, що органи казначейства не є ані органами примусового виконання рішень, ані стороною виконавчого провадження, оскільки не здійснюють самостійних заходів з примусового виконання рішень у порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження».

Враховуючи наведене відповідач є лише встановленою Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядком №845 особою, що, зокрема, здійснює безспірне списання коштів за рішеннями судів про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів в порядку та в межах повноважень встановлених законом.

Відповідно до пункту 6 Положення №845, у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка (у разі наявності - довідку банку), назви банку, його МФО та коду ЄДРПОУ, номера рахунка (поточний, транзитний, картковий), прізвища, імені, по батькові (повне найменування - для юридичної особи) власника рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для пересилання коштів через підприємства поштового зв`язку, що здійснюється за рахунок стягувача (прізвище, ім`я, по батькові адресата, його поштова адреса (найменування вулиці, номер будинку, квартири, найменування населеного пункту, поштовий індекс), реквізити банківського рахунка поштового відділення), оригінал виконавчого документа, судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності), оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету (у судових рішеннях про стягнення коштів з відповідного бюджету).

Пунктом 8 Положення №845, органи Казначейства після надходження документів, зазначених у пунктах 6 і 7 цього Порядку: приймають їх до розгляду та реєструють відповідно до вимог організації діловодства. На заяві стягувача про виконання рішення про стягнення коштів (супровідному листі керівника відповідного органу державної виконавчої служби) зазначається дата надходження і вхідний номер, здійснюють попередній розгляд документів, за результатами якого визначають необхідність отримання від стягувача інших відомостей для виконання рішення про стягнення коштів, повідомляють стягувачеві (представникові стягувача) на його письмову вимогу про прийняття, реєстрацію та результати попереднього розгляду документів.

Відповідно до пункту 13 Положення №845, зупинення безспірного списання коштів здійснюється у разі: зупинення судом виконання: виконавчого документа, рішення про стягнення коштів, звернення до суду із заявою про заміну особи (боржника, стягувача) правонаступником, наявності інших передбачених законом обставин.

З 18 квітня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 13 квітня 2020 року № 553-IX, відповідно до абз. 9 статті 2 Прикінцевих положень якого установлено, що тимчасово, з дня набрання чинності цим Законом до 1 січня 2021 року, не застосовуються такі норми Бюджетного кодексу України, зокрема частина перша статті 25 Бюджетного кодексу України, щодо здійснення безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Таким чином, з моменту набрання чинності вказаним законом законодавець тимчасово зупинив повноваження органів казначейської служби щодо здійснення безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Отже, враховуючи те, що органи казначейства не є органами примусового виконання рішень та не здійснюють самостійних заходів з примусового виконання рішень, суд зазначає, що на момент звернення позивачем до відповідача з відповідним виконавчим листом щодо примусового виконання рішення суду, останній тимчасово позбавлений можливості щодо його виконання, на підставі абз. 9 статті 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік".

Вищевказані норми Закону №553-IX не були визнані неконституційними, а тому є обов`язковими для застосування.

При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що в даному випадку зупинення повноважень відповідача щодо безспірного списання коштів, не скасовує виконання рішення суду, а лише відстрочує його на певний строк.

Частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, доведено правомірність вчинених ним дій, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Оскільки позивачу відмовлено в задоволенні позову, розподіл судових витрат у вигляді сплаченого судового збору судом не вирішується.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 262, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова