Рішення № 90450375, 13.07.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2020
Номер справи
200/2013/20-а
Номер документу
90450375
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 липня 2020 р. Справа№200/2013/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тарасенка І.М.,

при секретарі судового засідання: Ковальової А.В.,

розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтоуправління «Донбас» до Головного управління ДПС у Донецькій області про зобов`язання вчинити дії щодо внесення змін до інтегрованої картки платника податків,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Шахтоуправління «Донбас» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області про зобов`язання вчинити дії щодо внесення змін до інтегрованої картки платника податків.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача застосування пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового Кодексу України як підстави нарахування пені, є незаконним, тому, що податкове зобов`язання було визначено платником податку самостійно у податковій декларації за 1 квартал 2017 року (реєстраційний номер документу 9067920660). Податкове зобов`язання у даній декларації було визначено у розмірі 1629504,19 грн., проте з урахуванням переплати в сумі 40045,67 грн., грошове зобов`язання мало становити 1589458,52 грн. Отже, застосування у розрахунку пені 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України на думку позивача є незаконним та таким, що не відповідає вимогам пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПК. Позивач також не згоден й зі строками нарахування пені. З огляду на вказане просить суд зобов`язати Головне управління ДПС у Донецькій області внести зміни до інтегрованої картки платника податків ТОВ «Шахтоуправління «Донбас» за платежем плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (код 851303010000) шляхом виключення нарахованої пені у сумі 284652,25 грн.

25 лютого 2020 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 квітня 2020 року вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та замінено спрощене провадження на засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Ухвалою суду від 26 травня 2020 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду.

Представники сторін до судового засідання не з`явились, про місце, дату та час розгулу справи повідомлені належним чином.

Представник відповідача надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представником відповідача наданий письмовий відзив на позовну заяву, в якій відповідач наполягає на тому що посадові особи податкового органу діяли в межах Закону, та просить суд відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач – ТОВ «Шахтоуправління «Донбас» (далі – ТОВ «ШУ «ДОНБАС», платник) зареєстроване у якості юридичної особи, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за кодом 36982901, місцезнаходження юридичної особи: 85400, Донецька обл., місто Селидове, вилиця Щорса, будинок 10, квартира 67; Код КВЕД 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням (основний). ТОВ «ШУ «ДОНБАС» виданий спеціальний дозвіл на користування надрами (видобування корисних копалин (промислова розробка родовищ) № 5120 від 21.01.2010 року строком на 26 років та № 4793 від 01.12.2008 року строком до 02.09.2024 року.

Відповідач, Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826) (далі – податковий орган) є суб`єктом владних повноважень, у відповідності до вимог ст.43 Кодексу адміністративного судочинства України, здатний особисто здійснювати свої права та обов`язки, правонаступником ГУ ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028).

При перегляді розрахунків з бюджетом в електронному кабінеті платнику податку ТОВ «ШУ «ДОНБАС» за платежем плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (код 85 13030100 00) позивачем було виявлено, що станом на 19.02.2020 року контролюючим органом нараховано пені у розмірі 284652,25 грн.

За даними інформаційних систем ДПС встановлено, що 18.04.2017 року з електронної адреси платника о 12:39:37 доставлено до Центрального рівня ДПС України податкову декларацію з рентної плати за 1 квартал 2017 року та Додаток 1 – розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2017 року про що було повідомлено платника квитанціями за № 1. О 12:44:17 на електронну адресу платника було направлено квитанцію № 2 з повідомленням про обробку та прийняття податкової декларації з реєстраційним номером № 9067920660, а також квитанцію № 2 до Додатку 1 з реєстраційним номером головного документа, тобто декларації. Реєстраційний номер № 967920702 є внутрішнім номером Додатку 1.

В інтегрованій картці ТОВ «ШУ «ДОНБАС» нараховані до сплати самостійно задекларовані податкові зобов`язання з рентної плати за користування надрами в сумі 1629504,19 грн., згідно Додатку № 1 (рег. № 9067920702 від 18.04.2017 року) до декларації з рентної плати за 1 квартал 2017 року (рег. № 9067920660 від 18.04.2017 року).

Станом на 19 травня 2017 року в інтегрованій картці з рентної плати платника (код платежу 13030100) нараховано за 1 квартал 2017 року – 1629504,19 грн. З урахуванням наявної в ІКП переплати в розмірі 40045,67 грн. підлягає внесенню до бюджету плата за надра в сумі 1589458,52 грн. (1629504,19 грн. – 40045,67 грн.). Дана сума своєчасно до бюджету не внесена, внаслідок чого виникла заборгованість, яка почала погашатись з 16.07.2018 року.

Граничний строк сплати податкового зобов`язання за податковою декларацією за 1 квартал 2017 року є 19 травня 2017 року.

Станом на 11 березня 2020 року в ІКП платника з рентної плати за користування надрами обліковується заборгованість в сумі 870620,89 грн. в т.ч. пеня – 284851,26 грн., яка нарахована за несвоєчасну сплату рентної плати за надра за 1 квартал 2017 року за період з 18.08.2017 року по 14.02.2020 рік.

Спірним питання даної справи є нарахування пені ТОВ «ШУ «ДОНБАС» за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у сумі 284652,25 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд приходить до наступного.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі – ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (Далі – ПК України, Кодекс ), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п. 1.1 ст. 1 ПК України).

Згідно пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: особисто платником податків або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством (п. 49.3 ст. 49 ПК України).

Відповідно до п. 49.8 ст. 49 ПК України, прийняття податкової декларації є обов`язком контролюючого органу.

Форма податкової декларації з рентної плати (далі – декларація) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 року № 719 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 07.11.2016 року № 927), із змінами та доповненнями.

Невід`ємною частиною декларації є додатки. Відповідний тип додатка забезпечує обчислення податкового зобов`язання за відповідним видом об`єкта оподаткування. Зокрема, розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин здійснюється у Додатку 1 до декларації (далі - Додаток 1).

Таким чином основна декларація та додатки до неї є єдиним, нерозривним і цілісним документом звітності, в якому проставляється, згідно алгоритмів обробки податкової звітності реєстраційний номер головного документа. В нашому випадку це реєстраційний номер податкової декларації з рентної плати.

Згідно із пп. «в» п. 49.3 ст. 49 ПК України податкова декларація подається засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП).

Відповідно до розділу III Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв`язку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.2008 року № 233 (яка є дійсною на час подання декларації), платнику податків надсилаються квитанції:

перша квитанція, що є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до контролюючого органу засобами телекомунікаційного зв`язку. Ця квитанція надсилається контролюючими органами на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним;

підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних контролюючого органу є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв`язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.

Реєстраційним номером пакету документів звітності платника, що складається з податкової декларації з рентної плати за 1 квартал 2017 року та Додатку 1 до неї, є номер головного документа, а саме № 9067920660. Прийняття цієї декларації без зауважень та помилок свідчить про те, що вона прийнята органами ДПС у повному обсязі разом із додатками.

Оперативний облік податків і зборів до бюджету здійснюється органами ДПС в інформаційній системі органів ДПС, що визначено підпунктом 3 розділу I Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року № 422 (далі-Порядок № 422).

Згідно з п. 1 ч. 1 розділу 2 Порядку № 422, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються в ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

Отже, як вже було зазначено судом, в строки встановлені законом в інтегрованій картці платника ТОВ «ШУ «ДОНБАС» нараховані до сплати самостійно задекларовані податкові зобов`язанні з рентної плати за користування надрами в сумі 1629504,19 грн., згідно Додатку № 1 (рег. № 9067920702 від 18.04.2017 року) до декларації з рентної плати за 1 квартал 2017 року (рег. № 9067920660 від 18.04.2017 року).

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового Кодексу України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно п. 36.1 ст. 36 Кодексу податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Виконанням податкового обов`язку, як передбачено п. 38.1 ст. 38 ПК України, визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49, п. 257.1 і п. 257.5 ст. 257 Кодексу, платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

За порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, передбачена фінансова відповідальність.

Сума заборгованості перед бюджетом своєчасно позивачем не внесена, внаслідок чого виникла заборгованість, яка почала погашатись з 16.07.2018 року.

Згідно з п. 111.2 ст. 111 ПК України, фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

Порядок нарахування пені визначено ст. 129 ПК України.

Відповідно до пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Кодексу – нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.

Відповідно до п.129.4 ст.129 ПК України на суми грошового зобов`язання, визначеного пп. 129.1.3 п. 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Вказана норма не містить застережень щодо порядку сплати податку у випадку, якщо останній день строку його сплати припадає на вихідний або святковий день.

Відповідно до п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством.

Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк.(п.32.1 ст.32 ПК України)

Відповідно до ст. 32 Податкового Кодексу України, зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк.

Зміна строку сплати податку здійснюється у формі: відстрочки; розстрочки;

Зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов`язку.

При цьому окремої норми щодо перенесення граничного терміну сплати податкового зобов`язання не передбачено.

Отже, норми Податкового кодексу не передбачають перенесення граничних термінів сплати податків і зборів, якщо останній день строку їх сплати припадає на вихідний або святковий день, а також у зв`язку з перенесенням термінів подання податкових декларацій.

Тому податкові зобов`язання необхідно сплатити напередодні встановленого граничного терміну.

Таким чином, граничний строк сплати податкового зобов`язання за податковою декларацією за 1 квартал 2017 року – є 19.05.2017 року.

Згідно абзацу другому пункту 4 глави 2 розділу III Порядку № 422, розрахунок пені та проведення відповідних операцій щодо нарахування пені в інтегрованій картці платника (ІКП) здійснюється автоматично. Пеня нараховується засобами програмного забезпечення ІТС «Податковий блок».

В той же час, факт несвоєчасної сплати податкового зобов`язання позивачем не заперечується.

Суд зазначає, що нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.

Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань (п. 129.3 ст. 129 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 129.4 ст. 129 ПК України на суми грошового зобов`язання, визначеного пп. 129.1.3 п. 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності те без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Як вже судом було зазначено раніше, граничний строк сплати податкового зобов`язання за податковою декларацією за 1 квартал 2017 року – є 19.05.2017 року + 90 календарних днів = 17.08.2017 року. Отже, початок нарахування пені 18.08.2017 року.

Так, в ІПК відображено, що пеня нарахована на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 Податкового кодексу України), що є загальним відображенням нарахування пені, але відповідно до вищезазначеного порядку пеня розраховується автоматично відповідно до ст. 129 ПК України, що виключає помилки.

З розрахунку, який наданий відповідачем вбачається, що пеня починає нараховується на 91 календарний день, що відповідає вимогам пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України.

Як вбачається з вищевказаного розрахунку: залишок несплаченої пені позивачем станом на 31.12.2018 року – 77781,79 грн., станом на 31.12.2019 року – 284631,55 грн., залишок несплаченої пені станом на 20.02.2020 року – 284652,25 грн.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві від 16 січня 2020 року № 466-ІХ п. 57.1 доповнено абзацом тринадцятим такого змісту: «якщо граничний строк сплати податкового зобов`язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов`язання вважається операційний банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем».

Отже, суд звертає увагу на те, що на момент виникнення спірних правовідносин ПК України та Порядок № 422 не містив застережень щодо строку сплати податку у разі якщо останній день строку його сплати припадає на вихідний або святковий день. Тобто, платник податків зобов`язаний був самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарний днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання податкової декларації (без урахування перенесення термінів у зв`язку з вихідними чи святковими днями).

Оскільки, як вже було наголошено судом, розрахунок пені відбувається автоматично, то внесення змін контролюючим органом в ІКП платника щодо граничного терміну сплати суперечило, діючому на момент виникнення спірних правовідносин, податковому законодавству.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

В рішенні Конституційного Суду України № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно – правових актів) від 09.02.1999 року зазначено, що дію нормативно – правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно – правовий акт, під час дії якого вона настали або мали місце.

В адміністративному судочинстві підлягають задоволенню лише ті вимоги, які відновлюють порушені права та інтереси особи у сфері публічно-правових відносин.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність порушеного права у позивача, яке підлягає відновленню, оскільки таке право відновлене у законодавчому порядку, що визначений в підпункті 60.1 статті 60 Податкового кодексу України, у зв`язку з чим, суд приходить до висновку, що позов є безпідставний.

За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 90, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтоуправління «Донбас» до Головного управління ДПС у Донецькій області про зобов`язання вчинити дії щодо внесення змін до інтегрованої картки платника податків – відмовити.

Вступна та резолютивна частина рішення виготовлена та проголошена у судовому засіданні 13 липня 2020 року.

Повний текст рішення виготовлений 17 липня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Але не більше строку дії карантину встановленого Кабінетом Міністрів України щодо запобігання поширення короно вірусної хвороби (COVID-19).

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя І.М. Тарасенко