
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2020 року Справа № 160/4459/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному провадженні (письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Первинної професійної спілки "Правозахисники країни" до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Первинна професійна спілка “ПРАВОЗАХИСНИКИ КРАЇНИ” (далі - Первинна профспілка “ПРАВОЗАХИСНИКИ КРАЇНИ”, позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (далі - ГУ НП в Дніпропетровській області, відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо ненадання запитуваної інформації на запит Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» від 10 серпня 2019 року за вих. № 750 в п`ятиденний термін, що встановлений ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області надати інформацію на запит Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» від 10 серпня 2019 року за вих. № 750.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Первинною профспілкою “ПРАВОЗАХИСНИКИ КРАЇНИ” 10.08.2019 року до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області направлено запит за вих. №750. Підставою для запиту було звернення поліцейських - членів Профспілки з проханням отримати інформацію про послужний список начальнику відділу організації діяльності ізоляторів тимчасового тримання ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1 та інформацію про стягнення та заохочення. Інформація відповідачем на запит від 10 серпня 2019 року за вих. № 750 у визначений частиною 1 статті 28 Закону України “Про професійні спілки їх права та гарантії діяльності” п`ятиденний термін надана не була. Ненадання відповідачем інформації у визначений термін перешкоджає діяльності позивача в здійсненні своїх прав передбачених статтею 28 Закону України “Про професійні спілки їх права та гарантії діяльності” .
Ухвалою суду від 28.05.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Від представника ГУ НП в Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, у якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що між ГУНП в Дніпропетровській області та Первинною професійною спілкою «Правозахисники країни» колективний договір не укладався, тому є безпідставними твердження позивача про обов`язок ГУНП в Дніпропетровській області надавати відповідь на запит у 5-ти денний термін, а запит профспілки від 10.08.2019 року повинен розглядатися в порядку передбаченому Законом України «Про звернення громадян». Крім того, позивач звернувся із запитом вх.№ 750 засобами електронного зв`язку на адресу Національної поліції України, яка не є стороною в даній справі. Згідно довідки ВДЗ ГУНП в Дніпропетровській області від 25.06.2020 № 4632/103/16-2020 року, за обліками відділу документального забезпечення ГУНП в Дніпропетровській області запит позивача від 10.08.2019 року вх. № 750 в період з 10.08.2019 року по 18.12.2019 року не надходив. Зазначений запит профспілки від 10.08.2019 року вх.№ 750 надійшов до ГУНП в Дніпропетровській області засобами електронного зв`язку 17.12.2019 року та зареєстрований відповідачем 18.12.2019 року за №11834/19. Зазначене підтверджується карткою реєстрації «Tiket #414758» від 17.12.2019 року та реєстраційною карткою №11834/19 від 18.12.2019 року сформованою за допомогою програмного забезпечення «Облік-Ода 2003» та штампом реєстрації ГУНП в Дніпропетровській області від 18.12.2019 року. Таким чином, враховуючи, що ГУНП в Дніпропетровській області не маючи обов`язку щодо надання відповіді на запит у 5-ти денний строк згідно статті 28 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», надало відповідь на запит профспілки від 10.08.2019 року вх.№ 750, шляхом надіслання листа від 23.12.2019 року № 8247/103/05-2019.
Виходячи з положень пункту 1 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи встановлено, що Первинна профспілка “ПРАВОЗАХИСНИКИ КРАЇНИ” зареєстрована як юридична особа 06.06.2014 року відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 27).
Відповідно до статуту Первинної профспілки “ПРАВОЗАХИСНИКИ КРАЇНИ”, затвердженого загальними зборами засновників протоколом від 17.07.2017 року №17/07-17, Первинна професійна спілка “ПРАВОЗАХИСНИКИ КРАЇНИ” створена відповідно до протоколу установчих зборів засновників, які відбулись 15.02.2014 року у місті Дніпропетровську та є первинною добровільною неприбутковою організацією, створеною за територіальною та галузевою ознаками, що об`єднує громадян, пов`язаних спільними інтересами за родом їхньої професійної діяльності, трудової діяльності та навчання з метою представництва, реалізації та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки.
10.08.2019 року Первинна професійна спілка “ПРАВОЗАХИСНИКИ КРАЇНИ” звернулась до Начальника Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області із запитом за вих. №750 в порядку статті 28 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності». Підставою для звернення було звернення поліцейських - членів Профспілки з проханням отримати інформацію про послужний список начальнику відділу організації діяльності ізоляторів тимчасового тримання Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області Сухіної Алли Володимирівни та інформацію про стягнення та заохочення (а.с. 10).
Довідкою від 25.06.2020 року №4632/103/16-2020 повідомлено, що до відділу документального забезпечення ГУНП в Дніпропетровській області запит позивача від 10.08.2019 року вх. № 750 в період з 10.08.2019 року по 17.12.2019 року не надходив (а.с.64).
Зазначений запит профспілки від 10.08.2019 року вх.№ 750 надійшов до ГУНП в Дніпропетровській області засобами електронного зв`язку 17.12.2019 року, що підтверджується карткою реєстрації «Tiket №414758» від 17.12.2019 року (а.с. 53).
Реєстраційною карткою №11834/19 від 18.12.2019 року сформовано проходження документу за допомогою програмного забезпечення «Облік-Ода 2003» (а.с.55).
Листом від 23.12.2019 року №8247/103/05-2019 “Про надання відповіді” відповідачем було надано відповідь, в якій повідомлялося, про те, що керівником ГУНП у Дніпропетровській області на запити від 10.08.2019 року за вх.№750 та вх.№751, щодо надання відомостей про відділ організації діяльності ізоляторів тимчасового тримання ГУ НП у Дніпропетровській області станом на 10.08.2019 року та надання відомостей про начальника відділу організації діяльності ізоляторів тимчасового тримання в ГУ НП у Дніпропетровській області Сухіної Алли Володимирівни послужного списку - розглянуто. Станом на 01.11.2019 року позивача повідомлено у раніше надісланих на його адресу запитах за вх.№1050 від 01.11.2019 року та вх.№1051 від 01.11.2019 року листах ГУНП у Дніпропетровській області від 08.11.2019 року за вих.№7019/103/05-2019 та №7020/103/05-2019 від 08.11.2019 року. Окрім цього, зазначено, що відомості за 10.08.2019 року відповідають інформації, яка була надіслана позивачу раніше (а.с. 57).
Довідкою заступника начальника ВК УКЗ ГУНП в Дніпропетровській області від 18.06.2020 року №20/2-300 повідомлено, що запит Голови первинної профспілка “ПРАВОЗАХИСНИКИ КРАЇНИ” Джихура С.В. від 10.08.2019 року вх. № 750 надійшов до канцелярії Управління кадрового забезпечення ГУНП в Дніпропетровській області 18.12.2019 року. Відповідь на зазначений запит було надіслано електронною поштою 23.12.2019 року за вх.8247/103/05-2019 року на вказану у запиті електронну адресу (а.с.56).
Надаючи оцінку спірним правовідносинами, суд зазначає наступне.
Частиною 3 статті 36 Конституції України визначено, що громадяни мають право на участь у професійних спілках з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів. Професійні спілки є громадськими організаціями, що об`єднують громадян, пов`язаних спільними інтересами за родом їх професійної діяльності. Професійні спілки утворюються без попереднього дозволу на основі вільного вибору їх членів. Усі професійні спілки мають рівні права. Обмеження щодо членства у професійних спілках встановлюються виключно цією Конституцією і законами України.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 року № 1045-XIV (далі - Закон № 1045) держава забезпечує реалізацію права громадян на об`єднання у професійні спілки та додержання прав і інтересів профспілок. Держава визнає профспілки повноважними представниками працівників і захисниками їх трудових, соціально-економічних прав та інтересів, співпрацює з профспілками в їх реалізації, сприяє профспілкам у встановленні ділових партнерських взаємовідносин з роботодавцями та їх об`єднаннями.
Професійна спілка (профспілка) - добровільна неприбуткова громадянська організація, що об`єднує громадян, пов`язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання) (стаття 1 Закону №1045).
Первинна організація профспілки - добровільне об`єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному навчальному закладі.
Член профспілки - особа, яка входить до складу профспілки, визнає її статут та сплачує членські внески.
Відповідно до статті 7 Закону № 1045 членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються в навчальному закладі.
Громадяни України вільно обирають профспілку, до якої вони бажають вступити. Підставою для вступу до профспілки є заява громадянина (працівника), подана в первинну організацію профспілки. При створенні профспілки прийом до неї здійснюється установчими зборами.
За приписами частини 1 статті 2 Закону № 1045 професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону № 1045 профспілки, їх об`єднання здійснюють представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в державних органах та органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, а також з іншими об`єднаннями громадян.
Представництво інтересів членів профспілки у взаємовідносинах з роботодавцями, державними органами та органами місцевого самоврядування здійснюється на основі системи колективних договорів та угод, а також відповідно до законодавства (частина 5 статті 19 Закону 1045).
Згідно з частиною 1 статті 11 Закону № 1045 для представництва і здійснення захисту прав та інтересів членів профспілок на відповідному рівні договірного регулювання трудових і соціально-економічних відносин профспілки, організації профспілок можуть мати статус первинних, місцевих, обласних, регіональних, республіканських, всеукраїнських.
Статус первинних мають профспілки чи організації профспілки, які діють на підприємстві, в установі, організації, навчальному закладі або об`єднують членів профспілки, які забезпечують себе роботою самостійно чи працюють на різних підприємствах, в установах, організаціях або у фізичних осіб (частина 2 статті 11 Закону № 1045).
За змістом частини 1 статті 14 Закону № 1045 профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів.
Статтею 3 Закону № 1045 визначено сферу дії цього закону та встановлено, що його дія поширюється на діяльність профспілок, їх організацій, об`єднань профспілок, профспілкових органів і на профспілкових представників у межах їх повноважень, на роботодавців, їх об`єднання, а також на державні органи та органи місцевого самоврядування.
Особливості застосування цього Закону у Збройних Силах України (для військовослужбовців), Національній поліції, Державній кримінально-виконавчій службі України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України встановлюються відповідними законами.
Частиною 11 статті 62 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що в органах (закладах, установах) поліції з метою захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів поліцейських відповідно до вимог законодавства можуть утворюватися професійні спілки. Обмеження прав професійних спілок поліцейських порівняно з іншими професійними спілками не допускається.
Частинами 1, 2 статті 104 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що для захисту своїх прав та законних інтересів працівники поліції можуть утворювати професійні об`єднання та професійні спілки відповідно до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
Професійні спілки поліції здійснюють свої повноваження із урахуванням обмежень, що накладаються на працівників поліції цим Законом. Професійним спілкам працівників поліції та їх членам заборонено організовувати страйки або брати в них участь.
У частині 1 статті 28 Закону №1045 визначено, що профспілки, їх об`єднання мають право одержувати безоплатно інформацію від роботодавців або їх об`єднань, державних органів та органів місцевого самоврядування з питань, що стосуються трудових і соціально-економічних прав та законних інтересів своїх членів, а також інформацію про результати господарської діяльності підприємств, установ або організацій. Зазначена інформація має бути надана не пізніше п`ятиденного терміну.
Долучені до матеріалів справи докази засвідчили, що запит позивача від 10.08.2019 року №750 отриманий ГУНП в Дніпропетровській області від Національної поліції України 17.12.2019 року засобами електронного зв`язку та зареєстрований у встановленому порядку 18.12.2019 року. Відповідь на запит позивача надана в електронному вигляді Первинній профспілці «ПРАВОЗАХИСНИКИ КРАЇНИ» 23.12.2019 року.
Таким чином, враховуючи дату отримання запиту, відповідачем надано відповідь у строк, встановлений статтею 28 Закону №1045.
Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на наведене, враховуючи ту обставину, що на запит позивача про надання інформації відповідачем було своєчасно надано відповідь, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову, розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Первинної професійної спілки “ПРАВОЗАХИСНИКИ КРАЇНИ” (адреса: 52070, Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Новоолександрівка, вул. Сурська, буд. 96; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 39245807) до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (адреса: 49101, м. Дніпро, вул. Троїцька, б.20-а; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 40108866) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар