Рішення № 90417419, 16.07.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.07.2020
Номер справи
640/13938/19
Номер документу
90417419
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/424

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 липня 2020 року № 640/13938/19

За позовом ОСОБА_1

До Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

Про визнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії

Суддя О .В .Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про:

визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яка полягає у неврахуванні листа Управління Поліції охорони в Київській області від 10.12.2018 № Б-13 зі/43/30/3-2018 та доданих до нього документів (особовий рахунок та довідки про виплату вихідної допомоги) про нарахування додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за останні 24 місяці до дня звільнення грошової допомоги та відмови відповідача в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення у розмірах, зазначених у документах Управління Поліції охорони в Київській області, інформації про виплату яких передана відповідачу 23.05.2019р. разом із заявою, зареєстрованою за вх. 58466;

визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у неврахуванні в грошовому забезпеченні при перерахуванні пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань-50%, премії-130%, вказаних у грошовому атестаті №7 від 22.01.2014 ОСОБА_1 та у розрахунках пенсії позивача;

зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії і виплату пенсії у відповідності до документів Управління Поліції охорони в Київській області про нарахування видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за останні 24 місяці до дня звільнення переданих відповідачу 23.05.2019р. разом із заявою, зареєстрованою за вх. № 58466, долучивши ці документи до матеріалів пенсійної справи із включенням до розміру отриманого грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія сум матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги при звільненні, премії згідно наказів, виплат вихідної допомоги, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, премії щомісячної -130%, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне страхування із врахуванням раніше виплаченої суми пенсії, та провести виплату основного розміру пенсії і компенсації за несвоєчасну виплату за період з 23.01.2014 року.

Ухвалою суду від 08.08.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження згідно ст. 263 КАС України.

12.09.2019 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звільнений на пенсію з органів внутрішніх справ з 21.01.2014 року у відповідності з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ згідно Наказу Управління Державної служби охорони ГУ МВС України в Київській області від 21.01.2014 р. № 8 о/с за п. 64 "б" (через хворобу).

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У грудні 2018 року та квітні 2019 року позивач звертався до Управління поліції охорони в Київській області з проханням надати повну та розгорнуту довідку про отримання ним грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за останні 24 місяці до дня звільнення та одноразової грошової допомоги при звільненні з зазначенням конкретної дати та сум грошових коштів, які були перераховані на його рахунок.

25.04.2019 року позивач отримав лист від 10.12.2018р. № Б-13 зі/43/30/3-2018 з особовим рахунком позивача та довідкою про виплату вихідної допомоги з письмовою інформацією про нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення за останні 24 місяці до дня звільнення.

З наданої довідки вбачається про складові додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження служби за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, грошова допомога при звільненні, премії згідно наказів, виплат вихідної допомоги, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії.

23.05.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про приєднання довідки Управління Поліції охорони в Київській області від 22.06.2018 р. №К-5зі до пенсійної справи позивача і вимогою провести перерахунок та виплату пенсії з грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, розмір яких зазначений у вищевказаній довідці.

Листом від 10.06.2019 р. №12Б069/03 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачу, посилаючись на відсутність законодавчих підстав для включення матеріальної допомоги на оздоровлення, премії, щомісячних премій, компенсації та надбавок при розрахунку середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням для розрахунку пенсії.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає протиправною відмову позивача, посилаючись на те, що з його додаткових видів грошового забезпечення були сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, тому вони мають бути включені до розміру грошового забезпечення з якого нараховується пенсія, а також посилається на порушення його прав та законних інтересів.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечило, посилаючись на відсутність законодавчих підстав для включення при обрахуванні пенсії позивача виплати, які не є щомісячними видами грошового забезпечення.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ст. 63 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

При настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Закріплені у цій нормі правила стосуються виключно перерахунку пенсії, пов`язаного із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу видано Управлінням поліції охорони в Київській області довідку, з якої вбачається про складові додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження служби за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, грошова допомога при звільненні, премії згідно наказів, виплат вихідної допомоги, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії.

Водночас, вказана довідка не містить даних про змінені розміри хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством і не створює підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому суд доходить висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача відповідно до частини 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Управління поліції охорони в Київській області.

Крім того, слід зазначити, що ст. 51 вищевказаного Закону доповнена ч. 3 Законом України № 614-VIII від 15.07.2015 р., який набув чинності 01.01.2016 р.

Позивач просить зобов`язати відповідача перерахувати пенсію з моменту її призначення - з 23.01.2014 р.

Між тим, в період з 23.01.2014 р. по 01.01.2016 р., приписи вказаної норми чинними не були.

Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

Згідно з нормами ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 16.07.2020 р.