
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2020 року м. Київ №640/22611/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві
Київського міського військового комісаріату
про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії, -
УСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Міністерства оборони України (03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022), Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069), Київській міський військовий комісаріат (04112, м. Київ, вул. Парково-Сирецька, 19, код ЄДРПОУ 07774420), в якому просить суд:
- зобов`язати Міністерство оборони України надати доручення Київському міському військовому комісаріату щодо визначення правильного розміру посадового окладу для перерахунку пенсій позивача з 01.01.2018 року;
- зобов`язати Київський міський військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з урахуванням посадового окладу 5360,00 грн;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум у відповідні місяці вказаного періоду;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням виплачених сум, ОСОБА_1 на підставі постанови КМУ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та в подальшому виплачувати пенсію у повному обсязі.
Позовні вимоги мотивовано тим, що Головним управлінням Пенсійного Фонду України в м. Києві протиправно було відмовлено позивачеві у здійсненні перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ від 30.08.2017 №704, здійснивши доплату недоплаченої суми пенсії в розмірі 103 739, 08 грн., починаючи з 01.01.2018, щомісячно виплачуючи нараховану пенсію згідно з розрахунком Пенсійного фонду України з урахуванням надбавок та підвищень у повному обсязі у розмірі 10 730, 50 грн. Позивач наголошує, що призначені їй пенсія має виплачуватись у повному розмірі починаючи з моменту призначення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.11.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі, без повідомлення учасників справи (письмове провадження), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.
06.12.2019 на адресу суду від позивача надійшло клопотання про залишення позову без розгляду в частині позовних вимог до Міністерства оборони України та Київського міського військового комісаріату.
Відповідач в особі Київського міського військового комісаріату надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що листом КМВК від 30.10.2019 №ВСЗ/3602 було повідомлено позивача, що розмір окладу за її посадою повинен відповідати 5 360, 00 грн. та листом КМВК від 30.10.2019 №ВСЗ/3603 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві було повідомлено про зміни розміру грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018, зазначено, що попередню довіку слід вважати недійсною та додано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 29.10.2019 №ФА149423. Отже, відповідач склав та надіслав до ГУ ПФУ у м. Києві довідку на ім`я позивача про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, до складу якого було включено: посадовий оклад - 5 360, 00 грн., оклад за військовим званням - 1 410, 00 грн та надбавку за вислугу років - 3 046, 50 грн. Відтак, в задоволенні вимог до Київського міського військового комісаріату слід відмовити.
Відповідач в особі Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві також надав суду відзив на позовну заяву, в якому наголосив, що перерахунок пенсії позивача було правомірно проведено виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Міністерство оборони України у своєму відзиві зазначило, що з боку Міністерства оборони України немає порушеного права, свободи чи інтересу позивача, яке б підлягало судовому захисту, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позову. Крім того, міністерство оборони не має впливу на військові комісаріати з приводу перерахунку пенсій. Таким чином, надавати доручення військовим комісаріатам з приводу здійснення їх повноважень буде перевищенням Міністерством оборони України своїх владних повноважень.
Позивач надала суду відповідь на відзив, в якій зазначила, що Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві, отримавши довідку про грошове забезпечення позивача, подану відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, зобов`язано було здійснити перерахунок пенсії останній, виходячи із 100% суми підвищення пенсії, а не 50% від такої суми підвищення, починаючи з 01.01.2018, а також з огляду на суть спірних правовідносин, які виникли між сторонами, зазначає, що здійснення перерахунку пенсії позивачу на виконання Постанова КМУ №103, починаючи з 01.01.2018 щодо виплати лише 50% суми підвищення пенсії не свідчить про повне відновлення законних прав та інтересів позивача, оскільки, як зазначено в пункті 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005, засіб захисту, що вимагається статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.07.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України та Київського міського військового комісаріату в частині вимог про: зобов`язання Міністерство оборони України надати доручення Київському міському військовому комісаріату щодо визначення правильного розміру посадового окладу для перерахунку пенсій позивача з 01.01.2018 року та зобов`язання Київського міського військового комісаріату надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з урахуванням посадового окладу 5360,00 грн. - залишено без розгляду. В іншій частині позовних вимог продовжено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є пенсіонером військовослужбовцем, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Внаслідок зміни грошового забезпечення відповідних категорій осіб, відповідно до постанови КМ України від 21.02.2018 №103, позивачу проведено перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2018.
Листом від 11.11.2019 №275100/02/М-13423 Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві повідомило позивача, що на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншимкатегоріям осіб» Головним управлінням проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, наданої уповноваженим органом, виплата перерахованої пенсії проводиться з 01.01.2018 у розмірі 50%, з 01.01.2019 у розмірі 75% та з 01.01.2020 у розмірі 100% суми підвищення.
Листом Київського міського військового комісаріату від 30.10.2019 №0290/М-1586/1418 позивача було повідомлено, що розмір окладу за посадою старший ординатор відділення загально лікарської медичної допомоги клініки ГВМКЦ з 01.03.2018 відповідає 26 тарифному розряду і становить 5 360, 00 грн.
Листом Міністерства оборони України від 30.10.2019 №В03/3602 позивача повідомлено, що Київський міський військовий комісаріат визначив розмір її грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з врахуванням зміни розміру окладу (5 360, 00 грн.) та надіслав довідку про збільшений розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Позивач, вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо невірного перерахунку пенсії та виплати підвищення не у повному обсязі, звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі Закон №2262-ХІІ).
Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до постанови №103 ГУ ПФУ в м. Києві здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим органом, з урахуванням передбачених видів грошового забезпечення.
Вказаний перерахунок було зроблено, виходячи з наступних сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 3 520, 00 грн.,
- оклад за військове звання - 1 410, 00 грн.,
- процентна надбавка за вислугу років 45% - 2 218, 50 грн..
Разом з тим, 29.10.2019 Київським міським військовим комісаріатом було видано позивачеві нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України №ФА149493, відповідно до якої, грошове забезпечення за нормами чинними на 01.03.2018 за посадою старший ординатор відділення клініки ГВМКЦ «ГВКВ» становить:
- посадовий оклад - 5 360, 00 грн.,
- оклад за військовим званням - 1 410, 00 грн.,
- надбавка за вислугу років 45% - 3 046, 50 грн.
В матеріалах справи наявна копія супровідного листа Київського міського військового комісаріату від 30.10.2019 №В03/3603, надісланого на адресу ГУ ПФУ в м. Києві разом з довідкою від 29.10.2019 №ФА149493, в якому також зазначено, що перевіркою особово-пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що згідно наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 оклад за посадою старшого ординатора відділення Головного військово-медичного центру «ГВКГ» станом на 01.03.2018 становить 5 360, 00 грн., попередню довідку із вказаної дати вважати недійсною.
В позовній заяві позивач наголошує на тому, що ГУ ПФУ в м. Києві не здійснило перерахунку її пенсії з врахуванням нової довідки, де сума посадового окладу становить 5 360, 00 грн.
Суд зазначає, що відповідачем при поданні відзиву на позовну заяву не було надано суду доказів перерахування пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Київського міського військового комісаріату від 29.10.2019 №ФА149493 та не спростовано доводи позивача у вказаній частині.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року №1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" врегульоване Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30 січня 2007 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі по тексту - Порядок №3-1).
У відповідності до пунктів 23, 24 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
У відповідності до пунктів 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до вимог п.5 Порядку №45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Як зазначено вище, позивачеві відповідно до постанови №103 ГУ ПФУ в м. Києві було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим органом, з урахуванням передбачених видів грошового забезпечення, проте, в подальшому КМВК видав позивачеві нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 29.10.2019 №ФА149493, яку також було направлено до ГУ ПФУ в м. Києві, що підтверджується матеріалами справи. Нова довідка від 29.10.2019 №ФА149493 була видана у зв`язку з помилковістю даних, зазначених у попередній довідці, на підставі якої було здійснено перерахунок пенсії позивача, а саме невірно було вказано розмір посадового окладу за посадою старшого ординатора відділення Головного військово-медичного центру «ГВКГ» станом на 01.03.2018.
За таких обставин, суд приходить до переконання про наявність правових підстав для перерахунку позивачеві пенсії, з урахуванням посадового окладу 5 360, 00 грн., зазначеного у довідці від 29.10.2019 №ФА149493 та виплати позивачеві недоплачених сум пенсії.
Окрім того, з тексту позовної заяви та відповіді на відзив вбачається, що позивач не згоден з діями ГУ ПФУ в м. Києві щодо виплати підвищення до пенсії не у повному розмірі, разом з тим, в тексті прохальної частини позову позивачеві відповідні вимоги не зазначені, хоча наведені їх обґрунтування по тексту заяв.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи наведені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та розглянути питання щодо виплати позивачеві підвищення до пенсії у повному обсязі.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:
з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
В силу приписів статті 63 Закону України № 2262-XII, пункту 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103. При цьому КМУ уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку № 45.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 скасовано.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.
Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 в частині внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 є чинними.
Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18 не впливає на вказані підстави.
Як зазначалось, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
У зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Аналогічні висновки містяться в рішенні Верховного Суду від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року.
Стосовно позовних вимог в частині виплатити недоплаченої суми пенсії з урахуванням виплачених сум, суд зазначає, що задоволення позовних вимог в частині зобов`язання відповідача перерахувати позивачеві пенсію, з урахуванням посадового окладу 5 360, 00 грн., зазначеного у довідці від 29.10.2019 №ФА149493 та виплати позивачеві недоплачених сум пенсії, про що вказано вище, вже спрямовано на захист прав позивача та виплати недоплаченої суми пенсії, а тому підстав в задоволенні вимог в частині виплатити недоплаченої суми пенсії - немає.
Що стосується позовних вимог в частині зобов`язання відповідача в подальшому виплачувати пенсію у повному обсязі, то вказані вимоги не підлягають задоволенню, оскільки вони спрямовані на майбутнє, в той час, як захисту підлягає лише порушене право та інтереси позивача.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. В той же час, зміст принципу офіційного з`ясування всіх обставин у справі, передбачений пункту 4 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, зобов`язує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись положеннями статей 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 139, ст. ст.241-246, 250, 251, 255
Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) - задовольнити частково.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2018 з урахуванням посадового окладу 5 360, 00 грн., зазначеного у довідці від 29.10.2019 №ФА149493 та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум у відповідні місяці вказаного періоду.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити виплату ОСОБА_1 з 05.03.2019 пенсії в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
4. В іншій частині позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.Г. Вєкуа