
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/692/20
07 липня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музиці О. М.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1 ,
представників відповідача: Киричук О. В., Антоні В. Ш.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Зборівської районної державної адміністрації про зобов`язання вчинити дії, суд,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Зборівської районної державної адміністрації про зобов`язання вчинити дії, а саме:
- Визнати протиправним та скасувати частково підпункт 4, пункту 2 розпорядження голови Зборівської районної державної адміністрації від 29.11.2019 № 316-од «Про впорядкування структури та встановлення граничної чисельності працівників райдержадміністрації» зі змінами, внесеними розпорядженням голови Зборівської районної державної адміністрації від 06.12.2019 № 331-од, виключивши з нього слова «головного спеціаліста», та пункт 4 розпорядження голови Зборівської районної державної адміністрації від 29.11.2019 № 316-од «Про впорядкування структури та встановлення граничної чисельності працівників райдержадміністрації» зі змінами, внесеними розпорядженням голови Зборівської районної державної адміністрації від 06.12.2019 № 331-од, замінивши слова « 1 - провідний документознавець» словами « 1 - головний спеціаліст».
Позивач в судовому засіданні позов підтримала та пояснила, що 29.11.2019 голова Зборівської районної адміністрації видав розпорядження № 316-од «Про впорядкування структури та встановлення граничної чисельності працівників райдержадміністрацій», у п. 4 якого зазначено: «Реорганізувати шляхом перетворення архівний відділ районної державної адміністрації без статусу юридичної особи публічного права у архівний сектор без статусу юридичної особи публічного права з граничною чисельністю працівників в загальній кількості 2 штатні одиниці (1 - завідувач, 1 - провідний документознавець).
Надалі, розпорядженням голови Зборівської районної державної адміністрації №331-од від 06 грудня 2019 року «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 29 листопада 2019 року №316-од» пункт 2 розпорядження №Ґ 316-од було доповнено підпунктом 4 такого змісту: « 4) архівного відділу - на одну штатну одиницю (головного спеціаліста)».
Зазначені вище розпорядження голови районної державної адміністрації від 29.11.2019 № 316-од та від 06.12.2019 № 331-од стали підставою звільнення позивачки 10.02.2020 наказом керівника апарату адміністрації № 12-к з посади головного спеціаліста архівного відділу Зборівської районної державної адміністрації 10 лютого 2020 року в зв`язку із скороченням чисельності.
Вважає, що ці розпорядження голови райдержадміністрації не відповідають вимогам ст. 19 Конституції України, та зазначеним у статті 2 КАС України критеріям правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень.
Просить позов задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили та пояснили, що питання скорочення чисельності працівників та штату вирішувалося з неухильним дотриманням усіх вимог законодавства, починаючи з прийняття рішення щодо такого скорочення, а потім - внесення змін до штатного розпису, здійснення процедури повідомлення працівників, посади яких скорочують, та інформування державної служби зайнятості.
Докладно аналізували обов`язки та навантаження кожного відділу, обов`язки кожного працівника та як можна оптимізувати їхню роботу, бралося до уваги і те які функції дублюються в об`єднаних територіальних громадах, та які вже віднесені до компетенції вище стоячих органів.
При вирішенні питання скорочення чисельності архівного відділу бралося до уваги обов`язки даного відділу, аналізували посадові обов`язки усіх працівників архівного відділу, вивчалися їх посадові інструкції та порядок заміщення посад.
Після опрацювання посадових інструкцій було виявлено що обов`язки начальника відділу та головного спеціаліста співпадають і можуть виконуватися одною особою. Посада провідного документознавця передбачає інші посадові обов`язки.
Разом з тим врахували й інші основні причини, а саме, що даний працівник який залишився на посаді провідного документознавця має:
загальний стаж роботи понад 17 років, стаж державної служби понад 15 років, що являється набагато більший ніж в позивача,
двоє дітей віком до 15 років, а в позивача одна дитина віком до 15 років,
освіта вища так само як і в позивача.
Окрім цього даний працівник :
є інвалідом третьої групи,
встановлений діагноз цукровий діабет, 15.03.2017 році госпіталізована в Львівський державний онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр, де проведено хірургічне втручання (операцію).
потребує постійного лікування і обслідування,
чоловік оформлений по догляду за перестарілим.
Враховуючи вищенаведене відповідач діяв в межах чинного законодавства та дотримуючись процедури скорочення чисельності.
Просять в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, встановив наступні факти.
29.11.2019 голова Зборівської районної адміністрації видав розпорядження № 316-од «Про впорядкування структури та встановлення граничної чисельності працівників райдержадміністрацій», у п. 4 якого зазначено: «Реорганізувати шляхом перетворення архівний відділ районної державної адміністрації без статусу юридичної особи публічного права у архівний сектор без статусу юридичної особи публічного права з граничною чисельністю працівників в загальній кількості 2 штатні одиниці (1 - завідувач, 1 - провідний документознавець).
Надалі, розпорядженням голови Зборівської районної державної адміністрації №331-од від 06 грудня 2019 року «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 29 листопада 2019 року №316-од» пункт 2 розпорядження №Ґ 316-од було доповнено підпунктом 4 такого змісту: « 4) архівного відділу - на одну штатну одиницю (головного спеціаліста)».
Зазначені вище розпорядження голови районної державної адміністрації від 29.11.2019 № 316-од та від 06.12.2019 № 331-од стали підставою звільнення ОСОБА_1 10.02.2020 наказом керівника апарату адміністрації № 12-к з посади головного спеціаліста архівного відділу Зборівської районної державної адміністрації 10 лютого 2020 року в зв`язку із скороченням чисельності.
Пункт 5 ст. 21 ЗУ «Про Кабінет Міністрів України» від 27 лютого 2014 року № 794-VII передбачає, що Кабінет Міністрів України затверджує граничну чисельність працівників міністерств та інших центральних органів виконавчої влади в межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України для утримання органів виконавчої влади.
Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій, частини 4 ст. 47 вище вказаного закону передбачає, що граничну чисельність, фонд оплати праці працівників структурних підрозділів місцевої державної адміністрації, в межах виділених асигнувань, визначає голова відповідної місцевої державної адміністрації.
Згідно типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації затвердженого постановою КМУ від 26 вересня 2012 року № 887, структурний підрозділ місцевої держадміністрації утворюється головою місцевої держадміністрації. Граничну чисельність, фонд оплати праці працівників структурного підрозділу визначає голова місцевої держадміністрації у межах відповідних бюджетних призначень.
Підпункт 2 пункту 4 Постанова КМУ від 12 березня 2005 року № 179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій» у складі апарату районних державних адміністрацій, їх самостійних управлінь, відділів та інших структурних підрозділів, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади в районах та містах обласного значення можуть утворюватися (якщо інше не передбачено актами, що мають вищу юридичну силу) відділи із штатною чисельністю не менш як три одиниці, за винятком відділів ведення Державного реєстру виборців у складі апарату районних державних адміністрацій та архівних відділів районних державних адміністрацій, чисельність працівників яких може становити не менш як дві одиниці, та сектори із штатною чисельністю не менш як дві одиниці.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 березня 2019 року №926 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та скасування постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 746» розпорядження обласної державної адміністрації від 22 листопада 2019 № 735-од встановлена гранична чисельність працівників Зборівської районної державної адміністрації в кількості 77 одиниць, з яких 14 одиниць становить апарат.
На підставі даного було прийнято розпорядження голови районної державної адміністрації від 29 листопада 2019 року № 316-од «Про впорядкування структури та встановлення граничної чисельності працівників райдержадміністрації» зі змінами внесеними розпорядженням голови районної державної адміністрації 06 грудня 2019 року № 331-од, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 року № 973.
Згідно вище вказаних розпоряджень голови районної державної адміністрації скорочено граничну чисельність архівного відділу на одну штатну одиницю (головного спеціаліста).
Відповідно до ст. 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається:
1) сімейним - при наявності двох і більше утриманців;
2) особам, в сім`ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;
3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;
4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва;
5) учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також особам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув`язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу;
6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;
7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання;
8) особам з числа депортованих з України, протягом п`яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;
9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.
10) працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.
Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.
Як вбачається з пояснень представників відповідача, що при вирішення питання про скорочення чисельності штату враховувались норми КЗпП України, а також прирівнювалась характеристика працівників.
Як встановлено судом, що при опрацюванні посадових інструкцій було виявлено що обов`язки начальника відділу та головного спеціаліста співпадають і можуть виконуватися одною особою. Посада провідного документознавця передбачає інші посадові обов`язки.
Працівник який залишився на посаді провідного документознавця, має:
загальний стаж роботи понад 17 років, стаж державної служби понад 15 років, що являється набагато більший ніж в позивача,
двоє дітей віком до 15 років, а в позивача одна дитина віком до 15 років,
освіта вища так само як і в позивача.
Разом з тим даний працівник :
є інвалідом третьої групи,
встановлений діагноз цукровий діабет, 15.03.2017 році госпіталізована в Львівський державний онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр, де проведено хірургічне втручання (операцію).
потребує постійного лікування і обслідування,
чоловік оформлений по догляду за перестарілим.
Таким чином, суд враховуючи вищенаведені обставини вважає, що Зборівська районна державна адміністрація в межах чинного законодавства прийняла розпорядження від 29.11.2019 № 316-од та від 06.12.2019 № 331-од, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Зборівської районної державної адміністрації про зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 10 липня 2020 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 місцезнаходження/місце проживання АДРЕСА_1 ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1
відповідач:
-Зборівська районна державна адміністрація місцезнаходження/місце проживання вул.Хмельницького, 24,м.Зборів,Тернопільська обл.,47201 ЄДРПОУ/РНОКПП 04058350;
Головуючий суддя Шульгач М.П.