Рішення № 90415799, 16.07.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2020
Номер справи
240/7422/20
Номер документу
90415799
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2020 року м. Житомир справа № 240/7422/20

категорія 109020100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Черноліхова С.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Любарської селищної ради Любарського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Любарської селищної ради Любарського району Житомирської області щодо неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 1823180200:01:003:0010, розташованої на території Авратинського старостинського округу Любарської селищної ради Житомирської області;

- зобов`язати відповідача розглянути на пленарному засіданні проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 1823180200:01:003:0010, розташованої на території Авратинського старостинського округу Любарської селищної ради Житомирської області та прийняти відповідне рішення.

В обґрунтування своїх вимог зазначає, що відповідачем рішення про затвердження проекту землеустрою чи відмову у його затвердженні, в порушення статті 118 Земельного кодексу України та статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не приймалося, в матеріалах сесії відсутні дані про розгляд даного конкретного проекту землеустрою, відомості про його обговорення, голосування щодо затвердження проекту землеустрою чи відмову в його затвердженні та дані про прийняте рішення за результатами його розгляду. Така бездіяльність, на думку позивача, є протиправною.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 28 травня 2020 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи. Судове засідання призначено на 09 червня 2020 року.

09 червня 2020 року справа у судовому засіданні не слухалася у зв`язку з неявкою сторін. Наступне судове засідання призначено на 14 липня 2020 року.

14 липня 2020 року судом постановлено ухвалу про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.

Любарська селищна рада Любарського району Житомирської області відзив на позов не надіслала.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд дійшов наступного висновку.

Встановлено, що 19 листопада 2018 року позивач звернувся до Любарської селищної ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 1823180200:01:003:0010 на території Авратинського старостинського округу Любарської селищної ради (а.с. 10).

Не отримавши, у передбачений законом строк, рішення Любарської селищної ради щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою або відмову у його наданні, позивач за принципом мовчазної згоди виготовив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки, розташованої на території Авратинського старостинського округу Любарської селищної ради Житомирської області та подав його на затвердження відповідачу.

Як вбачається з протоколу позачергової сесії Любарської селищної ради від 10 січня 2020 року, заява ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою розглянута на сесії Любарської селищної ради, однак рішення прийнято не було.

Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Статтею 30 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

У свою чергу, частиною 6 статті 186 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (частина 1 статті 122 ЗК України).

Згідно з частиною 9 статті 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (частина 10 статті 118 ЗК України).

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Тобто, проект землеустрою позивача відповідач повинен був розглянути на пленарному засіданні і прийняти відповідне рішення про його затвердження або відмову в затвердженні.

Також, варто зауважити, що згідно з частинами 4-5 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Враховуючи те, що питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки розглядалося на сесії селищної ради, однак відповідачем в порушення вищевказаних норм законодавства не було прийнято рішення про його затвердження або відмову в затвердженні, суд дійшов висновку про допущення Любарською селищною радою Любарського району Житомирської області протиправної бездіяльності, а тому належним захистом прав та інтересів позивача в даному випадку є зобов`язання відповідача розглянути на пленарному засіданні проект і прийняти відповідне рішення.

Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до положень статті 139 КАС України, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246,256 КАС України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Любарської селищної ради Любарського району Житомирської області (вул. Незалежності, 38, смт. Любар, Житомирська область, 13100, код ЄДРПОУ 04345664) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Любарської селищної ради Любарського району Житомирської області щодо неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 1823180200:01:003:0010, розташованої на території Авратинського старостинського округу Любарської селищної ради Житомирської області.

Зобов`язати Любарську селищну раду Любарського району Житомирської області розглянути на пленарному засіданні проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 1823180200:01:003:0010, розташованої на території Авратинського старостинського округу Любарської селищної ради Житомирської області та прийняти відповідне рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов