Рішення № 90415557, 16.07.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2020
Номер справи
160/5447/20
Номер документу
90415557
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2020 року Справа № 160/5447/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

при секретарі: Мартіросян Г.А.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/5447/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 21.05.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просив суд:

- визнати дії відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, вул. Набережна - Перемоги, буд.26 м.Дніпропетровськ, код ЄДРПОУ 21910427), до висновку “Про відмову у перерахунку пенсії” за листом від 04.05.2020 року за №0400-0319-8/22745 ОСОБА_1 народженого ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_1 , ідентифікаційний № НОМЕР_2 , ( АДРЕСА_1 ) відповідно ч.2 ст.57, ч. 2 ст. 56, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за довідкою про заробітну плату, видану ДТЕК “Павлоградвугілля” від 26.02.2020 року за №104 з обмеженням сумою 168 грн., - неправомірними;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області м.Дніпропетровськ, Набережна - Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427 здійснити перерахунок пенсії починаючи з 01.05.2020 року ОСОБА_1 народженого ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_1 , ідентифікаційний № НОМЕР_2 , ( АДРЕСА_1 ) відповідно до ч. 2 ст. 57, ч. 2 ст. 56, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за довідкою про заробітну плату, видану ДТЕК “Павлоградвугілля” від 26.02.2020 року за №104 без обмежень сумою 168 гривень.

2. Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 21.05.2020 року ця справа була розподілена судді Ількову В.В.

3. Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.05.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії, було залишено без руху, з підстав передбачених ст.ст.160,161 КАС України.

4. 10.06.2020 року позивачем усунуті недоліки позовної заяви, викладені в ухвалі суду від 25.05.2020 року.

5. Ухвалою суду від 11.06.2020 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративний справі №160/5447/20 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку положень ст.262 КАС України.

6. Також, ухвалою суду від 11.06.2020 року було витребувано у відповідача належним чином завірені копії таких документів:

- пенсійної справи позивача;

- довідки про заробітну плату для обчислення №104 від 26.02.2020 року;

- заяви про здійснення перерахунку пенсії, з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення №104 від 26.02.2020 року;

- листа Пенсійного фонду №0440-0319-8/22745 від 04.05.2020 року та інші наявні докази щодо суті спору.

7. 07.07.2020 року від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказами направлення позивачу, а також із витребуваними судом доказами по справі.

8. 15.07.2020 року позивачем до суду була подана письмова відповідь на відзив відповідача по справі №160/5447/20.

9. Приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

10. Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

11. У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

12. Отже, рішення у цій справі приймається судом 16.07.2020 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

13. У позовній заяві позивач зазначив, про те, що з 19.09.2009 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримає пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, враховуючи норми ст. 55 Закону України 796-12.

14. Звернувшись до спеціаліста Пенсійного фонду за роз`ясненням щодо нарахування йому пенсійних виплат була спрямована інформація, що відповідачем при нарахуванні пенсії застосовано зокрема ст.55 Закону України 796-12, а решта розрахунку основної пенсії здійснено на умовах Закону України 1058-ІV.

15. З метою реалізувати своє пільгове право у відповідності до розділу восьмого Закону України 796-12, 24.04.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, із заявою, з додаванням довідки про заробітну плату за термін праці по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видану на підставі рішення суду від 17.01.2020 року по справі № 185/10143/19 за №104 від 26.02.2020 року ДТЕК «Павлоградвугілля», в якій зокрема просив Пенсійний фонд здійснити перерахунок пенсії, згідно положень ч. 2 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ, враховуючи норми ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та відповідно частини 2 статті 57 Закону №796-ХІІ здійснити обчислення середньомісячного заробітку для розрахунку належної йому пенсії із фактично отриманої заробітної плати за працю у зоні небезпеки по ліквідації наслідків аварії Чорнобильські АЕС за довідкою виданою ДТЕК «Павлоградвугілля» від 26.02.2020 року за № 104.

16. Проте, Пенсійний фонд своїм листом №0400-0319-8/22745 від 04.05.2020 року повідомив позивачу, що пенсія розрахована відповідно до положень ч. 2 статті 56, частини 2 статті 57 з врахуванням частини 2 статті 27 Закону 1058, перерахунок призведе до зменшення розміру його пенсії, тому йому відмовлено в перерахунку пенсії згідно наданої заяви.

17. Позивач вважає вказані дії відповідача протиправними, у зв`язку із чим звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх порушених прав та інтересів на належне соціальне забезпечення.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

18. Відповідач позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позову.

19. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив про те, що позивач перебуває на обліку в управлінні з 19.09.2009 року і отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2 згідно ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року, яка розрахована за нормами Закону України №1058-ІV від 09.07.2003 року "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", враховуючи норми статі 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року.

20. У квітні 2020 року позивачем була надіслана заява, яка зареєстрована 29.04.2020 року, про перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56, ч.1 ст.57 Закону 796-ХІІ, враховуючи норми ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" 1058-IV від 09.07.2003 року.

21. Згідно ч.2 ст.56 Закону 796-Х-ІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до статті 57 Закону 796-ХІІ обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону № 1058-ІV.

22. У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058-ІV за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

23. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

24. Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

25. Частина 2 статті 27 Закону № 1058-ІV передбачає, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства (перша складова), а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до Закону № 1058-IV (друга складова).

26. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути, нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

27. При обчисленні розміру пенсії по першій складовій враховується трудовий стаж, набутий до 1 січня 2004 року, обчислений на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", заробітна плата до цієї ж дати за періоди, передбачені статтею 65 зазначеного Закону, за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності і за весь період роботи з 1 липня 2003 року по 31 грудня 2003 року, або за 24 останніх місяці роботи перед зверненням за пенсією ( до 01.01.2004 року ) або за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (1986-1990 роки). Розмір цієї частини пенсії, обчисленої відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (надалі Закон 1788), не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених Законом 1788 для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчим, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності Законом 1058 з підвищенням на 12% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року №1783 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 року № 312).

28. Статтею 19 Закону 1788 було передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених Списком 1, - чотирьох мінімальних пенсій за віком.

29. Постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 року №544 було встановлено, що мінімальний розмір пенсії завком з 01.07.2003 року становив 50 гривень. Таким чином з урахуванням цільової грошової допомоги, передбаченою ПКМ України від 11.03.2004 року№ 312 максимальний розмір пенсії по першій складовій не може перевищувати 168 грн. (50x3x1,12).

30. Відповідач вказав, що при розрахунку по першій складовій розмір пенсії позивача буде становити 168,00 гривень, а по другій складовій 1118,52 гривень.

31. Загальний розмір пенсії за віком по 2-х складових становить 1286,52 гривень.

32. З урахуванням всіх надбавок та підвищень становить 2000,00 гривень.

33. Відповідач зазначає, що пенсія позивача розрахована відповідно до 2 статті 56, частини 2 статті 57 з врахуванням частини 2 статті 27 Закону 1058, веде до зменшення, тому відповідно, на думку Пенсійного фонду, позивачу правомірно було відмовлено в перерахунку пенсії згідно наданої заяви.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

34. Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 19 травня 1986 року до 19 червня 1986 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині № 18576, відповідно до довідки №104 від 26.02.2020 року, виданою філією «Павлоградська автобаза» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».

35. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФ України в Дніпропетровської області з 19.09.2009 року та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, яка розрахована за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року, враховуючи норми ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-ХІІ.

36. Судом також встановлено, що ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17.01.2020 року по справі №185/10143/19, яка набрала законної сили, затверджено мирову угоду, укладену між ОСОБА_1 з однієї сторони та Приватним акціонерним товариством «ДТЕК Павлоградвугілля» з іншої сторони, за умовами якої:

- Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля» зобов`язується здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 за наданим зразком за травень-червень 1986 року у розмірі 2652,88 карбованців та видати ОСОБА_1 довідку з вірним нарахуванням заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за травень-червень 1986 року;

- ОСОБА_1 відмовляється від позову про стягнення з Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» компенсації за невиплачену заробітну плату у розмірі 35 291 гривень.

37. Також, цією ухвалою суду від 17.01.2020 року було закрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», третя особа – Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов`язання здійснити перерахунок заробітної плати за період роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видати відповідну довідку, стягнення компенсації за невиплачену заробітну плату.

38. На виконання вимог зазначеної вище ухвали суду від 17.01.2020 року по справі №185/10143/19, філією «Павлоградська автобаза» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» було здійснено перерахунок заробітної плати позивачу за наданим зразком за травень-червень 1986 року, а також підготовлено та видано ОСОБА_1 довідку з відповідним нарахуванням заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за травень-червень 1986 року.

39. У 2020 році позивач звернувся до Пенсійного фонду про здійснення йому роз`яснення щодо нарахування йому пенсійних виплат та встановив, що Пенсійним фондом при нарахуванні пенсії застосована норма ст. 55 Закону України 796-12, а решта розрахунку основної пенсії здійснена на умовах Закону України №1054-ІV.

40. 24.04.2020 року, не погоджуючись з розміром своєї пенсії, позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.57 Закону №796-ХIІ, за довідкою №104 від 26.02.2020 року, виданою філією «Павлоградська автобаза» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», з додаванням відомості про розрахунок заробітної плати.

41. Зазначена вище заява, зареєстрована Пенсійним фондом – 29.04.2020 року.

42. Відповідачем листом від 04.05.2020 року №0400-0319-8/22745 було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до Закону №796-ХІ. Позивача було повідомлено про те, що згідно ч.2 ст.56 Закону 796-Х-ІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до статті 57 Закону 796-ХІІ обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону №1058-ІV. У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058-ІV за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

43. Також повідомлено, що порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України. Частина 2 статті 27 Закону № 1058-ІV передбачає, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства (перша складова), а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до Закону № 1058-IV (друга складова). При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути, нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. При обчисленні розміру пенсії по першій складовій враховується трудовий стаж, набутий до 1 січня 2004 року, обчислений на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", заробітна плата до цієї ж дати за періоди, передбачені статтею 65 зазначеного Закону, за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності і за весь період роботи з 1 липня 2003 року по 31 грудня 2003 року, або за 24 останніх місяці роботи перед зверненням за пенсією ( до 01.01.2004 року ) або за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (1986-1990 роки). Розмір цієї частини пенсії, обчисленої відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (надалі Закон 1788), не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених Законом 1788 для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчим, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності Законом 1058 з підвищенням на 12% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року №1783 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 року № 312).

44. Також у листі зазначено, що ст. 19 Закону 1788 передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених Списком 1, - чотирьох мінімальних пенсій за віком. Постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 року №544 було встановлено, що мінімальний розмір пенсії завком з 01.07.2003 року становив 50 гривень. Таким чином з урахуванням цільової грошової допомоги, передбаченою ПКМ України від 11.03.2004 року№ 312 максимальний розмір пенсії по першій складовій не може перевищувати 168 грн. (50x3x1,12).

45. Відповідач у листі від 04.05.2020 року позивачу також роз`яснює, що при розрахунку по першій складовій розмір пенсії позивача буде становити 168,00 гривень, а по другій складовій 1118,52 гривень. Загальний розмір пенсії за віком по 2-х складових становить 1286,52 гривень. З урахуванням всіх надбавок та підвищень становить 2000,00 гривень.

46. Відповідач зазначає, що пенсія позивача розрахована відповідно до 2 статті 56, частини 2 статті 57 з врахуванням частини 2 статті 27 Закону 1058, веде до зменшення, тому позивачу відмовлено в перерахунку пенсії згідно наданої заяви від 24.04.2020 року.

47. Позивач пов`язує порушення своїх прав з протиправним діями відповідача та просить здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки, виданою ДТЕК «Павлоградвугілля» №104 від 26.02.2020 року, у відповідності до ч.1 ст.57, ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із врахуванням ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" без обмеження у сумі 168 грн. починаючи з 01.05.2020 року.

48. Аналізуючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд приходить до таких висновків.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

49. Закон України від 09.07.2003 року № 1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

50. Відповідно до статті 1 Закону № 1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

51. Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 796-XII від 28.02.1991 року, визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

52. Відповідно до ч.1 ст.27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = ЗпхКс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

53. Згідно з ч.2 ст.27 Закону №1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

54. Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796- ХІІ від 28 лютого 1991 року (далі - Закон №796- ХІІ) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

55. Частиною 1 ст.55 Закону №796- ХІІ передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

56. Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону №796- ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

57. У зв`язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2статті 56 Закону № 796-ХІІ.

58. При застосуванні цих норм, інших обмежень не існує.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

59. Дослідивши докази по справі, встановлено, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені зокрема спеціальним Законом №796- ХІІ.

60. Відповідно до ч.1 ст.57 Закону № 796-XII обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

61. При цьому, згідно з ч.2 ст.57 Закону № 796-XII у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

62. Частиною 3 ст.57 Закону № 796-XII передбачено, якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:

- менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;

- не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;

- менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

63. При цьому законодавцем не звужується коло осіб лише до тих осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи.

64. Згідно матеріалів справи, ОСОБА_1 у період з 19 травня 1986 року до 19 червня 1986 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині №18576 на територіях радіоактивного забруднення.

65. Отже позивач пропрацював на територіях радіоактивного забруднення не менше 30 календарних днів у двох місяцях.

66. Згідно матеріалів справи, на виконання вимог ухвали суду від 17.01.2020 року по справі №185/10143/19, філією «Павлоградська автобаза» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» було підготовлено та видано позивачу довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 26.02.2020 року за №104.

67. Заробіток позивача за наданою довідкою №104 від 26.02.2020 року, виданою філією «Павлоградська автобаза» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» у червні 1986 року складав 1115 карб., а у липні 1986 року – 1538 карбованців.

68. Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” Пенсійний фонд України зобов`язаний забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

69. Пунктом 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого зазначеною постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

70. З вищевикладених норм випливає, що пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи незалежно від періоду проведення розрахунку.

71. Враховуючи те, що розрахунок з позивачем за термін праці у зоні небезпеки було відповідно проведено підприємством, суд погоджується з доводами позивача про наявність підстав для врахування у розрахунку заробітної плати для обчислення розміру пенсії, заробітну плату виплачену за працю в зоні небезпеки.

72. Згідно з листом від 04.05.2020 року №0400-0319-8/22745 відповідач посилається на те, що розмір пенсії, розрахований згідно положень ч.2 ст. 56, ч.2 ст. 57 з урахуванням ч.2 ст. 27 Закону 1058, призведе до зменшення розміру пенсії позивача, у зв`язку із чим Пенсійний фонд відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії згідно заяви від 24.04.2020 року.

73. Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов`язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція (254к/96-ВР) та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.

74. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України (254к/96-ВР) не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 (v008p710-99), від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 (v005p710-02), від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004 (v007p710-04), від 1 грудня 2004 року №20-рп/2004 (v020p710-04).

75. Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» регулює питання щодо права громадян отримання пенсійних виплат і соціальних послуг не може змінювати умови і порядок виплат пенсій за спеціальними законами, до яких належить і Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

76. За наведених обставин, суд приходить до висновку, що відповідач не вправі позбавити позивача права на перерахунок пенсії на підставі ч.2 ст.56, ч.1 ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за довідкою №104 від 26.02.2020 року, виданою філією «Павлоградська автобаза» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» з розрахунку заробітної плати виплаченої за працю в зоні небезпеки, тому дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії є протиправними та не ґрунтуються на нормах Закону, у зв`язку із чим пенсія позивачу підлягає перерахунку.

77. За наведених обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії, є обґрунтованими, доведеними належними доказами по справі та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

78. Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

79. Закон України “Про судоустрій і статус суддів” встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

80. Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

81. Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі “Рисовський проти України” (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов`язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу “доброго врядування”.

82. Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах “Beyeler v. Italy” № 33202/96, “Oneryildiz v. Turkey” № 48939/99, “Moskal v. Poland” № 10373/05).

83. Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі “Hasan and Chaush v. Bulgaria” №30985/96).

84. Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

85. Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

86. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

87. Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що контролюючим органом не було доведено належними та допустимими доказами щодо правомірної відмови позивачу у здійснені перерахунку пенсії відповідно ч. 2 ст.57, ч. 2 ст. 56, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за довідкою про заробітну плату, виданою філією «Павлоградська автобаза» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 26.02.2020 року за №104, з обмеженням сумою 168 гривень.

88. З урахуванням вищевикладеного, з урахуванням положень ч.2 ст.9 КАС України та з системного аналізу матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії, та визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо висновку про відмову в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії, відповідно ч. 2 ст.57, ч. 2 ст. 56, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за довідкою про заробітну плату, виданою філією «Павлоградська автобаза» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 26.02.2020 року за №104, з обмеженням сумою 168 грн., викладеної у листі від 04.05.2020 року №0400-0319-8/22745, а також зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 57, ч. 2 ст. 56, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за довідкою про заробітну плату, виданою філією «Павлоградська автобаза» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 26.02.2020 року за № 104, без обмежень сумою 168 гривень, починаючи з 01.05.2020 року, з урахуванням виплачених сум.

89. Щодо розподілу судових витрат.

90. Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та ним не були понесені судові витрати, судовий збір стягненню не підлягає.

91. Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

92. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

93. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо висновку про відмову в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії, відповідно ч. 2 ст.57, ч. 2 ст. 56, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за довідкою про заробітну плату, виданою філією «Павлоградська автобаза» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 26.02.2020 року за №104, з обмеженням сумою 168 грн., викладеної у листі від 04.05.2020 року №0400-0319-8/22745.

94. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 57, ч. 2 ст. 56, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за довідкою про заробітну плату, виданою філією «Павлоградська автобаза» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 26.02.2020 року за № 104, без обмежень сумою 168 гривень, починаючи з 01.05.2020 року, з урахуванням виплачених сум.

95. Судові витрати не розподіляти.

96. Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_3 ).

97. Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).

98. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

99. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

100. Повний текст рішення складено 16.07.2020 року.

Суддя В.В Ільков