Рішення № 90409158, 15.07.2020, Заводський районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
15.07.2020
Номер справи
487/137/16-ц
Номер документу
90409158
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 487/137/16-ц

Провадження № 2/487/240/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.07.2020 року м. Миколаїв Заводський районний суд м. Миколаєва в складі головуючого судді Павлової Ж.П., за участю секретаря судового засідання Поліщук І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Миколаєві цивільну справу №2/487/240/20 за позовом ОСОБА_1 до ДП «Миколаївський облавтодор ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України та Служби автомобільних доріг в Миколаївській області про відшкодування майнової та моральної шкоди

В С Т А Н О В И В:

12.01.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ДП «Миколаївський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» про відшкодування майнової та моральної шкоди.

У своєму позові ОСОБА_1 зазначив, що 19.03.2015 року, керуючи автомобілем Volkswagen Passat, державний номер НОМЕР_1 , на автомобільній дорозі М-14 Одеса-Новоазовськ, км 168+950 м. він наїхав на перешкоду у вигляді вибоїни, в результаті чого його автомобіль отримав механічні пошкодження. Вважаючи ДП «Миколаївський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» власником вказаної дільниці дороги та відповідальним за її стан, звернувся до суду з даним позовом та просив стягнути з ДП «Миколаївський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» майнову шкоду у розмірі 23 505,60 грн. та моральну шкоду у розмірі 10 000,00 грн.

02.02.2016 року ухвалою Заводського районного суду м. Миколаєва відкрито провадження за даним позовом.

24.01.2017 року представник ДП «Миколаївський облавтодор» надав до суду заперечення проти позову, в яких просив відмовити в задоленні позову ,посилаючись на їх недоведеність та необґрунтованість.

24.01.2017 року представник ДП «Миколаївський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» надав до суду заперечення, в яких просив суд залишити позов без задоволення посилаючись на повну відсутність належної та відповідної доказової бази позовної заяви ОСОБА_1

27.06.2017 року Вища рада правосуддя ухвалила звільнити ОСОБА_2 з посади судді Заводського районного суду м. Миколаєва.

Згідно протоколу повторного автоматичного розподілу судової справи між суддями від 07.07.2017 року визначено нового суддю в даній справі – ОСОБА_3 .

Ухвалою Заводського районного суду міста Миколаєва від 20.07.2017 року заяву судді Біцюка А.В. про самовідвід задоволено.

Згідно протоколу повторного автоматичного розподілу судової справи між суддями від 26.07.2017 року визначено нового суддю в даній справі – ОСОБА_4

Ухвалою Заводського районного суду міста Миколаєва від 27.07.2017 року дану справу прийнято до свого провадження та призначено до судового розгляду.

17.07.2018 року ОСОБА_1 подав до Заводського районного суду м.Миколаєва уточнюючу позовну заяву до ДП «Миколаївський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» та Служби автомобільних доріг у Миколаївській області ппро стягнення в солідарному порядку із відповідачів майнової шкоди в сумі 23 505,60 грн. та моральної шкоди в сумі по 5 тис грн. з кожного.

Відповідно до ухвали суду від 03.12.2019 року до участі в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ДП «Миколаївський облавтодор ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України про відшкодування майнової та моральної шкоди залучено в якості співвідповідача Службу автомобільних доріг в Миколаївській області.

08.02.2019 року представник Служби автомобільних доріг у Миколаївській області надав до суду відзив на позовну заяву, в якій просив відмовити в задоволенні позов, посилаючись на його недоведеність та необґрунтованість.

01.11.2019 року представник Служби автомобільних доріг у Миколаївській області надав до суду додаткові пояснення , в яких посилався на те, що Служба автомобільних доріг в Миколаївській області є неналежним відповідачем по справі, тому просив відмовити в задоволенні позову.

Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися надали до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, також в заяві позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представники відповідачів в судове засідання не з`явились.Про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, причину неявки суду не повідомили.

Дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до статті 7 ЗУ «Про автомобільні дороги», автомобільні дорогі загального користування перебувають у державній власності.

Державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту і який має свої органи управління на місцях. Таким органом управління в Миколаївській області є Служба автомобільних доріг у Миколаївській області.

Статтями 11-13 ЗУ «Про автомобільні дороги України» передбачені обов`язки, права та відповідальність органу державного управління автомобільними дорогами загального користування. Так, зокрема, на орган державного управління автомобільними дорогами загального користування покладено обов`язок із забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів, організації будівництва та утримання автомобільних доріг за встановленими державними стандартами і нормами, озеленення смуги відведення автомобільних доріг (п. п. 5, 6, 14 ч. 1 ст. 11 ЗУ). Крім того, на орган державного управління автомобільними дорогами загального користування також покладено обов`язок із розроблення пропозицій щодо фінансування робіт (п. 2 ч. 1 ст. 11 ЗУ).

Стаття 13 ЗУ «Про автомобільні дороги» передбачає відповідальність органу державного управління автомобільними дорогами загального користування за:

1) стан автомобільних доріг загального користування відповідно до діючих норм та фінансування;

2) якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування;

3) відшкодування збитків користувачам автомобільних доріг загального користування у порядку, визначеному законом;

4) відповідність нормативно-правовим актам розміщення технічних засобів організації дорожнього руху, об`єктів дорожнього сервісу та рекламоносіїв;

5) цільове використання бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування;

6) санітарний та екологічний стан автомобільних доріг загального користування та їх смуг відведення.

Відповідно п. 5 «Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони» затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994 року власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи дорожньо-експлуатаційні організації, користувачі дорожніх об`єктів та спеціалізовані служби організації дорожнього руху зобов`язані забезпечувати зручні і безпечні умови руху, сприяти збільшенню пропускної спроможності дорожніх об`єктів, запобігати травмуванню учасників дорожнього руху, пошкодженню транспортних засобів і дорожніх об`єктів, забрудненню навколишнього середовища.

Відповідно до 11 вищевказаних Правил власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов`язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; контролювати якість робіт, що виконуються підрядними організаціями; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об`єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об`єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; аналізувати стан аварійності на дорожніх об`єктах, виявляти аварійно-небезпечні ділянки і місця концентрації дорожньо-транспортних пригод, розробляти і здійснювати заходи щодо удосконалення організації дорожнього руху для усунення причин та умов, що призводять до їх скоєння; разом з уповноваженим підрозділом Національної поліції брати участь в огляді місць дорожньо-транспортних пригод для визначення дорожніх умов, за яких вони сталися, та усувати виявлені недоліки; своєчасно сповіщати місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування і користувачів автомобільних доріг про строки і порядок закриття або обмеження руху транспортних засобів, стан дорожнього покриття, рівень аварійності на відповідних ділянках, гідрометеорологічні та інші умови; забезпечувати дотримання вимог техніки безпеки, а також безпеки дорожнього руху під час виконання дорожньо-експлуатаційних робіт; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів.

Відповідно до частини третьої статті 14, частини першої статті 16 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху мають права на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху. Водій має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону України «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи, несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.

За змістом статті 10 Закону України «Про автомобільні дороги» державне керування автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якої направляється й координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади в області транспорту і який має свої органи керування на місцях.

Судом встановлено, що в Миколаївській області органом державного керування автомобільними дорогами загального користування є Служба автомобільних доріг у Миколаївській області , у власності якої перебувають всі автомобільні дороги загального користування області.

Згідно зі статтею 9 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ним органів у сфері дорожнього руху належить: компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішенням судових органів; забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.

25.02.2015 року між Службою автомобільних доріг у Миколаївській області і Дочірнім підприємством «Миколаївський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги Укрпїни» укладений договір, відповідно до умов якого Служба автомобільних доріг (замовник) доручила учаснику ДП «Миколаївський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги Укрпїни» експлуатаційне утримання автомобільних доріг в Миколаївській області і зобов`язалася прийняти і оплатити виконання робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування.

Пунктом 7.2 зазначеного договору передбачено, що ДП «Миколаївський облавтодор» на ділянці виробництва несе відповідальність за технічний стан доріг, безпеку руху, а також несе відповідальність за відшкодування збитків, заподіяних фізичним або юридичним особам при виникненні дорожньо-транспортних пригод, пов`язаних з незадовільними дорожніми умовами.

Відповідно до пункту 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року № 198, власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, шляхо-експлуатаційні організації зобов`язані своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху.

Виходячи із вищевикладеного, суд вважає, що належним відповідачем по вищезазначеній цивільній справі є саме ДП «Миколаївський облавтодор» , оскільки Служба автомобільних доріг (замовник) доручила учаснику ДП «Миколаївський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги Укрпїни» експлуатаційне утримання автомобільних доріг в Миколаївській області

Так, судом встановлено, що 19.03.2015 року, керуючи автомобілем Volkswagen Passat державний номер НОМЕР_1 , на автомобільній дорозі М-14 Одеса-Новоазовськ, км 168+950 м., позивач наїхав на перешкоду у вигляді вибоїни, в результаті чого його автомобіль отримав механічні пошкодження.

Цього ж дня, працівниками ДПС на ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 124 КпАП України.

Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 15.05.2015 року ОСОБА_1 визнано винним та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Постановою Апеляційного суду Житомирської області від 10.06.2015 року вищевказану постанову скасовано в зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення та закрито провадження по справі.

Внаслідок вищезазначеного ДТП автомобіль Volkswagen Passat державний номер НОМЕР_1 отримав наступні механічні пошкодження: пошкоджено диск колісний та автошини, деформовано амортизатор передньої стійки, деформовано важіль правий нижній передній та задній, деформовано підшипник ступиці передньої правої. Вищевказані деталі та вузли потребують заміни. Крім того, 19 березня 2015 року УДАІ УМВС в Миколаївський області було видано довідку, якою зафіксовано механічні пошкодження автомобіля у вигляді розриву передньої шини та пошкодження лакофарбового покриття переднього правого диску.

Згідно рахунку на оплату ПП «Автокомплекс-Сервіс» внаслідок даного ДТП позивачу було завдано матеріальну шкоду в сумі 23 505,60 грн.

Відповідно ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитки в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Частина 2 цієї статті визначає, що під збитками розуміється, зокрема втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права, (реальні збитки).

Відповідно до ст. 1166 Цивільного Кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що позовна вимога про стягнення матеріальної шкоди в сумі 23 505,60 грн. підлягає задоволенню в повному обсязі саме із ДП «Миколаївський облавтодор», оскільки ця організація несе відповідальність за технічний стан доріг,безпеку руху. А також несе відповідальність за відшкодування збитків,заподіяних фізичним та юридичним особам при виникненні дорожньо-транспортних пригод, пов`язаних з незадовільними дорожніми умовами,згідно з чинним законодавством.

Крім того, відповідно до заперечень проти позову поданих 24.01.2017 року ДП «Миколаївський облавтодор» до них додано належні та допустимі докази(копія журналу виробництва робіт) того, що ДП «Миколаївський облавтодор» проводило ремонтні роботи на ділянці дороги, де сталось ДТП та 10.02.2015 року встановлювався на 167 кілометрі дороги М-14 тимчасовий попереджувальний дорожній знак 1.12 «Вибоїна» з табличкою 7.2.1 «зона дії знаку «2 км» , який 17.04.2015 (після завершення ямкового ремонту) демонтовано.,

Як вбачається з ч. 1 ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Відповідно до ч. 2 ст. 23 ЦК України моральна шкода полягає:

1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я;

2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів;

3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна;

4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Визначаючи розмір відшкодування моральної шкоди суд виходить із вимог ст. 1167 ЦК України з врахуванням роз`яснення Пленуму Верховного Суду України викладених в п. 9 Постанови Пленуму Верховного суду №4 від 31 березня 1995 року N4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» та вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача в рахунок відшкодування завданої моральної шкоди 2 000,00 грн., оскільки саме така сума, на думку суду, відповідає засадам розумності, виваженості та справедливості, з врахуванням обставини при яких було спричинено моральну шкоду, ступень вини відповідача, характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо) позивача.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України з відповідача ДП «Миколаївський облавтодор ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» необхідно стягнути на користь позивача понесені судові витрати в розмірі 974,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 263-265, 268 ЦПК України, суд –

В И Р І Ш И В:

Позову заяву ОСОБА_1 до ДП «Миколаївський облавтодор ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України та Служби автомобільних доріг в Миколаївській області про відшкодування майнової та моральної шкоди – задовольнити частково.

Стягнути з ДП «Миколаївський облавтодор ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» (код ЄРДПОУ 31159920, юридична адреса: м. Миколаїв, вул. Галини Петрової, 2А) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_2 ) майнову шкоду у розмірі 23 505,60 грн.

Стягнути з ДП «Миколаївський облавтодор ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_2 ) моральну шкоду у розмірі 2000,00 грн.

Стягнути з ДП «Миколаївський облавтодор ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір у розмірі 974,40 грн.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Служби автомобільних доріг в Миколаївській області - відмовити.

Рішення набуває законної сили через 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду може бути оскаржене до Миколаївського Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: Павлова Ж.П.