
Рішення
Іменем України
Справа № 712/16581/19 Провадження 2/712/846/20
15 липня 2020 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого/судді - МАРЦІШЕВСЬКОЇ О.М.
за участю секретаря судового засідання - Олефіренко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціального політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги,
ВСТАНОВИВ:
Позивач Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (м. Черкаси, бул. Шевченка, 307) звернувся до відповідача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що відповідач перебувала на обліку в департаменті соціальної політики Черкаської міської ради за зареєстрованим місцем проживання та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».
На підставі заяви уповноваженого представника сім`ї, відповідач від 15.02.2018 та доданих документів, заявниці призначена державна соціальна допомога на період з 01.02.2018 по 31.07.2018. На підставі листа Черкаського міського центру зайнятості від 20.06.2018 департаментом було встановлено факт припинення реєстрації відповідача, як безробітної (яка перебувала на обліку з 07.02.2018 по 29.03.2018). Враховуючи викладене, відповідач не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, у зв`язку з чим виникла надмірна їй виплата за період з 01.04.2018 по 31.07.2018 у загальному розмірі 9330,93 грн. бюджетних коштів.
Згідно листа департаменту від 04.07.2018 № 4892/28-5/0-10 до банківської установи, відбулось повернення коштів у розмірі 2450,58 грн. Таким чином залишок переплати становить 6880,35 грн.
З метою досудового врегулювання спору відповідач листами від 15.03.2019 № 1778/28-5/10 та від 17.10.2018 № 7170/28-5/01-10 була повідомлена про надміру виплачену соціальну допомогу в сумі 6880,35 грн. з одночасним проханням повернути кошти на рахунок департаменту. Станом на час звернення департаменту до суду надміру виплачені кошти соціальної допомоги не були повернуті.
Просить суд стягнути з відповідача 6880,35 грн. та судові витрати.
На підставі ст. 279 ЦПК України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
В судове засідання позивач звернувся з заявою про розгляд справи в його відсутність, позов підтримує та просить суд позов задоволити.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, хоча була належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, відзиву на позов не подала.
Відповідно до п. 3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.06.2016 року №1402-VІІІ «Про судоустрій та статус суддів», районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
У зв`язку з цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України, який вступив в дію 15.12.2017 року.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, що регулюються нормами цивільного законодавства.
Відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в департаменті соціальної політики Черкаської міської ради як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Умови призначення і виплати зазначених вище видів державних допомоги та перелік документів, необхідних для їх призначення, визначено Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що затверджений Постановою КМУ від 24.02.2003 № 250, Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Статтею 3 Закону № 1768-ІІІ визначено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
На підставі заяви відповідача від 15.02.2018 р. і доданих до них документів, рішеннями про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 22.03.2018 р. їй була призначена і виплачувалась державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям. Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Пунктом 6 Порядку № 250 визначено, що для призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; довідку про склад сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
На підставі листа Черкаського міського центру зайнятості від 20.06.2018 департаментом було встановлено факт припинення реєстрації відповідача, як безробітної (яка перебувала на обліку з 07.02.2018 по 29.03.2018).
Враховуючи викладене, відповідач не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, у зв`язку з чим виникла надмірна їй виплата за період з 01.04.2018 по 31.07.2018 у загальному розмірі 9330,93 грн. бюджетних коштів відповідно до протоколу від 03.07.2018 року. Згідно листа департаменту від 04.07.2018 № 4892/28-5/0-10 до банківської установи, відбулось повернення коштів у розмірі 2450,58 грн. Таким чином, залишок переплати становить 6880,35 грн.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї. Також, повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення та у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Пунктом 49 Порядку № 1751 передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом. Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми
Відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідкомподії.
Щодо вжиття заходів досудового врегулювання спору, відповідач листом від 15.03.2019 р. № 1778/28-5/01-10, 17.10.2018 р. № 717028-5/01-10 була повідомлена про переплату, яка виникла з одночасним проханням повернути заборгованість, проте станом на дату звернення департаменту до суду сума надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги у повному обсязі не була повернута.
Таким чином залишок надмірно виплачених позивачці бюджетних коштів становить 6880 грн. 35 коп. по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям, які підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Також до стягнення з відповідача в силу вимог ст.141 ЦПК України підлягають судові витрати по оплаті судового збору в сумі 1 921,00 грн., пропорційно до задоволеної частини позовних вимог, оскільки означені судові витрати понесені позивачем, що підтверджено документально.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює заочне рішення в справі, що передбачено ст. 280 ЦПК України.
Керуючись п. 3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.06.2016 року №1402-VІІІ «Про судоустрій та статус суддів», ст.ст. 78, 81, 89, 141, 244, 264-268, 274, 280-282, 351, 352 ЦПК України, ст.ст. 16, 203, 215, 509, 526, 527, 530, 546, 553, 554, 611, 612, 1050, 1054 ЦК України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307, код ЄДРПОУ 37853109) надмірно виплачені кошти в сумі 6 880грн. 35 коп. та судові витрати в сумі 1921 грн., а всього 8 801 грн. 35 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його ухвалення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржено в загальному порядку до Черкаського апеляційного суду через місцевий суд (з початку функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Черкаського апеляційного суду ) протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, а відповідачем- в той же строк з дня залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
ГОЛОВУЮЧИЙ:
Дата виготовлення повного тексту рішення 15 липня 2020 року.
Веб-адреса рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua.
Позивач: Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (вул. Пушкіна, 146, кв. 2 м. Черкаси, РНОКПП 2919807282)
Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1