
Справа №303/3676/20 2-а/303/104/20 ряд.стат.звіту №133
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2020 року м.Мукачево Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в особі : головуючого-судді Монич В.О. при секретарі Штець І.І.
з участю : представника позивача Рукін К.А.
відповідача ОСОБА_1 п перекладача Халіма Хамада Мохамед Справа №303/3677/20 розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мукачево адміністративну справу за позовом Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Федеративної республіки Сомалі ОСОБА_1 про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземця, який підлягає примусовому видворенню за межі України, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Федеративної республіки Сомалі ОСОБА_1 ро продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземця, який підлягає примусовому видворенню за межі України. Адміністративний позов мотивує тим, що 23 липня 2019 року рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області задоволено позов Мукачівського прикордонного загону про затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України до завершення процедури прийняття рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні громадянина Федеративної республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , але не більше як на 6 (шість) місяців, а саме до 21.01.2020 року. Підставою для прийняття такого рішення стало те, що 21 липня 2019 року відповідач незаконно, поза пунктами пропуску, в складі групи осіб, без документів, що посвідчують особу та дають право на перетин кордону, перетнув державний кордон з України в Угорщину на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби “Лужанка” відділу прикордонної служби «Лужанка». На підставі даного рішення відповідач був поміщений до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні Державної міграційної служби України. 16 січня 2020 року рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області відносно відповідача було винесено рішення про продовження строку затримання до завершення процедури рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, але не більше як на 6 (шість) місяців, а саме до 16.07.2020 року. 04 березня 2020 року в зв`язку намаганням дестабілізації ситуації та вченням непокори законним вимогам працівників ПТПІ, підбуренням до цього інших утримуваних осіб був переміщений до Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні Державної міграційної служби України. 07квітня 2020 року рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області відмовлено у задоволенні позову Мукачівського прикордонного загону до громадянина Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення іноземця за межі території України. 16 квітня 2020 року рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області відносно відповідача було винесено рішення затримати відповідача з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України на строк 6 (шість) місяців, а саме до 21.07.2020 року. На даний час відповідач утримується в Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні Державної міграційної служби України. Строк його утримання закінчується 21.07.2020 року. В зв`язку з відсутністю на території України посольських та консульських установ Федеративної Республіки Сомалі, з метою встановлення особи відповідача Мукачівським прикордонним загоном через Міністерство закордонних справ України до Посольства Федеративної Республіки Сомалі в Російській Федерації 07 травня 2020 року за вихідним номером № 21/3710 було направлено запит з проханням ідентифікувати та підтвердити особу, документувати свідоцтвом на повернення. Враховуючи відсутність відповіді на попередній запит щодо встановлення особи та документування відповідача, через Міністерство закордонних справ України до Посольства Федеративної Республіки Сомалі в Російській Федерації 18 червня 2020 року за вихідним номером № 21/4732 було направлено повторний запит з проханням ідентифікувати та підтвердити особу, документувати свідоцтвом на повернення. Вказані запити Міністерство закордонних справ України через Посольство України в Російській Федерації скерувало до Посольства Федеративної Республіки Сомалі в Російській Федерації. Однак, станом на час подання позову, інформації щодо встановлення особи відповідача з метою підготовки відповідних документів для його подальшого видворення в Мукачівському прикордонному загоні не має. Відповідач співпрацювати як з Мукачівським прикордонним загоном, так і з адміністрацією пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, в питаннях повернення його до країни походження відмовляється, підтвердженням чому є відповідний лист Мукачівського прикордонного загону про надання відповідачу для заповнення відповідної анкета та відповіді від Миколаївського ПТПІ про відмову у співпраці. Враховуючи вищевикладене, встановлені наступні обставини справи, зокрема те, що шестимісячний термін утримання відповідача в пункті тимчасового тримання іноземців, які незаконно перебувають на території України, визначений ч. 11 ст. 289 КАСУ, закінчується 21 липня 2020 року, наявність умов, за яких неможливо забезпечити примусове видворення особи, а саме: неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи, що призводить до неможливості виконання постанови Мукачівського міськрайонного суду про примусове видворення, відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації.Тому, на підставі вищенаведеного, позивач звертається до суду та просить продовжити строк затримання громадянина Федеративної республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, але не більше як до 18 місяців, а саме до 21 січня 2021 року. Представник Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України Рукін К.А. в судовому засіданні, яке проводилося в режимі відеоконференції позовні вимоги підтримав, просить адміністративний позов задовольнити з підстав наведених у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні не заперечував проти задоволення позову. Вивчивши тадослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку. Судом встановлено, що 23 липня року рішенням Мукачівського міськрайонного суду відносно відповідача Україні громадянина Федеративної республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було прийнято рішення про його затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України до завершення процедури прийняття рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, строком на 6 (шість) місяців, а саме до 21.01.2020 року (а.с.6). 16 січня 2020 року рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області відносно відповідача було винесено рішення про продовження строку затримання до завершення процедури рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, але не більше як на 6 (шість) місяців, а саме до 16.07.2020 року (а.с.7-8). 07квітня 2020 року рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області відмовлено у задоволенні позову Мукачівського прикордонного загону до громадянина Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення іноземця за межі території України (а.с.9-10). 16 квітня 2020 року рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області відносно відповідача було винесено рішення затримати відповідача з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України на строк 6 (шість) місяців, а саме до 21.07.2020 року (а.с.11-12). Відповідно до ч.11 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісмнадцять місяців. Частиною 12 статті 289 КАС України визначено, що про продовження строку затримання не пізніш як за п`ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення (реадмісію) або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні. Згідно із ч.13 статті 289 КАС України умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи є : 1).відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; 2).неодержання інформації з країн громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи. В зв`язку з відсутністю на території України посольських та консульських установ Федеративної Республіки Сомалі, з метою встановлення особи відповідача Мукачівським прикордонним загоном через Міністерство закордонних справ України до Посольства Федеративної Республіки Сомалі в Російській Федерації 06 лютого 2020 року за вихідним номером № 21/1193 було направлено запит з проханням ідентифікувати та підтвердити особу, документувати свідоцтвом на повернення. Враховуючи відсутність відповіді на попередній запит щодо встановлення особи та документування відповідача, через Міністерство закордонних справ України до Посольства Федеративної Республіки Сомалі в Російській Федерації 18 червня 2020 року за вихідним номером № 21/4731 було направлено повторний запит з проханням ідентифікувати та підтвердити особу, документувати свідоцтвом на повернення. Вказані запити Міністерство закордонних справ України через Посольство України в Російській Федерації скерувало до Посольства Федеративної Республіки Сомалі в Російській Федерації. Однак, станом на час подання позову, інформації щодо встановлення особи відповідача з метою підготовки відповідних документів для його подальшого видворення в Мукачівському прикордонному загоні не має. Відповідач співпрацювати як з Мукачівським прикордонним загоном, так і з адміністрацією пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, в питаннях повернення його до країни походження відмовляється, підтвердженням чому є відповідний лист Мукачівського прикордонного загону про надання відповідачу для заповнення відповідної анкета та відповіді від Миколаївського ПТПІ про відмову у співпраці. Частиною 1 статті 26 КАС України встановлено, що позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі Закон) відповідно до Конституції України регулює відносини, пов ’язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження. Дія цього Закону поширюється також на іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, відповідно до їх прав та свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Статтею 2 Закону встановлено, що іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Статтею 3 Закону встановлено, що терміни вживаються в такому значенні: свобода пересування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, вільно та безперешкодно за своїм бажанням переміщатися по території України у будь-якому напрямку, у будь-який спосіб, у будь-який час, за винятком обмежень, які встановлюються законом; вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати; місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно- територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; довідка про реєстрацію місця проживання - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи; документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист; документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - довідка про звернення за захистом в Україні; Статтею 5 Закону встановлено, що законними підставами для перебування на території України для іноземців та осіб без громадянства - підстави, встановлені Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства". Відповідач законних підстав для перебування на території України для іноземців та осіб без громадянства, встановлених Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" не має, в зв`язку з чим відносно нього судом прийнято рішення про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення. Статтею 12 Закону «Обмеження свободи пересування» свобода пересування обмежується щодо осіб, до яких відповідно до процесуального законодавства застосовано запобіжні заходи, пов ’язані з обмеженням або позбавленням волі. Згідно із статтею 13 Закону вільний вибір місця проживання обмежується щодо осіб, до яких згідно із процесуальним законодавством застосовано запобіжні заходи, пов`язані з обмеженням або позбавленням волі, іноземців та осіб без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України. Таким чином, із урахуванням винесених судом рішень про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення свободу відповідача та право на вільний вибір місця проживання обмежено. На підставі вказаних рішень суду відповідач (фізична особа) утримується в Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на території України перебуває незаконно. Згідно із Положенням про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженим наказом МС України від 16.10.2007 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.11.2007 року за № 1268/14535, пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, є державною установою, призначеною для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні і підлягають адміністративному видворенню за її межі в примусовому порядку. Пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні не являється адміністративно-територіальною одиницею, на території якої особа проживає, а також спеціалізованою соціальною установою, закладом соціального обслуговування та соціального захисту або військовою частиною, житлом, розташованим на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особи проживають. До функцій пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні не входить реєстрація у встановленому законом порядку місця проживання або перебування іноземця або особи без громадянства, та не уповноважена надавати житло особам, а призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні. Механізм реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні встановлено Правилами реєстрації місця проживання, що затверджені постановою КМУ від 02.03.2016 року № 207. Згідно із п. 18 Правил для реєстрації місця проживання особа подає заяву та документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Документи видані компетентними органами суміжних держав підлягають легалізації в установленому порядку, документи що посвідчують право на проживання в житлі. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання здійснюється за згодою власника/співвласників житла. Із урахуванням вищевикладеного, у відповідності до чинного законодавства України жодної згоди на реєстрацію місця проживання пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні надавати не має повноважень. Пунктом 25 Правил («Реєстрація місця перебування») чітко вставлено, що реєстрація місця перебування стосується виключно осіб, які звернулись за захистом в Україні на визначений законом строк на підставі документів, визначених пунктом 18 Правил. Відповідач дійсної довідки про звернення за захистом в України з проставленими в них відповідними штампами реєстрації місця проживання/перебування не має. Таким чином, відповідач у встановленому законом порядку за місцем проживання або перебування не зареєстрований. Частиною 2 ст. 25 КАС України встановлено, що у разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача. Статтею 289 КАС України територіальну підсудність справ про продовження строку затримання з метою ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення іноземця, не відміну від решти адміністративних справ пов`язаних з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України не визначено. На підставі вищенаведеного, повного і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Федеративної республіки Сомалі ОСОБА_1 про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземця, який підлягає примусовому видворенню за межі України - підлягає до задоволення, оскільки в разі не продовження строку затримання останнього, існує ризик його втечі. Керуючись ст.ст.6, 19, 46, 250, 257, 259, 289, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.30 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, суд, - у х в а л и в :
Адміністративний позов Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України – задовольнити. Продовжити строк затримання громадянину Федеративної республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, але не більше як до 18 місяців, а саме до 21 січня 2021 року. Допустити негайне виконання рішення суду. Рішення може бути оскаржено сторонами в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, код ЄДРПОУ - 14321676, м.Мукачево, вул.Недецеї, 45, Закарпатської області, поштовий індекс - 89600.
Відповідач : громадянин Федеративної республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце перебування : АДРЕСА_1 , поштовий індекс — 56525.
Головуючий В.О.Монич