
233 № 233/2786/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2020 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого - судді Наумик О. О., за участі секретаря судового засідання Вареніченко В. А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" «про захист прав споживачів»,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 у поданій ним до суду позовній заяві (а.с.1-4) з урахуванням заяви «про необхідність пояснення значень термінів в якості доказу по справі» (а.с.41), заяви «про уточнення і доповнення позовних вимог» (а.с.43) просить:
-визнати зміст письмової відповіді Костянтинівського ВУ ВКГ за вих. №-Ф-41 від 28.02.2020 на його (позивача) адресу протиправним, таким, що порушує право заявника на отримання об`єктивної інформації про умови, порядок надання комунальної послуги в сфері централізованого водопостачання;
-зобов`язати Костянтинівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія« Вода Донбасу» у місячний термін повторно розглянути його заяву до Костянтинівського ВУ ВКГ за вх. № 41 від 19.02.2020 та надати йому письмову вичерпну відповідь з усіх питань;
-визнати дію Костянтинівського ВУ ВКГ «Компанія« Вода Донбасу» з виводу 02.10.2014 з експлуатації належного йому приладу обліку холодної води протизаконною та такою, що суперечить вимогам п.п.10, 15« Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води и водовідведення», затверджених постановою КМУ № 630 від 21.07.2005;
-зобов`язати Костянтинівське ВУ ВКГ КП «Компанія« Вода Донбасу» відновити на абонентському обліку належний йому лічильник холодної води;
-зобов`язати відповідача провести перерахунок його оплати за водоспоживання з 01 жовтня 2019 р. лише з урахуванням показань належного йому опломбованого і технічно справного лічильника холодної води, про результати перерахунку письмово повідомити його (позивача);
-відповідно до вимог абзацу 3 частини 4 статті 17 Закону України № 1314-VІІ від 05.06.2014 «Про метрологію та метрологічну діяльність» зобов`язати Костянтинівське ВУ ВКГ Комунального підприємства «Компанія « Вода Донбасу» протягом одного місяця з дня набрання законної сили рішенням суду по справі, провести періодичну повірку, обслуговування та ремонт належного йому лічильника холодної води з неухильним дотриманням процедури повірки, визначеної «Порядком подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт», затвердженим постановою КМУ № 474 від 08.07.2015, з наданням йому письмового рахунку для оплати виконаних робіт згідно з отриманою калькуляцією;
- стягнути з відповідача на його користь 1000000,00 грн у рахунок відшкодування спричиненої йому моральної шкоди,
пославшись на таке:
Постановою Донецького апеляційного суду від 04 лютого 2020 р. по справі № 233/6433/19 (№22-ц/804/280/20) його апеляційну скаргу від 14.11.2019 на рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 30.10.2019 по справі №233/6433/19 «про порушення прав споживачів» залишено без задоволення.
Ця обставина стала приводом та підставою для направлення ним 21 лютого 2020 р. касаційної скарги в Верховний Суд.
Незалежно від кінцевого результату по вказаній справі, він (позивач) 19 лютого 2020 р. зареєстрував в Костянтинівському виробничому управлінні водопровідно-каналізаційного господарства (ВУ ВКГ) письмову заяву, якою, керуючись п.3 ч.2 ст.8 Закону України № 21 89-VIII від 09.11.2017 «Про житлово-комунальні послуги», пунктами 9, 10, 15, 18, 20, 32 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою КМУ № 630 від 21.07.2005, абзацами 3,5 ч.4 ст.17 нової редакції Закону України №1314-VІІ від 05.06.2014 «Про метрологію та метрологічну діяльність», пунктами 9,10,11,12,14,16,17,18,19 «Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт», затвердженого постановою КМУ № 474 від 08.07.2015, - зажадав від виконавця послуг, яким є Костянтинівське ВУ ВКГ: 1) Віднови на абонентському обліку технічно справний та опломбований належний йому лічильник холодної води, протизаконно виведений з експлуатації актом №04/30 від 02.10.2019;
2) за своєю ініціативою провести періодичну перевірку, обслуговування, ремонт лічильника холодної води в повному обсязі з установкою підмінного лічильника холодної води з фондів виконавця послуг на період повірки належного йому (позивачу) лічильника холодної води; 3) провести перерахунок його оплати за послуги водопостачання з 1 жовтня 2019 р. лише з урахуванням показання лічильника холодної води; 4) письмово повідомити його (позивача) про вартість повірки лічильника холодної води в цілому і за кожну операцію окремо; 5) з ким і коли узгоджений тариф «внесків» за проведення періодичної перевірки лічильника холодної, що належить фізичній особі.
6 березня 2020 р. поштою він отримав письмову відповідь Костянтинівського ВУ ВКГ за вих. № Ф-41 від 28.02.2020, якою на його вимоги (саме вимоги, бо вони законі) не надана відповідь, інформація про ціни і тарифи прихована, але знову його намагаються звести в ранг «замовника» послуг з проведення періодичної перевірки обслуговування і ремонту належного йому лічильника холодної води. Відповідно до чинного законодавства він не був і не є «замовником» проведення періодичної перевірки лічильника холодної води і не потребую в наданні такої послуги, але якщо діючим законодавством передбачена періодична перевірка, обслуговування і ремонт лічильника холодної води, що належить фізичній особі, то його (позивача) обов`язок полягає тільки в допуску до приладу обліку води і своєчасній оплаті згідно із затвердженими цінами і тарифами.
До рішення Верховним судом за результатами розгляду його касаційної скарги у справі №233/6433/19 він не має наміру оплачувати авансом майбутню послугу у вигляді періодичної повірки лічильника холодної води, та ще при замовчуванні ціни зазначеної послуги. До того ж, це зовсім не послуга, а технічне обслуговування послуги з централізованого водопостачання.
Питання способу оплати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту лічильника холодної води, що належить фізичній особі, не є предметом цього позову.
Спірні відносини виникли по раніше озвученим ним питанням, і тому він вимушений дослівно цитувати правові норми з діючого законодавства, обґрунтовуючи правомірність заявленого позову.
В обґрунтування заявлених позовних вимог послався на:
- п.3 ч.2 ст.8 Закону України №2119-VIII від 22.06.2017 «Про комерційний облік теплової енергії і водопостачання»;
- п.п. 9,10,15,18,20,32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою КМУ№ 630 від 21.07.2005;
- абз.3,5 ч.4 ст.17 Закону України № 1314-VІІ від 05.06.2014 «Про метрологію та метрологічну діяльність»,
Зокрема:
П.3 ч.2 ст.8 Закону України № 2189-VIII: «Виконавець комунальної послуги зобов`язаний без додаткової оплати надати у встановленому законодавством порядку необхідну інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни /тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості на іншу інформацію, передбачену законодавством»;
П.п. 9,10,15, 18, 20, 32 "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води и водовідведення»: «Квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця. Справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачення абзацом п`ятим пункту 15 цих Правил. Виконавець и споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку. У разі несправності засобів обліку води и теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання. Система (щомісячна або авансова) та форма (готівкова або безготівкова) оплати послуг визначається у договорі між споживачем и виконавцем. Плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору встановлення засобів обліку. Виконавець зобов`язаний контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж»;
Абз.3,5 ч.4 ст.17 Закону України № 1314-VII от 05.06.2014: «Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиту теплову енергію і воду) покладається на суб`єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної техніки.
Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором, а у разі укладення співвласниками багатоквартирного будинку індивідуальних договорів про надання відповідної комунальної послуги періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) таких вузлів обліку забезпечуються виконавцем комунальної послуги за рахунок плати за абонентське обслуговування, встановленої відповідно до Закону України « Про житлово-комунальні послуги».
Письмовий договір на надання послуг з централізованого водопостачання згідно зі ст.23 Закону України №21 89-VIII від 9.11.2017 не укладений лише з вини ОСОБА_3 , який всупереч вимогам п.2 ч.2 ст.8 цього закону не підготував проект договору, не направив йому (позивачу) як споживачеві послуг для вивчення, узгодження протягом одного місяця і можливого укладення за відсутності своєчасно направлених розбіжностей. І позиція відповідача йому зрозуміла, бо зміст договору, укладеного зі споживачами послуг - фізичними особами, відверто суперечить принципам діючого законодавства на момент укладення цих договорів.
А «Порядок подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт», затверджений постановою КМ №474 від 08.07.2015, який зокрема визначає не тільки механізм проведення повірки, а й зобов`язує виконавця послуг «на час проведення періодичної повірки або ремонту засоби вимірювальної техніки виконавець встановлює тимчасовий засіб вимірювальної техніки» (п.11). Це обов`язок Костянтинівського ВУ ВКГ, а не право, і, природно, підмінний лічильник холодної води встановлюється з фонду виконавця послуг. За його переконанням, невиконання зазначеного пункту, тобто недопущення прецеденту, - є основним завданням Костянтинівського ВУ ВКГ. Це і так зрозуміло, кому подобаються зайві матеріальні затрати.
У чинній законодавчій базі відсутній обов`язок громадянина - споживача послуг бути ініціатором проведення періодичної повірки, обслуговування лічильника холодної води. Це службовий обов`язок Костянтинівського ВУ ВКГ, як виконавця даної комунальної послуги. Та не слід свій обов`язок змішувати з обов`язком споживача послуг платити за повірку лічильника.
Він (позивач) ніколи не заперечував свій обов`язок оплачувати проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт приладу обліку води. Суперечка існує в способі оплати, що виключає додатково, тобто двічі, оплачувати за одну і ту ж роботу.
В абзаці 6 ч.1 статті 6 Закону України № 2119-VIII від 22.06.2017 «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» стверджується: «Розмір внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку визначається окремо для кожної будівлі із рахунку на один рік, для складової витрат на повірку ділиться на строк міжповірочного інтервалу».
В абзаці 3 ч.2 статті 6 зазначеного Закону України визначено: «Періодична повірка засобів вимірювальної техніки вузлів розподільного обліку здійснюється згідно з з міжповірочним інтервалом, зазначеним у технічному паспорті на цей засіб, але не менш як один раз на шість років для засобів механічного типу та не менш як один раз на дев`ять років для засобів других типів».
Абзац 1 частини 3 статті 6 цього ж Закону України говорить: «Забороняється демонтаж вузлів обліку, в тому числі комерційного, для обслуговування без його заміні на вузол обліку, укомплектований засобами вимірювальної техніки такого самого або вищого класу точності, крім випадків, коли такий демонтаж здійснюється у зв`язку з відмовою споживача в установленому законом порядку від надання відповідної комунальної послуги або проведення повірки (ремонту)».
Належний йому лічильник холодної води опломбований, технічно справний, ремонту не потребує.
З вищевикладеного - висновок: Костянтинівське ВУ ВКГ незаконно, актом від 02.10.2019 вивів з експлуатації належний йому лічильник холодної води, тим самим заподіявши йому (позивачу) матеріальний збиток, тобто порушив його матеріальне право (сім`я переведена на оплату за нормативне водоспоживання з розрахунку 198 літрів води на одну людину на добу без наявності централізованого водовідведення).
Його доводи про процедуру проведення періодичної повірки, обслуговування лічильника холодної води повністю узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеної в постанові від 22.04.2015 у справі № 6-60 цс 15, на яке завжди посилається відповідач, ґрунтуючись тільки на резолютивній частині рішення у справі.
А між тим, в описовій частині постанови Верховного Суду України стверджується: «Порядок надання комунальних послуг, права та відповідальність споживачів та виконавців цих послуг регламентується Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (Правила).
Пунктами 9, 30, 32 Правил передбачено, що квартирні засоби обліку води и теплової енергії беруться виконавцем на абонентський облік, а їх періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) проводяться за рахунок виконавця, до обов`язків якого входить контроль міжповірковіх інтервалів, повірка квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у той час як обов`язком споживача є своєчасна оплата наданих послуг за цінами і тарифами, встановленим згідно з вимогами законодавства».
Відповідач, вивівши з експлуатації належний йому лічильник холодної води, примушує його попередньо сплатити за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту лічильника холодної води з наданням письмової заяви з проханням проведення повірки лічильника, посилаючись при цьому на Закон України №2119-VIII від 22.06.2017 "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який зобов`язує споживача послуги проводити періодичну повірку лічильників холодної води, що належать фізичним особам, за рахунок внесків, тобто за рахунок авансу ще не наданої послуги.
Проте п.3 ч.1 ст.1 Закону України №2119-VIII від 22.06.2017 "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» термін «внески» визначає таким змістом: «внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку - регулярні платежі, визначені окремо для кожної будівлі, що враховують витрати на обслуговування вузлів комерційного обліку за кожною комунальною послугою та витрати операторів зовнішніх інженерних мереж, пов`язані із встановленням, обслуговуванням або заміною вузлів комерційного обліку (за наявності)».
А частинами 1,2 статті 9 Закону України №2189-VIII від 09.11.2017 «Про житлово-комунальні послуги» визначено: «Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором»; «За бажанням споживача оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів згідно з умовами договору про надання відповідних житлово-комунальних послуг».
Письмовий договір по наданню послуг у сфері водопостачання з відповідачем ним не укладений лише з вини відповідача, який ніколи не надавав йому проект письмового договору для узгодження та укладення.
Тож «внески» не є авансовою формою оплати за надану комунальну послугу. «Внески» визначають лише кошти, за рахунок яких проводиться періодична повірка, обслуговування та ремонт лічильника холодної води, що належить фізичній особі.
Оплата за проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонт лічильника холодної води, що належить фізичній особі, повинна здійснюватися звичним порядком за схемою: «спочатку надання послуги, а потім - оплата», але лише після письмового офіційного повідомлення відповідача (виконавця послуги) про ціну/тариф послуги. Авансова форма оплати за проведення повірки лічильника холодної води допускається лише за згодою споживача послуги, що має відображення у договорі.
Проте відповідач у своєму письмовому роз`ясненні на його адресу за вих. Ф-41 від 28.02.2020 стверджує, що періодична повірка, обслуговування та ремонт лічильника холодної води, що належить фізичній особі, є комунальною послугою.
В обґрунтування моральної втрати послався на таке:
Спірні відносини з відповідачем у нього виникли з 2009 року і тривають дотепер. Періодично, не повіряючи показань лічильника холодної води, йому (позивачу) необґрунтовано нараховують заборгованість за водопостачання з повідомленням управлінню соціального захисту населення, що, у свою чергу, потягло відмову у призначенні йому субсидії для часткового відшкодування затрат при оплаті житлово-комунальних послуг. Відмовляють у проведенні періодичної повірки, обслуговуванні та ремонту належного йому лічильника холодної води, а потім виключають лічильник з комерційних розрахунків за послуги водопостачання, перевівши сім`ю на оплату за нормативне водоспоживання при наявності технічно справного та опломбованого лічильника холодної води. Відмовляють у наданні йому письмової інформації про вартість проведення періодичної повірки, обслуговуванні та ремонт лічильника холодної води. Фальсифікують докази про нібито недопущення представників Костянтинівського ВУ ВКГ до засобу обліку води.
За всіма переліченими порушеннями прав споживача він (позивач) направляв позовні заяви до суду (цивільні справи №№ 233/4145/14-ц, 233/1265/16-ц, 233/6179/18, 233/3764/19, 233/6433/19.
Відповідач обізнаний у тому, що він (позивач) з січня 2012 р. страждає на хронічне серцево-судинне захворювання, тож кожне порушення його законних прав споживача тягне погіршення стану його здоров`я: підвищується кров`яний тиск, виникає аритмія.
Моральну втрату оцінив в один мільйон гривень.
Ухвалою судді Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 16.06.2020 відкрите провадження в цивільній справі №233/2786/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено (а.с.49-50).
Відповідач проти заявлених позовних вимог заперечив у повному обсязі за підстав, викладених у відповіді на відзив на позовну заяву (а.с.53-54), пославшись на таке:
Щодо позовної вимоги визнання змісту письмової відповіді Костянтинівського ВУ ВКГ за вих. №-Ф-41 від 28.02.2020 на його (позивача) адресу протиправним, таким, що порушує право заявника на отримання об`єктивної інформації про умови, порядок надання комунальної послуги в сфері централізованого водопостачання:
У своєї заяві від 19.02.2020 ОСОБА_1 поряд з іншими питаннями просить надати інформацію про вартість повірки лічильника холодної води, з ким вона узгоджена та ким затверджена.
На вказану заяву надана відповідь № Ф-41 від 28.02.2020, де вказано, що платна послуга з демонтажу, монтажу, розпломбуванню та опломбуванню, повірки приладів обліку води надається всіма підрозділами КП Компанія «Вода Донбасу», відповідно до затвердженої калькуляції. До калькуляції включаються затрати підприємства, зокрема - витрати на заробітну плату, відрахування до єдиного соціального внеску, матеріальні витрати.
Інформація щодо вартості робіт, пов`язаної з проведенням повірки, знаходиться на інформаційних стендах в адміністративній будівлі Костянтинівського ВУВКГ.
Тобто, заявнику надана відповідна інформація на заявлені питання.
Щодо позовної вимоги зобов`язати Костянтинівське ВУВКГ повторно розглянути його заяву від 19.02.2020:
На вказану заяву ОСОБА_1 надана вичерпна відповідь із роз`ясненнями у повному обсязі, тому повертатись для повторного розгляду вказаної заяви не вбачає сенсу.
Щодо позовної вимоги визнати дію Костянтинівського ВУВКГ з виводу 02.10.2014 з експлуатації належного йому приладу обліку холодної води протизаконною:
Прилад обліку води був виведений з експлуатації 02.10.2019 у зв`язку з тим, що прилад обліку холодної води не пройшов чергову повірку, він виведений з експлуатації на законних підставах. Треба зазначити, що 02.10.2014 прилад обліку холодної води, який належить ОСОБА_1 , з експлуатації не виводився, та знаходився на обліку Костянтинівського ВУВКГ.
Щодо позовної вимоги зобов`язати Костянтинівське ВУВКГ відновити на абонентському обліку лічильник холодної води; провести перерахунок його оплати за водоспоживання з 01.10.2019 з урахуванням показань його лічильника обліку води; провести періодичну повірку, обслуговування та ремонт належного йому лічильна холодної води:
Рішенням Костянтинівського міськрайонного суду від 30.10.2019 та постановою Апеляційного суду Донецької області від 04.02.2020 по справі № 233/6433/19 за аналогічними питаннями ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні вимог у повному обсязі.
Суди обґрунтовано дійшли висновку, що прилади обліку як засіб вимірювальної техніки для обліку спожитої води, можна використовувати тільки в тому випадку, якщо вони повірені. Частиною першою статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Пунктом 5 ч.4 ст.17 вказаного Закону передбачено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором.
Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Також, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) від 26 листопада 2015 року № 2869 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП «Компанія «Вода Донбасу» безоплатні послуги з періодичної повірки лічильників, зокрема, холодної води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, розпломбування та опломбування, до складу тарифу не включено.
Крім того, відповідно до розділу VI п.7 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" від 22.06.2017 № 2119-VІІІ внесені зміни до таких законодавчих актів України:
1.національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, органам місцевого самоврядування протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону:
забезпечити перегляд порядків формування тарифів на послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання для суб`єктів природних монополій та суб`єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, зокрема в частині виключення зі структури тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води;
забезпечити перегляд тарифів на теплову енергію, послуг з централізованого водопостачання, постачання гарячої та холодної води для суб`єктів природних монополій та суб`єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, в частині виключення зі складових відповідних?тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води.
Слід зазначити, що витрати на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку холодного водопостачання жодного разу до структури тарифів КП Компанія «Вода Донбасу» не входили.
Таким чином, якщо до складу тарифів не включені витрати з проведення періодичної повірки індивідуальних приладів обліку води, то підприємство не несе відповідальність за проведення їх повірки. Платна послуга з демонтажу, монтажу, розпломбування та опломбування, повірці приладів обліку води надається всіма підрозділами КП Компанія «Вода Донбасу», відповідно до затвердженої калькуляції.
Крім того, безоплатне надання послуг з повірки та обслуговування приладів обліку води є порушенням ліцензійних умов ведення господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг № 307 від 22.03.2017, що тягне за собою застосування до підприємства адміністративно-господарських санкцій, а також необґрунтованих збитків.
За загальним правилом правові відносини надання послуг за своєю правовою природою носять оплачуваний характер, тобто замовник зобов`язується оплатити отриману послугу (ст. 901 ЦК України). Отже, виробник/виконавець не зобов`язаний надавати відповідні послуги безоплатно.
Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 22.04.2015 по справі № 6-60цс15. Цю ж позицію підтримує Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, яка викладена в ухвалі від 22.02.2017 по справі № 233/6570/15-ц та рішенні Костянтинівського міськрайонного суду від 21.06.2017 по цій справі, а також справі № 233/2909/17, № 233/4045/17, 233/4291/17, 233/4620/17.
Посилання ОСОБА_1 на постанову Верховного суду України від 27.03.2019 по справі 229/1539/47 вважає безпідставними, так як порушені питання стосуються періоду 2016 р., а у даному випадку, питання щодо безоплатної повірки приладу обліку води, виникли у 2019 році. Крім того, вказана справа не є зразковою.
Щодо позовної вимоги стягнення 1000000,00 грн у рахунок відшкодування спричиненої моральної шкоди:
За діючою редакцією п.5 ч.1 ст.4 Закону № 1023-ХІІ споживачі мають право на відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону.
В статті 1 Закону № 3390-VI визначено поняття шкоди: «шкода - завдані внаслідок дефекту в продукції каліцтво, інше ушкодження здоров`я або смерть особи, пошкодження або знищення будь-якого об`єкта права власності, за винятком самої продукції, що має дефект».
У спорах про захист прав споживачів діюче цивільне законодавство передбачає відшкодування моральної шкоди у тих випадках, якщо така завдана майну споживача або шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю.
Крім того, усі доводи ОСОБА_1 безпідставні та не ґрунтуються на вимогах діючого законодавства України.
Тому, доводи позивача про стягнення моральної шкоди вважає безпідставними.
Просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Позивач подав відповідь на відзив відповідача (а.с.55), в якій зауважив на такому:
-у порушення ст.178 ЦПК України йому не надана копія довіреності ОСОБА_4 на представництво у справі;
-не надано жодної копії письмових доказів правомірності вимог за відзивом.
Відповідач навмисне змішує предмет позову з необхідністю і порядком оплати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту лічильника холодної води, що належить фізичній особі (позивачу), поза тарифами на централізоване водопостачання шляхом «внесків» споживача послуг. Термін «внески» не означає авансову форму оплати без згоди споживача послуг.
Предмет позову полягає:
в умисному порушенні відповідачем процедури проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту лічильника холодної води, що належить йому, тобто шляхом примусу (через виведення з експлуатації 02.10.2019 опломбуваного та технічно справного його лічильника холодної води з перекладом на оплату за нормативне водоспоживання) покласти свої службові обов`язки на нього як споживача послуг;
у відмові відповідача письмово повідомити його про ціну проведення періодичної повірки лічильника холодної води із зазначенням, з ким погоджено ціну і ким затверджено.
Відзив відповідача - це фальсифікація, підміна термінів, понять та нагромадження тільки найменувань Законів України, які не мають безпосереднього відношення до предмету його позову, і без надання витягів правових норм з озвученого законодавства.
Так, відповідач стверджує, що «02.10.2019 прилад обліку холодної води, який належить ОСОБА_1 , з експлуатації не виводився та знаходився на обліку Костянтинівського ВУ ВКГ».
Це відверта брехня, що викликає природні питання: а навіщо у такому разі контролери ВУ ВКГ у присутності понятих у дворі його будинку склали 02.10.2019 документ, який дослівно іменується "Акт виведення з експлуатації приладів обліку холодної води?", і як це фальшиве твердження узгоджується з письмовим роз`ясненням відповідача за вих. № Ф-41 від 28.02.2020 про те, що його лічильник холодної води виведений з експлуатації, про що складено акт 04/30 від 02.10.2019, і як відповідає роз`ясненням ВУ ВКГ за вих. № Ф-752 від 09.09.2019 (складання акту від 02.10.2019 про виведення з експлуатації) про те, що «... просимо Вас звернутися до ВУ ВКГ із заявою про введення в експлуатацію засобу обліку води та квитанціями про сплату послуг».
Все це - елементи нечесної, агресивної підприємницької практики, забороненої ст.19 Закону України «Про захист прав споживачів».
Відповідач правильно стверджує, що порядок проведення повірки лічильника та її оплати встановлюється Урядом України, але при цьому замовчує про постанови КМУ №630 від 21.07.2005 та №474 від 08.07.2015, які чітко визначають обов`язки виконавця послуг з повірки лічильника.
А в ст.23 ЦПК України, який є основним актом цивільного законодавства України, чітко визначено, у чому полягає моральна шкода.
Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив (а.с.59), в якому, зокрема зауважив на такому:
Прилад обліку води, який належить позивачу, був виведений з експлуатації 02.10.2019, у зв`язку з не проведенням його повірки.
Треба зазначити, що заявник у позові просить визнати дії Костянтинівського ВУВКГ щодо виводу лічильника з експлуатації 02.10.2014 незаконними. Проте, у зазначений період (02.10.2014) прилад обліку води з експлуатації не виводився та знаходився на обліку Костянтинівського ВУВКГ.
Про необхідність проведення повірки лічильника ОСОБА_1 був належним чином повідомлений.
У зв`язку з тим, що позивачем не оплачені послуги щодо розпломбування та повірки, лічильник виведений із експлуатації, але фактично не знятий. Тому процедура проведення повірки лічильника не порушена.
З`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дістає такого висновку:
Позивач ОСОБА_1 є споживачем послуг з водопостачання Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Олеся Гончара,55, що сторонами не оспорюється.
Письмовий договір про надання послуг з водопостачання та водовідведення між сторонами не укладався.
Облік холодної води за вказаною адресою здійснювався за показаннями лічильника Sensus 420 - 1,5, заводський номер 1007102880, 2010 року випуску .
03 вересня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення повірки належного йому засобу обліку холодної води у суворій відповідності до «Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт», який затверджено постановою КМУ № 474 від 08.07.2015 року.
12 вересня 2019 року представниками відповідача за місцем мешкання позивача складено Акт інвентаризації приватного сектора.
Листом № Ф-752 від 09.09.2019 року, який отриманий позивачем 14.09.2019 року, відповідач роз`яснив позивачу порядок проведення повірки засобу обліку холодної води та запропонував звернутися до Костянтинівського ВУ ВКГ із заявою про введення в експлуатацію засобу обліку води та квитанціями про сплату послуг.
02 жовтня 2019 року представниками відповідача було складено акт вивода з експлуатації засобу обліку холодної води, заводський номер 1007102880, у зв`язку з необхідністю проведення періодичної повірки (копія - на а.с.13).
Зазначені обставини встановлені чинним рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 30.10.2019.
19.02.2020 ОСОБА_1 звернувся до Костянтинівського ВУ ВКГ із заявою «про порушення законодавства виконавцем послуг», якою вимагав:
поновити на абонентському обліку належний йому лічильник холодної води;
за своєю ініціативою провести періодичну повірку, обслуговування та ремонт лічильника холодної води у повному обсязі, дату демонтажу лічильника попередньо узгодити з ним за телефоном і зі встановленням підмінного лічильника на період повірки;
провести перерахунок його оплати за послуги з водопостачання з 01.10.2019 лише з врахуванням показів лічильника холодної води;
письмово попередити про вартість повірки лічильника у цілому і за кожну операцію окремо, з ким узгоджено і ким затверджений даний тариф внеску за проведення періодичної повірки лічильника холодної води, належного фізичній особі (а.с.8).
Листом № Ф-41 від 28.02.2020 відповідач роз`яснив позивачу порядок проведення повірки засобу обліку холодної води з посиланням на ст.17 Закону України «Про метрологію і метрологічну діяльність», зазначивши, що строк повірки належного позивачу лічильника сплинув 02.10.2019, у законодавчо встановлений строк повірку не пройшов і тому 02.10.2019 виведений з експлуатації, про що складений акт № 04/30, буде поновлений на абонентському обліку після проведення повірки та запропонував звернутися до відповідача із заявою про проведення повірки засобу обліку води і квитанціями про сплату послуг за адресою Костянтинівського ВУ ВКГ (а.с.7).
Позивач оспорює дії відповідача з примушення його, як він вважає, до попередньої (авансової) оплати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту належного йому лічильника холодної води, що передує проведенню такої повірки, і що він вважає неправомірним, пославшись на невідповідність таких дій приписам п.п.10, 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання надання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, а також - абзацу 3 частини 4 статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
При цьому суд вважає опискою у позовних вимогах ОСОБА_1 посилання на дату виведення з експлуатації належного йому засобу обліку холодної води як 02.10.2014, оскільки з наведених ним доводів в обґрунтування заявлених позовних вимог, а також з наданих сторонами доказів вбачається, що акт вивода з експлуатації засобу обліку холодної води, заводський номер 1007102880, був складений 02 жовтня 2019 року (копія - на а.с.13).
Вирішуючи питання обґрунтованості таких стверджень, суд виходив з такого:
Відповідно до п.п.2,4 ч.1 ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на належну якість продукції та обслуговування, а також необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця). Вказана норма права кореспондується із ч.1 ст.15 цього Закону, відповідно до якої споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору, зокрема, дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції; строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій.
Відповідно до абз.5 ч.1 статті 19 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» (в редакції Закону № 2119-VIII від 22.06.2017), послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», що набрав чинності 02.08.2017, на підставі договору з власниками будинків, що перебувають у приватній власності.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 № 2119-VІІІ (далі - Закон № 2119-VІІІ), кінцевий споживач комунальної послуги (далі - споживач) це особа, яка здійснює кінцеве споживання комунальної послуги для власних потреб та є стороною договору про надання відповідної комунальної послуги як споживач (або є співвласником багатоквартирного будинку, об`єднання співвласників або управитель якого уклали відповідний договір про надання комунальної послуги в інтересах співвласників) згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
У пункті 10 ч.1 ст.1 Закону № 2119-VІІІ визначено, що обслуговування вузлів обліку це огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку.
У п. 4 ч.1 ст.1 Закону № 2119-VІІІ визначено, що вузол комерційного обліку це вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під`їзді), обладнаній окремим інженерним вводом.
Згідно з ч.1 ст.6 Закону № 2119-VІІІ, обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж відповідно до цього Закону з урахуванням вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Оператори зовнішніх інженерних мереж зобов`язані формувати і підтримувати в наявності обмінний фонд вузлів комерційного обліку.
Витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (їх складових частин) відшкодовуються споживачами відповідної комунальної послуги, а також власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання у такій будівлі, шляхом сплати виконавцю комунальної послуги внесків на обслуговування та заміну вузла комерційного обліку.
У разі якщо виконавець комунальної послуги не є оператором відповідних зовнішніх інженерних мереж, він зобов`язаний перераховувати сплачені споживачами та власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання, внески на обслуговування та заміну вузла комерційного обліку оператору зовнішніх інженерних мереж відповідно до договору.
Розмір внесків за заміну вузлів комерційного обліку визначається окремо для кожної будівлі. Сплата внесків розстрочується на п`ять років або на інший строк за згодою сторін.
Розмір внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку визначається окремо для кожної будівлі із розрахунку на один рік, для складової витрат на повірку ділиться на строк міжповірочного інтервалу. Оператор зовнішніх інженерних мереж спрямовує отримані кошти за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку на окремий рахунок та використовує виключно на ці цілі.
За приписами частини 2 статті 6 Закону № 2189-VIII, обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором. Виконавець комунальної послуги або інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг, забезпечує функціональну перевірку приладів - розподілювачів теплової енергії. Порядок, періодичність такої перевірки визначаються договором між споживачем та виконавцем послуги або іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг. Періодична повірка засобів вимірювальної техніки вузлів розподільного обліку здійснюється згідно з міжповірочним інтервалом, зазначеним у технічному паспорті на цей засіб, але не менш як один раз на шість років для засобів механічного типу та не менш як один раз на дев`ять років для засобів інших типів.
Відповідно до п.п.13, 6 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-VIII, споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач. Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Пунктом 15 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення…» від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила), передбачено, що засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці. Періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку: з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці.
Згідно з абз. 3-6 частини 4 статті 17 Закону України Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (в редакції Законів № 2119-VIII від 22.06.2017, № 2189-VІІІ від 09.11.2017) відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) покладається на суб`єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної техніки. Періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, встановлених відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором, а у разі укладення співвласниками багатоквартирного будинку індивідуальних договорів про надання відповідної комунальної послуги періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) таких вузлів обліку забезпечуються виконавцем комунальної послуги за рахунок плати за абонентське обслуговування, встановленої відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 6 Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку (в редакції постанови КМУ № 880 від 24.10.2018), оплата періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки, результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб електричну енергію і газ, комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду, здійснюється відповідно до частини четвертої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Пунктом 29 Правил передбачено, що споживач має право, зокрема на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку. Вказане право споживача кореспондується із обов`язком виконавця контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж (п.п.4 п.31 Правил).
Так, пунктом 9 Правил встановлено, що у квартирі (будинку садибного типу) роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії (далі - квартирні засоби обліку) проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача. Квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.
Процедура та умови проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ), що перебувають в експлуатації, проводиться відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів, затвердженого Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 08.02.2016 № 193, дія якого поширюється зокрема на суб`єктів господарювання, які надають послуги з електро-, тепло-, газо-, водопостачання (далі - заявники), яким передбачено:
п. 10 - роботи, пов`язані з проведенням повірки ЗВТ, оплачують заявники відповідно до Порядку оплати робіт і послуг з проведення оцінки відповідності законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки вимогам технічних регламентів, повірки зазначених засобів, що перебувають в експлуатації, та визначення вартості таких робіт і послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 865;
п.12 - тривалість проведення повірки ЗВТ не повинна перевищувати 15 робочих днів після надання ЗВТ на повірку в разі сплати за її проведення (за винятком ЗВТ, тривалість повірки яких згідно з методикою повірки перевищує цей строк).
З наведеного законодавства, що регулює процедуру проведення повірки засобу обліку, вбачається, що така повірка проводиться за рахунок споживача за умови сплати за її проведення.
Таким чином, суд приходить до висновку про помилковість стверджень позивача щодо неправомірності виводу з експлуатації приладу обліку холодної води актом від 02.10.2019 і нарахування оплати за спожиту послугу за нормами споживання, а також щодо не проведення відповідачем періодичної повірки, обслуговування і ремонту належного йому лічильника холодної води без попередньої оплати його вартості.
Посилання позивача на необізнаність щодо розміру такої оплати через ненадання відповідачем вичерпної інформації щодо цього, суд не приймає їх до уваги з огляду на те, що листом від 09.09.2019 за № Ф-752 (а.с.40) Костянтинівське ВУ ВКГ надало відповідь щодо тарифу з посиланням на офіційний сайт КП «Компанія Вода Донбасу» www/voda/ dn /ua/.
За наведених обставин і відповідних ним підстав суд вважає необґрунтованими і такими, у задоволенні яких належить відмовити позовні вимоги щодо:
-визнання змісту письмової відповіді Костянтинівського ВУ ВКГ за вих. №-Ф-41 від 28.02.2020 протиправним;
-зобов`язання відповідача повторно розглянути його заяву за вх. № 41 від 19.02.2020;
-визнання дії відповідача з виводу 02.10.2014 з експлуатації належного йому приладу обліку холодної води протизаконною;
-зобов`язання відповідача відновити на абонентському обліку належний йому лічильник холодної води;
-зобов`язання відповідача провести перерахунок його оплати за водоспоживання з 01 жовтня 2019 р. лише з урахуванням показань належного йому лічильника холодної води,
-зобов`язання відповідача одного місяця з дня набрання законної сили рішенням суду по справі провести періодичну повірку, обслуговування та ремонт належного йому лічильника холодної води з неухильним дотриманням процедури повірки, визначеної «Порядком подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт», затвердженим постановою КМУ № 474 від 08.07.2015, з наданням йому письмового рахунку для оплати виконаних робіт згідно з отриманою калькуляцією.
Щодо вимог відшкодування моральної шкоди:
Моральну втрату позивач пов`язує з неправомірними діями відповідача, що виразилися у:
необґрунтованому нарахуванні заборгованості за водопостачання з повідомленням управлінню соціального захисту населення,
відмові у проведенні періодичної повірки, обслуговуванні та ремонту належного йому лічильника холодної води, що має наслідком переведення на оплату за нормативне водоспоживання,
відмові у наданні йому письмової інформації про вартість проведення періодичної повірки, обслуговуванні та ремонту лічильника холодної води, фальсифікації доказів про нібито недопущення представників ОСОБА_3 до засобу обліку води,
внаслідок яких він неодноразово звертався з позовами до суду у цивільних справах №№ 233/4145/14-ц, 233/1265/16-ц, 233/6179/18, 233/3764/19, 233/6433/19.
Пленум Верховного Суду у п.2 своєї Постанові від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» роз`яснив, що спори про відшкодування заподіяної фізичній чи юридичній особі моральної (немайнової) шкоди розглядаються у випадках, коли право на її відшкодування передбачено спеціальним законодавством, зокрема, ст.24 Закону України «Про захист прав споживачів».
Відшкодування моральної шкоди, завданої споживачам, передбачено ст.4 Закону України «Про захист споживачів», відповідно до якої споживачі мають право на відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту продукції), відповідно до закону.
По-перше, позивач не пов`язує моральну втрату з недоліками продукції (дефекту продукції).
По-друге, звернення позивача з позовами до відповідача у цивільних справах №№ 233/1265/16-ц, 233/6179/18, 233/3764/19, 233/6433/19 (в Єдиному реєстрі судових рішень, що у загальному доступі), як вбачається з остаточних рішень по цих справах, були визнані судом необґрунтованими:
у справі №233/3764/19 - постановою Донецького апеляційного суду від 15.10.2019 (в Єдиному реєстрі судових рішень, що у загальному доступі),
у справі № 233/6179/18 - рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 01.02.2019, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного суду від 10.05.2019(що містяться в Єдиному реєстрі судових рішень, що у загальному доступі),
у справі № 233/6433/19 - рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 30.10.2019, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного суду від 04.02.2020(що містяться в Єдиному реєстрі судових рішень, що у загальному доступі).
У цивільній справі №233/4145/14-ц питання відшкодування моральної шкоди було предметом судового розгляду - рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 08.08.2014 (в Єдиному реєстрі судових рішень, що у загальному доступі), а провадження у цивільній справі № 233/1265/16-ц було відкрите за позовом іншої особи, представником якої був ОСОБА_1 (в Єдиному реєстрі судових рішень, що у загальному доступі)
Тож, суд приходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні позову у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до
Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (85106, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. П. Ангеліної, 15, ЄДРПОУ 35887472)
«про захист прав споживачів» відмовити.
Повний текст рішення виготовлено 15.07.2020.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя