УКРАЇНА
Господарський суд
Чернігівської області
14000, м. Чернігів, пр-т Миру,20,тел. 672-847
Іменем України
Р І Ш Е Н Н Я
“ 28 ”січня 2010 року Справа №17/172/32
За ПОЗОВОМ: Державної екологічної інспекції в Чернігівській області
14017, м. Чернігів, вул. Малясова, 12
До ВІДПОВІДАЧА-1: Кукшинської сільської ради
16631, Чернігівська область, Ніжинський район, с. Кукшин, вул. Власенків, 8
ВІДПОВІДАЧА-2: Комунального підприємства ”Людмила” Кукшинської сільської ради
16631, Чернігівська область, Ніжинський район, с. Кукшин, вул. Власенків, 8
Про відшкодування 2779,79 грн. збитків
Суддя Кушнір І.В.
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН :
Від Позивача: Іващенко Н.В. –завідувач юридичним сектором, довіреність №04-08/04 від 11.01.2010р.
Від Відповідача-1: Нестеренко К.М. –секретар сільської ради, рішення ради від 20.05.08р.
Від Відповідача-2: не з’явився.
СУТЬ СПОРУ:
Державною екологічною інспекцією в Чернігівській області заявлено позов до Кукшинської сільської ради про відшкодування 2779,79 грн. збитків, завданих внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
У судовому засіданні 14.01.10р. представник Відповідача-1 надала відзив на позов, яким Відповідач-1 позовні вимоги заперечив у повному обсязі, зазначивши, що вимоги звернені до неналежного Відповідача.
Ухвалою суду від 14.01.10р. залучено до участі у справі в якості іншого Відповідача Комунальне підприємство „Людмила” Кукшинської сільської ради
Відповідач-2 відзив на позов не надав, явки представника в судове засідання не забезпечив, ухвала про відкладення розгляду справи, надіслана Відповідачу-2 рекомендованим листом за адресою: 16631, Чернігівська область, Ніжинський район, с. Кукшин, вул. Власенків, 8, повернулася без вручення адресату з відміткою: „адресат вибув, працівників в КП „Людмила не має, вручити не можливо, закінчення терміну зберігання”.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 19.01.10р., Комунальне підприємство „Людмила” Кукшинської сільської ради зареєстроване за адресою: 16631, Чернігівська область, Ніжинський район, с. Кукшин, вул. Власенків, 8.
З викладеного вбачається, що процесуальні документи були направлені судом Відповідачу-2 за місцем його державної реєстрації.
За таких обставин, суд вважає, що не перебування Відповідача-2 за місцем його державної реєстрації та, як наслідок, неможливість направлення в засідання свого представника і ненадання відзиву, не перешкоджають розгляду справи по суті.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення та представника Позивача, суд,
В С Т А Н О В И В:
08 травня 2009 року Державною екологічною інспекцією в Чернігівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Кукшинською сільською радою, в ході якої відповідно до складеного акту перевірки №155/08 від 08.05.09р. встановлено наступне.
На балансі СВК „Кукшинський” знаходилось 14 артезіанських свердловин (колишній КСП „Дружба народів”). В ході проведення заходів по тампонажу безгосподарських свердловин, що проводилась у Ніжинському районі у 2006 році, проведено тампонаж 4-х артсвердловин. В ході даних заходів в 2008 році затампоновано ще 4 артсвердловини. Всі вони використовувались понад 5 років. На момент перевірки залишилась артсвердловина, що використовувалась СВК „Дружба народів” (на даний момент тваринництво ліквідовано). Ще одна знаходилась на балансі КП „Людмила” Кукшинської сільської ради та здійснювала забезпечення водою населення с. Кукшин всього близько 100 дворів. Артезіанська свердловина знаходиться поблизу приміщення сільської ради, перебуває на момент перевірки в задовільному стані. Наявна виділена і огороджена санітарно-захисна зона. Артсвердловина не обладнана водомірним приладом. Облік води ведеться по нормам споживання. Директор КП „Людмила” Кукшинської сільської ради Пивовар А.М. звільнилась за власним бажанням. На її місце нікого не призначено і відповідальність за неї несе Кукшинська сільська рада.
Дозвіл на спеціальне водокористування відсутній. За період з 08.05.06р. по 08.05.09р. використано без спеціального дозволу і забрано 22065 куб. м води.
За результатами перевірки Кукшинському сільському голові внесено припис №155/08 від 08.05.09р.
Відповідно до ст. 38 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.
В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Згідно ст.ст. 44, 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, виданого державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення або Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
Згідно довідки Кукшинської сільської ради №03-09/54 від 08.05.09р. за період з 08.05.08р. по 08.05.09р. за відсутності дозволу на спеціальне водокористування було використано 22065 куб. м води, в тому числі:
- за період з 08.05.06р. по 31.12.06р. –6231 куб. м;
- за період з 31.12.06р. по 31.12.07р. –6553 куб. м;.
- за період з 31.12.07р. по 31.12.08р. –6797 куб. м;
- за період з 31.12.08р. по 08.05.09р. –2484 куб. м.
Як вбачається із розрахунку розміру відшкодування заподіяних збитків, наданого Позивачем, Відповідачем-1 заподіяно державі збитки у сумі 2779,79 грн.
Розрахунок обчислення розміру заподіяних збитків проведено на підставі:
- Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, що затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995р. №37, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 01.06.1995р. за № 162/698 з подальшими змінами;
- акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Кукшинською сільською радою від 08.05.09р. №155/08;
- довідки Кукшинської сільської ради №03-09/54 від 08.05.09р про об’єми забраної води за період з 08.05.08р. по 08.05.09р.;
- Постанови КМУ „Про затвердження нормативів збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту” від 18.05.1999 року №836;
- Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування” від 30.11.2006 р. № 398 ;
- Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 27.12.2007 року №107 І.
10.06.09р. Позивачем була надіслана Відповідачу-1 претензія №04-03/2301 на суму 2779,79 грн., яка була отримана останнім 12.06.09р., що підтверджується поштовим повідомленням про вручення №1401700889457.
Згідно ст.111 Водного кодексу України, підприємства, установи організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов’язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Статтею 110 цього ж Кодексу передбачено, що відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Відповідно до ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Згідно ст.1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач-1 викладені заперечення обґрунтовує наступним.
Кукшинська сільська рада рішенням від 23 травня 2001 року створила комунальне підприємство "Людмила" та затвердила його статут. Комунальне підприємство "Людмила" було зареєстроване 09.01.2003 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію серія АОО №192358. Відповідно до п. 4.1, п. 4.2 Статуту комунального підприємства "Людмила" його майно складається з основних засобів, оборотних коштів, а також цінностей, які є комунальною власністю територіальної громади села і передаються на правах повного господарського відання.
Згідно п.2 Угоди на технічне обслуговування та утримання водопровідної мережі по с. Кукшин Ніжинського району від 10 січня 2003 року із сільською радою, комунальне підприємство "Людмила" прийняло на себе зобов'язання по обслуговуванню та утриманню водопровідної мережі, частиною якої була артезіанська свердловина, а також прийняла на баланс 2 водонапірні башти та водогін. Як вбачається з п.1 Припису Державної екологічної інспекції в Чернігівській області №155/08 від 08 травня 2009 року на балансі комунального підприємства "Людмила" перебуває артезіанська свердловина. Згідно довідки Кукшинської сільської ради від 12 січня 2010 року № 03-09/03 артезіанська свердловина до переліку об'єктів права власності територіальної громади села Кукшин не входить.
Комунальне підприємство "Людмила" є комунальним унітарним підприємством, яке відповідно до ч.1 ст. 78 Господарського кодексу України було утворене компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і ввійшло до сфери його управління.
Згідно ч.ч.3,9 ст.78 Господарського кодексу України:
«Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).
Особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом щодо діяльності державних комерційних або казенних підприємств, а також інших вимог, передбачених законом.»
Відповідно до ч.5 ст.74 Господарського кодексу України:
«Держава та орган, до сфери управління якого входить державне комерційне підприємство, не несуть відповідальності за його зобов'язаннями, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами.»
Відповідно до ч.3 ст.96 Цивільного кодексу України, учасник (засновник) юридичної особи не відповідає за зобов'язаннями юридичної особи, а юридична особа не відповідає за зобов'язаннями її учасника (засновника).
Згідно п.п.3.1,3.5. Статуту комунальне підприємство "Людмила" є юридичною особою і самостійним господарським суб'єктом і несе відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах належного йому майна відповідно до чинного законодавства.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що належним Відповідачем по справі в даному випадку є Комунальне підприємство ”Людмила”, яке є самостійною юридичною особою і на балансі якої перебуває зазначена в акті артезіанська свердловина, з якої здійснювався забір води без дозволу, а тому позов про стягнення суми збитків підлягає задоволенню в повному обсязі саме з цього підприємства.
Відповідно до ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу судові витрати мають бути покладені на Відповідача.
Керуючись ст.1166 Цивільного кодексу України, ст.ст.44,48,49,110,111 Водного кодексу України, ст.38,39,68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст.33,49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства ”Людмила” Кукшинської сільської ради (16631, Чернігівська область, Ніжинський район, с. Кукшин, вул. Власенків, 8, код 32101269, відомості про рахунки в банківських установах відсутні) в доход місцевого бюджету Кукшинської сільської ради Ніжинського району (р/р 31514921700319 в ГУДК в Чернігівській області, код ЄДРПОУ 22820749, МФО 853592, код КБКД 24062100) 2779грн. 79 коп. збитків.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Комунального підприємства ”Людмила” Кукшинської сільської ради (16631, Чернігівська область, Ніжинський район, с. Кукшин, вул. Власенків, 8, код 32101269, відомості про рахунки в банківських установах відсутні) в доход Державного бюджету України (р/р 31111095700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22090200, код ЄДРПОУ 22825965, символ звітності 095) 102 грн. державного мита.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Стягнути з Комунального підприємства ”Людмила” Кукшинської сільської ради (16631, Чернігівська область, Ніжинський район, с. Кукшин, вул. Власенків, 8, код 32101269, відомості про рахунки в банківських установах відсутні) в доход Державного бюджету України (р/р 31214259700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22050000, код ЄДРПОУ 22825965) 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.В. Кушнір
28.01.10