
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
15 липня 2020 року справа №640/23060/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )доГоловного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві)про1) визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії позивача даних про розмір заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року відповідно до довідки від 26 липня 2019 року №45к; 2) зобов`язання відповідача здійснити донарахування та виплату пенсії позивачу з урахуванням даних про розмір заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року відповідно до довідки від 26 липня 2019 року №45к виданої ПрАТ «Будінженермережа-5» починаючи з 05 серпня 2019 року
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, оскільки вважає, що відповідачем при обчисленні пенсії за віком протиправно відмовлено у врахуванні дохід (заробітну плату) за період роботи з 01 січня 1991 року по 31 грудня 1995 року у ПрАТ «Будінженермережа-5», обгрунтовуючи свої вимоги нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування», затвердженого правлінням Пенсійного Фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі по тексту - Порядок №22-1) та практикою Європейського суду з прав людини.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 грудня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/23060/19 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання.
Судом встановлено, що в прохальній частині позовної заяви позивач посилається на довідку ПрАТ «Будінженермережа-5» від 26 липня 2019 року №44к, однак по тексту позовної заяви та відповідно до наданих позивачем доказів довідка ПрАТ «Будінженермережа-5» від 26 липня 2019 року має номер 45к.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем в прохальній частині позовної заяви допущено описку, в якості належного та допустимого доказу судом розглядається довідка ПрАТ «Будінженермережа-5» від 26 липня 2019 року №45к, а позовні вимоги включають розмір заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року відповідно до довідки від 26 липня 2019 року №45к виданої ПрАТ «Будінженермережа-5».
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, у відзиві на позовну заяву зазначив, що при призначенні пенсії позивачу не враховано довідку про заробітну плату за період роботи з 01 січня 1991 року по 31 грудня 1995 року у ПрАТ «Будінженермережа-5» від 26 липня 2019 року №45к, оскільки відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі; ПрАТ «Будінженермережа-5» направлено запит щодо узгодження термінів проведення перевірки, однак лист повернувся в зв`язку з закінченням терміну зберігання; Порядком №22-1 передбачено, що форма і зміст довідки має бути встановленого зразка, у зв`язку з цим, просить у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування» з 05 серпня 2019 року з урахуванням страхового стажу 41 рік 7 місяців 13 днів та періодів заробітної плати з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2018 року.
В трудовій книжці позивача міститься запис №4 « 17.06.1982 зачислен трубоукладчиком 3 раз. Пр106к от14.06.1982» та запис №12 « 01.03.2005 уволен с работы по ст. 38 КЗоТ Украины по собственному желанию Пр31к от 01.03.2005», запис про звільнення засвідчений печаткою ЗАТ «Будінженермережа-5».
Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 26 липня 2019 року №45к ПрАТ «Будінженермережа-5» містить загальний розмір заробітної плати позивача за період з 01 січня 1991 року по 31 грудня 1995 року з сумою заробітної плати з розшифруванням по місяцям, зазначено, що на всі виплати нараховані страхові внески (єдиний внесок), довідка видана на підставі особових рахунків за 1991- 1995 рік, знаходиться за адресою м. Київ, вул. Гоголівська, буд. 39 та не заперечується проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений в довідці.
01 серпня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою врахувати при обчисленні пенсії за віком дохід (заробітну плату) за період роботи з 01 січня 1991 року по 31 грудня 1995 року у ПрАТ «Будінженермережа-5» відповідно до довідки від 26 липня 2019 року №45к.
28 жовтня 2019 року листом №262247/03 відповідачем відмовлено в зарахуванні вказаного періоду роботи у ПрАТ «Будінженермережа-5» у зв`язку з неможливістю провести перевірку заробітної плати, оскільки лист направлений ПрАТ «Будінженермережа-5» для узгодження термінів проведення перевірки повернувся із зазначеної в довідці адреси підприємства, телефонного зв`язку не має.
Частиною першою статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною першою статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування» встановлено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Згідно з частинами першою, третьою статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку №22-1 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1).
Пунктом 2.10 Порядку №22-1 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Порядком визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2006 року №919 (далі по тексту - Порядок №919), запроваджено механізм визначення заробітної плати для обчислення пенсії у разі втрати первинних документів про нарахування та підприємствами заробітної плати за основним місцем роботи застрахованої особи та страхового стажу.
Абзацом першим підпункту першого пункту 3 Порядку №919 встановлено, що за період роботи до 1 січня 1998 року заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні, визначається за наявності підприємства, де працювала особа, або його правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на такому підприємстві, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).
Відповідно до відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПрАТ «Будінженермережа-5» є діючим підприємством.
Згідно записів у трудовій книжці позивач працював у ПрАТ «Будінженермережа-5» з 17 червня 1982 року по 01 березня 2005 року.
Судом встановлено, що позивач 01 серпня 2019 року звернувся до відповідача із заявою про врахування при обчисленні пенсії за віком періоду роботи з 01 січня 1991 року по 31 грудня 1995 року у ПрАТ «Будінженермережа-5» на підставі довідки про заробітну плату про обчислення пенсії від 26 липня 2019 року №45к.
Подана позивачем довідка відповідає вимогам Порядку №22-1 та містить усі необхідні відомості про розмір заробітної плати, про нарахування страхових внесків та засвідчена печаткою підприємства та підписами посадових осіб.
Отже, позивачем вчинено дії та подано документи, необхідні для призначення пенсії із урахуванням заробітної плати, вказаної у довідці.
Суд звертає увагу, що неможливість відповідача провести перевірку відповідності записів довідки первинним документам, не повинна покладати надмірного тягаря та обов`язку на позивача, оскільки довідка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23 січня 2018 року у справі №583/392/17.
В матеріалах справи відсутні докази вимоги відповідачем документів від підприємства, а також докази стосовно здійснення заходів щодо проведення перевірки обґрунтованості видачі спірної довідки та достовірності поданих відомостей.
Відповідач, посилаючись на не можливість здійснити перевірку заробітної плати та підтвердити довідку первинними документами, не надав суду доказів причетності до складання довідки самого позивача або ж злочинних дій відповідних посадових осіб стосовно підробки документу.
З урахуванням викладеного та з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправною дій відповідача щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії даних про розмір заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року відповідно до довідки від 26 липня 2019 року №45к та, як наслідок, необхідність зобов`язати відповідача здійснити донарахування та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року відповідно до довідки від 26 липня 2019 року №45к.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на користь позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетний асигнувань відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 даних про розмір заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року відповідно до довідки від 26 липня 2019 року №45к.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити донарахування та виплату пенсії позивачу з урахуванням даних про розмір заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року відповідно до довідки від 26 липня 2019 року №45к виданої ПрАТ «Будінженермережа-5» починаючи з 05 серпня 2019 року.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16; ідентифікаційний код 42098368).
Суддя В.А. Кузьменко