
Справа № 560/3693/20
УХВАЛА
15 липня 2020 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Петричкович А.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини А 3215 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 08.07.2020, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність військової частини А3215 щодо ненарахування, невидачі відповідних довідок та невиплати ОСОБА_1 грошових коштів, а саме: - грошового забезпечення включно до дня звільнення; - допомоги на оздоровлення відповідно до п. 1 ст. 10-1, п. 3 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей; - матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, у розмірах, передбачених Постановою КМУ № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; - грошової компенсації за не отримане речове майно; - грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки (за 2018, 2019 роки), передбаченої ст. 16-2 Закону України «Про відпустки»; 2) зобов`язати військову частину А3215 надати позивачу: довідку про розмір компенсації (вартість) за неотримане під час проходження військової служби речове майно ОСОБА_1 , яка передбачена п. 4 Порядку № 178; довідку про розмір компенсації за невикористану додаткову відпустку за 2018-2019 роки; довідку про розмір матеріальна допомоги на вирішення соціально - побутових потреб за 2020 рік; довідку про розмір грошової допомоги на оздоровлення за 2020 рік; довідку про розмір грошового забезпечення включно до дня звільнення; довідку про середньомісячну заробітну плату за весь період затримання розрахунку; 3) зобов`язати командира В/Ч А3215, провести службове розслідування з приводу фактів, викладених у позовній заяві та витязі з наказу № 20 від 29.01.2020 та направити матеріали перевірки до суду.
Відповідно до п. 3, 5, 6 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, та чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Позивач в 3-тій вимозі позову просить зобов`язати командира В/Ч А3215 вчинити дії, однак не визначає його як відповідача в позовній заяві.
Згідно з ч. 1,5 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Дана норма закону означає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені КАС України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки. Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними процесуальних дій, передбачених КАС України.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними та після завершення таких строків, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
При цьому, у випадку пропуску строку звернення до суду підставами для його поновлення є лише наявність поважних причин, якими визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Позивач проходив військову службу, яка є публічною службою в розумінні КАС України.
Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 було затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, у відповідності до п.242 якого, після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець підлягає розрахунку.
Тобто, з урахуванням вказаного, позивач дізнався про неповний розрахунок з ним, саме 29.01.2020 (дата видачі наказу №20 командира військової частини А3215), однак звернувся до суду з цим позовом 09.07.2020.
Доказів поважності в частині неможливості звернення до суду за захистом порушеного права у визначені процесуальним законодавством строк суду позивач не навів.
Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Так як позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 122, 160, 161 КАС України, суд приходить до висновку про необхідність залишення позову без руху і надання позивачу строку для усунення виявлених недоліків, а саме надання до суду: 1) позовної заяви (та копій для учасників справи) в якій зазначено обґрунтування вимог позовної заяви до командира В/Ч А3215 з врахуванням не зазначення його як відповідача; 2) письмового обґрунтування дотримання строків звернення до суду і доказів цього з урахуванням вимог ст. 123 і ст. 161 КАС України.
Керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки усуваються шляхом виконання вимог, зазначених у 16-му абзаці описової частини ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддяА.І. Петричкович