
Справа № 560/2542/20
РІШЕННЯ
іменем України
10 липня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. представника позивача: Олійника В.А., представника відповідача: Присяжного О.І., третьої особи: Фольваркової О.І., представника третьої особи: Гоцанюка О.Р., розглянувши адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ОСОБА_1 до Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Фонд державного майна України про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, з врахуванням уточнених позовних вимог, звернувся в суд з позовом до Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, треті особи ОСОБА_1 , Фонд державного майна України, в якому просить визнати протиправним і скасувати наказ начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Буряченка А.М. №460/09 від 18.05.2020 року «Про задоволення скарги Фонду державного майна України від 29.04.2020».
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві та у відповіді на відзив позивач зазначив, що дії державного реєстратора Фольваркової Ольги Іванівни по зупиненню розгляду документів від 12.03.2020 року на підставі ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» були правомірними та вчинені з дотриманням усіх норм чинного законодавства, а висновок Колегії з розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції є незаконним та неправомірним.
Суд, ухвалою від 22.05.2020 відмовив у задоволенні заяви Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" про вжиття заходів забезпечення позову по адміністративній справі №560/2542/20.
Ухвалою суду від 22.05.2020 у цій справі відкрито провадження, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 30.06.2020 задоволено клопотання відповідача та залучено до участі у справі №560/2542/20 ОСОБА_1 та Фонд державного майна України, як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та у відповіді на відзив.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що Колегія з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), діючи у відповідності до вимог ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" та із дотриманням Порядку розгляду скарг, прийшла до обґрунтованого висновку про те, що дії державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркової О.І. щодо прийняття 12.03.2020 рішення про зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації 11.03.2020 від імені акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» ОСОБА_2 .М ОСОБА_3 , є протиправними, а отже наказ Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 18.05.2020 № 460/09 є законним та обгрунтованим. Просив в задоволенні позову відмовити.
Третя особа - ОСОБА_1 надала до суду письмові пояснення та в судовому засіданні зазначила, що 11 березня 2020 року за електронною чергою до неї звернувся уповноважений представник АТ «Хмельницькобленерго» Полоневич Лариса Михайлівна, яка надала пакет документів для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах. 12 березня 2020 року ОСОБА_1 було зупинено розгляд документів на підставі п.1 ч.1 ст.27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". Відповідно до ч.3 ст.27 вказаного Закону, розгляд документів було зупинено на строк, що становить 15 календарних днів, тобто до 27 березня 2020 року. Протягом встановленого терміну від імені товариства звернень, щодо подання документів після усунення зауважень не було. Вказала, що під час зупинення розгляду документів товариства, пунктом 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби від 17.03.2020 року №530-ІХ було установлено, що з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. Про вищезазначені зміни Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) листом від 20.03.2020 року №5.8-07/204974 повідомило Управління з питань державної реєстрації з яким було ознайомлено державних реєстраторів за власноручним підписом. Враховуючи ці зміни до законодавства в умовах карантину, підстав для відмови у державного реєстратора, які випливають з п.4 ч.1 ст.28 Закону після збігу 15 календарних не було.
Представник третьої особи - Фонду державного майна України надав до суду пояснення щодо позову, та в судовому засіданні вказав, що положеннями пункту першого частини першої статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено, що подання документів особою, яка не має на це повноважень є обов`язковою підставою для відмови у державній реєстрації. Відмова у державній реєстрації здійснюється протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації, крім вихідних та святкових днів. Вважає, що дії державного реєстратора відділу державної реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркової О.І. щодо прийняття рішення від 12.03.2020 про зупинення розгляду документів поданих для державної реєстрації 11.03.2020 від імені акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» Полоневич Л.М. є протиправними, та просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, дійшов висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Встановлено, що з метою внесення змін до відомостей ЄДР про юридичну особу акціонерне товариство “Хмельницькобленерго”, а саме: зміни видів економічної діяльності, 11.03.2020 до державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркової Ольги Іванівни звернулась ОСОБА_4 , яка надала пакет документів для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах, а саме: заяву форми №3 на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; довіреність від імені генерального директора ОСОБА_5 ; платіжне доручення про оплату адміністративного збору.
12.03.2020 державним реєстратором Фольварковою О.І. зупинено розгляд заяви щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, а саме: зміни видів економічної діяльності акціонерного товариства “Хмельницькобленерго” на підставі положень статті 27 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань”, у зв`язку із тим, що:
- документи подані не в повному обсязі (відсутнє рішення уповноваженого органу управління про зміни відомостей);
- редакція поданої заяви - форма № 3, втратила чинність та підписана керівником, а не заявником, як того вимагає Закон;
- платіжне доручення надано від іншої юридичної особи ТОВ “Хмельницькенергозбут" на суму 580 грн., а не 630 грн;
- довіреність має бути викладена на спеціальному бланку нотаріальних документів (положення ст. 34 Закону України "Про нотаріат"), копія довіреності на уповноважену особу не завірена нотаріусом.
Повідомлення про зупинення розгляду документів зареєстровано в журналі вихідних документів відділу 12.03.2020 вих.№02-13-461/05 та в день зупинення отримано представником товариства.
29.04.2020 на розгляд Колегії з розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) надійшла скарга Фонду державного майна України від 29.04.2020 вих. № 10-17-8287, зареєстрована в Центрально-Західному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м. Хмельницький) за № 1431-2020/5.7-9-82 на дії державного реєстратора Фольваркової Ольги Іванівни.
Згідно протоколу №08/2020 засідання Колегії з розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 18.05.2020, вирішено скаргу Фонду державного майна України від 29.04.2020 вих. № 10-17-8287 на дії державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркової О.І., задовольнити в повному обсязі. Визнати протиправними дії державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркової О.І. щодо прийняття 12.03.2020 рішення про зупинення розгляду документів, поданих 11.03.2020 від імені акціонерного товариства “Хмельницькобленерго” ОСОБА_6 М. Зобов`язати державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркову О.І. усунути допущені порушення щодо розгляду документів, поданих 11.03.2020 від імені акціонерного товариства “Хмельницькобленерго” Полоневич Л.М., шляхом прийняття рішення по заяві про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу акціонерного товариства “Хмельницькобленерго”, у відповідності до вимог Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” протягом 24-х годин з моменту отримання даного рішення за результатами розгляду скарги. Уповноважити секретаря Колегії скласти відносно державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркової О.І. протокол про адміністративне правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною першою статті 166-11 КУпАП.
Крім того, висновком Колегії з розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 18.05.2020 рекомендовано скаргу Фонду державного майна України від 29.04.2020 вих. № 10-17-8287 на дії державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркової О.І., задовольнити в повному обсязі. Визнати протиправними дії державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркової О.І. щодо прийняття 12.03.2020 рішення про зупинення розгляду документів, поданих 11.03.2020 від імені акціонерного товариства “Хмельницькобленерго” ОСОБА_6 М. Зобов`язати державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркову О.І. усунути допущені порушення щодо розгляду документів, поданих 11.03.2020 від імені акціонерного товариства “Хмельницькобленерго” Полоневич Л.М., шляхом прийняття рішення по заяві про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу акціонерного товариства “Хмельницькобленерго”, у відповідності до вимог Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” протягом 24-х годин з моменту отримання даного рішення за результатами розгляду скарги. Уповноважити секретаря Колегії скласти відносно державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркової О.І. протокол про адміністративне правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною першою статті 166-11 КУпАП.
18.05.2020 начальником Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Буряченко А. прийнято наказ №460/09 "Про задоволення скарги Фонду державного майна України від 29.04.2020", згідно якого, відповідно до підпункту “в-1” пункту другого частини шостої статті 34 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань”, наказано скаргу Фонду державного майна України від 29.04.2020 вих. № 10-17-8287 на дії державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркової О.І., задовольнити в повному обсязі. Визнати протиправними дії державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркової О.І. щодо прийняття 12.03.2020 рішення про зупинення розгляду документів, поданих 11.03.2020 від імені акціонерного товариства “Хмельницькобленерго” ОСОБА_6 М. Зобов`язати державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркову О.І. усунути допущені порушення щодо розгляду документів, поданих 11.03.2020 від імені акціонерного товариства “Хмельницькобленерго” Полоневич Л.М., шляхом прийняття рішення по заяві про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу акціонерного товариства “Хмельницькобленерго”, у відповідності до вимог Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” протягом 24-х годин з моменту отримання даного рішення за результатами розгляду скарги. Уповноважити секретаря Колегії скласти відносно державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркової О.І. протокол про адміністративне правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною першою статті 166-11 КУпАП.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Відповідно до ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", державний реєстратор: приймає документи; встановлює черговість розгляду поданих документів для державної реєстрації; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; під час проведення реєстраційних дій у випадках, передбачених цим Законом, обов`язково використовує відомості реєстрів, автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів; перевіряє дійсність довіреності, нотаріально посвідченої відповідно до законодавства України, за допомогою Єдиного реєстру довіреностей; перевіряє використання спеціальних бланків нотаріальних документів, на яких викладені документи, що подаються для здійснення реєстраційних дій, за допомогою Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів; проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи, зареєстрованої відповідно до законодавства України, здійснюється шляхом отримання з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про таку особу, у тому числі її установчі документи, та перевірки відповідності реєстраційної дії, яка вчиняється, обсягу її цивільної правоздатності та дієздатності. Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи - нерезидента здійснюється на підставі витягу з відповідного реєстру, що ведеться країною резидентства такої юридичної особи, оформленого з дотриманням правил легалізації документів для дії за кордоном, та, за необхідності, її установчих документів (їх копій), належним чином легалізованих.
У разі подання документів для проведення державної реєстрації уповноваженою на те особою встановлюється обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи.
В силу ч.2 ст.14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", у разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження (крім випадку, якщо відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі). Для цілей проведення реєстраційних дій документом, що засвідчує повноваження представника, є документ, що підтверджує повноваження законного представника особи, або нотаріально посвідчена довіреність. Дійсність довіреності, нотаріально посвідченої відповідно до законодавства України, перевіряється за допомогою Єдиного реєстру довіреностей.
Пунктом 10 розділу II Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 359/5 від 09.02.2016 встановлено, що державний реєстратор у строки, визначені законом, здійснює перевірку зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі документів на наявність підстав для зупинення їх розгляду та на наявність підстав для відмови в державній реєстрації. Якщо за результатами здійсненої перевірки поданих документів державним реєстратором встановлено наявність підстав як для зупинення їх розгляду, так і для відмови у державній реєстрації, які не пов`язані одна з одною, та усунення підстав для зупинення розгляду документів не матиме наслідком проведення державної реєстрації, державний реєстратор формує повідомлення про відмову в проведенні державної реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та із зазначенням підстав для зупинення їх розгляду.
Згідно ч.2 ст.25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає, в тому числі, перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації.
Пунктом 1 частини 1 статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" визначено, що підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації є, в тому числі, подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", підставою для відмови у державній реєстрації, є зокрема те, що документи подано особою, яка не має на це повноважень.
Так, в ході судового розгляду справи встановлено, та не заперечується сторонами, що з метою внесення змін до відомостей ЄДР про юридичну особу Акціонерне товариство “Хмельницькобленерго”, а саме: зміни видів економічної діяльності, 11.03.2020 до державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркової Ольги Іванівни звернулась ОСОБА_4 , яка надала пакет документів для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах, а саме: заяву форми №3 на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; довіреність від імені генерального директора ОСОБА_5 ; платіжне доручення про оплату адміністративного збору.
12.03.2020 державним реєстратором Фольварковою О.І. зупинено розгляд заяви щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, а саме: зміни видів економічної діяльності акціонерного товариства “Хмельницькобленерго” на підставі п.1 ч.1 ст. 27 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань”, у зв`язку із тим, що: - документи подані не в повному обсязі (відсутнє рішення уповноваженого органу управління про зміни відомостей); - редакція поданої заяви - форма № 3, втратила чинність та підписана керівником, а не заявником, як того вимагає Закон; - платіжне доручення надано від іншої юридичної особи ТОВ “Хмельницькенергозбут" на суму 580 грн., а не 630 грн; - копія довіреності на уповноважену особу не завірена нотаріусом.
Як зазначив в судовому засіданні представник позивача, що на підтвердження повноважень представника Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" Полоневич Лариси Михайлівни, яка діє від імені Товариства на підставі Довіреності від 22.11.2019 року, посвідченої приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Твердохліб Г.Г., зареєстрованої в реєстрі за №2221, державному реєстратору була надана ксерокопія вказаної довіреності, а також пред`явлено оригінал нотаріально посвідченої довіреності.
Відповідно до змісту довіреності від 22.11.2019, вчиненої від імені АТ «Хмельницькобленерго» виконуючим обов`язки генерального директора Козачуком О.І., АТ «Хмельницькобленерго» уповноважено Полоневич Ларису Михайлівну на представництво з усіма необхідними повноваженнями, в тому числі в органах державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з правом подачі та підпису документів в якості представника довірителя.
Тобто, Полоневич Л.М. була наділена відповідними повноваженнями та надала державному реєстратору документ, що підтверджує її повноваження, а копію довіреності, долучила до документів, поданих для вчинення реєстраційної дії.
Водночас, судом враховано, як зазначила в судовому засіданні ОСОБА_1 , що дійсність наданої ОСОБА_4 нотаріально посвідченої відповідно до законодавства довіреності від 22.11.2019 року, перевірена нею за допомогою Єдиного реєстру довіреностей.
Так, відповідно до наявного в матеріалах справи Витягу про реєстрацію в Єдиному реєстрі довіреностей від 22.11.2019 №40672583, довіреність видана Акціонерним товариством "Хмельницькобленерго" на представника ОСОБА_4 посвідчена приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Твердохліб Г.Г. 22.11.2019, та зареєстрована в реєстрі нотаріальних дій за №2221.
Відтак, на переконання суду, державний реєстратор відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольваркова Ольга Іванівна перевірила дійсність наданої їй ОСОБА_4 довіреності від 22.11.2019 року, нотаріально посвідченої відповідно до законодавства України за допомогою Єдиного реєстру довіреностей, та встановила, що вказана довіреність видана Акціонерним товариством "Хмельницькобленерго" на повноваженого представника ОСОБА_4 .
Крім того, судом враховано, що зазначена довіреність є чинною та не скасованою.
Пункт 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", передбачає, що підставою для відмови у державній реєстрації, є зокрема те, що документи подано особою, яка не має на це повноважень.
В судовому засіданні встановлено, що особа, яка подавала документи мала на це повноваження, оскільки надала для ознайомлення реєстратору нотаріально посвідчену довіреність відповідно до законодавства України і за допомогою Єдиного реєстру довіреностей остання встановила, що вказана довіреність видана Акціонерним товариством "Хмельницькобленерго" на повноваженого представника ОСОБА_4 , тому у державного реєстратора не було підстав для відмови у державній реєстрації.
Отже, приймаючи рішення про визнання протиправними дії державного реєстратора, відповідач не мав підстав для застосування пункту 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Таким чином, з урахуванням зазначених обставин, суд дійшов висновку, що державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Фольварковою Ольгою Іванівною правомірно було зупинено розгляд заяви ОСОБА_4 від 11.03.2020 щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, а саме: зміни видів економічної діяльності Акціонерного товариства “Хмельницькобленерго” на підставі положень п.1 ч.1 ст.27 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань”, оскільки уповноваженим представником Акціонерного товариства “Хмельницькобленерго” було подано документи визначені Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", не в повному обсязі (копія довіреності на уповноважену особу не завірена нотаріусом), при цьому державним реєстратором встановлено, що довіреність видана акціонерним товариством "Хмельницькобленерго" на повноваженого представника ОСОБА_4 , та зареєстрована в Єдиному реєстрі довіреностей.
Серед іншого, судом враховано, що відповідно до ч.3 ст.27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", розгляд документів державним реєстратором було зупинено на строк, що становить 15 календарних днів, тобто до 27 березня 2020 року.
Протягом встановленого терміну від позивача звернень, щодо подання документів після усунення зауважень не надходило.
Разом із тим, суд відмічає, що під час зупинення розгляду документів товариства, пунктом 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби від 17.03.2020 року №530-ІХ було установлено, що з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. Про вищезазначені зміни Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) листом від 20.03.2020 року №5.8-07/204974 повідомило Управління з питань державної реєстрації з яким було ознайомлено державних реєстраторів за власноручним підписом.
Відтак, враховуючи вказані зміни до законодавства в умовах карантину, підстав для відмови у державній реєстрації змін до відомостей про юридичну особу у державного реєстратора, які визначені п.4 ч.1 ст.28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку) після спливу 15 календарних днів не було.
Отже, зібрані у справі докази повністю підтверджують доводи позивача викладені у позовній заяві.
Одночасно необхідно зауважити, що позиція позивача, щодо неможливості Фонду державного майна України виступати скаржником по справі є неприйнятною, оскільки дії державного реєстратора було вчинено відносно акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", у якому частка акцій, яка належить державі Україна становить 70,0089%, а суб`єктом управління корпоративними правами держави є Фонд державного майна України.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
З огляду на викладене, наявні підстави для задоволення позовних вимог, оскільки у відповідності до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України відповідач, як суб`єкт владних повноважень не довів правомірність свого рішення, та не спростував доводи та пояснення позивача, а відтак діяв не у спосіб встановлений чинним законодавством України, а тому позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 18.05.2020 року №460/09 "Про задоволення скарги Фонду державного майна України від 29.04.2020 року".
Стягнути з Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 2102,00грн (дві тисячі сто дві грн) на рахунок Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 15 липня 2020 року
Позивач:Акціонерне товариство "Хмельницькобленерго" (вул. Храновського, 11А, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29016 , код ЄДРПОУ - 22767506) Відповідач:Центрально- Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (вул. Володимирська, 91, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43316784) Треті особи:Фонд державного майна України (вул. Генерала Алмазова, 18/9, м. Київ, 01133 , код ЄДРПОУ - 00032945) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Головуючий суддя П.М. Майстер