Рішення № 90389604, 15.07.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2020
Номер справи
380/406/20
Номер документу
90389604
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/406/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області до Державної податкової служби України про визнання незаконною і скасування податкової консультації,-

в с т а н о в и в:

комунальне підприємство «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової служби України, в якому просить суд визнати незаконною і скасувати податкову консультацію Державної податкової служби України від 25.11.2019 № 1523/6/99-00-04-04-03-15/ІПК, надану за зверненням комунального підприємства «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що комунальне підприємство «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області є комунальною власністю Дрогобицької територіальної громади в особі Дрогобицької міської ради та суб`єктом господарювання в сфері питної води, питного водопостачання з особливим статусом природної монополії та об`єктом життєзабезпечення і стратегічного значення. Позивач надає послуги централізованого водопостачання та водовідведення іншому водоканалу - товариству з обмеженою відповідальністю «Трускавецький водоканал», який придбаває воду в комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з метою її подальшої реалізації споживачам міста Трускавця. Таким чином, товариство з обмеженою відповідальністю «Трускавецький водоканал» фактично є споживачем, який є суб`єктом господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, ліцензіатом, який придбаває в іншого ліцензіата (комунального підприємства «Дргобичводоканал») питну воду з метою її подальшої реалізації споживачам та/або подає стічні води на очищення іншому ліцензіату за окремими тарифами на централізоване водопостачання та/або водовідведення. Позивач 04.11.2019 звернувся до Державної податкової служби України із заявою про надання індивідуальної податкової консультації щодо необхідності відображення у податковій декларації обсягів переданої води від одного ліцензіата другому для її подальшої реалізації кінцевим споживачам, і якщо так, то яким чином. Листом від 25.11.2019 року №1523/6/99-00-04-04-03-15/ІПК, відповідач надав індивідуальну податкову консультацію. Проте, така податкова консультація не відповідає правовій сутності податкової консультації, містить лише перелік норм чинного законодавства України, крім того у ній відсутні рекомендації щодо їх практичного застосування, у змісті податкової консультації не надано відповідь на запитувану позивачем інформацію. Окрім того позивач вказує, що індивідуальна податкова консультація суперечить нормам Податкового кодексу України, які регулюють порядок сплати рентної плати, оскільки позивач, як підприємство водопостачання, яке передає частину води іншому ліцензіату не має сплачувати рентну плату за цю частину переданої води іншому ліцензіату, оскільки оподаткуванню підлягає виключно фактично спожитий обсяг води.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву від 17.02.2020 (вх. № 8848), відповідно до якого вказує, що згідно чинним законодавством не передбачено звільнення від оподаткування рентною платою обсяги води, які реалізовані іншому суб`єкту господарювання, який використовує таку воду в підприємницькій діяльності, у тому числі для цілей отримання економічної вигоди, зокрема, теплопостачанням організаціям, надання послуг з водопостачання та водовідведення. Платники рентної плати декларують податкові зобов`язання з рентної плати за кожну частину об`єкта оподаткування рентною платою (фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі) у окремих додатках 5 до Податкової декларації з рентної плати, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 17.08.2015 №719, залежно від напрямків її використання (постачання). Зазначає, що оскаржувана податкова консультація Державної податкової служби України відповідає вимогам чинного законодавства, оформлена з урахуванням вимог п. 3 ст. 52 Податкового кодексу України, а саме індивідуальна податкова консультація, надана з письмовій формі, міститить назву - податкова консультація, реєстраційний номер в єдиній базі індивідуальних податкових консультацій, містить опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків, обгрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання таких норм законодавства та скерована платнику податків у межах процесуальних строків. Просить відмовити в задоволенні позову.

24.02.2020 представник позивача подав відповідь на відзив (вх. № 10340), в якій зазначає, що частина води не використовується позивачем особисто, а передається вторинному водокористувачу товариству з обмеденою відповідальністю «Трускавецький водоканал». Рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої) водних об`єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів. Укладення договорів про поставку води з іншими водокористувачами покликано забезпечити покладення на останніх обов`язку щодо сплати рентної плати. Отже, за обсяги води, переданої водокористувачем-постачальником іншим водокористувачам з укладення відповідного договору про водопостачання, рентна плата не є об`єктом оподаткування, оскільки фактично не використана первинним водокористувачем, а надана для використання вторинному водокористувачу.

Представник позивача в судовому засіданні 07.07.2020 позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, просив позов задоволити.

Представник відповідача в судовому засідання 07.07.2020 щодо зодаволення позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, просив відмовити в задоволенні позову.

В судовому засіданні 07.07.2020 суд заслухав вступну промову представника позивача, вступну промову представника відповідача, дослідив письмові докази та перейшов до письмового провадження. Сторони щодо переходу до письмового провадежння не заперечили.

Заслухавши вступну промову представника позивача, вступну промову представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Комунальне підприємство «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ідентифікаційний код юридичної особи – 03348910, основний вид діяльності – забір, очищення та постачання води (код КВЕД 36.00).

Між комунальним підприємством «Дрогобичводоканал» та товариством з обмеженою відповідальністю «Трускавецький водоканал» 30.03.2018 укладено договір № 1306 про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

04.11.2019 комунальне підприємства «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області звернулось до Державної податкової служби України про надання індивідуальної податкової консультації щодо необхідності відображати обсяги переданої води від одного ліцензіата другому для її подальшої реалізації кінцевим споживачам, і якщо так, то яким чином.

Державною податковою службою Україн надано комунальному підприємству «Дрогобичводоканал» податкову консультацію від 25.11.2019 № 1523/6/99-00-04-0-03-15/іПК «Про рентну плату за спеціальне використання води».

Позивач, не погоджуючись із оскаржуваною податковою консультацією, звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України.

За приписами підпункту 14.1.172 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова консультація - індивідуальна податкова консультація та узагальнююча податкова консультація, що надаються в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 14.1.172-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова консультація - допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування нарахування та сплати податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.

Згідно з пунктом 52.1 статті 52 Податкового кодексу України за зверненням платників податків у паперовій або електронній формі контролюючий орган, визначений підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, надає їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Податкового кодексу України).

За вибором платника податків індивідуальна податкова консультація надається в усній, у паперовій або електронній формі. Індивідуальна податкова консультація, надана у паперовій або електронній формі, обов`язково повинна містити назву - індивідуальна податкова консультація, реєстраційний номер в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій, опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання таких норм законодавства (пункт 52.3 статті 52 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 53.1 статті 53 ПК України Не може бути притягнуто до відповідальності, включаючи фінансової (штрафні санкції та/або пеня), платника податків (податкового агента та/або його посадову особу), який діяв відповідно до індивідуальної податкової консультації, наданої йому у письмовій формі, а також узагальнюючої податкової консультації, за діяння, що містить ознаки податкового правопорушення, зокрема на підставі того, що у подальшому така податкова консультація була змінена або скасована.

Положення абзацу першого цього пункту застосовуються до індивідуальної податкової консультації, за умови що вона зареєстрована в єдиній базі індивідуальних податкових консультацій.

Згідно з пунктом 53.3 статті 53 Податкового кодексу України платник податків може оскаржити до суду наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації або надану йому у паперовій або електронній формі індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору.

Скасування судом наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.

Таким чином, податкова консультація (індивідуальна), як методична й практична допомога платнику податків при виконанні ним податкового обов`язку, фактично, за всіма процедурами (нарахування та сплата платежів, пені, штрафних санкцій, оскарження дій контролюючих органів тощо): 1) надається платнику податків для правильності практичного застосування конкретної норми закону або нормативно-правового акту з питань адміністрування, нарахування та сплати податків чи зборів безпосередньо у його податковому обліку при здійсненні ним господарської діяльності; 2) має індивідуальний характер і може використовуватися лише платником податків, якому така консультація надана; 3) не може встановлювати (змінювати чи припиняти) відповідну норму законодавства, а лише надає роз`яснення щодо практичного її застосування; 4) має мету - викладення (роз`яснення) платнику податків офіційного розуміння контролюючим органом змісту конкретної правової норми з питань оподаткування для забезпечення правильного її застосування.

При цьому платнику податків надано право оскаржити до суду, як правовий акт індивідуальної дії, податкову консультацію контролюючого органу у випадку, якщо вона, на його думку, суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору, й визнання судом такої податкової консультації недійсною є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.

Обов`язковими ж складовими письмової податкової консультації є: опис питань, що порушуються платником податків; обґрунтування застосування норм законодавства з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків; висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17.04.2018 у справі № 826/2032/16 (адміністративне провадження № К/9901/1883/17), від 22.10.2019 у справі № 520/10111/18 (адміністративне провадження № К/9901/18593/19), від 28.01.2020 у справі №804/8131/16 (адміністративне провадження № К/9901/41463/18), від 18.05.2020 у справі № 810/2842/16 (адміністративне провадження № К/9901/39387/18).

Судом встановлено, що 30.03.2018 між комунальним підприємством «Дрогобичводоканал» та товариством з обмеженою відповідальністю «Трускавецький водоканал» укладено договір № 1306 про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Комунальне підприємство «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області 04.11.2019 звернулось до Державної податкової служби про надання індивідуальної податкової консультації.

Згідно із зверненням позивач зазначає, що комунальне підприємство «Дрогобичводоканал» (код 03348910) є виробником послуг водопостачання та водовідведення, забезпечує питною водою споживачів у містах Дрогобичі, Стебнику, а також у тринадцяти селах Дрогобицького та Стрийського районів Львівської області, є ліцензіатом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Товариство з обмеженою відповідальністю «Трускавецький водоканал» (код 33086713) є виробником послуг водопостачання та водовідведення, забезпечує питною водою споживачів у місті Трускавець Львівської області та є ліцензіатом Львівської обласної державної адміністрації. Між комунальним підприємством «Дрогобичводоканал» та товариством з обмеженою відповідальністю «Трускавецький водоканал» укладено 31.03.2018 договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Враховуючи запропонований ДФС у листі від 08.05.2018 № 1388/4/99-99-12-02-03-13 порядок відображення фактичних обсягів води у деклараціях та те, що об`єктом оподаткування рентною платою є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі, відтак, обсяги переданої води від одного ліцензіата другому для її подальшої реалізації кінцевим споживачам не є об`єктом оподаткування.

На підставі викладеного, позивачем сформовано питання: «Чи необхідно у податковій декларації відображати обсяги переданої води від одного ліцензіата другому для її подальшої реалізації кінцевим споживачам, і якщо так, то яким чином?».

Згідно з податковою консультацією Державної податкової служби України від 25.11.2019 № 1523/6/99-00-04-04-03-15/іПК «Про рентну плату за спеціальне використання води», відповідачем вказано, зокрема, що п. 255.4 ст. 255 Податкового кодексу Українине передбачено умови звільнення від оподаткування Рентною платою обсягів води, які реалізовані іншому суб`єкту господарювання, який використовує таку воду в підприємницькій діяльності, у тому числі для цілей отримання економічної вигоди, зокрема, теплопостачальним організаціям, надання послуг з водопостачання та водовідведення тощо. Крім того, п. 255.4 ст. 255 Податкового кодексу України не звільняються від оподаткування рентною платою обсяги води, які у дозвільному документі включені до лімітів забору води як об`єкт оподаткування рентною платою та із дотриманням вимог ліцензійних умов на провадження господарської діяльності із централізованого водопостачання, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22 березня 2017 року № 307 (далі - Ліцензійні умови), та Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 5 липня 1995 року № 30, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 липня 1995 року за № 231/767, використовуються платником Рентної плати для забезпечення належних технологічних умов такого постачання, зокрема, шляхом поповнення обсягів води у системах водопостачання на обсяг їх втрат. З огляду на викладене, платники рентної плати декларують податкові зобов`язання з рентної плати за кожну частину об`єкта оподаткування рентною платою (фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі) у окремих додатках 5 до Податкової декларації з рентної плати, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 17.08.2015 № 719, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 03.09.2017 за № 1051/27496, залежно від напрямків її використання (постачання), а саме за:

- обсяг води, який постачається платниками рентної плати населенню для задоволення його питних і санітарно-гігієнічних потреб із застосуванням коефіцієнта « 0»;

- обсяг води, який постачається платниками рентної плати юридичним особам та фізичним особам-підприємцям, в тому числі теплопостачальним організаціям, виробникам послуг з водопостачання та водовідведення, водовідведення, ОСББ, ЖБК, тощо, незалежно від напрямків її використання (постачання) останніми із застосуванням коефіцієнта « 1»;

- обсяг води, який використовується платниками рентної плати на власні технологічні потреби, включаючи втрати та витрати для забезпечення провадження господарської діяльності з вироблення, створення та/або надання житлово-комунальних послуг із застосуванням коефіцієнта « 0,3».

Таким чином, проаналізувавши зміст податкової консультації Державної податкової служби від 25.11.2019 № 1523/6/99-00-04-04-03-15/іПК, суд зазначає, що всупереч вимог пункту 52.3 статті 52 Податкового кодексу України, вказана податкова консультація не містить висновку з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.

Державна податкова служба України не відповіла на поставлене комунальним підприємством «Дрогобтчводоканал» запитання: «Чи необхідно у податковій декларації відображати обсяги переданої води від одного ліцензіата другому для її подальшої реалізації кінцевим споживачам, і якщо так, то яким чином?».

Згідно з оскаржуваною податковою консультацію від 25.11.2019 № 1523/6/99-00-04-04-03-15/іПК Державна податкова служба України процитувала нормативні акти, така податкова консультація не містити остаточних та чітких висновків.

Суд зазначає, що індивідуальна податкова консультація не може складатись лише з послідовного цитування нормативних актів і не містити остаточних та чітких висновків. Тобто, індивідуальна податкова консультація не повинна сама по собі давати привід для подвійного тлумачення зазначеного в тексті консультації. Рекомендація стосовно конкретної ситуації, що виникла у платника податків має чітко зазначатись в тексті індивідуальної податкової консультації.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.05.2020 у справі № 826/27228/15.

Оскільки відповідачем у оскаржуваній податковій консультації не зроблено висновку з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства, не надано відповідь на поставлене питання, судом не беруться до уваги посилання позивача, як на підставу визнання протиправною та скасування податкової консультації те, що індивідуальна податкова консультація суперечить нормам Податкового кодексу України, які регулюють порядок сплати рентної плати, так як позивач є підприємством водопостачання, яке передає частину води іншому ліцензіату не має сплачувати рентну плату за цю частину переданої води іншому ліцензіату.

На підставі наведено, оскільки відповідач не виконав свій обов`язок щодо надання податкової консультації, що передбачений статтею 52 Податкового кодексу України, відтак, податкова консультація Державної податкової служби України від 25.11.2019 № 1523/6/99-00-04-0403-15/іПК «Про рентну плату за спеціальне використання води» є протиправною та підлягає скасуванню.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

1. Позов комунального підприємства «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області (вул. Федьковича, 11, м. Дрогобич, Львівська область, 82100, код ЄДРПОУ 03348910) до Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання незаконною і скасування податкової консультації - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати податкову консультацію Державної податкової служби України від 25.11.2019 № 1523/6/99-00-04-04-03-15/іПК «Про рентну плату за спеціальне використання води».

3. Судовий збір в розмірі 2102,00 грн стягнути на користь комунального підприємства «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення виготовлено 15.07.2020.

Суддя Костецький Н.В.