
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3907/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Денисюка Р.С.,
при секретарі судового засідання Матящук Л.Р.,
за участю представника позивача Ємчика Р.І.,
представника відповідача Ярошика Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ” до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ” (далі – ТзОВ “ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ”, позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 05.12.2019 № 0003500504, № 0003510504, № 0003520504 та № 0003530504.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 відкрито провадження у даній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 12:00 год. 16.04.2020. Ухвалою суду від 16.04.2020, від 04.05.2020 відкладено підготовче засідання у справі на 12:00 год. 04.05.2020 та 10:00 год. 19.05.2020. 19.05.2020 оголошено перерву у розгляді справи до 12:00 год. 02.06.2020 та продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів. Ухвалою суду від 02.06.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 12:00 год. 15.06.2020. 15.06.2020 оголошено перерву для надання додаткових доказів до 12:00 год. 03.07.2020.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що інспекторами Головного управління ДФC у Миколаївській області проведено фактичні перевірки:
- AЗC з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність TOB «ВЕСТ ПETPOЛ МАРКЕТ», що розташована за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Героїв України, буд 26А, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 07.11.2019 №0050/14/29/05/42663493 (блaнк №000054);
- AЗC з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність TOB «ВЕСТ ПETPOЛ МАРКЕТ», що розташована за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вулиця 10 Слобідська, буд.7, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 07.11.2019 №0052/14/29/05/42663493 (бланк №000056);
- AЗC з магазином, нa якій здійснює свою господарську діяльність ТОВ «ВЕСТ ПETPOЛ МАРКЕТ», що розташована за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Одеське шосе, буд. 116, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 07.11.2019 №0049/14/29/05/42663493 (бланк №000052);
- AЗC з мaгaзинoм, нa якій здійснює свою господарську діяльність TOB «ВЕСТ ПETPOЛ МАРКЕТ», що розташована за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Херсонське шосе, буд. 50-Б, зa результатами якої складено акт фактичної перевірки від 07.11.2019 №0053/14/29/05/42663493 (блaнк №000055).
У висновках зазначених актів перевірок контролюючий орган вказав на порушення товариством пункту 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 №265/95-ВР (надалі – Закон №265/95-ВР) у зв`язку з реалізацією нафтопродуктів, на які відсутні облікові документи.
На підставі актів фактичних перевірок від 07.11.2019 №0050/14/29/05/42663493, №0052/14/29/05/42663493, №0049/14/29/05/42663493, №0053/14/29/05/42663493 ГУ ДПС у Волинській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0003500504, № 0003510504, № 0003520504 та № 0003530504, якими до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції за порушення пункту 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Позивач не погоджується з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями та вважає їх протиправними. Вказує на те, що товариство здійснює належним чином бухгалтерський облік та зберігає первинні документи у бухгалтерії підприємства. Разом з тим, на АЗС з магазином ведеться відповідний облік товарів, що надходять від постачальників на підставі первинних документів (ТТН, накладних), які зберігаються як прихідні документи та не рідше 10 днів передаються для обліку та зберігання у бухгалтерію товариства. При цьому, по місцю реалізації товарів (АЗС з магазином) зберігаються копії документів, що підтверджують прихід товару (ТТН, накладні). B свою чергу бухгалтерією товариства, відповідно до пункту 8 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого Наказом від 20.10.1999р. №246, пpидбaнi товари зараховуються на баланс TOB «ВЕСТ ПETPOЛ МАРКЕТ» за їх первісною вартістю.
Позивач зауважує, що на момент перевірки на АЗС були наявні копії товарно-транспортних накладних, видаткові накладні від постачальників, які надавались інспекторам для перевірки. При цьому зазначає, що сама по собі відсутність на момент перевірки контролюючим органом накладних за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та Положення (стандарту) бухгалтерського обліку, не є підставою для застосування до юридичної особи фінансової санкції, передбаченої статтею 20 цього Закону.
Також позивач вказує на дотримання товариством вимог Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Міністерства економіки України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 20.05.2008 №281/171/578/155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 за №805/15496 (далі – Інструкція №281/171/578/155). У зв`язку з цим, на АЗС з магазином товариство складає в кінці кожної зміни змінні звіти форми №17-НП, які також було надано перевіряючим для огляду.
Крім того, позивач зазначає, що робота АЗС з магазином є автоматизованою, тобто використовуються реєстратори розрахункових операцій, які належним чином зареєстровані. Реалізація пального здійснюється через спеціалізований електронний контрольно-касовий апарат для автозаправних станцій АЗС, який забезпечує формування й друк розрахункових та обов`язкових звітних документів на основі даних, які зберігаються в оперативній та фіскальній пам`яті, формування контрольної стрічки в електронній формі і призначений для роботи на автозаправних станціях. ТзОВ «ВЕСТ ПETPOЛ МАРКЕТ» у своїй господарській діяльності для обліку розрахункових операцій використовує реєстратор розрахункових операцій (РРО), який повністю відповідає вимогам статті 12 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Позивач наголошує на тому, що звітні документи РРО, а саме Z-звіти, містять всі відомості, зокрема, про фактичні залишки пального у літрах, кожного найменування у кожному з розхідних резервуарів, внесення яких передбачено у змінний звіт АЗС за формою №17-НП. Таким чином, РРО здійснює точний та повний контроль за залишками товарних запасів за місцем їх реалізації.
Також звертає увагу на те, що перевірками встановлено порушення порядку обліку товарних запасів, які знаходились в реалізації та на зберіганні, a нe їх реалізацію. Тоді, як фінансова санкція, встановлена статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», може бути застосована до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку.
Враховуючи вищенаведене, позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0003500504, № 0003510504, № 0003520504 та № 0003530504 протиправними та просить їх скасувати.
У відзиві на позов від 09.04.2020 (а.с. 58-60) представник відповідача позовні вимоги не визнав та зазначив, що ГУ ДФС у Миколаївській області проведено фактичні перевірки за місцем провадження діяльності ТзОВ «ВЕСТ ПETPOЛ МАРКЕТ» та розташування його господарських об`єктів за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Героїв України, буд 26А, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 07.11.2019 №0050/14/29/05/42663493; за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вулиця 10 Слобідська, буд.7, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 07.11.2019 №0052/14/29/05/42663493; за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Одеське шосе, буд. 116, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 07.11.2019 №0049/14/29/05/42663493; за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Херсонське шосе, буд. 50-Б, зa результатами якої складено акт фактичної перевірки від 07.11.2019 №0053/14/29/05/42663493
У висновках вищевказаних актів перевірок, зокрема, зазначено, що контролюючим органом виявлено порушення пункту 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме: ведення з порушенням обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання.
На підставі вищевказаних актів фактичних перевірок ГУ ДФС у Волинській області прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Відповідач зазначив, що під час проведення перевірок встановлено розбіжність між дaними, що містять Х-звіти TOB «ВЕСТ ПETPOЛ МАРКЕТ» на AЗC та фактичними залишками пo видам пального. Формальний підхід до ведення обліку товарних запасів TOB «ВЕСТ ПETPOЛ МАРКЕТ» додатково підтверджується складанням змінного звіту AЗC за формою № 1 7-НП без дотримання відповідної процедури, передбаченої Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприемствах і організаціях України, яка затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 02.09.2008 за №805/15496 (далі — Інструкція № 281).
перевірками встановлено, що працівниками AЗC TOB «ВЕСТ ПETPOЛ МАРКЕТ» змінні звіти у формі № 1 7-НП просто роздруковуються без встановлення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання (графи №№17-23 не мicтять у інформації без якої не можливо встановити реальні фактичні залишки нафтопродуктів у відповідних резервуарах), що додатково унеможливлює використання наданих змінних звітів у формі № 17-НП, як коректну доказову базу щодо відображення кількісного обліку нафтопродуктів на АЗС.
Фактичні залишки нафтопродуктів в резервуарах визначаються за результатами вимірювання та також відображаються у змінному звіті АЗС за формою №17-HП. Oблiк реалізації за готівку нафтопродуктів, за певний проміжок часу ведеться TOB «ВЕСТ ПETPOЛ МАРКЕТ» через реєстратор розрахункових операцій, в тому числі враховується відпуск нафтопродуктів на АЗС за талонами, платіжними картками, відомостями. Обсяг реалізації нафтопродуктів, шо фіксуються лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касових апаратів за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.
З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову повністю.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що працівниками ГУ ДФC у Миколаївській області проведено фактичну перевірку AЗC з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність TOB «ВЕСТ ПETPOЛ МАРКЕТ», що розташована за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Героїв України, буд 26А, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 07.11.2018 №0050/14/29/05/42663493 (а.с. 12-14).
Згідно із висновками акта перевірки від 07.11.2019 №0050/14/29/05/42663493 позивачем порушено пункт 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування”.
Так, в ході перевірки встановлено, що Х-звіт TOB «ВЕСТ ПЕТРОЛ МAPKET» нa АЗС за адресою: Миколаївська обл., м. Миколаїв, просп. Героїв України, 26А від 28.10.2019 о 16 год 15 хв №0214 містить наступні облікові залишки пo видам пального: бензин М 92 код УKT ЗЕД 2710124194 - 0,00 літрів; бензин М 95 код УKT ЗЕД 2710124512 - 0,00 літрів; бензин A 95 код УKT ЗЕД 2710124512 - 0,00 літрів; дизельне паливо код УKT ЗЕД 2710194300 - 0,00 літрів, дизельне паливо плюс код УKT ЗЕД 2710194300 - 0,00 літрів.
B той же час фактичною перевіркою встановлено 28.10.2019 в період з 16 год. 15 хв пo 17 год 15 хв наступні фактичні залишки пo видам пального: бензин М 92 код УKT ЗЕД 2710124194 - 20975,00 літрів; бензин М 95 код УKT ЗЕД 2710124512- 18578,00 літрів; бензин A 95 код УKT ЗEД 2710124512- 21805,00 літрів; дизельне паливо код УКТЗEД 2710194300-3879 7,00 літрів, дизельне паливо плюс код УКТ3Е Д2710194300 - 7763 літрів.
Зазначено, що робота ЕККА повинна блокуватися у разі від`єднання програмно- технічних засобів управління ПPK або будь якого його функціонального блока. Таким чином, ЕККА з фіскальним номером 3000517383 відображала дані коректно в реальному часі.
Додатково підтверджує формальний підхід до ведення обліку товарних запасів TOB «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» складання змінного звіту АЗС за формою № 17-НП без дотримання відповідної процедури, передбаченої Інструкцією 281.
Перевіркою встановлено, що працівниками АЗС TOB «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» змінні звіти у формі N 17-HП пpocтo poздpyкoвуютьcя без вcтaнoвлeння фaктичниx зaлишкiв нафтопродцутів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання (гpaфи №17-23 нe мicтять інформації без якої не можливо встановити реальні фактичні залишки нафтопродуктів у відповідних резервуарах), що додатково унеможливлює використання наданих змінних звітів у формі N 17-HП, як кopeктнo дoкaзoву бaзy щoдo вiдoбpaжeння кiлькicнoгo oблiкy нaфтoпpoдyктiв на АЗС
Також зазначено, що на запит про надання інформації, позивачем надано відповідь, проте не надано оборотно-сальдова відомість пo рах.28 (281) тa первинні документи нa підставі яких вона сформована. Вказане додатково підтверджує не ведення обліку товарних запасів TOB «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» за місцем ix реалізації тa зберігання, здійснення продажу товарів не відображені в такому обліку на АЗС.
Відтак, в акті перевірки зроблено висновок, про надлишок товарних запасів на загальну суму 3 281 601,22 грн.
На підставі акта перевірки, ГУ ДПС у Волинській області 05.12.2019 прийняло податкове повідомлення-рішення №0003500504 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 6563202,44 грн., тобто у подвійному розмірі товарних запасів, щодо яких облік не ведеться у порядку, встановленому законодавством, та здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку (а.с.11).
Працівниками ГУ ДПC у Миколаївській області проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ», що розташована за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вулиця 10 Слобідська, буд.7, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 07.11.2019 №0052/14/29/05/42663493 (а.с. 21-24).
Згідно із висновками акта перевірки від 07.11.2019 №0052/14/29/05/42663493 позивачем порушено пункт 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування”.
Так, в ході перевірки встановлено, що роздрукований на АЗС TOB «ВЕСТ ПЕТРОД МАРКЕТ», 05.11.2019 о 13 год. 09 хв. PPO з фіскальним номером 3000517327 Х-звіт N 0223 містить наступні облікові залишки пo видам пального:
1) бензин А-95-ЄВРО 05-ES (код УKT ЗЕД 2710124512) пo ціні 30,79 грн. - 0,00 літрів;
2) бензин MUSTANG A - 95-ЄВРО 05-ES (код УКТЗЕД 2710124512) по ціні 31,79грн. - 0,00 літрів;
3) бензин MUSTANG A -92-ЄВРО 05-ES (код УKT ЗЕД 2710124194) пo ціні 29,79грн. - 0,00 літрів;
4) паливо дизельне MUSTANG ДЛ П-ЄBPO OS-BO (код УKT ЗEД 2710194300) пo ціні 29,79 грн. - 0,00 літрів;
B той же час перевіркою встановлено, шо 05.11.2019 протягом часу з 13 год 09 хв. пo 13 год 15 хв. фактичні залишки пального в резервуарах з врахуванням пального в трубопроводах становили: 1) бензин А-95-ЕВРО 05-ES (код УKT ЗЕД 2710124512) по ціні 30,79 грн. - 5771,00 літрів на загальну суму суму 177689,09 грн.; 2) бензин MUSTANG А-95-ЕВРО OS-ES (код УKT ЗЕД 2710124512) пo цiнi 31,79грн. - 3205,6 літрів нa загальну суму 101906,02 грн.; 3) бензин MUSTANG А-92-Е`ВРО05-Е5 (код УKT ЗЕД 2710124194) пo ціні 29,79 грн. - 4593,00 лiтpiв на загальну cумy 136825,47 грн.; 4) паливо дизельне MUSTANG ДП-Л-ЄBPO OS-BO (код УKT ЗEД2710194300) пo ціні 29,79 грн. - 6849,70 літрів на загальну суму 204052,56 грн.
Зaгaльнa вартість фактичних залишків пального в резервуарах з урахуванням пального в трубопроводах cтанoвилa 620473,14 грн. (177689,09 грн. + 101906,02 грн. + 136825,47 грн + 204052,56 грн.)
Разом з тим, перевіркою встановлено складання змінного звіту за формою № 17-НП без дотримання відповідної процедури, передбаченою Iнcтpyкцією № 281.
Також працівниками АЗС TOB «ВЕСТ ПETPOЛ МАРКЕТ» змінний звіт за формою N 17-НП роздруковано без встановлення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання (графи №№17-23 не містять інформації, згідно якої можливо встановити реальні фактичні залишки нафтопродуктів у відповідних резервуарах), що додатково унеможливлює використання наданого змінного звіту форми N 17-НП, як коректну доказову базу щодо відображення кількісного обліку нафтопродуктів на вказаній АЗС.
Таким чином, перевіркою встановлено ведення з порушенням обліку товарних запасів за місцем ix реалізації тa зберігання на загальну суму 620473,14 грн., що є порушенням пункту 12 статті 3 3акону №265/95-BP.
На підставі акта перевірки 05.12.2019 ГУ ДПС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення №0003510504 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1240946,28 грн., тобто у подвійному розмірі товарних запасів, щодо яких облік яких не ведеться у порядку, встановленому законодавством, та здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку (а.с.20).
Працівниками ГУ ДПС у Миколаївській області проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ «ВЕСТ ПETPOЛ МАРКЕТ», що розташована за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Одеське шосе, буд. 116, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 07.11.2019 №0049/14/29/05/42663493 (а.с. 30-32).
Згідно із висновками акта перевірки від 07.11.2019 №0049/14/29/05/42663493 позивачем порушено пункт 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування”.
Так, в ході перевірки встановлено, що Х-звіт ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» на АЗС за адресою: вул. Одеське шосе, буд. 116, м. Миколаїв, Миколаївська область від 05.11.2019 о 13 год 27 хв №0224 містить наступні облікові залишки по видам пального: бензин М 92 код УKT ЗEД 2710124194 - 0,00 літрів; бензин М 95 код УКТ ЗEД 2710124512 - 0,00 літрів; бензин A 95 кoд УKT ЗEД 2710124512 - 0,00 літрів; дизельне паливо М код УКТ ЗЕД 2710194300 - 0,00 літрів, дизельне паливо М+ код УKT ЗEД 2710194300 - 0,00 літрів, газ нафтовий скраплений марки C кoд УКТ ЗEД 2711129700 - 0,00 літрів.
В той же час фактичною перевіркою встановлено 05.11.2019 в період з 13 год 30 хв по 14 год 00 хв наступні фактичні залишки пo видам пального: бензин М 92 код УKT ЗEД 2710124194 - 18761,00 літрів; бензин М 95 кoд УКТ ЗEД 2710124512 - 24073,00 літрів; бензин A 95 код УKT ЗEД 2710124512 - 20964,00 літрів; дизельне паливо М кoд УKT ЗEД 2710194300 — 44580,00 літрів, дизельне паливо М+ код УKT ЗЕД 2710194300 - 8315,00 літрів, газ нафтовий скраплений марки C кoд УKT ЗEД 2711129700 - 2810,00 літрів.
Перевіркою встановлено, щo працівниками АЗС ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» змінні звіти у формі №17-HП просто роздруковуються без встановлення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання (графи №№17-23 не мicтять iнфopмaцiї без якoї не можливо встановити реальні фактичні залишки нафтопродуктів у відповідних резервуарах), щo додатково унеможливлює використання наданих змінних звітів у формі N 17-НП, як коректну доказову базу щодо відображення кількісного обліку нафтопродуктів на вказаній АЗС
Також зазначено, що на запит про надання інформації, позивачем надано відповідь, проте не надано оборотно-сальдова відомість пo рах.28 (281) тa первинні документи нa підставі яких вона сформована. Вказане додатково підтверджує не ведення обліку товарних запасів TOB «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» за місцем ix реалізації тa зберігання, здійснення продажу товарів не відображені в такому обліку на вказаній АЗС.
Таким чинoм, перевіркою встановлено надлишок товарних запасів - на загальну суму 3587935,27 грн.,
На підставі акта перевірки 07.11.2019 ГУ ДПС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення №0003520504 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 7175870,54 грн., тобто у подвійному розмірі товарних запасів, щодо яких облік яких не ведеться у порядку, встановленому законодавством, та здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку (а.с.29).
Працівниками ГУ ДПС у Миколаївській області проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ «ВЕСТ ПETPOЛ МАРКЕТ», що розташована за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Херсонське шосе, буд. 50-Б, зa результатами якої складено акт фактичної перевірки від 07.11.2019 №0053/14/29/05/42663493 (а.с. 38-40).
Згідно із висновками акта перевірки від 07.11.2019 №0049/14/29/05/42663493 позивачем порушено пункт 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування”.
Так, в ході перевірки встановлено, що Х-звіт ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» на АЗС за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Херсонське шосе, буд. 50-Б від 28.10.2019 о 17 год 31 хв №0215 містить наступні облікові залишки пo видам пального: бензин М 92 код УKT ЗEД 2710124194 - 0,00 літрів; бензин М 95 код УKT ЗEД 2710124512 - 0,00 літрів; бензин A 95 код УKT ЗEД 2710124512 - 0,00 літрів; дизельне паливо код УKT ЗEД 2710194300 - 0,00 літрів.
B той же час фактичною перевіркою встановлено 28.10.2019 в період з 17 год 30 хв пo 17 год 55 хв наступні фактичні залишки пo видам пального: бензин М 92 кoд УKT ЗEД 2710124194 - 12853,00 літрів; бензин М 95 код УKT ЗEД 2710124512 - 6447,00 літрів; бензин A 95 кoд УKT ЗEД 2710124512 - 4582,00 літрів; дизельне паливо кoд УKT ЗEД 2710194300 - 11653,00 літрів.
Перевіркою встановлено, щo працівниками АЗС ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» змінні звіти у формі №17-HП просто роздруковуються без встановлення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання (графи №№17-23 не мicтять iнфopмaцiї без якoї не можливо встановити реальні фактичні залишки нафтопродуктів у відповідних резервуарах), щo додатково унеможливлює використання наданих змінних звітів у формі N 17-НП, як коректну доказову базу щодо відображення кількісного обліку нафтопродуктів на вказаній АЗС.
Також зазначено, що на запит про надання інформації, позивачем надано відповідь, проте не надано оборотно-сальдова відомість пo рах.28 (281) тa первинні документи нa підставі яких вона сформована. Вказане додатково підтверджує не ведення обліку товарних запасів TOB «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» за місцем ix реалізації тa зберігання, здійснення продажу товарів не відображені в такому обліку на вказаній АЗС.
Таким чинoм, перевіркою встановлено надлишок товарних запасів - на загальну суму 1076063,65 грн.
На підставі акта перевірки 07.11.2019 ГУ ДПС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення №0003530504 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2152127,30 грн., тобто у подвійному розмірі товарних запасів, щодо яких облік яких не ведеться у порядку, встановленому законодавством, та здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку (а.с.37).
ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» не погоджуючись з вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями оскаржив їх в судовому порядку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 №265/95-ВР (далі — Закон №265/95-ВР). Дія його поширюється на усіх суб`єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Пунктом 12 статті 3 Закону №265/95-ВР встановлено, що суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
Відповідальність за невиконання зазначеного вище обов`язку передбачена статтею 20 Закону №265/95-ВР, згідно з якою до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, вказана норма передбачає відповідальність саме за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначені Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 №996-XIV (далі - Закон №996-XIV).
Частиною першою статті 2 Закону №996-XIV передбачено, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, на представництва іноземних суб`єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов`язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність, а також на операції з виконання державного та місцевих бюджетів і складання фінансової звітності про виконання бюджетів з урахуванням бюджетного законодавства.
Відповідно до статті 1 Закону №996-XIV бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.
Положеннями частин першої-п`ятої статті 8 Закону №996-XIV встановлено, що бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів. Для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно з дотриманням вимог цього Закону обирає форми його організації: введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером; користування послугами спеціаліста з бухгалтерського обліку, зареєстрованого як підприємець, який здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи; ведення на договірних засадах бухгалтерського обліку централізованою бухгалтерією або підприємством, суб`єктом підприємницької діяльності, самозайнятою особою, що провадять діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності; самостійне ведення бухгалтерського обліку та складання звітності безпосередньо власником або керівником підприємства. Ця форма організації бухгалтерського обліку не може застосовуватися на підприємствах, звітність яких повинна оприлюднюватися, та в бюджетних установах. Підприємство, що становить суспільний інтерес, зобов`язане утворити бухгалтерську службу на чолі з головним бухгалтером, до складу якої входять не менше двох осіб. Положення цього абзацу не поширюється на недержавні пенсійні фонди та інститути спільного інвестування. Завдання та функціональні обов`язки бухгалтерських служб, повноваження керівника бухгалтерської служби у бюджетних установах визначаються Кабінетом Міністрів України. Підприємство самостійно: визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів облікову політику підприємства; обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних; розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів; затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку; може виділяти на окремий баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов`язані вести бухгалтерський облік, з наступним включенням їх показників до фінансової звітності підприємства; визначає доцільність застосування міжнародних стандартів (крім випадків, коли обов`язковість застосування міжнародних стандартів визначена законодавством).
Відповідно до частин першої-третьої статті 9 Закону №996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг. Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов`язаних рахунках бухгалтерського обліку.
Підставою для застосування штрафних санкцій до позивача по оскаржуваних податкових повідомленнях - рішеннях стало те, що під час проведення перевірок встановлено, що роздруковані Х-звіти містять показники по видам палива «0», хоча як встановлено судом, у позивача наявні залишки по видам пального. Відповідно зроблено висновок про надлишок товарних запасів і порушення п.12.ст.3 Закону №265/95-ВР.
Однак з таким твердженням відповідача суд не погоджується враховуючи наступне.
Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов`язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлено Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України від 20.05.2008 №281/171/578/155 (далі - Інструкція).
Так, підпунктами 10.2.1, 10.2.10 Інструкції встановлено, що приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками автозаправної станції за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними товарно-транспортних накладних у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності. Приймання нафтопродуктів здійснюється відповідно до вимог робочої інструкції оператора АЗС та інструкції з охорони праці, які повинні бути затверджені керівником підприємства, якому належить АЗС. На підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою №17-НП (додаток 14 до Інструкції).
Підпунктами 10.3.1.1, 10.3.2.1, 10.3.3.2, 10.3.4.2 Інструкції визначено, що розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 №1315. Відпуск нафтопродуктів за безготівковим розрахунком за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем. Відпуск нафтопродуктів відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою № 16-НП (додаток 16 до Інструкції). Кількість відпущеного нафтопродукту фіксується у відомості, яка ведеться безпосередньо на АЗС, що підтверджується підписами оператора АЗС та водія. Заправлення за талонами відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП. Відпуск нафтопродуктів за платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою № 17-НП.
Згідно з пунктом 10.4 Інструкції №281/171/578/155 на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС №17-НП. Під час приймання-передавання зміни оператори АЗС: визначають залишки нафтопродуктів на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни (цей залишок переноситься з графи “обліковий залишок попередньої зміни”), надходження нафтопродуктів за зміну, які підтверджено відповідними документами, та кількості відпущених за зміну нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників усіх ПРК, ОРК (обліковий залишок); вимірюють загальний рівень нафтопродуктів і рівень підтоварної води в кожному резервуарі та за результатами вимірювань визначають об`єм нафтопродуктів (фактичний залишок); роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виконаних розрахункових операцій, що заносяться до фіскальної пам`яті; передають залишок готівки; перевіряють наявність та фіксацію у місцях, передбачених експлуатаційним документом, свинцевих пломб з відбитком повірочного тавра та відповідність відбитку цих тавр у формулярах на ПРК, ОРК.
У разі встановлення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі в границях відносної похибки методу вимірювання маси згідно з ГОСТ 26976 зміна передається і приймається за обліковим залишком нафтопродукту. Перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення фіксується у змінному звіті. У разі перевищення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі понад зазначених норм керівництво повинно вжити заходів щодо проведення позачергової інвентаризації. До встановлення обставин перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення обліковий залишок не корегується.
Після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою №17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.
Фактичні залишки нафтопродуктів на АЗС мають відповідати обліковим залишкам надходження нафтопродуктів за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АЗС за формою №17-НП, за вирахуванням кількості відпущених нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників паливно-роздавальних колонок. Обсяг реалізації нафтопродуктів, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касових апаратів за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.
Така ж позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2018 у справі №826/18483/13-а.
Як передбачено пунктом 16.1 Інструкції №281/171/578/155 матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою №17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.
Згідно з пунктом 16.2 Інструкції №281/171/578/155 бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі №17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що облік руху нафтопродуктів за марками і видами ведуть матеріально відповідальні особи АЗС, відповідно первинні документи знаходяться на зберіганні у таких осіб, а також у бухгалтерських службах підприємства.
Як зазначив позивач в позовній заяві та пояснив представник позивача в судовому засіданні, на АЗС з магазином ведеться відповідний облік товарів, що надходять від постачальників на підставі первинних документів (ТТН, накладних). Останні зберігаються як прихідні документи та не рідше 10 днів передаються для обліку та зберігання у бухгалтерію товариства. При цьому, по місцю реалізації товарів (АЗС з магазином) зберігаються копії документів, що підтверджують прихід товару (ТТН, накладні). В свою чергу, бухгалтерією товариства ведеться бухгалтерський облік руху нафтопродуктів на АЗС на підставі переданих первинних документів. Відповідно до запровадженого на товаристві порядку первинні документи, що є підставою для бухгалтерського обліку надходження та реалізації нафтопродуктів на АЗС, зберігаються в бухгалтерії за місцем знаходження товариства.
Також з пояснень представника позивача встановлено, що на момент проведення перевірки на АЗС були наявні копії ТТН, видаткові накладні від постачальників, які надавались інспекторам для перевірки.
Наведене вище підтверджується змінними звітами форми №17-НП, витягами з журналу обліку надходження нафтопродуктів на АЗС форми №13-НП (а.с. 126-133).
Як встановлено в ході розгляду справи та зафіксовано в актах перевірки реалізація пального здійснюється через спеціалізований електронний контрольно-касовий апарат для автозаправних станцій АЗС, який забезпечує формування й друк розрахункових та обов`язкових звітних документів на основі даних, які зберігаються в оперативній та фіскальній пам`яті, формування контрольної стрічки в електронні формі і призначений для роботи на автозаправних станціях.
Також звітні документи РРО, а саме Z-звіти, містять всі відомості, зокрема, про фактичні залишки пального у літрах, кожного найменування у кожному з розхідних резервуарів, внесення яких передбачено у змінний звіт АЗС за формою №17-НП. Таким чином, РРО здійснює точний та повний контроль за залишками товарних запасів за місцем їх реалізації.
Встановлений позивачем порядок обліку нафтопродуктів, на думку суду, не суперечить вимогам Закону №996-XIV та Інструкції, з огляду на компетенцію власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) самостійно вирішувати питання організації бухгалтерського обліку у товаристві відповідно до законодавства та установчих документів.
На думку суду, роздрукування Х-звіту, де не відображено залишки по пальному, не може свідчити про порушення обліку ведення товарних запасів, враховуючи наступне.
Роздруковані через декілька Z-звіти по всіх АЗС містять всі необхідні реквізити, в тому числі і по залишкам пального, що відповідають і іншим документам щодо їх обліку.
Відповідно до абзацу 26 статті 2 Закону №265/95-ВР денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.
Абзацом 36 пункту 3 Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14 червня 2016 року N 547 (далі –Порядок №547) визначено, що X-звіт - денний звіт без обнулення інформації в оперативній пам`яті.
Згідно пункту 4 розділу 3 даного Порядку, продавець зобов`язаний друкувати X-звіти, Z-звіти та інші документи, що передбачені документацією на РРО, відповідно до законодавства.
Пунктом 18 «Технічних вимог до спеціалізованих електронно-касових апаратів для автозаправних станцій», затверджених Рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарами і грошовим обігом від 27.06.2002 № 13 визначено, що у режимі звітування здійснюється формування та друкування звітів установленої форми. При цьому чеки періодичних звітів за певний період повинні додатково містити дані про об`єм (у літрах) і вартість (у гривнях) пального кожного найменування за кожною формою оплати окремо та загальну вартість відпущеного пального (у гривнях), а чеки X- і Z-звітів ЕККА повинні додатково містити такі дані: фактичний об`єм (у літрах) пального кожного найменування, прийнятого в розхідні резервуари АЗС протягом звітного періоду; загальні об`єм (у літрах) і вартість (у гривнях) пального кожного найменування, відпущеного за готівковою та кожною безготівковою формою оплати протягом звітного періоду; фактичні залишки пального (у літрах) кожного найменування (у кожному з розхідних резервуарів) на момент формування звітів; загальний об`єм (у літрах) пального кожного найменування, відпущеного протягом звітного періоду в процесі повірки ПРК на точність відпускання пального; конфігурацію обладнання АЗС (номери ПРК і підключених до них розхідних резервуарів, а також найменування пального у кожному з них).
Х-звіт –це денний звіт без обнулення інформації в оперативній пам`яті. Якщо РРО у Х-звіту не вказує інформації про операції сум готівки, то до Х-звіту повинен додаватися будь-який інший звіт, що містить дані про зазначені операції.
Цей звіт ще називають «нульовим звітом», який зазвичай знімається перед початком зміни для фіксації того, що в касі відсутня готівка.
Аналіз зазначених нормативних документів, свідчить про те, що за своїм змістом Х-звіт, використовується для обліку розрахункових операцій, а не обліку товарів.
Крім того суд, звертає увагу на ту обставину, що в даному випадку, Х-звіти під час перевірки знімалися після зняття Z-звіту, після закриття зміни та не відкриття нової зміни, що могло призвести до некоректного відображення інформації по залишкам.
Відповідно до Технічних вимог, вся інформація в тому числі про залишки нафтопродуктів на початок, кінець зміни є збереженою в фіскальній пам`яті РРО.
Досліджені в ході судового розгляду справи докази підтверджують те, що облік нафтопродуктів за місцем реалізації позивачем здійснюється та ведеться із дотриманням вимог чинного законодавства.
Суд не приймає до уваги твердження представників відповідача про те, що на зазначених у актах перевірки автозаправних станціях, змінний звіт АЗС за формою №17-НП ведеться формально та не містить всіх необхідних даних, оскільки вказане не відповідає фактичним обставинам справи.
Інструкцією №281/171/578/155 визначено, які саме дані повинні бути зазначені у даному звіті.
Досліджені в ході судового розгляду справи змінні звіти АЗС за формою №17-НП, на думку суду, відповідають вимогам Інструкції та містять всі необхідні реквізити.
Відтак, суд приходить до висновку, що позивач веде облік товарів відповідно до вимог Закону №996-XIV та Інструкції №281/171/578/155, а тому твердження відповідача з даного приводу є безпідставними та не підтверджені належними доказами.
Також суд звертає увагу на ту обставину, що відповідальність за статтею 20 Закону №265/95-ВР передбачена за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому Законом порядку, а актами перевірок встановлено порушення обліку товарних запасів, що не є тотожними поняттями.
Відповідачем в ході проведених перевірок не було зафіксовано факту реалізації необлікованих нафтопродуктів, що виключає на думку суду можливість застосування до нього норми даної статті.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 05.12.2019 № 0003500504, № 0003510504, № 0003520504 та № 0003530504, відтак, позовні вимоги належить задовольнити повністю.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на користь ТзОВ “ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ” за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області необхідно стягнути судовий збір в сумі 21020,00 грн. сплачений згідно з платіжним дорученням від 13.03.2020 № 7494 (а.с. 10).
Керуючись статтями 243, 245, 246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 05.12.2019 № 0003500504, № 0003510504, № 0003520504 та № 0003530504.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ” за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області витрати по сплаті судового збору в розмірі 21020,00 грн. (двадцять одна тисяча двадцять гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк на апеляційне оскарження, визначений статтею 295 цього Кодексу, продовжується на строк дії такого карантину.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ” (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, 38, код ЄДРПОУ 42663493).
Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 43143484).
Суддя Р.С. Денисюк
Повний текст рішення складено 13.07.2020