Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" січня 2010 р.Справа № 11/74-09-1676 За позовом: Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт";
До відповідача: Одеської залізниці;
про стягнення 7924,07 грн.;
Суддя Власова С.Г.
Представники:
Від позивача: Ємець О.Ю. (за довіреністю);
Від відповідача: Ксьондз А.В., Гордієнко М.В. (за довіреністю);
В засвданні приймали участь:
Від позивача: не зявився.
Від відповідача: Ксьондз А.В. (за довіреністю);
Суть спору: 07.04.2009 р. за вх. № 2358 ДП „Херсонський морський торговельний порт” (далі - Позивач) звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Одеської залізниці незаконно нарахованої суми ПДВ у розмірі 7924,07 грн.
Позивач на позовних вимогах наполягає, 06.11.2009 р. надав письмове правове обґрунтування позовних вимог.
Відповідач проти позовних вимог заперечує.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши представників позивача, суд встановив наступне:
18.12.2004 р. між сторонами було укладено договір № 466240/60 Г про організацію перевезень і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги, відповідно до умов якого Залізниця надавала Порту послуги, пов'язані з перевезенням вантажів та проведенням розрахунків за ці послуги.
Посилаючись на п. 3.2. Договору, Позивач вказує, що у міру виконання перевезень та надання послуг Залізниця списує відповідні суми (провізну плату, додаткові збори, штрафи) з особового рахунку Порта (вантажовідправника, вантажоодержувача) на підставі перевізних документів накопичувальних карток, відомостей плати за користування вагонами, контейнерами і т.ін. підписаних представником порту без зауважень.
Позивач також стверджує, що згідно довідки Головного диспетчера порту до Акту звірки №1430/9 ТЕХПД Одеської залізниці від 03.11.2008 р. за вересень 2008 р. з довідки порту було списано в безакцептному порядку суму 7924,07 грн. Позивач вважає, що зазначену суму було списано з порушенням п.3.2. Договору №466240 від 18.02.2004 р.
Позивач зазначив, що ним було укладено договори із Контрагентами на перевантаження зовнішньоторговельних і транзитних вантажів, умовами яких є організація та здійснення перевалки, зовнішньоторговельних та транзитних вантажів, що слідують через Порт. За умовами вказаних договорів із Контрагентами, Порт прийняв на себе зобов'язання - здійснювати на своїх причалах, своєю технікою і на своїх під'їзних коліях перевалку вантажів, які прибули для Контрагента, а також організовувати своєчасне розвантаження вантажів з суден та вагонів, інших видів транспорту і навантаження на судна, у вагони і інші види транспорту своїми силами і засобами згідно з діючими правилами і нормами, а також Договором між Портом і Одеською залізницею по обробці вагонів з вантажами. У період вересень 2008 р. Портом здійснювалась перевалка транзитних вантажів залучених Контрагентами, а також такі послуги як: подача та прибирання вагонів, їх зачистка; зачистка трюмів та складського майданчику, перевід стрілок, видача голограм та інші послуги. Надання зазначених послуг залізниці підтверджується відомостями плати за користування вагонами та накопичувальними картками.
Посилаючись на п.п.3.1.1., 3.1.3 ст. 3 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. Позивач стверджує, що об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку по поставці товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України, також операції по вивезенню товарів (супутніх послуг) у митному режимі експорту або реекспорту. Пунктом 6.1.1 ст. 6 Закону встановлена ставка податку на додану вартість у розмірі 20% від бази оподаткування, та додається до ціни товару (робіт та послуг). У відповідності до пп.5.15. ст.5 Закону України "Про податок на додану вартість" звільняються від оподаткування операції з поставки послуг по перевезенню (переміщенню) пасажирів та вантажів транзитом через територію і порти України. Згідно до абз.3 п.п.6.2.1 ст.6 Закону операції з поставки послуг платником податку, пов'язані з перевезенням (переміщенням) пасажирів та вантажів транзитом через територію України, оподатковуються у порядку, передбаченому п.5.15. цього Закону.
Позивач стверджує, що у вищезазначений період здійснювався транзит вантажів через митну територію України. На його думку це підтверджується супроводжувальними документами (ТТН, рахунками фактурами, маніфестами, коносаментами, дорожніми відомостями, накладними), а також відомостями та накопичувальними картками, з яких вбачається, що вантажі, які надходили до порту, є виключно транзитними вантажами, оскільки прибули вони з одного місця відправлення та в подальшому, силами та засобами ДП "ХМТП" були спрямовані до іншого пункту призначення - за кордон (Туреччина, Італія, Болгарія, Греція) та знаходились під митним контролем "транзит".
З урахуванням зазначеного Позивач вважає, що послуги, які надавались портом у зазначений період, а саме: подача та прибирання вагонів, їх зачистка, перевід стрілок та інші послуги безпосередньо пов'язані з переміщенням транзитного вантажу через митну територію України звільняються від оподаткування податку на додану вартість та не додається до ціни товару. Однак, не зважаючи на це Одеською залізницею було нараховано ПДВ за наданні послуги та списано з особового рахунку Порту суму ПДВ, яка складає за вересень 2008 р. –7924,07 грн. Факт списання коштів з особового рахунку Порту підтверджується переліками списаних сум, що були надані Залізницею Порту.
З урахуванням викладеного Позивач просить суд стягнути з Відповідача незаконно нараховану суми ПДВ у розмірі 7924,07 грн.
Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до п. 1.1. Договору №466240 про організацію перевезень і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги, укладеному 18.12.2004 р. між Одеською залізницею та ДП "Херсонський морський торговельний порт" предметом договору є надання залізницею порту (вантажовідправнику, вантажоодержувачу) послуг, пов’язаних з перевезенням вантажів та проведенням розрахунків за ці послуги.
Згідно до п.3.2 Договору у міру виконання перевезень та надання послуг залізниця списує відповідні суми (провізну плату, додаткові збори, штрафи) з особового рахунку порту (вантажовідправника, вантажоодержувача) на підставі перевізних документів, накопичувальних карток, відомостей плати за користування вагонами, контейнерами і т. ін., підписаних представником порту без зауважень.
Також 25.02.2004 р. між Одеською залізницею та ДП "Херсонський морський торговельний порт" був укладений договір №59Т про обробку вагонів з вантажами, відповідно до умов якого залізниця здає/приймає, а порт приймає/здає експортні, транзитні, імпортні вантажі, що перевозяться за участю морського (річкового), залізничного транспорту, а також господарські вантажі для порту або для його контрагентів.
У відповідності до п.п. 3.1.1, 3.1.3 ст. 3 Закону України "Про податок на додану вартість" об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку по поставці товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України, також операції по вивезенню товарів (супутніх послуг) у митному режимі експорту або реекспорту (далі - експорту), поставки транспортних послуг по перевезенню пасажирів, вантажобагажу (товаробагажу) та вантажу за межами державного кордону України.
Пунктом 6.1.1 ст. 6 Закону встановлена ставка податку на додану вартість у розмірі 20% від бази оподаткування, що додається до ціни товару (робіт, послуг).
Відповідно до п. 6.2.4 ст. 6 зазначеного Закону операції з поставки послуг платником податку, пов’язані з перевезенням (переміщенням) пасажирів і вантажів транзитом через територію України, оподатковуються у порядку, передбаченому пунктом 5.15 цього Закону.
Згідно з п. 5.15 ст. 5 Закону України „Про податок на додану вартість” звільняються від оподаткування операції з поставки послуг по перевезенню (переміщенню) пасажирів та вантажів транзитом через територію і порти України.
За вимогами ст. 5 Закону України "Про транзит вантажів" транзитними вантажами є насипні, наливні, навалочні, штучні, тарно-штучні товари, вантажобагаж, що прийняті до перевезення згідно з договором (контрактом). Такі вантажі, а також транспортні засоби транзиту і контейнери вважаються прохідними через територію України у разі, якщо проходження цих вантажів з перевантаженням, складуванням, подрібненням на партії, зміною транспортного засобу транзиту чи без таких операцій є частиною повного маршруту перевезення, що розпочинається і закінчується за межами території України.
З відомостей плати за користування вагонами та накопичувальних карток, які наявні в матеріалах справи, вбачається, що вантажі, які надходили до порту, є виключно транзитними вантажами, оскільки прибули вони з одного місця відправлення та в подальшому, силами та засобами ДП "Херсонський морський торговельний порт" були спрямовані до іншого пункту призначення - за кордон (Туреччина, Італія, Болгарія, Греція) та знаходились під митним контролем, підтвердженням чого є відмітка митного органу „Під митним контролем. Транзит”.
Враховуючи, що Законом України "Про транзит вантажів" визначено, що транзитні послуги - це діяльність учасників транзиту, що здійснюється в межах договорів (контрактів) перевезення, транспортного експедирування, доручення, агентських угод, то послуги, що безпосередньо пов’язані з транзитом вантажів та пасажирів, звільняються від ПДВ. І тому, послуги, що надавались Портом у вищезазначений період: подача та прибирання вагонів, їх зачистка, перевід стрілок та інші послуги безпосередньо пов’язані з переміщенням транзитного вантажу через митну територію України, а відтак вказані операції з надання послуг звільняються від оподаткування податку на додану вартість та не додається до ціни товару.
Аналогічна позиція викладена і у листі ДПІ "Про деякі питання оподаткування податком на додану вартість" від 17.06.2005 р. за № 12154/7/15-2317, відповідно до якого від оподаткування звільняються як операції з поставки послуг по перевезенню (переміщенню) пасажирів та вантажів транзитом через територію і порти України, так і операції з поставки послуг, пов’язаних з таким транзитом (зокрема, навантаження, розвантаження, перевантаження, зберігання транзитних вантажів).
Не зважаючи на викладене, Одеською залізницею були нараховані та списані з особового рахунку Позивача суми податку на додану вартість за надані послуги щодо транзитного вантажу. Наданий Позивачем розрахунок незаконно нарахуваного ПДВ (а.с.21-37, т.3) суд вважає обґрунтованим та вірним.
Враховуючи викладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" про стягнення з Одеської залізниці 7924,07 грн. підлягають задоволенню, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.
Судові витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу віднести на Відповідача, згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Одеської залізниці (65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, п/р № 26003000001 в Одеській філії комерційного банку "Експрес-Банк", МФО 328801, код 01071315) на користь Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" (73000, м. Херсон, пр-т Ушакова, 4, п/р № 26007052302462 в ХФ ЗАТ КБ "Приват Банк", МФО 352479, код 01125695) –7924,07 грн., 102 грн. держмита та 118 грн. витрат на ІТЗ судового процесу.
Рішення суду набуває законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Власова С.Г.
Рішення підписано в порядку ст. 85 ГПК України 02.02.2010 р.