Рішення № 90367799, 13.07.2020, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
13.07.2020
Номер справи
235/3348/20
Номер документу
90367799
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Провадження № 2/235/1335/20

Справа № 235/3348/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2020 року м. Покровськ

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

у складі: головуючого - судді Назаренко Г.В.

за участю секретаря Овчаренко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії, -

ВСТАНОВИВ:

В червні 2020року Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області (далі - Управління) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 16 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_2 . В заяві про призначення житлової субсидії та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідач вказала, що мешкає одна. Рішенням від 24 жовтня 2015 року їй було призначено субсидію з розрахунку на одну особу.

Заявою про призначення житлової субсидії, поданої та підписаної відповідачем, передбачено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу,переліку отриманих житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 000 грн), заявник зобов`язуються протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.

Декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії,яка теж подана та підписана відповідачем, вбачається що особа, яка подала декларацію усвідомлює, що в разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати, йому може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі особа яка отримує вищезазначену допомогу зобов`язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

У довідці сектора реєстрації місця проживання фізичних осіб ЦНАП м. Покровська від 24.12.2019 року зазначено, що за адресою АДРЕСА_1 зареєстровано: ОСОБА_1 - з 06.08.1985 року по теперішній час, ОСОБА_2 - з 15.07.1987 року по теперішній час, ОСОБА_3 - з 21.06.1986 року по 04.12.2019 року. Тобто, з 2015 року відповідач надала неправдиві відомості про склад сім`ї та їй неправомірно була призначена субсидія. Відповідно до п.24 Положення про спрощення порядку надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21 10.1995 р. № 848 (далі - Положення) житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Відповідно до абзацу 1 пункту 3 Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житловихприміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Також відповідно пункту 4 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житловихприміщеннях (будинках).

Відповідно абзацу 1 і 2 пункту90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств. Згідно пункту 91 цього Положення у разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання подаються нові заява та декларація.

У зв`язку з виявленим порушенням Управлінням було здійснено перерахунок субсидії з 01.09.2015 року по 30.09.2019 року,внаслідок чого було встановлено, що відповідачу було безпідставно виплачено 61 476,54 грн, які необхідно повернути до державного бюджету, з яких55884,71 грн - субсидія призначена безготівково з 01.09.2015 року по 31.01.2019 року,5591,83 грн -монетизована субсидія з 01.02.2019 року по 30.09.2019року.

Спеціаліст з управління надіслала поштою рекомендований лист з повідомлення про прохання погасити заборгованість але відповідач проігнорувала.

Таким чином відповідач просив стягнути з відповідача незаконно отримані суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії за період з 01.09.2015 року по 30.09.2019 року у сумі 61 476,54 грн.

Представник позивача Гришай О.В. в судове засідання не з`явилась, надалаклопотання, в якомупідтримала позовні вимоги, просила справу розглянути заїї відсутності,не заперечувала проти ухвалення по справі заочного рішення.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином, не повідомила про причини неявки,у встановлений строк відзив не подала.

Згідно ст.281 ЦПК України по справі ухвалено заочне рішення на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлені такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

16 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою про призначенняжитлової субсидії (а.с.6).

Рішенням Управління від 24 жовтня 2015 року ОСОБА_1 було призначеносубсидіюдля відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на 12 місяців з вересня 2015 року по серпень 2016 року, розраховано 37,56 грн з вересня 2015 року по вересень 2015 року (а.с.8).

Рішенням Управління від 24 жовтня 2015 року ОСОБА_1 було призначено субсидіюдля відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період, розраховано1 819,90 грн з жовтня 2015 року по квітень 2016 року (а.с.9).

Рішенням Управління від 21 січня 2016 року ОСОБА_1 було призначено субсидіюдля відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період, розраховано 1 830,49 грн з січня 2016 року по квітень 2016 року (а.с.10).

Рішенням Управління від 11 квітня 2016 року ОСОБА_1 було призначено субсидію з вересня 2015 року по серпень 2016 року, розраховано субсидію на 4 місяцідля відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період, розраховано 2 380,25 грн з квітня 2016 року по квітень 2016 року (а.с.11).

Рішенням Управління від 16 травня 2016 року ОСОБА_1 було призначено субсидіюз вересня 2015 року по серпень 2016 року, розраховано субсидію на 4 місяці89,66 грн з травня 2016 року по серпень 2016 року (а.с.12).

Рішенням Управління від 19 грудня 2016 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидіюз вересня 2016 року по квітень 2017 року, розраховано 108,51 грн з вересня 2016 року по вересень 2016 року (а.с.13).

Рішенням Управління від 19 грудня 2016 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидіюз вересня 2016 року по квітень 2017 року, розраховано 2 188,60 грн з жовтня 2016 року по лютий 2017 року (а.с.14).

Рішенням Управління від 27 березня 2017 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидіюз вересня 2016 року по квітень 2017 року, розраховано 2 215 грн з березня 2017 року по квітень 2017 року (а.с.15).

Рішенням Управління від 19 червня 2017 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидіюз травня 2017 року по квітень 2018 року, розраховано 124,98 грн з травня 2017 року по липень 2017 року (а.с.16).

Рішенням Управління від 14 вересня 2017 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидіюз травня 2017 року по квітень 2018 року, розраховано 120,03 грн з серпня 2017 року по серпень 2017 року (а.с.17).

Рішенням Управління від 3 жовтня 2017 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидіюз травня 2017 року по квітень 2018 року, розраховано 113,29 грн з вересня 2017 року по вересень 2017 року (а.с.18).

Рішенням Управління від 17 жовтня 2017 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидіюз жовтня 2017 року по квітень 2018 року, розраховано 1 614,88 грн з жовтня 2017 року по жовтень 2017 року (а.с.19).

Рішенням Управління від 1 листопада 2017 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидіюз жовтня 2017 року по квітень 2018 року, розраховано 3 035,21 грн з листопада 2017 року по грудень 2017 року (а.с.20).

Рішенням Управління від 4 лютого 2018 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидіюз жовтня 2017 року по квітень 2018 року, розраховано 3 012,65 грн з січня 2018 року по січень 2018 року (а.с.21).

Рішенням Управління від 4 лютого 2018 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидіюз жовтня 2017 року по квітень 2018 року, розраховано 3 019,65 грн з лютого 2018 року по березень 2018 року (а.с.22).

Рішенням Управління від 2 квітня 2018 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з жовтня 2017 року по квітень 2018 року, розраховано 1 551,96 грн з квітня 2018 року по квітень 2018 року (а.с.23).

Рішенням Управління від 23 червня 2018 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з травня 2018 року по квітень 2019 року, розраховано 55,10 грн з травня 2018 року по вересень 2018 року (а.с.24).

Рішенням Управління від 6 листопада 2018 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, розраховано 949,29 грн з жовтня 2018 року по жовтень 2018 року (а.с.25).

Рішенням Управління від 7 листопада 2018 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, розраховано 2 184,44 грн з листопада 2018 року по грудень 2018 року (а.с.26).

Рішенням Управління від 25 січня 2019 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, розраховано 2 184,44 грн з січня 2019 року по березень 2019 року (а.с.27).

Рішенням Управління від 5 квітня 2019 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, розраховано 1 126,92 грн з квітня 2019 року по квітень 2019 року (а.с.28).

Рішенням Управління від 23 травня 2019 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з травня 2019 року по квітень 2020 року, розраховано 24,29 грн з травня 2019року по травень 2019 року (а.с.29).

Рішенням Управління від 1 липня 2019 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з травня 2019 року по квітень 2020 року, розраховано 21,39 грн з червня 2019 року по червень 2019 року (а.с.30).

Рішенням Управління від 16 липня 2019 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з травня 2019 року по квітень 2020 року, розраховано 17,09 грн з липня 2019 року по липень 2019 року (а.с.31).

21 листопада 2019 року ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою про призначеннята надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ «Ощадбанк» (а.с.32).

Рішенням Управління від 22 жовтня 2019 року ОСОБА_1 не було призначено житлову субсидію з 1 жовтня 2019 року у зв`язку з наявністю боргу (а.с.33).

Рішенням Управління від 21 серпня 2019 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з травня 2019 року по квітень 2020 року, розраховано 16,63 грн з серпня 2019 року по серпень 2019 року (а.с.34).

Рішенням Управління від 23 вересня 2019 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з травня 2019 року по квітень 2020 року, розраховано 16,63 грн з вересня 2019 року по вересень 2019 року (а.с.35).

Згідно довідки Сектору реєстрації місця проживання фізичних осіб ЦНАБ м. Покровськ № 2719 від 26.11.2019 року ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , склад сім`ї - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.36).

Згідно довідки сектору реєстрації місця проживання фізичних осіб ЦНАБ м. Покровськ № 3218 від 24.12.2019 року ОСОБА_1 зареєстрована з 06.08.1985 року по теперішній час за адресою: АДРЕСА_1 , склад сім`ї - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований з 21.06.1986 року по 04.12.2019 року , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований з 15.07.1987 року по теперішній час (а.с.37).

Згідно проведеного Управлінням перерахунку незаконно отриманої суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії,у зв`язку з неповідомленням про сімейний стан, виплаченої ОСОБА_1 за період з 01.09.2015 року по 30.09.2019 року становить 61 476,54 грн (а.с.41).

Так, статтею 46 Конституції України гарантовано право громадян на соціальний захист та визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» встановлені соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії, зокрема, для користування послугами з газопостачання, електропостачання та централізованого водопостачання.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) на момент звернення відповідача за призначенням субсидії регулювались Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.

Відповідно до п.24 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії».

Відповідно до абзацу 1 пункту 3 Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Також відповідно пункту 4 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно абзацу 1,2 пункту 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств.

Згідно з пунктом 20 Положення, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

Вказане узгоджується також з п.1 Порядком повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України та Міністерства юстиції України від 29.12.1997 № 39/283/90/5, за змістом якого повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема, виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.

Відповідно до ч. 1ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

Разом з тим, з доказів наданих позивачем, вбачається, що поведінка відповідача як набувача житлової субсидії не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за неповних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.

З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача незаконно отримані суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії за період з 01.09.2015 року по 30.09.2019 року у сумі 61 476,54 грн.

Згідно ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, Постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» № 848 від 21.10.1995 року, Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України та Міністерства юстиції України від 29.12.1997 № 39/283/90/5, керуючись ст.ст.13, 19, 81, 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКППНОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області(м. Покровськ Донецької області, вулиця Поштова, 22, код ЄДРПОУ 25953161) незаконно отримані суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії за період з 01.09.2015 року по 30.09.2019 року у сумі 61 476 (шістдесяти однієї тисячі чотирьохсот сімдесяти шести) 54 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області на відшкодування сплаченого судового збору 2 102 (дві тисячі сто дві) гривні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду, але не раніше дати закінчення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, повністю або частково до Донецького апеляційного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня складання судового рішення.

Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Заочне рішення може бути переглянуте Красноармійським міськрайонним судом Донецької області за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складання.

Учасник справи, якому заочне рішення суду не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду.

Згідно п.3 Розділу ХІІ «Прикінцеві положення» ЦПК України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-ІХ від 30.03.2020 року строки визначені, зокрема, статтею 354 ЦПК України, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суддя Г.В. Назаренко