
Справа № 1540/5117/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Одеського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому, з урахуванням уточнень (від 08.11.2018р. вхід.№33763/18), просить суд визнати противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не включення до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія ОСОБА_1 , надбавки за доступ і роботу із секретною інформацією у розмірі 15 відсотків від посадового окладу, надбавки за безстроковість служби у розмірі 2,5 посадових окладів, та премії 33,3 відсотки від посадового окладу; визнати противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії (на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103) щодо зменшення з 01 січня 2018року основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 89 відсотків на 70 відсотків; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018р. з урахуванням розміру посадового окладу станом на 01 березня 2018року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, надбавки за доступ і роботу із секретною інформацією у розмірі 15 відсотків від посадового окладу, надбавки за безстроковість служби у розмірі 2,5 посадових окладів, премії у розмірі 33,3 відсотки від посадового окладу з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 89 відсотків грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 23 березня 2018року, на виконання вимог пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії, під час якого безпідставно зменшено основний розмір пенсії за вислугу років з 89 відсотків на 70 відсотків грошового забезпечення, та не включено до складу грошового забезпечення надбавку за доступ і роботу із секретною інформацією у розмірі 15 відсотків від посадового окладу, надбавку за безстроковість служби у розмірі 2,5 посадових окладів, премію у розмірі 33,3 відсотки від посадового окладу.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (від 29.10.2018р. вхід.№32194/18), наголошуючи, зокрема, на тому, що на підставі Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, Пенсійний фонд України Листом від 26.02.2018р. №6194/02-23 повідомлено Головне управління та Міністерство оборони України про прийняття Постанови №103, та зазначено, що даний нормативно-правовий акт є підставою для проведення перерахунку пенсій. 28.02.2018р. ГУ ПФУ в Одеській області на адресу Одеського обласного військового комісаріату направлено запит №3192/03 щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. У зв`язку з чим, на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським обласним військовим комісаріатом на адресу ГУ ПФУ в Одеській області передано Довідку від 19.03.2018р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Отже, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на підставі Довідки Одеського обласного військового комісаріату від 19.03.2018р., ГУ ПФУ в Одеській області 23.03.2018р. проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018р. з урахуванням посадового окладу в сумі 8320грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1410грн., та надбавки за вислугу років в сумі 4865грн. Також, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018р. проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням основного розміру грошового забезпечення у розмірі 70%, оскільки 01.05.2014р. набрав чинності Закон України від 27.03.2014р. №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України". Крім того, відповідач наголошує, що у 2018році позивачу проведено перерахунок пенсії уже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок - станом на 01.03.2018р.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.10.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №1540/5117/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 13.11.2018р. провадження у справі №1540/5117/18 зупинено відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08.11.2019р. у зв`язку з усуненням обставин, котрі слугували підставою для зупинення провадження, провадження по справі №1540/5117/18 поновлено.
Ухвалою суду від 08.11.2019р. провадження у справі №1540/5117/18 зупинено відповідно до п.9 ч.2 ст.236 КАС України.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13.04.2020р. у зв`язку з усуненням обставин, котрі слугували підставою для зупинення провадження, провадження по справі №1540/5117/18 поновлено.
Ухвалою суду від 13.04.2020р. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Одеський обласний військовий комісаріат.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13.04.2020р. провадження у справі №1540/5117/18 зупинено відповідно до п.1 ч.2 ст.236 КАС України.
Ухвалою суду від 13.07.2020р. провадження по справі №1540/5117/18 поновлено відповідно до ст.237 КАС України.
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що від повноважних представників позивача - Хоменко Я.І., та відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшли заяви (від 09.07.2020р. вхід.№26516/20, вхід.№ЕП/10324/20) про розгляд справи без їх участі, а повноважний представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Одеського обласного військового комісаріату до суду не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, та своєчасно, розгляд даної справи, з урахуванням приписів ч.9 ст.205 КАС України, здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, пенсію за вислугу років ОСОБА_1 призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру грошового забезпечення - 89%, що підтверджується наявним у матеріалах справи відповідним Протоколом за пенсійною справою від ЮО-109257 від 01.01.2007р.
Судом з`ясовано, що під час призначення ОСОБА_1 пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області до складу грошового забезпечення включено: посадовий оклад - 213грн.; окладу за військове звання - 130грн.; процентну надбавку за вислугу років (40%) - 137грн.; збільшення грошового забезпечення на 100% - 480,20грн.; надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% - 31,95грн.; надбавку за безперервну службу 90% - 893,12грн.; премію в розмірі 33,3% - 627,86грн.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», ГУ ПФУ в Одеській області проведено перерахунок пенсії позивача - ОСОБА_1 з 01.01.2018р.
Судом встановлено, що під час проведення вищеозначеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області зменшено основний розмір пенсії позивача з 89% грошового забезпечення на 70% грошового забезпечення.
Також, судом з`ясовано, що під час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області до сум грошового забезпечення включено: посадовий оклад - 8320грн., оклад за військове звання - 1410грн., процентну надбавку за вислугу років 50% - 4865грн., премія - 0%.
Не включення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 до складу грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував у складі щомісячного грошового забезпечення в період проходження військової служби, та які враховувались при обчисленні, та подальших перерахунках пенсії, а саме: надбавки за доступ і роботу із секретною інформацією у розмірі 15 відсотків від посадового окладу, надбавки за безстроковість служби у розмірі 2,5 посадових окладів, премії 33,3 відсотки від посадового окладу, зменшення основного розміру пенсії з 89% на 70% грошового забезпечення, слугувало підставою для звернення ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання противоправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не включення до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія ОСОБА_1 , надбавки за доступ і роботу із секретною інформацією у розмірі 15 відсотків від посадового окладу, надбавки за безстроковість служби у розмірі 2,5 посадових окладів, та премії 33,3 відсотки від посадового окладу; визнання противоправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії (на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103) щодо зменшення з 01 січня 2018року основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 89 відсотків на 70 відсотків; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018р. з урахуванням розміру посадового окладу станом на 01 березня 2018року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, надбавки за доступ і роботу із секретною інформацією у розмірі 15 відсотків від посадового окладу, надбавки за безстроковість служби у розмірі 2,5 посадових окладів, премії у розмірі 33,3 відсотки від посадового окладу з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 89 відсотків грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, підлягають частковому задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу - ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років в розмірі 89% грошового забезпечення.
Судом з`ясовано, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , та здійснено виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018р.
Судом встановлено, що під час проведення вищеозначеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області зменшено основний розмір пенсії позивача з 89% грошового забезпечення на 70% грошового забезпечення.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992року № 2262-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч.ч.1.2 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Приписами ч.3 ст.46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з п."а" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 1 травня 2014року, до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80", та цифри "80" замінено цифрами "70", відповідно.
При цьому, суд вважає за доцільне наголосити, що внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", та Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяких інших осіб у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, та в жодному разі не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Приписами ч.1 ст.58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
За правилами ст.22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.
Отже, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що при розрахунку пенсії позивача підлягають застосуванню положення ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, з урахуванням якої розмір пенсії позивача повинен становити 89% від грошового забезпечення.
Крім того, судом встановлено, що Рішенням Верховного Суду від 04.02.2019р., залишеним без змін Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019р. у справі №240/5401/18 позов ОСОБА_2 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 1 січня 2018року перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Таким чином, судом з`ясовано, що відповідачем - ГУ ПФУ в Одеській області до спірних правовідносин безпідставно застосовано положення Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", та зменшено ОСОБА_1 розрахунковий розмір пенсії з 89% до 70% грошового забезпечення, оскільки відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України закони, та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність, а відтак позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання противоправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії (на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103) щодо зменшення з 01 січня 2018року основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 89 відсотків на 70 відсотків; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018р. враховуючи розмір пенсії за вислугу років 89 відсотків грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, є цілком обґрунтованими, та підлягають задоволенню.
Відносно позовних вимог ОСОБА_1 про визнання противоправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не включення до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія ОСОБА_1 , надбавки за доступ і роботу із секретною інформацією у розмірі 15 відсотків від посадового окладу, надбавки за безстроковість служби у розмірі 2,5 посадових окладів, та премії 33,3 відсотки від посадового окладу; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018р. з урахуванням розміру посадового окладу станом на 01 березня 2018року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, надбавки за доступ і роботу із секретною інформацією у розмірі 15 відсотків від посадового окладу, надбавки за безстроковість служби у розмірі 2,5 посадових окладів, премії у розмірі 33,3 відсотки від посадового окладу, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частинами другою, та третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992року №393».
21 лютого 2018року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103, пунктом 1 якого зобов`язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018р. №103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку №45.
Також, Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018р. №103 було внесено ряд змін до Порядку №45, зокрема: пункт 5 викладено в новій редакції; додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно з положеннями пунктів 1 - 5 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Підпунктом 3 пункту 10 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів від 06.12.2016р. №1774-VIII частину четверту статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок, та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів від 06.12.2016р. №1774-VIII набрали чинності з 1 січня 2017року, та Рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними), не визнавались.
Також, Рішенням Верховного Суду від 13.03.2019р., залишеним без змін Постановою Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020р., у справі №240/6263/18, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії, відмовлено. Зокрема, в межах розгляду означеної справи, судами враховано, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011року №20-рп/2011 Конституційним Судом України зазначено, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас, зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005року №5-рп/2005. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
Отже, беручи до уваги вищевикладене, а також з урахуванням дослідження наявних у матеріалах справи письмових доказів, судом встановлено, що за наслідками проведеного ГУПФ України в Одеській області перерахунку пенсії позивача, її розмір збільшився, а відтак, відсутні законодавчо передбачені підстави вважати, що права, свободи, та охоронювані законом інтереси ОСОБА_1 на соціальний захист, порушено.
Між тим, суд вважає за доцільне наголосити, що предметом розгляду даної справи є правильність проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Натомість, питання включення до складу грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій уповноваженого органу щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без урахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, та не може бути розглянуто в межах даної адміністративної справи, оскільки положеннями чинного законодавства України не встановлено права Пенсійного фонду самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку.
Крім того, суд вважає помилковими посилання ОСОБА_1 на необхідність застосування до спірних правовідносин положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки об`єктами правового регулювання даного нормативно-правового акту є, зокрема, відносини у сфері загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, та призначення, перерахунку й виплати пенсій, встановлених цим Законом.
Відтак, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання противоправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не включення до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія ОСОБА_1 , надбавки за доступ і роботу із секретною інформацією у розмірі 15 відсотків від посадового окладу, надбавки за безстроковість служби у розмірі 2,5 посадових окладів, та премії 33,3 відсотки від посадового окладу; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018р. з урахуванням розміру посадового окладу станом на 01 березня 2018року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, надбавки за доступ і роботу із секретною інформацією у розмірі 15 відсотків від посадового окладу, надбавки за безстроковість служби у розмірі 2,5 посадових окладів, премії у розмірі 33,3 відсотки від посадового окладу, оскільки здійснюючи, в означеній частині, перерахунок пенсії позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області діяло відповідно до законодавства, чинного на час виникнення у ОСОБА_1 права на такий перерахунок, а саме: Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018р. №103, та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008р. №45.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Одеського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню частково, з вищеокреслених підстав.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ст.ст.241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Одеського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
2. Визнати противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії (на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103) щодо зменшення з 01 січня 2018року основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 89 відсотків грошового забезпечення на 70 відсотків грошового забезпечення.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна,83, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити з 01.01.2018р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 88% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна,83, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 704(сімсот чотири)грн. 80коп.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.